olejek miętowy

Olejek miętowy – Właściwości, zastosowanie, działanie, stosowanie oraz jak go zrobić

Mięta pieprzowa to doskonale znane ziele, które praktycznie każdy nie tylko zna, ale też i stosuje. A tych zastosowań jest niezwykle dużo, co stanowi o niewątpliwej wyjątkowości mięty pieprzowej. Od setek lat wykorzystywana jest w celach spożywczych, leczniczych i kosmetycznych. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko liście mięty pieprzowej są wartościowym i cennym produktem, ale również wytwarzany przez roślinę olejek eteryczny miętowy. Największe jego ilości można pozyskać przed kwitnieniem. Zobacz, jakie ma właściwości, jakie może być zastosowanie olejku miętowego i jak bezpiecznie z niego korzystać.

Olejek mięty pieprzowej pozyskiwany jest z liści mięty pieprzowej. Jest to roślina, której uprawy można spotkać praktycznie na całym świecie. Należy do rodziny wargowych. Jej łodyga w przekroju jest kwadratowa, a liście ułożone naprzeciwlegle. Roślina kwitnie latem na różowo. Olejek eteryczny miętowy wydzielany jest przez specjalne włoski, którymi pokryta jest praktycznie cała roślina (łodyga i liście). Już samo dotknięcie i przetarcie rośliny powoduje, że uwalnia się jej specyficzny zapach.

Mięta pieprzowa stosowana jest w kuchni jako przyprawa. Ma orzeźwiające właściwości. Dodawana do potraw nadaje im bardzo specyficzny smak. Często też stanowi jeden ze składników napojów czy koktajli, właśnie ze względu na wspomniany efekt orzeźwienia.

Jest składnikiem gum do żucia oraz past do zębów. Ze względu na jej właściwości jest ważnym elementem ziołolecznictwa. Wpływa korzystnie na trawienie, poprawia samopoczucie i ułatwia oddychanie.

Miętowy olejek eteryczny pozyskuje się poprzez destylację ziela z parą wodną. Sam produkt nie ma zabarwienia, ale niekiedy może mieć jasnożółty kolor z lekkim zielonym odcieniem. Wydziela orzeźwiający, mentolowy aromat, który daje wrażenie chłodzenia.

olejek miętowy

Olejek miętowy – właściwości

Olejek miętowy ma wiele prozdrowotnych właściwości. Podobnie jak ziele cechuje się bardzo zróżnicowanym działaniem na wiele obszarów ludzkiego organizmu.

Przede wszystkim wskazuje się, że olejek miętowy może mieć właściwości przeciwbólowe. Może się więc sprawdzić w przypadku napięciowego bólu głowy, mięśni i stawów. Dzięki zawartości mentolu olejek eteryczny miętowy ma również działanie antyseptyczne. Z tego względu można go stosować do przemywania ran i chłodzenia skóry np. w miejscach obrzęków, podrażnień czy stanów zapalnych.

Ciekawostką niewątpliwie jest fakt, że stosowanie olejku miętowego rozcieńczonego z wodą powoduje, że pory zostają niemalże natychmiast oczyszczone i zamknięte.

Źródła podają, że olejek może również mieć właściwości rozkurczowe, przy czym działa nie tylko na mięśnie odpowiedzialne za ruch, ale również na mięśnie gładkie, z których zbudowane są narządy wewnętrzne człowieka.

Dość popularne jest stosowanie olejku miętowego na dolegliwości trawienne. Może przynieść ulgę w zespole jelita drażliwego i pomoże w przypadku nudności.

Do jego zalet, w kontekście układu trawiennego można również dodać, że może on działać wiatropędnie, żółciopędnie i przeciwwymiotnie. Może zapobiegać wzdęciom i poprawiać perystaltykę jelit. Z uwagi na to, że może działać stymulująco na wydzielanie soków żołądkowych i żółci, przyczynia się do usprawnienia procesów trawienia pokarmów oraz lepszego ich wchłaniania.

Należy też dodać, że olejkowi miętowemu przypisuje się działanie przeciwbakteryjne, odkażające i przeciwzapalne.

Olejek miętowy prawdopodobnie ułatwia oddychanie, może się sprawdzić w czasie kaszlu, kataru i przeziębienia. Może udrażniać drogi oddechowe i działać przeciwreumatycznie.

