zioła na prostatę

Zioła na prostatę – Poznaj 10 ziół wspierających leczenie prostaty

Prawidłowe funkcjonowanie prostaty jest niezbędne dla odpowiedniego działania całego układu moczowego i płciowego. Niestety z wiekiem pojawiają się problemy w obrębie tego organu. Sposobem na poradzenie sobie z dolegliwościami może być odpowiednia suplementacja. Wiele osób stawia na naturalne preparaty, takie jak zioła. Jakie rośliny sprawdzą się najlepiej w przypadku przerostu gruczołu krokowego?

Objawy wskazujące na chorą prostatę zwykle są widoczne już w pierwszych dniach po ich pojawieniu. Pacjent odczuwa powracające uczucie parcia na pęcherz, a także boryka się z niekontrolowanymi wyciekami moczu. Co więcej, przerost prostaty może objawiać się także zwiększonym czasem oddawania moczu oraz zmniejszeniem jego strumienia. Powszechnie pojawia się również pieczenie i ból, a nawet krew w moczu i spermie. Objawy, które na pierwszy rzut oka nie są kojarzone z przerostem gruczołu krokowego, to osłabienie organizmu oraz bóle brzucha.

Oczywiście u każdej osoby przerost gruczołu krokowego może objawiać się w nieco inny sposób. Zazwyczaj jednak symptomy są bardzo charakterystyczne i jednoznacznie wskazują na problemy z prostatą.

zioła na prostatę

Co to są zioła na prostatę?

Zioła na prostatę to rośliny wykorzystywane w celu poradzenia sobie ze wspomnianymi dolegliwościami. Stosują je przede wszystkim osoby, które nie chcą od razu sięgać po leki i próbują wykorzystywać naturalne, tradycyjne metody zwalczania bólu i problemów z oddawaniem moczu. Sięganie po napary z ziół odpowiednio wcześnie może również zmniejszyć ryzyko pojawienia się choroby w kolejnych latach.

Wśród najpopularniejszych ziół na prostatę można wyróżnić takie rośliny, jak:

 • śliwa afrykańska,

 • perz właściwy,

 • nawłoć pospolita,

 • wierzbownica drobnokwiatowa,

 • wierzbówka kiprzyca,

 • pokrzywa,

 • palma sabałowa,

 • rdest ptasi,

 • sadziec purpurowy,

 • skrzyp polny.

Ciekawym dodatkiem do wielu suplementów diety na prostatę jest także korzeń pietruszki. Najczęściej z takich mieszanek przygotowuje się odwary lub napary, które należy pić kilka razy dziennie. Działają one zwłaszcza na łagodny przerost prostaty.

Na co mogą pomóc zioła na prostatę?

Zioła na prostatę są zwykle wykorzystywane w łagodnym przeroście gruczołu krokowego. Pomagają zahamować jego powiększanie i redukować ból związany z oddawaniem moczu. Wiele ze wspomnianych roślin ma właściwości, które pozwalają na zmniejszenie intensywności namnażania się komórek gruczołu krokowego, a także obniżenie poziomu hormonów odpowiedzialnych za takie zjawisko.

Istnieją też zioła, które stymulują pracę nerek i pęcherza. Wspomagają wypłukiwanie osadów z nerek. Wykazują też działanie przeciwzapalne. Zwiększają ilość wydalanego moczu, co pozwala na szybsze i skuteczniejsze oczyszczanie organizmu. Rośliny te wykazują też szereg innych, cennych właściwości. Dla przykładu, ziele wierzbownicy obniża poziom PSA, czyli markera nowotworowego. Niektóre rośliny wspierają też przemianę materii i prawidłową pracę jelit.

Jak działają zioła na prostatę?

Zioła na prostatę, jak np. ziele skrzypu, działają moczopędnie. Pozwalają na wydalanie z organizmu większych ilości moczu, co sprzyja oczyszczaniu organizmu. W ten sposób możliwe jest pozbywanie się toksyn i bakterii, które powodują zapalenia i problemy z nerkami. Niektóre zioła lecznicze powodują też ograniczenie namnażających się komórek odpowiedzialnych za przerost prostaty. Jeśli u danej osoby doszło do stanów zapalnych, regularne stosowanie ziół może być sposobem na ich załagodzenie.

