Oleander (Nerium oleander) to piękna roślina ozdobna, której kolorowe kwiaty i ciemnozielone liście zdobią ogrody i wnętrza. Jednak za tym urokiem kryje się niebezpieczeństwo – każda część tej rośliny jest silnie trująca. Dowiedz się, jakie są objawy zatrucia oleandrem i jak się przed nimi chronić.

Czym jest oleander?

Oleander (Nerium oleander) to wiecznie zielony krzew z rodziny toinowatych, popularny jako roślina ozdobna w ogrodach i na tarasach. Osiąga wysokość od 2 do 6 metrów i charakteryzuje się ciemnozielonymi, skórzastymi liśćmi oraz kwiatami w różnych odcieniach czerwieni, bieli, różu i żółci. Oleander kwitnie od maja do września i najlepiej rośnie w pełnym słońcu.

Roślina ta wymaga dobrze przepuszczalnego podłoża i regularnego podlewania, zwłaszcza w okresie wzrostu. Należy ją nawozić, aby zapewnić bujne kwitnienie. W Polsce oleander jest często uprawiany jako roślina doniczkowa, którą zimą przenosi się do chłodnego, jasnego pomieszczenia. Wiosną, po ostatnich przymrozkach, roślinę można wystawić na zewnątrz.

Oleander jest jedną z najbardziej trujących roślin, zawierającą glikozydy nasercowe, które mogą powodować poważne zaburzenia rytmu serca. Kontakt z sokiem mlecznym może wywołać podrażnienia skóry i błon śluzowych, a spożycie części rośliny prowadzi do poważnych objawów zatrucia. Dlatego podczas pielęgnacji oleandra należy nosić rękawice i trzymać go z dala od dzieci i zwierząt.

oleander_001

Jakie są główne toksyczne składniki oleandra?

Oleander (Nerium oleander) zawiera kilka toksycznych związków, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Głównymi toksycznymi składnikami oleandra są glikozydy nasercowe, takie jak oleandryna i neriina. Te substancje są obecne we wszystkich częściach rośliny, w tym w liściach, kwiatach, łodygach i korzeniach.

Oleandryna to główny glikozyd nasercowy obecny w oleandrze. Działa na serce, wpływając na rytm i siłę skurczu mięśnia sercowego. Spożycie oleandryny może prowadzić do poważnych zaburzeń rytmu serca, takich jak tachykardia, bradykardia i arytmia. W ciężkich przypadkach może dojść do zatrzymania akcji serca. Objawy zatrucia oleandryną obejmują nudności, wymioty, biegunkę, zawroty głowy, a nawet śmierć.

Neriina, podobnie jak oleandryna, jest glikozydem nasercowym. Jej działanie polega na blokowaniu pompy sodowo-potasowej w komórkach mięśnia sercowego, co prowadzi do zwiększenia stężenia jonów wapnia w komórkach. To z kolei powoduje silniejsze skurcze serca, ale także zwiększa ryzyko arytmii. Neriina jest równie toksyczna co oleandryna i może powodować podobne objawy zatrucia, w tym zaburzenia rytmu serca i problemy z przewodzeniem impulsów nerwowych.

Oprócz glikozydów nasercowych, oleander zawiera również inne toksyczne związki, takie jak saponiny. Saponiny mogą działać drażniąco na błony śluzowe przewodu pokarmowego, wywołując wymioty, biegunkę i bóle brzucha. Kontakt z sokiem mlecznym oleandra może również prowadzić do podrażnień skóry i błon śluzowych, a dym z palonych części rośliny może wywołać podrażnienia dróg oddechowych.

W jaki sposób oleander może zaszkodzić ludziom?

Oleander jest piękną, lecz silnie trującą rośliną ozdobną. Kontakt z tą rośliną może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Oto w jaki sposób oleander może zaszkodzić ludziom:

 • Spożycie części rośliny: Wszystkie części oleandra zawierają toksyczne glikozydy nasercowe, takie jak oleandryna i neriina. Spożycie liści, kwiatów, łodyg lub korzeni może prowadzić do poważnych objawów zatrucia, w tym nudności, wymiotów, biegunki, zawrotów głowy, zaburzeń rytmu serca, a nawet śmierci.
 • Kontakt z sokiem mlecznym: Sok mleczny wydobywający się z uszkodzonych części rośliny może powodować podrażnienia skóry i błon śluzowych. Może wywołać reakcje alergiczne, zaczerwienienie, swędzenie i pęcherze.
 • Wdychanie dymu z palonych roślin: Dym powstający podczas palenia części oleandra jest również toksyczny i może podrażniać drogi oddechowe. Wdychanie tego dymu może prowadzić do kaszlu, duszności, a w cięższych przypadkach do uszkodzenia płuc.
 • Kontakt z oczami: Sok oleandra może powodować poważne podrażnienia oczu, prowadząc do bólu, zaczerwienienia i łzawienia. W przypadku dostania się soku do oczu, należy natychmiast przemyć je dużą ilością wody i skontaktować się z lekarzem.
 • Podrażnienie przewodu pokarmowego: Saponiny zawarte w oleandrze mogą działać drażniąco na błony śluzowe przewodu pokarmowego, wywołując wymioty, biegunkę i bóle brzucha.
 • Zaburzenia rytmu serca: Glikozydy nasercowe obecne w oleandrze, takie jak oleandryna i neriina, mogą powodować poważne zaburzenia rytmu serca, w tym tachykardię, bradykardię i arytmię. W ciężkich przypadkach może dojść do zatrzymania akcji serca.

