skutki uboczne jedzenia kiwi

7 skutków ubocznych jedzenia kiwi – Szkodliwość i Przeciwwskazania

Kiwi to nieduży i bardzo mięsisty owoc, nazywany niekiedy chińskim agrestem. Ma bardzo intensywny smak i mnóstwo wartości odżywczych, które mają korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Miąższ owocu ma zielony kolor, jest słodki i cierpki w smaku. Okazuje się, że warto jeść kiwi, ponieważ zawiera w sobie witaminę C, witaminę K, witaminę E, kwas foliowy i potas. Ponadto stanowi cenne źródło błonnika i przeciwutleniaczy, co powoduje, że jest dla człowieka sposobem nie tylko na zachowanie zdrowia, ale również na przedłużenie młodości. Okazuje się, że pokryta włoskami skórka kiwi zawiera w sobie liczne antyoksydanty, dlatego zaleca się również jej spożywanie. Trzeba jednak przedtem ją bardzo dokładnie umyć, a jeżeli włoski są drażniące, to również je zetrzeć. Ciekawostką jest fakt, że jest to bardzo popularny sposób jedzenia kiwi w Nowej Zelandii. Na uwagę zasługuje również fakt, że nasiona kiwi, które znajdują się w miąższu, są bogatym źródłem kwasów omega-3.

Warto jednak wiedzieć, że mimo tak licznych pozytywnych właściwości, kiwi nie jest wskazane dla każdego. U niektórych może wywołać bardzo poważne skutki uboczne i działania niepożądane. Należy się z nimi zapoznać przed włączeniem owocu do swojej diety. W ten sposób uchronisz się przed niebezpieczeństwem i unikniesz wielu nieprzyjemnych dolegliwości.

Zobacz, jakie środki ostrożności warto zachować, zanim zdecydujesz się na kiwi.

Choć warto jeść kiwi, to należy też wiedzieć, że nadmierne jego spożywanie może wywołać określone skutki uboczne. Na takie efekty narażone są szczególnie osoby uczulone i wrażliwe na składniki odżywcze, które znajdują się w omawianych owocach. Zanim więc zrobisz z jedzenia kiwi swój stały rytuał, zapoznaj się z poniższymi informacjami.

1. Alergia na kiwi

Najczęściej pojawiającym się problemem jest alergia na kiwi. Może się ona objawiać na wiele różnych sposobów, wśród których najczęściej wymienia się świąd w gardle, trudności z oddychaniem, pokrzywkę, obrzęk języka lub całej jamy ustnej, nudności, biegunkę i bóle brzucha. Mogą też wystąpić wymioty, a skrajna, silna alergia może poskutkować wstrząsem anafilaktycznym.

Osoby, które są uczulone powinny całkowicie zrezygnować z jedzenia kiwi.

W niektórych sytuacjach może również dojść do alergii krzyżowej. Najczęściej dzieje się tak przy uczuleniu na lateks, pyłki traw i owoców. Białka alergenu kiwi bardzo często wywołują reakcję alergiczną, jaką wywołałyby wymienione alergeny. Jeżeli więc należysz do grupy uczulonych na lateks, pyłki traw i owoców, to profilaktycznie sprawdź, czy nie masz też uczulenia na kiwi.

2. Zawartość potasu

Owoc kiwi zawiera w sobie duże ilości potasu. To powoduje, że może być problematyczny dla osób, które zmagają się z różnorodnymi chorobami nerek. Dla wszystkich ludzi potas dostarczany w nadmiarze jest szkodliwy, ponieważ może prowadzić do schorzenia określanego mianem hiperkaliemii. Jest to sytuacja zagrażająca nie tylko zdrowiu, ale i życiu. U osób z chorobami nerek to zagrożenie jest jeszcze większe.