Zioła na prostatę nie zastąpią leków przepisanych przez lekarza. Są jednak stosowane w celu łagodzenia niewielkich dolegliwości, a także zapobiegania ich wystąpieniu. Mają za zadanie przede wszystkim zmniejszać ból i parcie na pęcherz. Wiele z nich pozytywnie wpływa także na układ pokarmowy. Regularne przyjmowanie suplementów diety ze wspomnianych ziół pozwala więc na poradzenie sobie także z innymi dolegliwościami, niekoniecznie związanymi z prostatą. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie rośliny pozwalają na swobodne łączenie czy stosowanie przez okres dłuższy niż kilka tygodni.

Jakie są właściwości ziół na prostatę?

Właściwości ziół na prostatę różnią się w zależności od wybranego gatunku. Wśród ich najważniejszych właściwości można wyróżnić:

 • pobudzanie wydzielania moczu, co pozwala na skuteczniejsze usuwanie toksyn z organizmu,

 • walczenie z infekcjami w obrębie układu moczowego,

 • usprawnianie pracy nerek,

 • właściwości przeciwzapalne,

 • hamowanie konwersję testosteronu w dihydrotestosteron,

 • wypłukiwanie złogów z nerek, pęcherza i dróg moczowych,

 • właściwości przeciwbólowe.

Każde ziele działa w nieco inny sposób. Czasami cenne właściwości są zauważalne jedynie przy regularnym stosowaniu.

zioła na prostatę

Jakie są najsilniejsze zioła na prostatę?

Najsilniejsze zioła na prostatę to m.in. liść pokrzywy, kłącze perzu, wierzbownica drobnokwiatowa czy ziele skrzypu. Takie rośliny wchodzą zwykle w skład bardziej złożonych mieszanek, stworzonych z myślą o osobach, które borykają się z problemami z prostatą.

Nie zawsze jednak zioła lecznicze pozwalają na całkowite pozbycie się problemu. Czasem konieczne okazuje się wdrożenie farmakologii. Ważne, by w leczeniu gruczołu krokowego uczestniczył specjalista, który będzie kontrolował stan zdrowia pacjenta i stosowane przez niego leki. Zioła również są zalecane przez niektórych lekarzy, jednak sprawdzają się zwykle w łagodnych stadiach choroby. W przypadku poważnych problemów z układem moczowym rośliny mogą nie wystarczyć.

Jakie są popularne zioła na prostatę?

Surowce roślinne stosowane na prostatę różnią się od siebie dokładnymi właściwościami. Osoby borykające się z problemami z układem moczowym często sięgają po co najmniej kilka różnych ziół, co pozwala na połączenie kilku ważnych cech.

Pokrzywa na prostatę

W leczeniu prostaty wykorzystuje się młode liście, korzenie i sok z pokrzywy. Roślina ta hamuje przekształcanie testosteronu w dihydrotestosteron.

Kłącze perzu na prostatę

Kłącze perzu również wpływa pozytywnie na układ moczowy. Łagodzi ból, infekcje i parcie na pęcherz. Pomaga zwłaszcza w zapaleniach gruczołu krokowego.

Wierzbownica drobnokwiatowa na prostatę

Wierzbownica drobnokwiatowa wykazuje natomiast działanie moczopędne, tonizujące, przeciwbólowe i ściągające. Pomaga w usuwaniu z organizmu szkodliwych substancji.

Palma sabałowa na prostatę

Palma sabałowa wpływa natomiast na produkcję testosteronu. Zapobiega nadmiernemu namnażaniu się komórek odpowiedzialnych za przerost gruczołu krokowego.

Wierzbówka kiprzyca na prostatę

Wierzbówka naturalnie rośnie w Polsce, dlatego od lat cieszy się popularnością na terenie naszego kraju. Stabilizuje gospodarkę hormonalną. Oprócz tego cechuje się działaniem przeciwobrzękowym, przeciwzapalnym oraz przeciwbakteryjnym. Może wspierać także cały układ immunologiczny.

Kora śliwy afrykańskiej na prostatę

Kora śliwy afrykańskiej wykazuje nieco inne działania w walce z przerostem prostaty w stosunku do pozostałych ziół. Pomaga ona bowiem w regeneracji komórek nabłonka. Wspiera w kuracji, także tej farmakologicznej. Pomaga zmniejszyć napięcie mięśni w cewce moczowej. Dzięki temu wykazuje też łagodne działanie moczopędne.

Nawłoć na prostatę

Nawłoć oczyszcza organizm, pomaga w zwiększeniu ilości oddawanego moczu i wspiera wydalanie amoniaku, chlorku sodu oraz kwasu moczowego, czyli substancji zatruwających organizm. Przy okazji pobudza również krążenie krwi i limfy w całym organizmie.

