bobrek trójlistkowy

Bobrek trójlistkowy – Właściwości, działanie, zastosowanie i przeciwwskazania

Bobrek trójlistkowy to jeden z wielu surowców roślinnych wykorzystywanych w tradycyjnym ziołolecznictwie. Stosuje się go przede wszystkim przy problemach z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Co warto wiedzieć o bobrku trójlistnym? W walce z jakimi dolegliwościami można go zastosować?

Bobrek trójlistkowy, Menyanthes trifoliata, to roślina należąca do rodziny bobrkowatych. Występuje przede wszystkim w Europie, Azji i Ameryce Północnej. To bylina wodna, z charakterystycznymi, pełzającymi, grubymi kłączami. Porasta przede wszystkim bagna, tereny podmokłe, torfowiska, moczary czy brzegi zbiorników wodnych. Ta ciekawa roślina pojawiająca się naturalnie w strefie błotnej może osiągnąć do 35 cm wysokości.

Łodyga bobrka jest sztywna, bezlistna i wzniesiona. Roślina wypuszcza kosmate, białe lub różowe kwiaty, które tworzą grona zwężające się ku górze. Drobne owoce bobrka mają jajowaty kształt i torebki o długości do 13 cm. W ich wnętrzu znajdują się spłaszczone, niewielkie nasiona o brązowym kolorze.

W medycynie ludowej wykorzystuje się jedynie liście bobrka, które wyrastają pod wodą na długich ogonkach. Mają one blaszkę w zielonym kolorze, o skórzastej fakturze. Młode listki zbiera się zwłaszcza w kwietniu i czerwcu, czyli na początku kwitnienia, a następnie w drugiej połowie lata, gdy staną się trochę większe. Trzeba jednak wiedzieć, że bobrek rosnący dziko jest objęty częściową ochroną.

Bobrki są hodowane również w ogrodach, najczęściej na terenach, na których znajdują się zbiorniki wodne. Rozmnaża się je poprzez podział kłącza raz na 4 lata. Roślinę tę często uprawia się też w celach przemysłowych, do produkcji suplementów diety i kosmetyków. Suszenie bobrka, zgodnie z tradycyjnymi metodami, powinno odbywać się w temperaturze około 40 stopni Celsjusza.

bobrek trójlistkowy

Bobrek trójlistkowy – właściwości

Bobrek trójlistkowy ma charakterystyczny, gorzki smak. W jego liściach znajduje się wiele cennych substancji odżywczych wykorzystywanych w tradycyjnym ziołolecznictwie. Mowa tu przede wszystkim o glikozydach, garbnikach czy związkach flawonoidowych. Oprócz nich w skład bobrka wchodzą sole mineralne, cholina, olejki eteryczne, kwasy fenolowe, saponiny, kumaryny czy triterpeny.

W skład bobrka trójlistkowego wchodzą następujące substancje odżywcze:

  • irydoidy glikozydowe: loganina, deoksyloganina,

  • loliolid,

  • sekoirydoidy: fioliamentyna, mentiafolina, swerozyd, sekologanina,

  • garbniki,

  • flawonoidy: glikozydy kwercetyny, kemferolu,

  • kwasy fenolowe: ferulowy, chlorogenowy, kawowy, salicylowy, wanilinowy,

  • triterpeny: kwas betulinowy.

Bobrek trójlistkowy cieszy się tak dużą popularnością przede wszystkim ze względu na fakt, że wspiera czynności wydzielnicze przewodu pokarmowego. Może przyczynić się do poprawy przemiany materii. Roślina ta wchodzi w skład wielu preparatów dla osób, które chcą zgubić zbędne kilogramy lub poradzić sobie z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Bobrek zawiera substancje, które wspierają w walce z pasożytami.

Bobrek trójlistkowy – zastosowanie

Ta ciekawa roślina wodna jest wykorzystywana przede wszystkim przez osoby, które borykają się z dolegliwościami trawiennymi. Z bobrka przygotowuje się napary, wywary, proszki ekstrakty płynne i nalewki. Roślina ta wchodzi w skład wielu gotowych preparatów, bazujących na co najmniej kilku surowcach roślinnych. W tego typu mieszankach ziołowych często pojawia się m.in. piołun. Połączenie tych dwóch roślin może pomóc uchronić się przed malarią, a także złagodzić objawy choroby lokomocyjnej.

