olejek pichtowy

Olejek pichtowy – Właściwości, działanie, zastosowanie, stosowanie, skutki uboczne i przeciwwskazania

Olejek pichtowy to naturalny produkt, którego źródłem jest jodła syberyjska białokora. Rośnie na terenach Dalekiego Wschodu. Można ją spotkać na Syberii w Chinach oraz w Mongolii. Ciekawostką jest fakt, że rośnie wyłącznie na terenach nieskazitelnie czystych ekologicznie. Charakteryzuje się stożkowatą koroną i żywicznym, delikatnie cytrynowym zapachu. Olejek pichtowy tłoczy się z młodych pędów i igieł jodły syberyjskiej. Jest to niezwykle wartościowy produkt, o wielu zastosowaniach zarówno medycznych jak i kosmetycznych. Zobacz, co może zdziałać dla Twojego organizmu, jakie ma właściwości oraz jak bezpiecznie go stosować.

Olejek pichtowy jest to naturalna substancja, tłoczona z młodych pędów oraz igieł sosny lub jodły syberyjskiej. Jest bogatym źródłem wielu wartościowych składników aktywnie czynnych. Stąd jego różnorodne właściwości zdrowotne i kosmetyczne.

Ma intensywny zapach drzewa iglastego, który jednocześnie jest lekko ziemisty. Może się okazać pomocny w leczeniu infekcji, łagodzeniu bólu oraz obrzęków.

olejek pichtowy

Olejek pichtowy – właściwości

Olejek pichtowy zawiera w sobie liczne substancje aktywne, które odpowiadają za przejawiane przez niego właściwości zdrowotne. Przypuszcza się, że może działać rozgrzewająco i przeciwbólowo. Niektórzy wskazują również, że może znacząco poprawiać ukrwienie skóry.

Źródła podają, że olejek pichtowy może mieć właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i uspokajające. Może też działać wykrztuśnie.

Olejek pichtowy stosowany zewnętrznie może wspomagać leczenie ran również tych, które trudno się goją. Może być pomocny na oparzenia, trądzik i zaskórniki. Przypuszcza się również, że łagodzi bóle mięśni i zmniejsza obrzęki.

Ten olejek o działaniu antybakteryjnym może również okazać się pomocny w zwalczaniu wirusów i grzybów.

Prawdopodobnie jest on również skutecznym antyoksydantem. Zwalcza wolne rodniki, a tym samym spowalnia procesy starzenia. Jego stosowanie powoduje, że zmarszczki pojawiają się znacznie później i są mniej widoczne, a do tego skóra utrzymuje odpowiednie naprężenie.

Niektóre doniesienia wskazują, że olejek pichtowy zastosowanie zewnętrzne może sprawdzić się w przypadku bólu kości, stawów i mięśni. Może przynieść ulgę osobom, które cierpią z powodu reumatyzmu, bólu kręgosłupa i pleców.

Wśród jego licznych właściwości wskazuje się również, że prawdopodobnie działa antyseptycznie, wykrztuśnie, mukolitycznie (rozrzedza śluz), napotnie i pobudzająco.

Olejek pichtowy – główne składniki aktywne

Wymienione powyżej właściwości to zasługa przede wszystkim składników aktywnych, jakie można znaleźć w składzie olejku pichtowego. A co to za składniki?

Wśród nich należałoby wymienić:

  • kamfen;

  • octan bornylu;

  • lotne fitocydy;

  • terpeny (kamfora);

  • kadinen;

  • kumulen;

  • borneol;

  • alfa – pinen.

To bardzo ważne substancje o zróżnicowanym spektrum działania, które jednakże przekłada się na pozytywne efekty zdrowotne.

olejek pichtowy

Olejek pichtowy – zastosowanie w medycynie

Olejek pichtowy właściwości ma zróżnicowane, a to powoduje, że znalazł też różnorodne zastosowanie medyczne. Można go bowiem stosować na infekcje górnych dróg oddechowych, bóle reumatyczne i artretyczne czy też różnorodne stany zapalne.

Sprawdzi się w momencie, gdy dokuczają rozmaite nerwobóle, na obniżenie odporności oraz w czasie przeziębienia.

W tradycyjnej medycynie wykorzystywano olejek pichtowy by leczyć grzybice skóry, mokry kaszel oraz skąpe miesiączki. Może się okazać pomocny w momencie, gdy dojdzie do ukąszenia lub użądlenia przez owady.

Olejek pichtowy – zastosowanie w aromaterapii

Olejek pichtowy zawiera w sobie wiele lotnych związków. To powoduje, że doskonale sprawdzi się w aromaterapii, gdzie często jest stosowany nie tylko ze względu na jego zapach.