3. Zawartość witaminy C:

Duża zawartość witaminy C wydaje się wyłącznie pozytywnym aspektem i zaletą owoców kiwi. Niestety, nie dla każdego. Witamina C może być przekształcona w organizmie człowieka w szczawiany, a te zaś przyczyniają się do tworzenia kamieni nerkowych. Oznacza to, że osoby, które mają skłonności do kamieni nerkowych lub już borykają się z tym problemem, powinny wstrzymać się od jedzenia kiwi na pewno na jakiś czas. Jeżeli lekarz pozwoli na włączenie kiwi do diety, wówczas należy pamiętać o zachowaniu umiaru w spożywanych ilościach.

4. Niemożność trawienia

Kiwi to owoc, który zawiera w sobie szczególny enzym o nazwie aktinidin. Jest on bardzo pomocny podczas trawienia białek. Warto jednak wiedzieć, że niektórzy mogą mieć z nim problemy. Okazuje się, że jest pewna grupa osób, u których wspomniany enzym może powodować problemy trawienne. Może wówczas wystąpić biegunka, ból brzucha czy wzdęcia.

5. Zgaga

Osoby podatne na zgagę i refluks mogą doświadczyć nasilenia tego rodzaju dolegliwości po spożyciu kiwi.

6. Swędzenie i pieczenie w gardle

Jak wspomniano, owoce kiwi mogą wywoływać alergie. To również są skutki uboczne jedzenia kiwi. Warto wiedzieć, że pośród objawów alergicznych może dojść do tak zwanego zespołu ustno – gardłowego. Pojawia się wówczas swędzenie, pieczenie oraz obrzęk w ustach i gardle po zjedzeniu owocu. Jeżeli obserwujesz u siebie takie objawy, to natychmiast zaprzestań jedzenia kiwi, a jeżeli objawy nie ustępują, to udaj się do lekarza, który zweryfikuje sytuację i oceni, czy nie stanowi ona zagrożenia.

7. Interakcje z lekami

Okazuje się, że ten egzotyczny owoc, podobnie jak inne owoce cytrusowe, może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Z reguły interakcje te polegają na ograniczeniu lub wzmocnieniu skuteczności tych leków. Najczęściej wskazuje się tu na beta-blokery i leki przeciwzakrzepowe.

Jeżeli należysz do osób, które przyjmują jakieś leki na stałe, to lepiej będzie skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, który oceni czy włączenie kiwi do swojej diety będzie bezpieczne.

skutki uboczne jedzenia kiwi

Czy jedzenie kiwi może być szkodliwe?

Czy zatem kiwi może być szkodliwe? Owoce kiwi są bogactwem składników odżywczych, w tym składników mineralnych. To powoduje, że mogą mieć bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie. Regularne spożywanie kiwi może poprawić reakcje immunologiczne organizmu, przypuszcza się, że poprawia metabolizm i może wspomagać odchudzanie. Kiwi zawiera w sobie błonnik pokarmowy, który daje uczucie sytości i chroni przed podjadaniem między posiłkami.

To jednak nie jedyne właściwości zdrowotne kiwi. Regularne spożywanie owoców kiwi, na przykład jako składnik sałatki owocowej, czy zdrowa przekąska zwalcza wolne rodniki, czym przyczynia się do spowolnienia procesów starzenia, zwalcza stany zapalne i może chronić organizm przed licznymi chorobami. Wielu zalicza kiwi do grona najzdrowszych owoców.

Jak wspomniano, kiwi zawiera błonnik pokarmowy, a to pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit i proces ich oczyszczania. Wśród składników odżywczych znajdują się też witaminy. W owocach kiwi znaleźć można duże ilości witaminy C. Jest tam również witamina K oraz całkiem sporo witaminy E.

Kiwi określane również jako chiński agrest może też pozytywnie wpłynąć na nawilżenie skóry i układ odpornościowy.

Ponadto badania wykazały, że spożywając przynajmniej jedno kiwi tygodniowo można uzyskać podwyższenie wartości dobrego cholesterolu frakcji HDL przy jednoczesnym spadku triglicerydów. To ważna wiadomość, ponieważ podwyższone wartości triglicerydów mogą wskazywać na choroby wątroby.

