Zobacz, jak ten pyszny owoc może pozytywnie wpłynąć na Twoje zdrowie i ogólną kondycję oraz, kto jakie środki ostrożności zachować przy jego spożywaniu.
Tongkat ali – Właściwości, działanie, zastosowanie skutki uboczne, dawkowanie i przeciwwskazania
Strona główna - Blog - Tongkat ali – Właściwości, działanie, zastosowanie skutki uboczne, dawkowanie i przeciwwskazania
- Opublikowano: 06.07.2023 - Aktualizacja: 07.08.2023
Tongkat ali zwany również eurycoma longifolia jack to roślina, która na terenie Azji używana i wykorzystywana jest już od wielu pokoleń. Stosowana jest do walki z licznymi schorzeniami i problemami zdrowotnymi. Najczęściej sięgano po nią w przypadku zaburzeń libido, w stanach lękowych czy nadmiernego stresu.
Zobacz, jak prawidłowo dawkować tongat ali, na co uważać i co robić, by bezpiecznie korzystać z dobrodziejstw tej rośliny.
Spis treści
ToggleTongkat ali – co to takiego i jak wygląda?
Tongkat ali, znany również jako żeń szeń malezyjski to roślina, która szczególnie cenna może być dla mężczyzn. Wszystko za sprawą zawartych w niej substancji aktywnych, wykazywanych właściwości oraz związku z męskim hormonem anabolicznym – testosteronem. Coraz częściej wykorzystywana jest jako element suplementacji diety dla sportowców.
Jest to niewielki krzew, który występuje na ternie lasów nizinnych Południowo – Wschodniej Azji. Uchodzi za naturalny afrodyzjak. Od pokoleń jest szeroko stosowany w medycynie ludowej Malezji, Tajlandii i Indonezji.
Surowcem zielarskim jest zarówno korzeń, jak i liście rośliny.
Choć jej oficjalna nazwa to tongkat ali to roślina występuje również pod kilkoma innymi określeniami.
Inne nazwy rośliny:
malezyjski żeń szeń,
eurycoma,
Long Jack,
penawar parit,
penawar bias,
bedara meeah,
bedara putih,
lempedu parit,
Akar Pasak Bumi,
Ali’s Umbrella,
Ali’s Walking Stick,
Batang Pasak Bumi,
cay ba binh.
Tongkat ali – właściwości
Pierwotnie roślina była wykorzystywana do walki z wrzodami, gorączką czy nawet malarią. Zawiera w sobie liczne związki fenolowe, które są substancjami bioaktywnymi. Z tego względu wykazuje też wiele innych działań. Przypuszcza się, że wpływa korzystnie na jakość nasienia, podnosi libido i działa jak naturalny afrodyzjak. Krzew może poprawiać funkcje seksualne oraz wpływać na testosteron.
Warto też dodać, że krzew bywa określany jako malezyjski żeń szeń nie dlatego, że jest faktycznie spokrewniony z żeń szeniem, ale dlatego, że wykazuje bardzo podobne właściwości. Przypuszcza się, że wzmacnia organizm, dodaje sił i poprawia witalność. Wszystko to przekłada się na ogólne lepsze samopoczucie człowieka.
Tongkat ali – zastosowanie
Z uwagi na swoje właściwości, roślina znalazła bardzo konkretne zastosowanie. Przede wszystkim stała się elementem suplementacji dla sportowców. Może też być wykorzystywana w przypadku problemów z libido, przy okazji problemów seksualnych oraz jako afrodyzjak. Może też wspierać płodność.
Roślina może być stosowana jako środek na poprawę samopoczucia. Przypuszcza się też, że wzmacnia organizm i podnosi wydolność fizyczną. Do tego może dodawać witalności.
Jak działa tongkat ali i na co może pomóc?
Krzew działa przede wszystkim poprzez znajdujące się w nim substancje bioaktywne i związki fenolowe.
Pierwotne jej zastosowanie opierało się na obserwowanych efektach z jego stosowania. Dlatego też napary z korzenia były wykorzystywane do poprawienia wytrzymałości fizycznej czy też podniesienia męskiej sprawności.
Wielokrotnie po roślinę sięgano po to, by pobudzić apetyt lub zadziałać przeciwmalarycznie.
Gdy ten malezyjski żeń szeń dotarł na zachód zainteresowano się głównie jego pozytywnym wpływem na libido. Ten aspekt jego działania stał się szczególnie doceniany w Stanach Zjednoczonych.
Tongkat ali jako adaptogen
Działanie adaptogenne nie jest najważniejszym efektem stosowania malezyjskiego żeń szenia. Stanowi dodatek do jego głównego obszaru działania (wpływ na libido i funkcje seksualne). Okazuje się, że tongkat ali eurycoma longifolia może przynieść pozytywne zmiany, jeżeli chodzi o ogólne samopoczucie psychiczne.
Co więcej, potwierdzają to przeprowadzone badania. Prowadzone były na grupie 63 osób przez okres 4 tygodni. Badanych podzielono na dwie grupy: grupa placebo i grupa badawcza.