Sugeruje się, by sięgały po niego osoby, które mają problemy oddechowe oraz osoby zmęczone pracą przy komputerze (pobudza i regeneruje). Sprawdzi się również przy dolegliwościach układu ruchu.

Olejek pichtowy – zastosowanie w przemyśle kosmetycznym

Jeżeli chodzi o zastosowanie kosmetyczne, to olejek pichtowy świetnie sprawdzi się w pielęgnacji skóry głowy i całego ciała. Może działać wygładzająco, ujędrniająco, zmiękczająco i nawilżająco na skórę. Spowalnia procesy starzenia i opóźnia moment pojawienia się zmarszczek.

Dodatkowo może być stosowany zewnętrznie przez osoby, które mają cerę problematyczną. Można po niego sięgnąć w przypadku trądziku, zaskórników czy innych chorób skóry. Stosowany codziennie do pielęgnacji twarzy pomoże uporać się z problemami, ponieważ działa antyseptycznie. Dodatkowo uchroni przed wystąpieniem nowych zmian.

Może też być wykorzystywany do pielęgnacji skóry. Nawilży i ujędrni. Pozostawi ją odpowiednio napiętą. Zwiększa ukrwienie skóry, co sprawia, że staje się lepiej oczyszczona i odżywiona. Mówi się również o jego działaniu regenerującym skórę. Może być stosowany przy utracie jędrności skóry.

Jeżeli zaś chodzi o włosy, to może też być nakładany na skórę głowy. W ten sposób możesz pozbyć się łupieżu, uczucia pieczenia i złagodzisz stan zapalny. Dodatkową korzyścią jest odżywienie skóry głowy, co przekłada się na lepszą kondycję włosów. Rosną zdrowsze, mocniejsze i ładniejsze.

Jak działa olejek pichtowy i na co może pomóc?

Olejek pichtowy działa za pośrednictwem znajdujących się w nim substancji. Z uwagi na to, że są one bardzo zróżnicowane, zróżnicowane jest też działanie olejku pichtowego. Poniżej znajduje się kilka ciekawostek na temat różnych obszarów, na które olejek może wpływać.

Olejek pichtowy na płuca – inhalacje

Inhalacje najlepiej stosować na katar, ponieważ olejek jodłowy świetnie sobie z nim radzi. Ciekawostką jest na pewno fakt, że takie inhalacje mogą działać pomocniczo w leczeniu chorób dróg płciowych oraz zakażenia gronkowcami czy paciorkowcami. Za ich pomocą można też uporać się z grzybicą i bólem głowy. Zadziałają wspomagająco w leczeniu chorób gardeł i zatok.

Olejek pichtowy na nerki

Okazuje się, że olejek może mieć działanie lekko moczopędne, a to sprawia, że jego stosowanie może mieć znaczenie profilaktyczne w zakresie zapobiegania kamieniom nerkowym i chroniące przed występowaniem piasku w nerkach. Może też skutecznie chronić przed innymi chorobami układu moczowego.

Olejek pichtowy na kaszel

Przypuszcza się, że olej pichtowy może być skutecznym wsparciem, gdy dopadną Cię infekcje górnych dróg oddechowych. Z jednej strony rozrzedza wydzielinę, a z drugiej działa wykrztuśnie, co pomaga w jej skutecznym usuwaniu z dróg oddechowych. W efekcie drogi oddechowe są sprawnie i efektywnie oczyszczone.

Olejek pichtowy na zatoki

Inhalacja z oleju pichtowego oczyszcza zatoki i pomaga w szybkim uporaniu się ze stanem zapalnym, a co za tym idzie również toczącą się w zatokach infekcją.

Olejek pichtowy na twarz

Olejek pichtowy stosowany na twarz wspiera regenerację skóry, poprawia jej elastyczność oraz pomaga w pozbyciu się przebarwień. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym zwalcza wolne rodniki, przeciwdziała zmarszczkom i spowalnia procesy starzenia. Dodatkowo, właściwości antyseptyczne oczyszczą ewentualne ranki i zmiany skórne oraz przyspieszą ich gojenie.

Olej nawilża, wygładza i ujędrnia. Poprawia kondycję skóry twarzy i jest szczególnie polecany do cery z problemami.

Olejek pichtowy na włosy

Stosowanie olejku pichtowego do włosów pozwoli pozbyć się różnorodnych drobnoustrojów, oczyści skórę głowy i pomoże w walce z łupieżem. Złagodzi swędzenie i zlikwiduje stany zapalne. Olejek zapobiega przetłuszczaniu się włosów i ich wypadaniu, a dzięki temu, że skóra głowy jest lepiej odżywiona i oczyszczona, nowe, wyrastające włosy są silniejsze i mocniejsze.