Jakie są objawy zatrucia oleandrem?

Wśród najczęstszych objawów zatrucia oleandrem wyróżnia się:

 • Nudności i wymioty: Jednym z pierwszych objawów zatrucia oleandrem są intensywne nudności i wymioty, które mogą wystąpić wkrótce po spożyciu części rośliny.
 • Biegunka: Spożycie oleandra często prowadzi do biegunki, która może być wodnista i obfita, powodując odwodnienie organizmu.
 • Bóle brzucha: Osoby zatrute oleandrem mogą doświadczać silnych bólów brzucha oraz skurczów żołądka.
 • Zawroty głowy: Zatrucie oleandrem często powoduje zawroty głowy, co może prowadzić do problemów z równowagą i orientacją.
 • Osłabienie i zmęczenie: Utrata sił, zmęczenie i ogólne osłabienie organizmu są częstymi objawami zatrucia.
 • Zaburzenia rytmu serca: Oleander zawiera glikozydy nasercowe, które mogą prowadzić do poważnych zaburzeń rytmu serca, takich jak tachykardia (przyspieszone bicie serca), bradykardia (spowolnione bicie serca) oraz arytmia (nieregularne bicie serca).
 • Niskie ciśnienie krwi: Zatrucie może powodować spadek ciśnienia krwi, co objawia się zawrotami głowy, osłabieniem i omdleniami.
 • Zaburzenia widzenia: Osoby zatrute mogą doświadczać zaburzeń widzenia, takich jak zamazane widzenie lub widzenie podwójne.
 • Drgawki: W ciężkich przypadkach zatrucia mogą wystąpić drgawki, które są wynikiem zaburzeń neurologicznych wywołanych toksynami oleandra.
 • Śpiączka: W skrajnych przypadkach zatrucie oleandrem może prowadzić do utraty przytomności i śpiączki, wymagając natychmiastowej interwencji medycznej.
 • Podrażnienia skóry i oczu: Kontakt z sokiem mlecznym oleandra może powodować podrażnienia skóry i oczu, objawiające się zaczerwienieniem, swędzeniem i bólem.

Rozpoznanie tych objawów i szybka reakcja są kluczowe w przypadku zatrucia oleandrem, ponieważ mogą one prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, a nawet śmierci. W razie podejrzenia zatrucia należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub wezwać pomoc medyczną.

Czy oleander jest niebezpieczny dla dzieci i zwierząt domowych?

Niebezpieczeństwo oleandra dla dzieci

Oleander jest niebezpieczny dla dzieci. Wszystkie części oleandra pospolitego są silnie trujące, a przypadkowe spożycie nawet niewielkiej ilości może prowadzić do poważnych objawów zatrucia. Dzieci są szczególnie narażone na zatrucie, ponieważ mogą być ciekawskie i przypadkowo zjeść liście lub kwiaty. Objawy zatrucia oleandrem u dzieci mogą obejmować nudności, wymioty, biegunka, zawroty głowy, a także zaburzenia rytmu serca i niewydolność mięśnia sercowego. Kontakt ze skórą i oczami z sokiem oleandra może również wywołać podrażnienia. W przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów zatrucia, należy natychmiast skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub inną placówką medyczną.

Niebezpieczeństwo oleandra dla zwierząt domowych

Oleander jest niebezpieczny dla zwierząt domowych. Psy, koty i inne zwierzęta mogą również być narażone na zatrucie po spożyciu części oleandra. Objawy zatrucia u zwierząt domowych są podobne do tych u ludzi i mogą obejmować wymioty, biegunka, osłabienie, drgawki oraz zaburzenia rytmu serca. Zwierzęta, które miały kontakt z oleandrem, mogą także doświadczać podrażnień skóry i błon śluzowych. Jeśli podejrzewasz, że Twoje zwierzę spożyło oleander, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem.

oleander_002

Jakie środki ostrożności należy podjąć przy uprawie oleandra w ogrodzie?

Uprawa oleandra w ogrodzie wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności ze względu na jego toksyczność. Poniżej znajdują się najważniejsze zasady, które należy przestrzegać, aby bezpiecznie cieszyć się tą rośliną ozdobną.