Grupie badawczej podawano dziennie 200 mg ekstraktu z korzenia. Gdy zakończono badanie okazało się, że w grupie badawczej zaobserwowano spadek napięcia psychicznego (-11%), gniewu (-12%) oraz dezorientacji (-15%).
Zaobserwowano też, że poziom testosteronu wzrósł wśród badanych mężczyzn, a poziom kortyzolu wzrósł w stopniu mniejszym w porównaniu z grupą placebo.
Na podstawie uzyskanych wyników wywnioskowano, że long jack może być skutecznym adaptogenem dla mężczyzn dojrzałych, którzy doświadczają stresu w związku z zachodzącymi w ich ciele procesami starzenia.
Tongkat ali na libido
Okazuje się, że tongkat ali eurycoma longifolia może również mieć pozytywny wpływ na męskie libido. Obniżony poziom testosteronu ma bezpośredni związek z męskim pożądaniem i sprawnością seksualną. Z uwagi na to, że eurycoma longifolia stymuluje organizm mężczyzn do produkowania testosteronu, przyczynia się również do podniesienia poziomu libido. Z tego też powodu roślina jest określana jako naturalny afrodyzjak.
Tongkat ali jako wsparcie sprawności seksualnej
Z uwagi na to, że eurycoma longifolia może wpłynąć na podwyższenie produkcji testosteronu, może również poprawić męską sprawność seksualną i męską płodność. To właśnie testosteron odpowiada za pobudzenie seksualne, erekcję, jakość nasienia i funkcji seksualnych. Zbyt niski poziom testosteronu przekłada się na spadek możliwości w tym obszarze. Dzięki suplementacji za pomocą omawianego krzewu można poprawić swoje funkcjonowanie seksualne, a także pozytywnie wpłynąć na swoją płodność.
Tongkat ali dla witalności
Przypuszcza się, że roślina może również podnieść poziom energii i poprawić witalność. Jej stosowanie może poprawić samopoczucie i nastrój. Może złagodzić skutki stresu i ułatwić zasypianie.
Tongkat ali na wzrost mięśni
Testosteron jest męskim hormonem anabolicznym. Oznacza to, że uczestniczy w licznych procesach metabolicznych, których celem jest powstawanie nowych komórek, na przykład komórek mięśniowych, które tworzą mięśnie. Stosowanie eurycoma longifolia wpływa na zwiększenie produkcji tego hormonu, a co za tym idzie poprawia regenerację mięśni i proces budowania masy mięśniowej.
Tongkat ali na testosteron
Suplementacja omawianą rośliną wpływa na zwiększenie produkcji testosteronu. Jeżeli więc z powodu różnorodnych problemów zdrowotnych lub z uwagi na swój wiek dostrzegasz, że poziom testosteronu jest u Ciebie niższy niż zazwyczaj to tongkat ali eurycoma longifolia będzie bardzo dobrym rozwiązaniem.
Dodatkowo warto wiedzieć, że zbyt niski poziom testosteronu może objawiać się złym samopoczuciem, brakiem chęci do działania i osłabioną regeneracją organizmu. Jeżeli nie chcesz tego doświadczać, to suplementacja będzie rozwiązaniem.
Tongkat ali i działanie przeciwlękowe
Okazuje się, że roślina może mieć działanie przeciwlękowe. Badania przeprowadzone na grupie 63 osób wykazały, że przyjmowanie wyciągu z korzenia tongkat ali przez cztery tygodnie poskutkowało obniżeniem napięcia psychicznego i dezorientacji, co ma istotny wpływ na poziom lęku.
Dodatkowo po zakończeniu suplementacji uczestnikom zbadano poziom hormonu stresu – kortyzolu. Okazało się, że przyjmujący ekstrakt z tongkat ali wydzielali mniej kortyzolu niż zgromadzeni w grupie placebo.
Tongkat ali jako afrodyzjak
Z uwagi na to, że roślina wpływa na podniesienie poziomu testosteronu, zwiększenie libido i poprawę funkcji seksualnych została uznana za afrodyzjak.
Może wpływać na zwiększenie pożądania i większą sprawność seksualną.
Tongkat ali na płodność
Okazuje się, że stosując cykliczną suplementację omawianą rośliną można poprawić również swoją płodność. Wszystko dlatego, że wpływa na podniesienie poziomu testosteronu. To właśnie dzięki niemu poprawia się jakość nasienia oraz ruchliwość plemników i ich stężenie. Ruchliwość plemników jest zaś jednym z istotnych czynników, który decyduje o możliwości zapłodnienia komórki jajowej.
Tongkat ali na kortyzol i stres
Okazuje się, że roślina może wpłynąć na obniżenie poziomu kortyzolu, a to przekłada się na lepsze samopoczucie i mniejsze doświadczanie stresu. Jednocześnie działa przeciwlękowo. Warto też dodać, że roślina działa uspokajająco w sytuacjach stresowych.
Jakie składniki aktywne zawiera tongkat ali?