Na rynku znaleźć można zarówno kapsułki, jak i tabletki, syropy, herbatki do zaparzenia czy krople żołądkowe z dodatkiem bobrka trójlistkowego. Zazwyczaj takie produkty zawierają też inne surowce roślinne.

Bobrek znajduje swoje zastosowanie również w homeopatii i medycynie francuskiej. Na palenie suszu z tej rośliny decydują się m.in. osoby chore na astmę. Co więcej, z bobrka korzysta się też w przemyśle alkoholowym. Wszystko ze względu na zdolność surowca do podkreślania gorzkiego smaku piwa i nalewek alkoholowych.

Z bobrka powstają też kosmetyki. Menyanthes trifoliata wchodzi w skład preparatów dla osób, które borykają się z utratą jędrności czy widocznymi oznakami starzenia. Najczęściej są to sera, żele do mycia twarzy i kremy.

bobrek trójlistkowy

Na co może pomóc bobrek trójlistny?

Bobrek trójlistkowy zawiera wiele cennych substancji odżywczych, które wspierają układ pokarmowy. Mogą przyczynić się do zwalczenia stanów zapalnych i wzmocnienia organizmu. Bobrek jest przyjmowany m.in. przez osoby, które borykają się ze wzdęciami, brakiem apetytu, niestrawnościami, anemią, ogólnym osłabieniem czy migrenami. Roślina ta wspiera układ nerwowy, wydzielanie żółci i śliny oraz funkcjonowanie gruczołów wewnętrznych. Może być stosowana przy gorączce naprzemiennej, krzywicy, dermatozie, szkorbucie, reumatyzmie, pasożytach jelitowych oraz nieregularnych miesiączkach. Regularne przyjmowanie bobrka może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia nowotworów.

Bobrek może przyczynić się do zmniejszenia napięcia narządów wewnętrznych. Stosuje się go m.in. w przypadku częstych wymiotów. Roślina ta wspiera w walce z problemem, jakim są bóle migrenowe. Z liści bobrka tworzy się też ekstrakt, który wchodzi w skład kosmetyków dla skóry dojrzałej.

Bobrek może pomóc zwiększyć wydzielanie śliny. Jest polecany pacjentom, którzy borykają się z utratą apetytu. Roślina ta wspiera łaknienie. Z tego powodu jest chętnie wykorzystywana przez osoby chore, w trakcie rekonwalescencji po zabiegach lub leczeniu oraz seniorów, którzy często cierpią na zaburzenia łaknienia.

Jak stosować bobrek trójlistkowy – porcjowanie

Z bobrka najczęściej przygotowuje się odwar. Aby go stworzyć, należy zalać 1-2 g suszonych liści 100 ml wody, doprowadzić do wrzenia i gotować przez 15 minut. Taką miksturę można pić maksymalnie 3 razy dziennie, najlepiej tuż przed posiłkiem. Podana porcja jest odpowiednia dla osób dorosłych.

Liść bobrka jest bardzo popularnym surowcem zielarskim, który wchodzi w skład wielu mieszanek ziołowych. Takie preparaty, bez względu na procentowy udział tej rośliny, powinny być przyjmowane zgodnie z zaleceniami lekarza, farmaceuty czy producenta. Informacje o maksymalnej dopuszczalnej porcji znajdują się zwykle w ulotkach dołączonych do gotowych preparatów.

Bobrek trójlistkowy – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania bobrka jest alergia na ten surowiec roślinny. Rośliny tej nie powinny przyjmować także osoby, które borykają się z czynnymi wrzodami żołądka lub dwunastnicy. Wśród przeciwwskazań można wyróżnić również przewlekłe bóle brzucha czy biegunka.

Kobiety w ciąży i w trakcie karmienia piersią powinny skonsultować chęć przyjmowania bobrka trójlistkowego z lekarzem. Tak samo jest również w przypadku osób, które stosują leki. Niektóre preparaty ziołowe mogą bowiem wchodzić w reakcje z farmaceutykami, wpływając niekorzystnie na ich działanie.

