picie oleju lnianego

Czy picie oleju lnianego wywołuje skutku uboczne? – Jakie są skutki uboczne i jak je złagodzić

Olej lniany może być spożywany na czczo i prawdopodobnie może wówczas wpłynąć pozytywnie na zdrowie i ogólną kondycje organizmu. Ma bardzo cenne właściwości zdrowotne. Picie oleju lnianego jest szczególnie korzystne dla dzieci i młodzieży, ponieważ dobroczynnie wpływa na ich rozwój, ułatwia koncentracje i zapamiętywanie. To produkt zdrowy i bardzo pomocny. Prozdrowotne właściwości oleju powodują, że staje się produktem, po który coraz częściej się sięga. Jednakże, jak w każdym takim przypadku, warto zachować rozwagę i ostrożność. Picie oleju nie zawsze jest bowiem w pełni bezpieczne. Czy picie oleju lnianego może wywołać skutki uboczne? Kto powinien z niego zrezygnować, a kto zachować ostrożność? Zobacz, jak bezpiecznie stosować olej lniany jako składnik swojej diety.

Mimo tego, ż olej lniany właściwości zdrowotne ma naprawdę liczne nie każdy może po niego bezpiecznie sięgać. Negatywne skutki picia oleju lnianego pojawiają się rzadko, wręcz bardzo rzadko. Przede wszystkim dlatego, że jest to produkt uważany za bardzo bezpieczny. Najczęstszą przyczyną wystąpienia skutków ubocznych jest alergia na olej lniany, ponieważ produkt sam w sobie nie jest szkodliwy, jeżeli organizm nie wykazuje zwiększonej wrażliwości na niego. Drugą przyczyną może być przyjmowanie niektórych leków. Wówczas konieczne jest zasięgnięcie porady lekarskiej. Zobacz, jakie mogą być te negatywne skutki.

picie oleju lnianego

Picie oleju lnianego – skutki uboczne

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że olej lniany, choć naprawdę jest bardzo bezpieczny, to w pewnych okolicznościach picie oleju może spowodować wystąpienie skutków ubocznych. Chodzi przede wszystkim o te sytuacje, w których osoba, która decyduje się na przyjmowanie oleju lnianego jest na niego uczulona lub przyjmuje leki, które mogą wchodzić z nim w interakcje.

Do głównych skutków ubocznych spożywania oleju lnianego należy podrażnienie układu pokarmowego, które może objawiać się w postaci biegunki lub wzdęć. Najczęściej takie zjawisko występuje, gdy olej lniany przyjmowany jest w dużych ilościach.

Jakie ilości uważane są za duże? Przyjmuje się, że osoba dorosła może przyjmować od dwóch do sześciu łyżek na dobę, przy czym dawka nocna powinna zostać ograniczona do jednej łyżki. Spożywanie powyżej tych wartość można uważać za duże ilości.

Oleju lnianego nie powinny też spożywać osoby, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe i regulujące krzepnięcie krwi, leki hormonalne, przeczyszczające, obniżające poziom cukru we krwi, obniżające poziom cholesterolu i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Olej lniany może zaburzać wchłanianie substancji czynnych z wymienionych leków, a co za tym idzie zmniejszać ich działanie. Dlatego osoby, które przewlekle przyjmują tego rodzaju medykamenty, powinny skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym leczenie.

Warto jednak wiedzieć, że są to naprawdę bardzo rzadkie sytuacje i w większości przypadków olej lniany może korzystnie wpływać na ogólny stan zdrowia. Wskazuje się również, że może mieć nawet działanie antynowotworowe.

Olej lniany nie jest też wskazany dla osób, które skarżą się na problemy z niedrożnością układu pokarmowego, cierpiących na zapalenie pęcherzyka żółciowego, wątroby lub trzustki oraz po operacjach w obrębie jamy brzusznej.

Czy picie oleju lnianego może mieć skutki uboczne dla wątroby?

Okazuje się, że osoby, które cierpią na różnorodne schorzenia wątroby powinny uważać ze stosowaniem oleju lnianego. Jest on bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega 3, a te metabolizowane są właśnie przez wątrobę. Ich dostarczanie do organizmu w dużych ilościach, a tym samym obciążanie wątroby może więc prowadzić do nasilenia problemów.

Czy picie oleju lnianego może mieć skutki uboczne u osób z chorobami tarczycy?

Okazuje się, że niektóre badania wykazały wpływ siemienia lnianego na poziom hormonów tarczycy, co może być przyczyną problemów u niektórych osób, które zmagają się z dolegliwościami tego gruczołu dokrewnego.

Z tego względu osoby, które cierpią na dolegliwości związane z tarczycą powinny skonsultować się z lekarzem zanim w ogóle zaczną przyjmowanie oleju lnianego.

Czy picie oleju lnianego może wywołać zaburzenia jelitowo-żołądkowe?

Choć olej lniany nie daje zbyt wielu skutków ubocznych i nie występują one często, to jednym z tych, które zgłaszane są najbardziej powszechnie są właśnie zaburzenia jelitowo – żołądkowe, które objawiają się np. biegunką czy wzdęciami.