Skrzyp polny na prostatę

Skrzyp polny jest bogaty w krzemionkę i flawonoidy. Pomaga w odbudowaniu nabłonka gruczołu krokowego. Oprócz tego przyczynia się do odtruwania organizmu oraz działa przeciwzapalnie.

Sadziec purpurowy na prostatę

Sadziec purpurowy usprawnia proces oczyszczania nerek z osadu. Pomaga zwalczać infekcje w obrębie układu moczowego oraz wykazuje właściwości napotne. Wspiera też funkcjonowanie stawów.

Rdest ptasi na prostatę

Rdest ptasi działa przeciwnowotworowo i przeciwutleniająco. Stosuje się go zwłaszcza w celu oczyszczenia pęcherza, dróg moczowych i nerek ze złogów.

Jak stosować zioła na prostatę? – Dawkowanie

Każdą mieszankę ziół na prostatę stosuje się w nieco inny sposób. Trzeba bowiem pamiętać, że niektóre rośliny można przyjmować jedynie przez bardzo ograniczony czas – np. 2 tygodnie. W innym razie może dojść do nadmiaru wybranych substancji odżywczych w organizmie. Na ogół jednak mieszanki ziół na prostatę parzy się w gorącej wodzie, w ilości wskazanej przez producenta preparatu. Tak przygotowany napar można pić nawet kilka razy dziennie.

Każdorazowo konieczne jest jednak zapoznanie się z ulotkami dołączonymi do suplementów. Każdy producent wskazuje bowiem nieco inne dawkowanie swoich preparatów. Dobrym pomysłem jest też skonsultowanie nowych nawyków z lekarzem. Może on sprawdzić, czy wybrane zioła nie wchodzą w reakcję np. z przyjmowanymi lekami.

zioła na prostatę

Kiedy warto stosować zioła na prostatę? – Zastosowanie

Zioła o działaniu moczopędnym są wskazane już w sytuacji, gdy zauważysz pierwsze objawy problemów z prostatą. W ten sposób można pozbyć się problemu, jeszcze zanim się zaogni i będzie wymagał interwencji lekarza. Takie zioła przydadzą się w razie jakichkolwiek problemów w oddawaniu moczu. Wiele z nich działa pozytywnie nie tylko na prostatę, lecz także układ krwionośny, a nawet kostny. Preparaty na bazie wspomnianych roślin pomagają więc wspierać cały organizm.

Czy zioła na prostatę są bezpieczne? – Przeciwwskazania

Zioła na prostatę są bezpieczne, ale tylko wtedy, gdy przyjmuje się je w odpowiedni sposób. Aby nie dopuścić do skutków ubocznych, należy każdorazowo zapoznać się z treścią dołączonej ulotki czy zaleceniami lekarza. Niektóre zioła mogą być szkodliwe w nadmiarze, a także reagować z przyjmowanymi lekami, podwyższając lub obniżając ich skuteczność.

Skutki uboczne stosowania ziół na prostatę

Zioła na prostatę są dość bezpieczne, ale przyjmowane w zbyt dużych ilościach mogą powodować wypłukiwanie cennych substancji z organizmu, a także powodować nadmiary wybranych składników. Nie można przyjmować ich także z niektórymi lekami, zwłaszcza w chorobach dotyczących układu nerwowego i krwionośnego.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Odkryj, jak uzupełnić żelazo! Poznaj produkty bogate w ten minerał, objawy niedoboru i wskazówki, jak zadbać o jego optymalny poziom w ciele.
Maślan sodu to naturalne wsparcie dla Twoich jelit, zobacz, w jakich sytuacjach warto go przyjmować i jak robić to bezpiecznie!
Kwas hialuronowy to prawdziwy eliksir młodości; nie tylko wygładza zmarszczki i poprawia jędrność skóry, ale również istotnie wpływa na ruchomość stawów i ogólną kondycję organizmu.
Inozytol to substancja produkowana przez organizm, która wspiera jego prawidłowe funkcjonowanie. Wspomaga pracę układu hormonalnego, rozrodczego oraz nerwowego. Sprawdź szczegóły.
Dowiedz się wszystkiego o wodzie z brzozy, która w medycynie ludowej jest od lat z sukcesem używana na wzmocnienie odporności, reumatyzm, kamienie nerkowe, anemię czy wrzody.