Korzeń i liście rośliny zawierają liczne składnik bioaktywne, które odpowiadają za omówione powyżej właściwości i działanie rośliny. Badania wykazały, że w roślinie znajduje się około 65 związków fenolowych. Jest ich tak dużo, że zostały zebrane w grupy na zasadzie podobieństwa w budowie lub działaniu.
Wśród najważniejszych z nich wymienia się najczęściej:
kwassinoidy, czyli zdegradowane laktony triterpenowe – eurycomanol, eurycomanone, pasakbumin-B;
eurylaktony – eurycomalakton, laurycolakton, eurycomadilakton, longilakton oraz hydroksyglaucarubol;
pochodne skwalenu – eurylen, teurilen, 14-deacetyleurylen i nadtlenek longilenu;
alkaloidy 6-katynonu – 5,9-dimetoksykatyn-6-on, 9,10-dimetoksykatyn-6-on, 11-hydroksy-10-metoksykatyn-6-on, 10-hydroksy-9-metoksykatyn-6-on, 9-metoksy-3-metylkatyn-5,6-dion;
neolignany difenylowe – na przykład dwa izomery eteru difenylo-2,2-dimetoksy-4-(3-hydroksy-1-propylo)-4-(-1,2,3,-trihydroksy)-propylu.
Jak stosować tongkat ali – dawkowanie
Na podstawie aktualnych danych okazuje się, że dobre wyniki uzyskuje się przy dobowej dawce 300 mg dobrej jakości ekstraktu, podzielonej na dwie porcje.
Jeżeli zaś chodzi o kuracje to sugeruje się wykorzystanie jednej z dwóch strategii.
Pierwsza zaleca przyjmowanie suplementu przez tydzień, a następnie wdrożenie 3 – 4 dni przerwy i ponowne przyjmowanie przez tydzień.
Druga natomiast opiera się na przyjmowaniu ekstraktu co drugi dzień bez dłuższych przerw.
Pierwsze efekty można zaobserwować po trzech tygodniach systematycznej suplementacji.
Tongkat ali – interakcje z lekami
Okazuje się, że suplementów z tongkat ali nie wolno łączyć z lekami regulującymi ciśnienie krwi oraz lekami immunosupresyjnymi. Takie połączenie może nieść bardzo negatywne skutki.
Tongkat ali – przeciwwskazania
Głównym przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest okres ciąży. Nie zaleca się go również kobietom karmiącym piersią. Ostrożność powinny też zachować osoby ze skłonnością do alergii.
Tongkat – skutki uboczne i działania niepożądane
Zasadniczo uważa się, że suplementacja omawianą rośliną jest bezpieczna. Niemniej mogą wystąpić pewne delikatne skutki uboczne.
Przede wszystkim, jeżeli zostanie przyjęta zbyt późno, może powodować problemy z zasypianiem. Dzieje się tak dlatego, że podnosi ona poziom energii. Z tego względu należy pamiętać, by suplementacja prowadzona była w pierwszej połowie dnia.
U niektórych mężczyzn zaobserwowano też lekki wzrost niepokoju i rozdrażnienia, co może mieć związek ze wzrostem poziomu testosteronu.
Dlaczego warto stosować tongkat ali?
Warto stosować tę roślinę ponieważ w naturalny sposób poprawia sprawność seksualną, zwiększa libido może znacząco przyczynić się do poprawy nastroju. Dodaje energii, wzmacnia organizm, podnosi witalność. Sprzyja regeneracji mięśni oraz wpływa pozytywnie na zwiększoną budowę tkanki mięśniowej. Podnosi poziom testosteronu i redukuje stres związany ze starzeniem.
Zielares
Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.
Czytaj także
Czy warto stosować rozmaryn także poza kuchnią? Odkryj cenne właściwości lecznicze rozmarynu i sprawdź jak to niepozorne ziele wpłynie na Twoją urodę!
Pokrzyk wilcza jagoda to roślina, która posiada zarówno istotne właściwości medyczne, jak i poważne obostrzenia do stosowania - poznajmy bliżej jej lecznicze działanie.
Polecane dla Ciebie
Kolagen rybi charakteryzuje się budową podobną do kolagenu ludzkiego. Dlatego cieszy się coraz większą popularnością. Poznaj jego właściwości i zastosowanie.
Zauważyłeś łamliwe włosy czy słabe paznokcie? Może to być sygnał niedoboru biotyny! Dowiedz się, jak ta witamina wpływa na zdrowie i jak jej brak może się objawiać. Nie przegap!
Triphala to preparat wykorzystywany w medycynie ajurwedyjskiej od wieków. Sprawdź, jakie ma właściwości i jak może wspomóc funkcjonowanie organizmu.
Kolagen jest bardzo ważnym i znaczącym białkiem w ludzkim organizmie, choć z czasem jego produkcja znacząco spada; zobacz, czy jesteś w grupie, która może czy nie może go suplementować.
Witamina B2 wspomaga prawidłową pracę organizmu. Pomaga ograniczyć migreny, wspomaga układ odpornościowy. Jej niedobór skutkuje wieloma dolegliwościami. Dowiedz się więcej.