Olejek geraniowy to naturalny olejek eteryczny, który zaskakuje mnóstwem dobroczynnych właściwości. Dowiedz się, jak możesz go wykorzystać we własnym zakresie.
Olej ze słodkich migdałów – Właściwości, zastosowanie, działanie i dawkowanie
Strona główna - Blog - Olej ze słodkich migdałów – Właściwości, zastosowanie, działanie i dawkowanie
- Opublikowano: 17.08.2022 - Aktualizacja: 07.10.2022
Naturalny olej ze słodkich migdałów jest surowcem o bardzo szerokim zastosowaniu. Znalazł dla siebie miejsce zarówno w kosmetyce, jak i gastronomii. Jego wyjątkowość polega na tym, że jest bezpiecznym nie tylko dla dorosłych, ale również można go stosować u najmłodszych – u noworodków. Świetnie sprawdza się gdy jest stosowany zarówno na skórę, jak i do włosów i paznokci. To naturalna substancja o ogromnym znaczeniu i ma wiele dobroczynnych właściwości. Zobacz, co warto o nim widzieć.
Spis treści
ToggleOlej ze słodkich migdałów – co to takiego?
Naturalny olej ze słodkich migdałów to super olejek pozyskiwany z tłoczenia nasion rośliny o nazwie migdałowiec pospolity, zwanej również śliwa migdał, czy po łacinie Prunus dulcis. Jest to roślina wieloletnia. Naturalnie pochodzi z rejonu Azji Mniejszej i Środkowej.
Obecnie migdałowiec pospolity uprawiany jest również na terenie Europy Południowej, Afryki Północnej oraz Ameryki. Jak się okazuje, największym producentem migdałów są Stany Zjednoczone, a ich największym konsumentem Europa.
Istnieją dwie odmiany migdałowca. Jedna jest słodka, a druga gorzka. Orzechy gorzkiego migdałowca stosowane są w cukiernictwie do aromatyzowania wyrobów. W ich składzie znajduje się amigdalina – nadająca specyficzny gorzki posmak, która po kontakcie z wodą rozpada się do glukozy, aldehydu benzoesowego i toksycznego cyjanowodoru. Natomiast w słodkiej odmianie amigdalina występuje jedynie w śladowych ilościach. Ta odmiana jest też uprawiana i wykorzystywana na znacznie większą skalę niż gorzka.
Ten fajny olejek pozyskiwany jest poprzez tłoczenie nasion migdałowca.
Olej ze słodkich migdałów – właściwości
Olejek pozyskiwany ze słodkich migdałów ma liczne dobroczynne właściwości, które można wykorzystać nie tylko w cukiernictwie, ale również w kosmetyce. Z tego właśnie powodu stał się składnikiem wielu kremów i odżywek. A o jakich właściwościach mowa?
W składzie oleju ze słodkich migdałów można znaleźć przede wszystkim triglicerydy, w tym jednonienasycone (kwas oleinowy) i wielonienasycone (kwas linolowy) kwasy tłuszczowe. Ważne miejsce zajmują również witaminy. Taki skład odpowiada za szerokie działanie oleju ze słodkich migdałów i jego wpływ przede wszystkim na skórę twarzy, włosy i paznokcie. Ma właściwości zmiękczające i odżywcze dla skóry. Nawilża i zmniejsza poziom utraty wody przez skórę. Łagodzi podrażnienia, wygładza skórę dłoni i doskonale sprawdza się do pielęgnacji skóry głowy.
Jest to jasnożółty i przejrzysty płyn o słodkawym zapachu. Rozprowadzony na skórze bardzo szybko się wchłania i nie pozostawia tłustych plam na ubraniach i materiałach. Obecność nienasyconych kwasów tłuszczowych powoduje, że olej ze słodkich migdałów działa jak naturalny emolient, czyli wpływa regenerująco na barierę lipidową skóry.
