kto nie powinien jeść płatków owsianych

Kto nie powinien jeść płatków owsianych? – Kiedy ich unikać i czy płatki owsiane mogą zaszkodzić

Płatki owsiane to produkt spożywczy, wyróżniający się wysoką zawartością błonnika, witamin i minerałów korzystnych dla zdrowia. Jedzenie owsianki często polecane jest przez dietetyków jako pełnowartościowa potrawa idealna na śniadanie lub drugie śniadanie. Są jednak osoby, które muszą stosować dietę ubogą w błonnik lub wykazują inne przeciwwskazania do systematycznego jedzenia płatków owsianych. Kto nie powinien jeść płatków owsianych i co można wybrać na śniadanie zamiast owsianki?

Płatki owsiane są ogólnie uważane za zdrowy i pożywny dodatek do diety wielu ludzi. Jednakże istnieją pewne grupy osób, które powinny zachować ostrożność lub unikać spożywania płatków owsianych ze względu na specyficzne potrzeby zdrowotne.

Wśród osób z przeciwwskazaniami do spożywania płatków owsianych wyróżniamy:

  • Osoby z alergią na gluten i na diecie bezglutenowej – płatki owsiane mogą być zanieczyszczone glutenem, dlatego osoby z alergią na ten składnik powinny wybierać specjalne, certyfikowane płatki owsiane bezglutenowe;

  • osoby z osteoporozą, które z diety wyłączyły źródła wapnia, takie jak nabiał;

  • osoby z kamicą nerkową szczawianową – płatki owsiane mogą zawierać śladowe ilości kwasu szczawiowego;

  • osoby z chorobami w obrębie przewodu pokarmowego – duża zawartość błonnika może podrażniać błonę śluzową żołądka i jelit, dlatego niektóre osoby muszą stosować dietę ubogą w błonnik;

  • osoby uczulone na aminy biogenne, które mogą występować w płatkach owsianych.

kto nie powinien jeść płatków owsianych

Czy można jeść płatki owsiane przy osteoporozie?

Osoby z osteoporozą, czyli chorobą charakteryzującą się utratą masy kostnej i osłabieniem kości, powinny zwracać szczególną uwagę na swoją dietę, aby dostarczyć organizmowi odpowiednie składniki odżywcze wspomagające zdrowie kości. Niedawno dość głośno stało się na temat tego, że owsianka może sprzyjać rozwojowi osteoporozy ze względu na zawartość fosforu, który może zmniejszać wchłanianie wapnia z innych produktów spożywczych. Nie jest to jednak tak jednoznaczne. Bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na stosunek fosforu do wapnia w danym posiłku. Jeżeli do płatków owsianych dodamy mleko lub inny napój roślinny z wapniem, zjedzenie owsianki nie powinno stanowić zagrożenia osteoporozy.

Czy płatki owsiane mogą zaszkodzić na stawy?

Owsianka to posiłek pełen wartości odżywczych, który sam w sobie z pewnością nie spowoduje choroby stawów. Wręcz przeciwnie, płatki owsiane zwykłe polecane są w diecie osób starszych i aktywnych fizycznie, czyli w grupie szczególnie narażonej na problemy ze stawami. Skąd więc wzięło się powiązanie między owsianką a chorobami stawów? Wynika to z tego, że płatki owsiane zawierają puryny, czyli związki, które spożywane w nadmiarze mogą wywoływać negatywne objawy u osób cierpiących na dnę moczanową.

Dna moczanowa jest chorobą, która powstaje w wyniku nadmiernego gromadzenia się kryształów kwasu moczowego w stawach i tkankach, co prowadzi do stanu zapalnego i bólu. Kwas moczowy jest produktem ubocznym metabolizmu puryn, a więc po spożyciu żywności bogatej w puryny, organizm rozkłada je na kwas moczowy. Gdy poziom kwasu moczowego we krwi staje się zbyt wysoki, może to skutkować powstawaniem kryształów i atakami ostrego bólu stawów, charakterystycznymi dla dny moczanowej.

Czy można jeść płatki owsiane przy alergii na gluten?

Sam owies nie zawiera glutenu, jednak w procesie produkcji płatków, mogą zostać zanieczyszczone glutenem. Jeżeli więc wybrane płatki mają wątpliwy skład lub występuje na nich informacja, że mogą zawierać gluten, osoby z alergią na ten składnik powinny unikać tej potrawy.