Przeglądając różne źródła można też znaleźć wiele innych właściwości tego daru natury. Podsumowując, jest to olejek o naprawdę szerokim spektrum działania, a jego wpływ na zdrowie człowieka jest nie do przecenienia. Zobacz poniższe punktowe zestawienie właściwości tego naturalnego olejku.

Właściwości:

  • antyseptyczne;

  • bakteriobójcze;

  • przeciwzakaźne;

  • przeciwbólowe;

  • łagodzi objawy przeziębienia, kaszel, katar oraz infekcje górnych dróg oddechowych;

  • antyspazmatyczne (rozluźniające);

  • hamujące laktację;

  • napotne;

  • nasercowe;

  • przeciwgorączkowe;

  • przeciwłupieżowe;

  • przeciwrobacze;

  • przeciwwirusowe;

  • przeciwzapalne;

  • przywracające równowagę układu nerwowego;

  • ściągające;

  • wiatropędne;

  • wykrztuśne;

  • zwężające naczynia krwionośne;

  • odświeżające;

  • orzeźwiające;

  • pobudzające;

  • repelentne – odstraszające owady

Olejek miętowy – zastosowanie

Z powyższych właściwości olejku wynika jego zastosowanie. Można je podzielić na zastosowanie medyczne, kosmetyczne czy spożywcze. Jednakże już samo medyczne zastosowanie olejku miętowego jest niezwykle szerokie.

Wykorzystuje się go do inhalacji, które pomagają uporać się z kaszlem, katarem i objawami przeziębienia. Inhalacje udrażniają drogi oddechowe i ułatwiają oddychanie. Można go stosować w przypadku astmy, w zapaleniu oskrzeli, przy katarze i grypie.

Rozpylony na błony śluzowe olejek eteryczny miętowy wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwbólowe, chłodzące i przeciwzapalne. Może być stosowany w trądziku, ponieważ oczyszcza i zamyka pory oraz w przypadku zapalenia śluzówki ust.

Dzięki obecności mentolu olejek działa chłodząco i przeciwbólowo. Wystarczy nasmarować nim skronie, by stosunkowo szybko odczuć ulgę w bólu głowy. Podobnie działa na bóle reumatyczne. Może też być stosowany w przypadku ukąszeń owadów czy przy obrzękach. Chłodzące kojące działanie olejku miętowego przyniesie ulgę i złagodzi dolegliwości.

Olejek bardzo często wykorzystywany jest do produkcji past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej. Z jednej strony ze względu na jego odkażające działanie, a z drugiej strony ze względu na odświeżający zapach, który pomaga zwalczać nieprzyjemny zapach z ust.

W przypadku skóry tłustej, skłonnej do podrażnień i wyprysków można dodać kilka kropli olejku miętowego do gorącej wody. Przygotowana w ten sposób parówka pomoże oczyścić i odkazić pory. Olejek zadziała też łagodząco i kojąco.

Nakładanie olejku miętowego na skórę głowy pomoże w zwalczaniu łupieżu, zapobiegnie wypadaniu włosów oraz zintensyfikuje ich porost.

Dodatkowo olejek może redukować stres i poprawiać koncentrację.

Olejek może być stosowany na dolegliwości układu pokarmowego. Może wspierać w problemach jelita drażliwego i zaburzeniach trawiennych.

Olejek miętowy na bóle głowy

Zatrzymajmy się nieco dłużej przy wpływie olejku miętowego na ból głowy. Uważa się, że może on pomóc szczególnie w napięciowych bólach głowy. Szczególnie sprawdzi się w połączeniu z olejkiem eukaliptusowym. Wystarczy natrzeć skronie taką mieszanką, by po kilku chwilach odczuć ulgę.

Olejek miętowy na zmęczenie

Przypuszcza się też, że kąpiele z dodatkiem olejku miętowego mogą mieć bardzo pozytywne działanie szczególnie po ciężki dniu. Prawdopodobnie pomagają pozbyć się uczucia zmęczenia, dodają energii i mogą przywrócić siły witalne.

Taka kąpiel może zadziałać pobudzająco, a jednocześnie pozytywnie wpłynie na koncentrację i skupienie. Przy okazji wzmocnią organizm, usprawnią działanie układu oddechowego oraz nerwowego.