Olejek pichtowy do ciała

Olej może być stosowany do pielęgnacji skóry całego ciała. Co ciekawe sprawdzi się również w przypadku skóry podrażnionej czy z problemami, np. z łuszczycą. W przypadku problemów złagodzi ich objawy i związane z nimi dolegliwości.

Olejek pichtowy na zmarszczki

Olej z jodły syberyjskiej jest antyoksydantem. Oznacza to, że zwalcza wolne rodniki, które odpowiedzialne są za procesy starzenia. Tym samym spowalnia je i opóźnia uch nadejście. Jednym z symptomów starzenia się skóry są zmarszczki. Stosowanie oleju powoduje, że skóra znacznie dłużej pozostaje jędrna i naprężona, a zmarszczki pojawiają się znacznie później.

Olejek pichtowy na trądzik

Olej ma właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne. Oznacza to, że może działać oczyszczająco i tonizująco na skórę. Jego stosowanie na cerę z trądzikiem powoduje, że pojawia się znacznie mniej sebum, a to ułatwia oczyszczenie zmian i zapobiega ich zaognianiu. W ten sposób przyspiesza proces gojenia i ogranicza obszar występowania zmian. Jednocześnie chroni przed wystąpieniem kolejnych.

olejek pichtowy

Olejek pichtowy – dawkowanie

Dawkowanie oleju jest w dużym stopniu uzależnione od tego, w jakiej formie i w jaki sposób jest on przyjmowany.

Stosowanie wewnętrzne wymaga trzymania się zaleceń lekarza lub producenta oleju. Nie powinno się przekraczać dawki dwudziestu kropel olejku pichtowego dziennie w trzech dawkach. Średnio jedna dawka powinna jednak ograniczać się do 3 -4 kropel olejku.

Z uwagi na to, że smak preparatu jest gorzki, można go mieszać z sokiem lub miodem. Takie połączenie złagodzi goryczkę, ale nie wpłynie na skuteczność surowca.

W przypadku stosowania zewnętrznego nie ma tak precyzyjnie określonych wartości, ponieważ nie ma jednoznacznych ograniczeń. Twarz można przemywać dwa razy dziennie. Olejek do włosów stosuje się zgodnie ze swoimi zwyczajami i częstotliwością mycia włosów, podobnie jak olejek do kąpieli.

Jak stosować olejek pichtowy?

Olejek pichtowy może być stosowany na kilka różnych sposobów.

Stosowanie na skórę

Olejek może być stosowany na skórę. Wystarczy dodać kilka kropel do kąpieli, by doświadczyć jego rozgrzewającego i napotnego działania. Taka kąpiel pozwoli też rozluźnić mięśnie. Po kuracji skóra jest rozjaśniona i pełna blasku.

Można też dodać krople olejku pichtowego do szamponu lub kosmetyków do twarzy, które stosowane są na codzień. W ten sposób wzbogaci się ich działanie o moc olejku i można uzyskać jeszcze lepsze rezultaty pielęgnacji twarzy (polecane przy kuracjach przeciwzmarszczkowych).

Gdy zastosujesz kilka kropli olejku na skórę głowy, wówczas pobudzisz i zintensyfikujesz porost włosów. Dodatkowo preparat ten wykazuje działanie przeciwłupieżowe, więc możesz pozbyć się tej uporczywej dolegliwości.

Stosowanie w inhalacjach

Inhalacje nieco różnią się od aromaterapii dlatego też zostaną omówione odrębnie. W czasie inhalacji kilka kropli oleju należy dodać do ciepłej wody, najlepiej parującej. Dzięki temu olejek będzie intensywniej uwalniał. Chory powinien nachylić się nad parą i intensywnie ją wdychać.

Takie zastosowanie pozwala uporać się z kaszlem, katarem i chorymi zatokami. Dodatkowo może zadziałać łagodząco na bóle migrenowe. Taki sposób przyjmowania olejku pichtowego może przynieść też uspokojenie oraz przyspieszy powrót do zdrowia.

Stosowanie w masażu

Ciekawym zastosowaniem może też być wykorzystanie go do masażu. Najlepiej wymieszać piętnaście kropli oleju z łyżką stołową oleju migdałowego lub nasion winogron.

Stosowanie w aromaterapii

Jednym ze sposobów wykorzystania olejku jest aromaterapia, czyli aromatyzowanie powietrza w pomieszczeniu. Wystarczy dodać kilka kropel oleju do wody w parowniku, by móc cieszyć się korzyściami, jakie płyną z jego składników. Taki sposób stosowania pomoże uporać się z katarem i ułatwi łatwe oddychanie. Pomoże też pozbyć się kaszlu.