Osoby z celiakią (chorobą trzewną) lub nietolerancją glutenu powinny wybierać płatki owsiane oznaczone jako „bezglutenowe”. Produkty takie są specjalnie oznaczone i muszą spełniać odpowiednie standardy, aby zawierać ilość glutenu mniejszą niż pewien ustalony próg.

kto nie powinien jeść płatków owsianych

Czy można jeść płatki owsiane przy diecie ubogoresztkowej?

Dieta ubogoresztkowa jest stosowana w celu złagodzenia objawów różnych problemów zdrowotnych, takich jak ostre schorzenia przewodu pokarmowego, pooperacyjny stan jelit, czy zaburzenia wchłaniania. W takich przypadkach czasami lekarze zalecają tymczasowe unikanie pokarmów bogatych w błonnik, aby zmniejszyć obciążenie dla układu pokarmowego. Tymczasem płatki owsiane znane są z dużej zawartości błonnika, co oznacza, że osoby na diecie ubogoresztkowej powinny unikać systematycznego jedzenia owsianki.

Błonnik to włókno pokarmowe, które przedłuża uczucie sytości po posiłku, pobudza pracę jelit, może redukować zaparcia i pomaga pozbyć się resztek pokarmowych. Jednak dla osób cierpiących na chorobę Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy inne nieswoiste choroby zapalne jelit płatki owsiane nie są wskazane. Trudno powiedzieć czy płatki owsiane szkodzą na pewno, jednak osobom z wyżej wymienionymi schorzeniami, jak również w przypadku zapalenia trzustki, wątroby, pęcherzyka żółciowego lub przy kamicy nerkowej, nie zaleca się jeść owsianki.

Czy można jeść płatki owsiane przy kamicy nerkowo szczawianowej?

U osób z kamicą nerkową szczawianową dieta ma bardzo duże znaczenie. Płatki owsiane nie są polecane w przypadku tego schorzenia, ponieważ mogą nasilać dolegliwości. Warto pamiętać, że płatki owsiane same w sobie nie wywołają choroby, jednak w ich składzie znajdują się szczawiany, które mogą przyczynić się do powstania kamieni szczawianowych. Przeciwwskazania do spożywania owsianki ze względu na szczawiany dotyczy tylko osób, u których już stwierdzono chorobę.

Kamica nerkowo-szczawianowa jest spowodowana nadmiernym gromadzeniem się soli szczawianowych w nerkach, co prowadzi do powstawania kamieni nerkowych. Owsianka zawiera szczawiany, które są jednym z czynników przyczyniających się do powstawania kamicy. Jednak ilość szczawianów w płatkach owsianych nie jest tak wysoka jak w innych pokarmach, takich jak szpinak czy rabarbar.

Czy płatki owsiane mogę zaszkodzić na nerki?

Jedzenie płatków owsianych nie spowoduje, że zachorujemy na nerki. Nie ma żadnych dowodów naukowych na to, że płatki owsiane szkodzą poprzez przyczynianie się do powstawania kamieni nerkowych lub mogą w jakikolwiek sposób uszkadzać ten narząd. W płatkach owsianych znajdują się pewne ilości kwasu szczawiowego. Jest to składnik odżywczy, którego nie zaleca się osobom z kamicą nerkową szczawianową. Warto wspomnieć, że chodzi tylko o konkretny rodzaj kamieni nerkowych, a płatki owsiane uważane są za żywność zdrową i często są zalecane jako składnik diety przy innych schorzeniach nerek.

Czy można jeść płatki owsiane przy dnie moczanowej?

Dna moczanowa jest schorzeniem, które wynika z nadmiernego gromadzenia się kryształów kwasu moczowego w stawach, co powoduje stan zapalny i ból. Produkty bogate w puryny, które są przekształcane w kwas moczowy, mogą zaostrzać objawy i zwiększać ryzyko powstawania kamieni nerkowych.

Płatki owsiane zawierają w swoim składzie puryny, choć nie ma ich dużo. W 100g owsianki znajduje się ok. 50-150 mg. Spożywanie płatków owsianych przy dnie moczanowej może nie być wskazane, ale tylko w nadmiernej ilości i w przypadku, gdy w diecie znajdują się inne produkty zawierające ten składnik, takie jak mięso czy podroby.

Osoby cierpiące na dnę moczanową mogą jeść płatki owsiane, jednak powinny przywiązywać dużą wagę do tego, ile ich spożywają. Zaleca się ograniczyć ilość owsianek do 3 na tydzień, zwłaszcza jeżeli aktywnie występują objawy związane z dną moczanową.