Z tego względu warto sięgnąć po olejek eteryczny miętowy w stanach zwiększonego wysiłku psychicznego i fizycznego. Z jego dobroczynnych właściwości mogą skorzystać osoby, które cierpią na zespół przewlekłego zmęczenia, a także przepracowane i wypalone zawodowo.

olejek miętowy

Olejek miętowy – zastosowanie w kosmetyce

Z olejku miętowego bardzo powszechnie korzysta też przemysł kosmetyczny. Olejek jest składnikiem kremów, szamponów i płynów do płukania jamy ustnej.

Można go wykorzystać do przygotowania domowej parówki, która skutecznie oczyści pory. Taka kuracja może zadziałać przeciwtrądzikowo, odkażająco i łagodząco. Szczególnie sprawdzi się przy cerze tłustej i ze skłonnością do wyprysków. Nie zaleca się stosowania parówki z olejku z mięty pieprzowej w przypadku cery naczynkowej.

Jak działa olejek miętowy i na co może pomóc?

Naturalny olejek miętowy to mieszanka, w skład której wchodzą różnorodne naturalne olejki eteryczne. Działają one na różne obszary ludzkiego organizmu, co powoduje, że mogą przynieść wiele pozytywnych zmian.

Poniżej znajduje się zestawienie, które pokazuje, jakie jest działanie olejku z mięty pieprzowej.

Olejki eteryczne – wpływ na zdrowie

skóra

Zawarte w olejku miętowym substancje mają działanie antyseptyczne i bakteriobójcze. Dzięki temu surowiec ten może zmniejszać stany zapalne skóry. To powoduje, że stał się ważnym składnikiem wielu kosmetyków i preparatów do leczenia cery z trądzikiem.

włosy

Kosmetyki z olejkiem miętowym mogą też pozytywnie wpłynąć na włosy. Pomagają zapobiegać powstawaniu łupieżu i zmniejszają przetłuszczanie się włosów.

ciało

Już kilka kropel olejku miętowego wystarczy, by zaobserwować istotne i korzystne zmiany w obrębie funkcjonowania całego organizmu. Przede wszystkim przypuszcza się, że preparat ten może oczyszczać krew i poprawiać krążenie. Stosowany doustnie (w postaci past lub płynów do płukania) może odświeżać oddech.

Stosowany zewnętrznie może przynieść ulgę zmęczonym i obrzękniętym nogom. To głównie za sprawą znajdującego się w jego składzie mentolu, który działa na receptory zimna w skórze i daje uczucie chłodu, niezbędne przy walce z obrzękami i dolegliwościach bólowych. Dodatkowo może przyspieszać gojenie po oparzeniu słonecznym.

Kąpiel, do której dodasz kilka kropli olejku miętowego może poprawić odporność organizmu i zmniejszyć jego podatność na infekcje.

Właściwości chłodzące powodują, że może zmniejszać ból związany z menstruacją oraz regulować cykl miesiączkowy.

Przypuszcza się, że olejek może zahamować laktację, obniżyć gorączkę oraz przyspieszyć regenerację mięśni po intensywnym wysiłku. Może złagodzić ból mięśni i prawdopodobnie łagodzi dolegliwości reumatyczne.

drogi oddechowe

Olejki miętowe bardzo często wykorzystywane są do walki z przeziębieniem. Dzieje się tak dlatego, że prawdopodobnie łagodzą one objawy przeziębienia, mogą pomagać w leczeniu astmy, grypy, zapalenia oskrzeli oraz zapalenia zatok. Przypuszcza się również, że mogą ułatwiać oddychanie w czasie kataru oraz łagodzić ból i stan zapalny gardła.

układ trawienny

Ten naturalny olejek eteryczny może też pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie układu pokarmowego. Prawdopodobnie jest sposobem na zmniejszenie dolegliwości związanych z zespołem jelita drażliwego. Może pomóc w problemach z biegunką i wzdęciami.

Może być stosowany w przypadku niestrawności, a także mdłości czy wymiotów. Krople olejku miętowego mogą pobudzić apetyt oraz zapobiec aerofagii (połykaniu powietrza w czasie spożywania posiłku). Przypuszcza się również, że mogą zmniejszać bóle głowy oraz migrenę o pochodzeniu gastrycznym.

inne

Prawdopodobnie olejki eteryczne z mięty pieprzowej pozytywnie wpływają na psychikę i ogólne samopoczucie. Mogą pobudzać przy apatii i łagodzić skutki stresu. Prawdopodobnie mięta pieprzowa dodatkowo łagodzi skurcze mięśni.