W składzie oleju znaleźć można również kwasy fenolowe, flawonoidy, kwas ferulowy, proteiny, magnez, mangan, potas, fosfor oraz witaminy: A, E, B1, B2 i B6. Dzięki temu olej działa odżywczo na skórę, poprawia jej ukrwienie, zmiękcza ją i wygładza, a to sprawia, że wygląda ona na zdrową i odmłodzoną.
Warto również dodać, że witamina E i kwas felurowy to bardzo silne antyoksydanty. Zwalczają wolne rodniki i spowalniają procesy starzenia, które w skórze są szczególnie widoczne. Jednocześnie zapobiegają zniszczeniu DNA przez wolne rodniki i chronią skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem słonecznym, zanieczyszczeniami powietrza, błędami dietetycznymi, stresem czy stanami zapalnymi.
Kwas felurowy redukuje widoczność przebarwień w skórze oraz stymuluje produkcję kolagenu w skórze. Dzięki temu zmarszczki stają się mniej widoczne i gładsze. Skóra zyskuje jędrność, elastyczność i napięcie.
Olej ze słodkich migdałów – zastosowanie
Z uwagi na tak liczne i znaczące właściwości naturalny olej migdałowy zyskał bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Stosuje się go na twarz, włosy i paznokcie.
Jest niezwykle delikatny i łagodny, a to oznacza, że jest też świetnie tolerowany przez różne rodzaje skóry, również tej najbardziej wrażliwej. Może być stosowany na delikatną skórę niemowląt. Świetnie sprawdza się w przypadku cery zniszczonej słońcem i wiatrem. Wspiera też skórę suchą i podrażnioną. Poprawia elastyczność skóry. Świetnie sprawdza się jako olejek do masażu ze względu na swoją konsystencje i sposób, w jaki się wchłania. Jak działa na poszczególne obszary? Oto kilka informacji.
Olej ze słodkich migdałów na twarz
Naturalny olej ze słodkich migdałów stosowany do cery suchej, dojrzałej, wrażliwej i z problemami sprawia, że będzie ona lepiej nawilżona, a podrażnienia zostaną złagodzone. Działa wygładzająco, a przez to redukuje niektóre, płytkie zmarszczki. Działa też kojąco na skórę z łojotokiem i trądzikiem.
Pobudza produkcję kolagenu, a więc skóra odzyskuje sprężystość, elastyczność i jędrność. Wspiera regenerację na skórze tłustej warstwy, która chroni przed utratą wody. Dzięki temu może być stosowany do skóry suchej, ale też wesprze praktycznie każdy rodzaj skóry.
Olej ze słodkich migdałów na włosy
Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się do pielęgnacji włosów, ponieważ wzmacnia je i odżywia. Czyni je mocniejszymi i zdrowszymi. Polecany jest szczególnie do włosów suchych, puszących się, łamliwych i matowych. Dzięki niemu są znacznie lepiej odżywione, nawilżone i zregenerowane. Olejek może być stosowany jako serum na przesuszone końcówki włosów. Wówczas znacznie mniej będą się one rozdwajać i staną się mniej łamliwe. Może też być składnikiem odżywek lub masek, co znacznie poprawi kondycję włosów, zmniejszy puszenie i pozwoli odzyskać ich blask. Olej ze słodkich migdałów świetnie sprawdzi się jako kosmetyk ochronny. Zabezpiecza włosy przed szkodliwym działaniem słońca i chlorowanej wody. To również świetny środek nawilżający dla włosów.
Olej ze słodkich migdałów na rozstępy
Okazuje się, że olejek migdałowy jest również świetnym wsparciem dla kobiet w ciąży, ponieważ zapobiega powstawaniu rozstępów. Szybko rosnący brzuch i rozciągająca się skóra wymagają szczególnie troskliwej pielęgnacji. Należy również pamiętać, by stosować kosmetyki, które nie są szkodliwe dla rozwijającego się dziecka. Skóra kobiet w ciąży potrzebuje delikatnego i jednocześnie skutecznego wsparcia. Kosmetyk musi być ujędrniający, nawilżający i odżywiający. Taki właśnie jest olej ze słodkich migdałów. Jego systematyczne stosowanie pomaga zapobiegać rozstępom i zmniejsza ich widoczność. Jest przy tym bezpieczny, ponieważ jest w pełni naturalny. Szybko się wchłania, doskonale nawilża skórę i nie pozostawia na niej nieprzyjemnej tłustej warstwy.