Olejek pichtowy do picia

Jednym ze sposobów stosowania wewnętrznego jest spożywanie oleju. Mimo tego, że ma gorzki smak, można go z powodzeniem przyjmować. Sprawdzi się głównie przy owrzodzeniach, reumatyzmie, kamicy żółciowej, artretyzmie i zaburzeniach związanych z okresem przekwitania i pokwitania. Może wspierać układ immunologiczny, przyspieszać proces leczenia i przynosić ulgę w nawracających bólach głowy.

Przyjmuje się, że najlepszym sposobem jest wówczas stosowanie 3 – 4 kropel olejku pichtowego na łyżeczkę cukru lub miodu, co 4 – 6 godzin. W przypadku przeziębienia można nieco zwiększyć częstotliwość i przyjmować olej do 3 godziny.

Olejek pichtowy – Interakcje z lekami

Nie ma jednoznawczych informacji, by olejek pichtowy wchodził w interakcje z jakimiś lekami lub innymi naturalnymi preparatami.

Olejek pichtowy – przeciwwskazania

Mimo tego, że olejek jest stosunkowo bezpieczny istnieją pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Przede wszystkim nie powinno się go podawać dzieciom poniżej trzeciego roku życia, kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią. Odradza się również, by stosowały go osoby cierpiące na astmę oskrzelową.

Ważnym przeciwwskazaniem jest również uczulenie na olejek lub któryś z jego składników. W przypadku zewnętrznego stosowania warto zrobić wcześniej próbę alergiczną, ponieważ może wystąpić reakcja nadwrażliwości. Wystarczyć niewielką ilośc olejku nałożyć na skórze przedramienia i odczekać 24 godziny. Jeżeli nie będzie podrażnienia ani zaczerwienienia, to znaczy, że nie ma zagrożenia.

Olejek pichtowy – skutki uboczne i działania niepożądane

Olejek jodłowy jest bezpieczny i można go stosować bez obaw. Zasadniczo nie daje żadnych skutków ubocznych ani działań niepożądanych. Jedynie w przypadku przedawkowania może dojść do reakcji nadwrażliwości lub podrażnienia. Warto też unikać bezpośredniego kontaktu produktu z błonami śluzowymi i oczami. Poza tym jest całkiem bezpieczny.

Czy olejek pichtowy jest bezpieczny?

Tak, olejek jest bezpieczny i nie powoduje żadnych reakcji niepożądanych. Jedynym wyjątkiem jest tu ewentualna alergia.

Czy można podawać olejek pichtowy dzieciom?

Nie zaleca się podawania olejku pichtowego dzieciom poniżej trzeciego roku życia. Pozostałe mogą go bezpiecznie stosować.

Dlaczego warto stosować olejek pichtowy ?

Jeżeli cierpisz na często dokuczające Ci zatoki olejek pichtowy będzie doskonałym rozwiązaniem. Możesz go stosować zarówno w postaci inhalacji, aromaterapii czy do picia. Zawarte w nim olejki eteryczne i inne naturalne substancje czynne powodują, że wystarczy dodać przysłowiową kroplę olejku do parownika, by poczuć jego dobroczynny wpływ. Inhalacje czy aromaterapia łagodzą stany zapalne i mogą poprawiać krążenie krwi. Dodatkowo wpływają na udrożnienie górnych dróg oddechowych i oczyszczanie organizmu. Kuracje olejkiem pichtowym mają działanie pielęgnacyjne, ponieważ jest to produkt stosowany zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Systematyczne stosowanie może przynieść naprawdę zadziwiające rezultaty.

KATEGORIE

ZDROWA DIETA

ZDROWA DIETA

PRZEPISY

PRZEPISY

OLEJE

OLEJE

MIODY

MIODY

SUPERFOODS

SUPERFOODS

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Poznaj tajniki przyrządzania syropu z lipy! Odkryj jego lecznicze właściwości, dowiedz się, jak go dawkować i przechowywać. Twoje zdrowie na wyciągnięcie ręki!
Tymianek, popularna roślina o wysokiej wartości leczniczej i kulinarnej, jest jednym z najlepszych ziół zwalczających kaszel i wspomagających zdrowie układu oddechowego.
Kto nie powinien jeść płatków owsianych? - Kiedy ich unikać i czy płatki owsiane mogą zaszkodzić
Miód malinowy to jeden z najzdrowszych produktów żywnościowych, a jednocześnie doskonała alternatywa dla białego cukru i niebanalny specjał, który urozmaici każdy jadłospis.
Goździki to nie tylko aromatyczna przyprawa, lecz także ludowy sposób na walkę z bólem zęba. Stosuje się je pod postacią olejku czy papki z rozdrobnionych pąków. Sprawdź więcej.