 • Umieść oleander z dala od dzieci i zwierząt: Uprawiaj oleandra w miejscach niedostępnych dla dzieci i zwierząt domowych, aby zminimalizować ryzyko przypadkowego spożycia.
 • Używaj rękawic ochronnych: Podczas przycinania, przesadzania i wykonywania innych prac pielęgnacyjnych zakładaj rękawice ochronne, aby uniknąć kontaktu z sokiem mlecznym rośliny, który może podrażniać skórę.
 • Unikaj wdychania pyłków i dymu: Podczas palenia przyciętych gałązek unikaj wdychania dymu, ponieważ może on zawierać toksyczne substancje. Staraj się również unikać bezpośredniego kontaktu z pyłkiem kwiatów oleandra.
 • Przechowuj narzędzia ogrodowe w bezpiecznym miejscu: Po użyciu narzędzi do pielęgnacji oleandra dokładnie je oczyść i przechowuj w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt.
 • Informuj o toksyczności: Poinformuj rodzinę, sąsiadów i odwiedzających o toksycznych właściwościach oleandra, aby byli świadomi ryzyka i unikali kontaktu z rośliną.
 • Ogranicz kontakt z rośliną: Staraj się ograniczać bezpośredni kontakt z oleandrem do niezbędnego minimum i zawsze myj ręce po każdej interakcji z rośliną.
 • Monitoruj stan zdrowia rośliny: Regularnie sprawdzaj stan zdrowia oleandra i usuwaj chore lub uszkodzone części rośliny, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodników i chorób.

Co zrobić w przypadku podejrzenia zatrucia oleandrem?

W przypadku podejrzenia zatrucia oleandrem należy działać szybko i zdecydowanie, ponieważ roślina ta jest silnie toksyczna, a jej spożycie lub kontakt z sokiem może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Pierwszym krokiem jest natychmiastowe usunięcie źródła zatrucia. Jeśli ktoś spożył część rośliny, należy usunąć resztki z ust i wypluć je. W przypadku kontaktu z sokiem mlecznym, należy dokładnie przemyć skórę dużą ilością wody.

Po usunięciu źródła zatrucia, ważne jest, aby niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższej placówki medycznej. Warto przygotować informacje na temat tego, co dokładnie zostało spożyte lub z czym nastąpił kontakt, oraz w jakiej ilości. Pomocne będzie także poinformowanie o objawach, które pojawiły się po kontakcie z oleandrem. Jeśli osoba zatruta jest nieprzytomna, nie oddycha lub ma drgawki, należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe.

Do momentu przybycia pomocy medycznej, można podjąć działania, aby złagodzić objawy zatrucia. W przypadku połknięcia części rośliny, nie należy prowokować wymiotów bez konsultacji z lekarzem, ponieważ może to pogorszyć stan zatrutego. Jeśli to możliwe, warto podać węgiel aktywowany, który może pomóc wchłonąć toksyny z przewodu pokarmowego. W przypadku kontaktu z sokiem oleandra, skórę należy przemywać wodą przez co najmniej 15 minut, a w przypadku podrażnienia oczu – przemywać je obficie wodą przez co najmniej 20 minut.

Warto także poinformować stację sanitarno-epidemiologiczną o przypadku zatrucia oleandrem, co może pomóc w monitorowaniu zagrożeń związanych z tą rośliną. Działania te mogą również pomóc w zapobieganiu przyszłym przypadkom zatrucia, zwłaszcza w okolicy, gdzie roślina jest uprawiana. Pamiętajmy, że szybka i odpowiednia reakcja jest kluczowa w przypadku zatrucia oleandrem, a każda minuta może być cenna dla zdrowia i życia osoby zatrutej.

Jakie są objawy zatrucia oleandrem?

Zatrucie oleandrem może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, dlatego ważne jest, aby znać objawy tego stanu. Oleander jest rośliną silnie trującą, a jego toksyczne związki mogą wywoływać szereg niebezpiecznych symptomów.