Jako ciekawostkę można też dodać, że mięta pieprzowa działa też jako środek, który odstrasza komary i kleszcze. Może też przynieść ulgę w czasie upałów, ze względu na jej działanie na receptory zimna, wywołując uczucie chłodu.

olejek miętowy

Kto powinien stosować szczególnie olejek miętowy?

Olejek eteryczny miętowy zaleca się przede wszystkim osobom, które skarżą się na dolegliwości reumatyczne, gastryczne oraz na częste infekcje układu oddechowego. Może pomóc w zwalczaniu uporczywego kataru oraz kaszlu.

Olejek eteryczny miętowy może też być dobrym rozwiązaniem dla osób przemęczonych, zestresowanych i przepracowanych. Poprawia samopoczucie, może działać orzeźwiająco, regenerująco, wzmacniająco i dodaje sił witalnych.

Jakie składniki zawiera olejek miętowy?

Swoje niezwykłe właściwości zdrowotne i kosmetyczne olej z mięty pieprzowej zawdzięcza znajdującym się w nim składnikom. Wśród nich jest cała gamą naturalnych olejków eterycznych oraz inne wartościowe składniki.

  • mentol,

  • cyneol,

  • mentofuran,

  • menton,

  • walerianian mentolu,

  • octan mentolu,

  • izomenton,

  • felandren,

  • piperyton,

  • pinen,

  • estry mentolu,

  • karwakrol,

  • jasmon,

  • tymol,

  • garbniki,

  • flawonoidy,

  • związki vgoryczowe,

  • fenolokwasy,

  • witamina C, czyli kwas askorbinowy,

  • kwas oleanowy i ursulowy,

  • karoten,

  • betaina,

  • apigenina,

  • rytuna,

  • witamina A,

  • wapń,

  • potas,

  • magnez,

  • żelazo.

Jak zrobić olejek miętowy?

Olejek miętowy możesz kupić, jako gotowy produkt. Możesz też samodzielnie zrobić go w domu. Co ciekawe, nie jest to w ogóle trudne. Do naczynia włóż kilkanaście suchych liści mięty pieprzowej. Pamiętaj, by wypełnić naczynie w dwóch trzecich jego objętości. Następnie zalej je olejem lub oliwą. Może to być zwykły olej, nawet słonecznikowy. Jeżeli chodzi o oliwę, to może to być oliwa z oliwek. Mieszankę odstaw na kilka dni w chłodne miejsce. Przez ten czas naczynie należy wkładać co jakiś czas do naczynia z gorącą wodą.

Jak stosować olejek miętowy – dawkowanie

Dawkowanie olejku miętowego zależne jest zarówno od tego, w jakiej formie jest on przyjmowany i na jakie dolegliwości.

Na przeziębienia i grypę świetnie sprawdzą się inhalacje z olejku z mięty pieprzowej. Wystarczy 3 – 4 krople olejku wlać na gorącą wodę i wdychać unoszącą się parę. Inhalacje można powtarzać dwa lub trzy razy dziennie, zależnie od potrzeb.

Olejek eteryczny miętowy można również dodawać do kąpieli. Taka kąpielowa kuracja działa rozgrzewająco i przeciwreuamtycznie, a do tego przyspiesza gojenie ewentualnych ran i podrażnień skóry. W okresie letnim, kąpiel z olejkiem miętowym ma działanie chłodzące.

W okresie letnim możesz też skorzystać z prysznicu chłodzącego. Wystarczy, że połączysz 2 -3 krople olejku z olejem bazowym i wetrzesz w wilgotną skórę całego ciała.

Na bóle głowy świetnie sprawdzą się kompresy i zimne okłady z dodatkiem olejku. Stosuje się je w miarę zapotrzebowania.

Dla oczyszczenia skóry trądzikowej można przygotować sobie parówkę. Na gorącą wodę wystarczy zakroplić odrobinę olejku i nachylić się nad unoszącą się parą z ręcznikiem na głowie. W ten sposób para nie będzie się rozchodzić na boki, a zostanie ukierunkowana na twarz i skuteczniej zadziała. Parówki nie powinno się zbyt często powtarzać.