Jak działa olej ze słodkich migdałów i na co pomaga?
Olej ze słodkich migdałów oddziałuje poprzez zawarte w nim substancje. Jest antyoksydantem, a co za tym idzie spowalnia procesy starzenia widoczne na skórze. Działa nawilżająco i odżywczo. Dzięki niemu skóra staje się gładka, jędrna i elastyczna. Jest lepiej odżywiona, a przez to poprawia się jej ukrwienie. Zmarszczki zostają wygładzone. Olej migdałowy działa też kojąco i łagodząco, dlatego może być stosowany na podrażnioną skórę, z problemem trądziku i łojotoku. Doskonale nadaje się do codziennej pielęgnacji skóry.
Olej migdałowy redukuje ryzyko wystąpienia rozstępów i zmniejsza ich widoczność. Stymuluje produkcję kolagenu, a dzięki temu skóra utrzymuje elastyczność w czasie rozciągania i napinania.
Włosy stają się mocniejsze i mniej łamliwe. Przestają się puszyć. Odzyskują naturalny blask, poprawia się ich wygląd i ogólna kondycja. Są nawilżone i dzięki temu lepiej wyglądają.
Jak stosować olej ze słodkich migdałów – dawkowanie
Dla uzyskania pożądanych efektów warto regularnie przemywać twarz olejem ze słodkich migdałów. Wystarczy nalać go odrobinę na płatek kosmetyczny i przetrzeć twarz. Dla wzmocnienia efektów jego działania dobrze jest zostawić taki nawilżony płatek na dwie minuty na twarzy.
Olej migdałowy można też nakładać bezpośrednio na włosy. Minimalny czas olejowania to 30 – 40 minut, ale zdecydowanie lepsze efekty uzyskuje się po 2 – 3 godzinach. Raz na jakiś czas zaleca się nałożenie oleju na włosy na całą noc. Takie olejowanie sprawia, że wnika on głęboko w struktury włosów, nawilża je, odżywia, wzmacnia i nadaje im blask.
Olej ze słodkich migdałów – przeciwwskazania
Olej migdałowy jest wyjątkowy ponieważ jest niezwykle delikatny, łagodny i bezpieczny. Sprawdzi się nie tylko do każdego rodzaju skóry, ale również może być używany w przypadku cery podrażnionej, z problemami czy objętej procesem zapalnym. Nie ma też przeciwwskazań, by stosować go również u niemowląt.
Alergia na orzechy
Ważne jest jednak, by osoby, które uczulone są na orzechy, zrobiły sobie test uczuleniowy przed pierwszym stosowaniem. Jak to zrobić? Należy nałożyć olejek migdałowy na niewielką powierzchnię skóry i zostawić na całą dobę. Jeżeli nie wystąpi reakcja alergiczna, to można przejść do właściwego stosowania.
Olej ze słodkich migdałów – efekty stosowania
Stosowanie oleju migdałowego poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci. To dzięki niemu cera staje się bardziej elastyczna, jędrna i napięta. Zmarszczki są wygładzone i mniej widoczne. Spowolnione zostają procesy starzenia, a olejek stymuluje produkcję kolagenu, co poprawia utrzymać odpowiednie napięcie skóry. Wpływa na łagodzenie podrażnień, a skóra wygląda na zdrowszą i młodszą. Wyrównuje koloryt skóry.
Włosy
Włosy odzyskują swój naturalny blask. Przestają się puszyć i są mniej kruche i łamliwe. Regularne stosowanie wzmacnia i odżywia włosy. Wyglądają one lepiej i są znacznie mocniejsze.