 • Nudności i wymioty: Spożycie oleandra może szybko prowadzić do intensywnych nudności i wymiotów, które są jednym z pierwszych objawów zatrucia.
 • Biegunka: Zatrucie oleandrem często wywołuje biegunki, które mogą być wodniste i powodować poważne odwodnienie.
 • Bóle brzucha: Osoby zatrute oleandrem mogą doświadczać silnych bólów brzucha oraz skurczów żołądka, co dodatkowo pogarsza stan zdrowia.
 • Zawroty głowy i osłabienie: Zatrucie często prowadzi do zawrotów głowy, osłabienia i ogólnego uczucia zmęczenia, co może wpłynąć na zdolność do wykonywania codziennych czynności.
 • Zaburzenia rytmu serca: Oleander zawiera glikozydy nasercowe, które mogą powodować poważne zaburzenia rytmu serca, takie jak tachykardia (przyspieszone bicie serca), bradykardia (spowolnione bicie serca) oraz arytmia (nieregularne bicie serca). W skrajnych przypadkach może dojść do zatrzymania akcji serca.
 • Zaburzenia widzenia: Zatrucie może prowadzić do zaburzeń widzenia, takich jak zamazane widzenie lub podwójne widzenie, co jest wynikiem toksycznego wpływu na układ nerwowy.
 • Drgawki: W ciężkich przypadkach zatrucia mogą wystąpić drgawki, które są wynikiem neurotoksycznego działania substancji zawartych w oleandrze.
 • Podrażnienia skóry i oczu: Kontakt z sokiem mlecznym oleandra może powodować podrażnienia skóry oraz oczu, prowadząc do zaczerwienienia, swędzenia i bólu.
 • Spadek ciśnienia krwi: Zatrucie oleandrem może powodować spadek ciśnienia krwi, co objawia się zawrotami głowy, osłabieniem i możliwością omdleń.

Rozpoznanie tych objawów zatrucia i szybkie podjęcie odpowiednich działań jest kluczowe dla zapobieżenia poważnym konsekwencjom zdrowotnym. W przypadku podejrzenia zatrucia oleandrem, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższej placówki medycznej.

oleander_003

Jakie są alternatywy dla oleandra w ogrodach i wnętrzach?

Oleander jest popularną rośliną ozdobną, jednak jego toksyczność stanowi poważne zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Na szczęście istnieje wiele bezpiecznych alternatyw, które można uprawiać w ogrodach i wnętrzach. Poniżej przedstawiam kilka roślin, które mogą zastąpić oleandra, zapewniając piękno i bezpieczeństwo.

Lawenda (Lavandula angustifolia): Lawenda to piękna roślina o aromatycznych liściach i fioletowych kwiatach, która jest bezpieczna i łatwa w uprawie. Lawenda potrzebuje dużo światła i dobrze przepuszczalnego podłoża, co czyni ją idealną alternatywą dla oleandra na balkonach i w ogrodach. Jej intensywny zapach odstrasza owady, a kwiaty można wykorzystać do przygotowania relaksujących preparatów domowych.

Hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis): Hibiskus to popularna roślina kwitnąca o dużych, kolorowych kwiatach, dostępnych w różnych odcieniach czerwieni, różu, bieli i żółci. Roślina ta preferuje nasłonecznione stanowiska i regularne podlewanie. Hibiskus jest idealny do uprawy w doniczkach, co pozwala na łatwe przestawianie rośliny w zależności od warunków pogodowych i pory roku.

Piwonia (Paeonia): Piwonie są wieloletnimi krzewami, które produkują duże, pachnące kwiaty w różnych kolorach, od bieli po głęboki róż. Roślina ta jest całkowicie bezpieczna i stanowi doskonałą alternatywę dla oleandra w ogrodach. Piwonie potrzebują żyznego, dobrze zdrenowanego podłoża i umiarkowanego podlewania. Są mrozoodporne, więc nie trzeba ich zimować w pomieszczeniach.

Fuksja (Fuchsia): Fuksje to rośliny o charakterystycznych, dzwonkowatych kwiatach, które kwitną przez całe lato. Idealne do uprawy w wiszących koszach lub doniczkach, fuksje preferują półcieniste stanowiska i regularne podlewanie. Fuksje są mniej wymagające pod względem pielęgnacji i nie są trujące, co czyni je bezpiecznym wyborem dla ogrodów i wnętrz.

Kamelia (Camellia japonica): Kamelie to krzewy o błyszczących, ciemnozielonych liściach i pięknych, dużych kwiatach, które mogą kwitnąć nawet zimą. Preferują stanowiska osłonięte przed bezpośrednim słońcem oraz kwaśne, dobrze przepuszczalne podłoże. Kamelie są bezpieczne dla dzieci i zwierząt domowych, a ich elegancki wygląd dodaje uroku każdemu ogrodowi lub wnętrzu.

Azalia (Rhododendron): Azalie są krzewami kwitnącymi w różnych kolorach, które doskonale nadają się do ogrodów oraz jako rośliny doniczkowe. Potrzebują półcienistych miejsc i kwaśnego podłoża. Azalie są bezpieczne i efektowne, co czyni je doskonałą alternatywą dla oleandra. Regularne przycinanie (cięcie) zapewnia im zdrowy wzrost i obfite kwitnienie.

Wybór tych roślin pozwoli na cieszenie się pięknem kwiatów i zieleni bez ryzyka zatrucia, które niesie ze sobą uprawa oleandra. Każda z tych roślin wniesie do ogrodu lub wnętrza kolor i urok, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo dla całej rodziny.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Czytaj także

Polecane dla Ciebie