Naturalny olejek eteryczny można wykorzystać również do masażu. Należy przy tym pamiętać, by dodawać niewielką ilość olejku z mięty pieprzowej do oleju bazowego. Taki masaż pomoże się odprężyć i złagodzi bóle mięśniowe.

Olejek z mięty do picia

Olejek miętowy może być też stosowany do picia. Najczęściej występuje pod postacią syropów i kropli. Można go stosować na niestrawność, wzdęcia i kolki.

Miętowy olejek eteryczny znajduje się też w liściach mięty. Dlatego ich zaparzanie i picie w postaci herbaty miętowej także jest sposobem na dostarczenie go do organizmu. Herbata miętowa świetnie sprawdza się przy niestrawnościach, bólach jelitowych oraz wzdęciach.

Olejek miętowy – przeciwwskazania

Mimo tego, że olejek miętowy jest tak wartościowy i ma pozytywny wpływ na organizm człowieka, istnieją pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Przede wszystkim nie wolno go podawać dzieciom poniżej drugiego roku życia, choć niektóre źródła podają, że należy się wstrzymać aż do ukończenia przez dziecko ósmego roku życia. Przeciwwskazaniem jest również choroba refluksowa przełyku oraz zgaga. Stosowanie olejku w tych przypadkach może nasilić objawy i pogłębić dyskomfort pacjenta.

Nie zaleca się stosowania olejku przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Olejek miętowy – skutki uboczne i działania niepożądane

Stosowanie olejku zgodnie z zaleceniami nie powinno wywoływać skutków ubocznych ani działań niepożądanych. Warto jednak wiedzieć, że przedawkowanie może spowodować zaburzenie snu, bóle i wymioty.

Dlaczego warto stosować olejek miętowy?

Naturalne olejki to doskonałe wsparcie naszego organizmu, w tym również właśnie olejek miętowy. Warto go stosować, ponieważ ma bardzo pozytywny wpływ na ludzkie ciało. Oddziałuje na receptory zimna wywierając uczucie chłodu, a to ma działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe i łagodzące. Olejek odświeża umysł, działa przeciwbakteryjnie i wspomaga układ oddechowy. W czasie przeziębienia i grypy udrażnia drogi oddechowe i pomaga pozbyć się kaszlu i kataru. Jest więc doskonały na różnego rodzaju infekcje górnych dróg oddechowych.

Sprawdzi się w problemach trawiennych. Pomoże na wzdęcia, kolki, niestrawności, nudności i wymioty.

Ma też znaczenie kosmetyczne. Działa przeciwbakteryjnie, pomaga w oczyszczaniu twarzy, wspiera w walce z trądzikiem i innymi problemami skóry.

Kąpiele dodają energii i sił witalnych.

Olejek ma szerokie i wieloaspektowe działanie, a to sprawia, że może być naprawdę dobrym wsparciem w codziennych problemach zdrowotnych.

KATEGORIE

ZDROWA DIETA

ZDROWA DIETA

PRZEPISY

PRZEPISY

OLEJE

OLEJE

MIODY

MIODY

SUPERFOODS

SUPERFOODS

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Daktyle to znana w Polsce przekąska, ale mało kto wie, jak wiele pozytywnych efektów może przynieść regularne spożywanie tych zdrowych owoców.
Sok z selera naciowego: naturalny detoksykant czy zagrożenie? Odkryj 5 kluczowych skutków ubocznych i przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na Twoje zdrowie. Bądź świadomy i sprawdź teraz!
Siemię lniane od lat jest stosowane w walce z wieloma dolegliwościami. Mielone nasiona mogą jednak powodować liczne skutki uboczne. Czy siemię lniane jest szkodliwe? Sprawdź.
Rukola - doskonale znana, jako dodatek do dań śródziemnomorskich może w niewiarygodny sposób wzmocnić organizm i usprawnić funkcjonowanie wielu narządów; sprawdź, jak!
Choć od pszczół czerpiemy głównie miód warto zwrócić uwagę również na ich inny produkt, czyli pierzgę pszczelą - to prawdziwa bomba witaminowa i cenne źródło makro oraz mikroelementów.