Paznokcie
Paznokcie stają się zdrowsze, mniej podatne na złamanie i pękanie. Mają ładny koloryt, a płytka staje się mocniejsza, odżywiona i nawilżona.
Olej ze słodkich migdałów – skutki uboczne
Zasadniczo olejek migdałowy nie powoduje skutków ubocznych. Jedynym wyjątkiem jest uczulenie na orzechy lub konkretnie migdały. Osoba, która wie o swojej alergii, powinna przed pierwszym stosowaniem, przeprowadzić najpierw próbę uczuleniową na niewielkiej powierzchni skóry. Jeżeli nie będzie reakcji – olej jest bezpieczny i można go stosować. Jeżeli reakcja wystąpi, lepiej z niego zrezygnować.
Czy można stosować olej ze słodkich migdałów w ciąży?
Olej migdałowy jest bardzo bezpieczny. Na tyle, że można go z powodzeniem stosować również w ciąży. Co więcej polecany jest kobietom, które spodziewają się dziecka, ponieważ pomaga zapobiegać rozstępom i zmniejsza widoczność tych, które i tak się pojawią lub już się pojawiły. Nawilża i odżywia skórę kobiet w ciąży.
Czy można podawać olej ze słodkich migdałów noworodkom i niemowlętom?
Olej migdałowy może być również wykorzystwany u noworodków i niemowląt. Jest na tyle delikatny i bezpieczny, że nie podrażnia delikatnej skóry dziecka, nie przesusza jej i nie powoduje jej złuszczania. Przeciwnie. Jest świetnym sposobem na jej nawilżanie i odżywianie po kąpieli.
Dlaczego warto stosować olej ze słodkich migdałów?
Warto używać olej ze słodkich migdałów ze względu na efekty jego działania i fakt, że jest niezwykle bezpieczny. Zalecany jest zarówno dla kobiet w ciąży, jak i noworodków i niemowląt. Nie ma przeciwwskazań, by używać go w przypadku cery podrażnionej, z problemami i objętej stanem zapalnym, a to oznacza, że jest wyjątkowo łagodną i delikatną substancją, która jednocześnie ma ogromną moc działania.
KATEGORIE
ZDROWA DIETA
ZDROWA DIETA
PRZEPISY
PRZEPISY
OLEJE
OLEJE
MIODY
MIODY
SUPERFOODS
SUPERFOODS
ZDROWA ŻYWNOŚĆ
ZDROWA ŻYWNOŚĆ
Zielares
Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.
Czytaj także
Olej lniany jest skarbnicą kwasów omega 3 wykazujących fenomenalny wpływ na zdrowie. Jednocześnie jest jednym z najbardziej efektywnych kosmetyków zaczerpniętych wprost z natury.
Poznaj silne działanie pospolitego oregano, które wspomaga leczenie stanów zapalnych, problemów grzybiczych, infekcji bakteryjnych, takich jak wrzody żołądka i dwunastnicy.
Polecane dla Ciebie
Poznaj tajniki erytrytolu i ksylitolu! Ten artykuł ujawnia kluczowe różnice, zalety i porady, które pomogą Ci wybrać najlepszy słodzik dla Twojego zdrowia i smaku.
Odkryj 10 przeciwwskazań do stosowania borówki amerykańskiej! Poznaj potencjalne skutki uboczne i dowiedz się, kto powinien unikać tych zdrowych owoców. Sprawdź czy dotyczy też Ciebie
Odkryj tajemnice czeremchy: Czy jest trująca? Zrozum zagrożenia i bezpieczne sposoby korzystania z jej dobrodziejstw. Przeczytaj teraz i bądź świadomy!
Miód malinowy to jeden z najzdrowszych produktów żywnościowych, a jednocześnie doskonała alternatywa dla białego cukru i niebanalny specjał, który urozmaici każdy jadłospis.
Herbata to napój cieszący się ogromną popularnością w sezonie grypowym. Napar ten może być stosowany m.in. jako domowy sposób na przeziębienie. Dowiedz się więcej.