W tym miejscu też warto dodać, że pełna ochrona antyoksydacyjna uzyskiwana z owoców kiwi jest możliwa w momencie, gdy spożywane są dojrzałe kiwi, które wcześniej wystawione były na działanie światła słonecznego lub przechowywane były w papierowej torebce, co przyspiesza proces ich dojrzewania.

Czy wobec tego, kiwi może być szkodliwe? Otóż, dla niektórych osób tak. Mimo tego, że pomaga zwalczać stres oksydacyjny i chroni przed uszkodzeniem DNA, to może też być bardzo silnym alergenem, który wywołuje intensywną reakcję. Owoc kiwi może doprowadzić nie tylko do wystąpienia objawów alergicznych, ale nawet do wstrząsu anafilaktycznego, co jest już stanem zagrożenia życia, nie tylko zdrowia.

Dlatego, choć są to owoce bogate w całą paletę składników odżywczych i mają liczne właściwości zdrowotne, warto zachować ostrożność.

skutki uboczne jedzenia kiwi

Przeciwwskazania do stosowania kiwi

Uważa się, że owoce kiwi są stosunkowo bezpieczne. Jednakże zawsze w takich sytuacjach należy zachować pewną ostrożność. Przede wszystkim dlatego, że mogą one powodować reakcję alergiczną. Ryzyko uczulenia wzrasta, gdy po owoce kiwi sięga osoba uczulona na lateks, orzechy laskowe, awokado i figi.

Bardzo rzadko zdarza się, że kiwi spowalnia proces krzepnięcia krwi, co może prowadzić do krwawienia. Jeżeli masz problemy z krzepliwością, to porozmawiaj z lekarzem, zanim ten owoc na stałe wejdzie do Twojej diety.

Niezwykle istotne jest też odpowiednie przechowywanie owoców kiwi. Dojrzałe kiwi może być przechowywane w temperaturze pokojowej. Zanim jednak dojrzeje warto wystawić je na słońce lub trzymać w papierowej torbie, gdzie owoce kiwi dojrzewają szybciej.

Warto też dodać, że ten jeden z najzdrowszych owoców zwalcza wolne rodniki przez co redukuje stres oksydacyjny, może obniżyć ciśnienie krwi i obniżyć ryzyko chorób serca. Przypuszcza się też, że ma działanie ochronne w przypadku dzieci, u których obserwuje się świszczący oddech i astmę oskrzelową.

skutki uboczne jedzenia kiwi

KATEGORIE

ZDROWA DIETA

ZDROWA DIETA

PRZEPISY

PRZEPISY

OLEJE

OLEJE

MIODY

MIODY

SUPERFOODS

SUPERFOODS

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Odkryj tajemnice wody alkalicznej! Dowiedz się o jej wpływie na zdrowie, poznaj korzyści i ryzyka. Przeczytaj nasz artykuł i stosuj wodę alkaliczną mądrze.
Odkryj tajniki białka! Poznaj jego funkcje, źródła i zapotrzebowanie. Przeczytaj, by lepiej zrozumieć swoją dietę i cieszyć się lepszym zdrowiem!
Odkryj moc mniszka lekarskiego w formie nalewki! Dowiedz się, jak ją zrobić, na co pomaga i jakie są przeciwwskazania. Nie przegap – czytaj już teraz!
Olej z wiesiołka wspiera zdrowie, ale nie jest wolny od ryzyka. Dowiedz się o 12 przeciwwskazaniach, z jakimi lekami nie należy go łączyć i jakie mogą być skutki uboczne.
Jeśli jesteś ciekaw w czym może Ci pomóc picie siemienia lnianego, to dobrze trafiłeś. Przedstawiamy kompleksowe omówienie tematu pomocy siemienia lnianego dla zdrowia.