Bobrek trójlistkowy – skutki uboczne i działania niepożądane

Przyjmowanie bobrka trójlistkowego pomimo przeciwwskazań może prowadzić do wystąpienia dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak biegunka, wymioty i nudności. U osób uczulonych może dojść do pojawienia się wysypki, bąbli czy duszności. Pacjenci, którzy przyjmują leki zapisane przez lekarza, powinni szczególnie uważać na suplementy ziołowe. Mogą one bowiem wzmocnić lub osłabić działanie farmaceutyków, co jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym dla osoby chorej.

bobrek trójlistkowy

Bobrek trójlistkowy – efekty stosowania

Bobrek trójlistny może pomóc poprawić przyswajanie składników pokarmowych i działanie gruczołów wydzielania wewnętrznego. Wspiera w walce z dolegliwościami charakterystycznymi dla stanów zapalnych dróg żółciowych czy kamicy żółciowej. Jest stosowany również w celu złagodzenia bólów stawów, mięśni i głowy. Może pomóc uspokoić i wzmocnić organizm, dlatego jest polecany m.in. osobom w trakcie rekonwalescencji, chorym na anemię oraz seniorom.

Ekstrakt z bobrka jest wykorzystywany również do produkcji kosmetyków. Ciemnozielone liście tej rośliny zawierają wiele cennych substancji, które wspierają kondycję skóry. Mogą przyczynić się do opóźnienia procesów starzenia i pojawienia pierwszych zmarszczek. Kosmetyki z bobrkiem są chętnie stosowane przez osoby, które borykają się z utratą jędrności cery, niewystarczającym nawilżeniem czy przebarwieniami.

Bobrek może pomóc poradzić sobie również z przewlekłymi bólami głowy, w tym migreną, i dolegliwościami reumatycznymi. Roślinę tę stosuje się m.in. w homeopatii.

Dlaczego warto stosować bobrek trójlistkowy?

Bobrek trójlistkowy to ciekawa roślina o charakterystycznym, gorzkim smaku. Naturalnie występuje m.in. na terenach podmokłych w Polsce, dlatego jest łatwo dostępna. Trzeba jednak pamiętać, że bobrek trójlistny jest objęty częściową ochroną, a więc nie można zrywać go według własnych upodobań. Roślina ta sprawdzi się jednak świetnie jako dekoracja prywatnych posesji, na których znajdują się zbiorniki wodne.

Bobrek trójlistny może pomóc poradzić sobie z wieloma dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Roślina ta wspiera w walce z niestrawnościami, biegunkami czy wymiotami. Może przyczynić się do poprawienia apetytu, co jest dobrą informacją dla osób chorych, w trakcie rekonwalescencji czy seniorów.

Bobrek trójlistny jest powszechnie stosowany także w walce z pierwszymi oznakami starzenia czy przebarwieniami i utratą jędrności skóry. To roślina o wielu zastosowaniach, dlatego wykorzystuje się ją też w przemyśle. Bobrek dodaje się do niektórych alkoholi, by wzmocnić ich gorzki smak.

Roślina ta nie może być jednak przyjmowana przez każdego. Istnieje szereg przeciwwskazań do stosowania tego surowca, a przekroczenie maksymalnej dopuszczalnej porcji może przyczynić się do pojawienia się problemów ze strony układu pokarmowego. Z tego powodu przed rozpoczęciem suplementacji suszonych liści bobrka warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Koenzym Q 10 to nie tylko świetny składnik kosmetyków, ale również eliksir młodości i zdrowia, który wspiera cały Twój organizm w wielu aspektach.
Poznaj gotu kolę - zioło długowieczności, które jest podstawą medycyny chińskiej i indyjskiej, bo zwiększa zdolności umysłowe, wspiera leczenie problemów skórnych i żołądkowych!
Hupercyna A - przyjaciel Twojego mózgu. Badania wykazały, że stosowanie hupercyny poprawia koncentrację i zdolność uczenia się. Jakie jeszcze zastosowanie ma ta substancja?
Dowiedz się, co sprawia, że l karnityna jest popularna wśród osób odchudzających się i dlaczego jest tak istotna dla dobrego poziomu cholesterolu oraz testosteronu i tarczycy.
Tauryna ma bogaty repertuar cennych właściwości. Dodaje energii, zwiększa wydajność mięśni, poprawia pracę mózgu, chroni komórki przed uszkodzeniami, wspiera serce i wątrobę...