Czy jedzenie płatków owsianych może zaszkodzić na kości?

Jakiś czas temu na kilku portalach internetowych pojawiła się wiadomość, że płatki owsiane szkodzą na zdrowie kości. Takie stwierdzenie zostało uzasadnione wysoką zawartością fosforu, który ma duże znaczenie dla rozwoju osteoporozy. Jednak nazwanie płatków owsianych produktem szkodliwym dla kości jest błędne. Jedzenie płatków owsianych w umiarkowanych ilościach z pewnością nie zaszkodzi układowi kostnemu, a nawet może wspierać jego kondycję dzięki sporej dawce wapnia. Najważniejsze, aby nie jeść płatków w nadmiarze i zachować odpowiedni stosunek wapnia do fosforu w posiłku. Co więcej, dodając do owsianki mleko lub jogurt, można zwiększyć korzystne działanie płatków owsianych na kości ze względu na zwiększenie dawki wapnia.

kto nie powinien jeść płatków owsianych

Czy jedzenie płatków owsianych może doprowadzić do tycia?

Płatki owsiane zwykłe bogate w składniki odżywcze to produkt, który warto wprowadzić do diety odchudzającej. Błonnik wspiera uczucie sytości i pomaga w utrzymaniu prawidłowej pracy jelit. Należy jednak unikać płatków owsianych z dodatkiem cukru, gdyż takie mieszanki mogą prowadzić do zwiększenia masy ciała.

Czy jedzenie płatków owsianych może spowodować wzdęty brzuch?

Płatki owsiane to bogactwo błonnika, ale zawierają też skrobię i glukozę, stanowiące pożywkę dla bakterii jelitowych. W niektórych sytuacjach zjedzenie dużej porcji owsianki może doprowadzić do wzdęcia.

Czy jedzenie płatków owsianych może podnieść poziom metali ciężkich w organizmie?

Niektóre badania wykazały, że płatki owsiane klasyczne zawierają sporą ilość metali ciężkich, takich jak: mangan, nikiel, ołów czy kadm. Według specjalistów płatki owsiane ekologiczne są lepszą opcją, jeżeli zależy nam na uniknięciu podniesienia poziomu metali ciężkich w organizmie.

Czy jedzenie surowych płatków owsianych może zaszkodzić?

Owsianka podawana na ciepło po ugotowaniu jest bardziej strawna i łatwiej przyswajalna dla organizmu. Dodatkowo, gotowanie płatków owsianych może pomóc w zmniejszeniu zawartości fitochemikaliów i antyodżywczych związków, które mogą hamować wchłanianie niektórych składników odżywczych. Surowe płatki owsiane mogą być ciężkostrawne i powodować bóle brzucha.

Jakie są przeciwwskazania do jedzenia płatków owsianych?

Płatki owsiane dla większości osób powinny być bezpieczne do spożycia. Wśród przeciwwskazań wyróżniamy:

  • alergię na gluten;

  • osoby, które z diety muszą wykluczyć błonnik lub go ograniczyć;

  • w niektórych przypadkach systematyczne spożywanie płatków owsianych może mieć wpływ na wchłanianie leków. Osoby przyjmujące jakiekolwiek leki na stałe, powinny skonsultować się z lekarzem.

KATEGORIE

ZDROWA DIETA

ZDROWA DIETA

PRZEPISY

PRZEPISY

OLEJE

OLEJE

MIODY

MIODY

SUPERFOODS

SUPERFOODS

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Kalarepa jest warzywem, cenionym nie tylko za smak, ale również walory prozdrowotne. Wspiera układ odpornościowy, pomaga regulować perystaltykę jelit. Dowiedz się więcej.
Orzeszki piniowe, kojarzone głównie z kulinariami, wspierają zdrowie. Wspomagają męską płodność, sprzyjają odchudzaniu, wykazują właściwości przeciwzapalne. Dowiedz się więcej.
Orzechy makadamia to dostarczyciele wielu cennych dla zdrowia składników. Są niezastąpioną metodą na witalność i długowieczność, będąc przy tym rarytasem dla naszego podniebienia.
Borówka amerykańska to znany i bardzo często wykorzystywany w deserach owoc, ale mało kto wie, jak wiele dobrego może zdziałać dla naszego organizmu.
Czarna rzepa wykazuje wiele korzyści zdrowotnych, jej stosowanie niesie jednak ryzyko skutków ubocznych. Sprawdź, kto powinien jej unikać i jak bezpiecznie korzystać z jej właściwości