Czy picie oleju lnianego może wywołać reakcje alergiczne?

Mimo tego, że nie jest to zjawisko powszechne, to zdarza się czasem, że może wystąpić alergia na siemię lniane czy olej lniany. Jeżeli po spożyciu oleju lnianego zauważysz u siebie wysypkę skórną, świąd, obrzęk czy nawet trudności z oddychaniem, natychmiast przerwij przyjmowanie oleju ponieważ może to być właśnie reakcja alergiczna.

Czy picie oleju lnianego może mieć skutki uboczne u osób przyjmujących leki przeciwzakrzepowe?

Przypuszcza się, że olej lniany może spowalniać proces krzepnięcia krwi, co przekłada się na zwiększone ryzyko krwawień. Zjawisko to jest szczególnie niebezpieczne w przypadku osób, które biorą leki zakrzepowe lub mają zaburzenia krzepnięcia krwi.

W przypadku osób, które przyjmują leki rozrzedzające krew, ich krzepliwość i tak jest obniżona, a dodatkowe rozrzedzenie krwi może nieść ze sobą poważne ryzyko krwotoków. Podobnie wygląda sytuacja u osób z zaburzeniami krzepliwości. One również są zagrożone krwotokami.

Czy picie oleju lnianego może mieć skutki uboczne u osób z podwyższonym ciśnieniem krwi?

Olej lniany zawiera w sobie kwasy omega 3 (kwas linolowy i kwas alfa linolenowy), które przyczyniają się do obniżenia ciśnienia tętniczego. Jeżeli więc cierpisz na nadciśnienie i przyjmuje już leki na jego obniżenie, to włączenie oleju lnianego należałoby skonsultować z prowadzącym leczenie lekarzem kardiologiem. Samodzielne działanie może doprowadzić do nadmiernego obniżenia ciśnienia, co również jest sytuacją niebezpieczną dla zdrowia.

Warto jednak wiedzieć, że jeżeli jeszcze nie masz zdiagnozowanego nadciśnienia, a jedynie stwierdzono u Ciebie skłonności, to ze względu na właściwości oleju, może się on okazać wsparciem w zapobieganiu rozwojowi choroby.

Kwasy tłuszczowe są ważne dla zdrowia człowieka. Szczególnie podkreśla się tu nienasycone kwasy tłuszczowe. Należą do nich kwasy wielonienasycone omega 3 i omega 6 oraz kwasy jednonienasycone omega 9. To kwasy tłuszczowe, które wpływają elastyczność skóry i łagodzą jej podrażnienia.

Dodatkowo warto dodać, że spożycie oleju lnianego obniża zły cholesterol we krwi.

Czy picie oleju lnianego może mieć skutki uboczne u osób z problemem trawienia tłuszczów?

W kwestii włączenia oleju lnianego do diety osób, które zmagają się z chorobami, utrudniającymi trawienie tłuszczów należy zachować szczególną ostrożność. Do chorób, które mogą być przeciwwskazaniem należy zespół jelita drażliwego i choroba Crohna. Z lekarzem powinny się też skonsultować osoby, które mierzą się z chorobami wątroby. Ci pacjenci mogą mieć trudności z tolerowaniem oleju lnianego. Obecność kwasów tłuszczowych jest ogólnie bardzo dobra dla zdrowia człowieka, jednakże poza omówionymi wyjątkami.

picie oleju lnianego

Jak złagodzić potencjalne skutki uboczne picia oleju lnianego?

W razie dostrzeżenia u siebie negatywnych skutków picia oleju lnianego należy niezwłocznie usunąć go z diety, a wrazie gdyby objawy nie ustępowały, należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który zaleci odpowiednie działania.

picie oleju lnianego

Jakie są przeciwwskazania do picia oleju lnianego?

W przypadku chęci wdrożenia oleju lnianego do należy zwrócić uwagę na pewne przeciwwskazania.

Siemię lniane, z którego produkowany jest olej lniany może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami i dlatego przed jego pierwszym zastosowaniem (jeżeli przyjmujesz jakieś leki) warto skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Określi on, czy w ogóle można ten olej przyjmować oraz jaka dawka będzie w danej sytuacji bezpieczna. Pomoże też określić, czy można przyjmować olej stale czy jedynie doraźnie na określone dolegliwości. Nie każdy może pić olej lniany bez konsekwencji, szczególnie gdy prowadzone są terapie przewlekłe.

Do tego nie zaleca się łączenia przyjmowania siemienia lnianego z piciem oleju lnianego. Obydwa te produkty zawierają w sobie błonnik pokarmowy, którego nadmiarowe spożycie może dać efekty uboczne w postaci biegunek i mdłości. Te zaś mogą doprowadzić do odwodnienia. Jeżeli obserwujesz u siebie wzmożone wypróżnianie, to zrezygnuj z oleju dla swojego bezpieczeństwa.

Warto też wspomnieć, że olej lniany wzmaga ruchy robaczkowe jelit. To przyczynia się do sprawniejszego trawienia i zwiększa częstotliwość wypróżnień. Jeżeli jednak cierpisz na schorzenia gastryczne lub jesteś świeżo po operacji w obrębie jamy brzusznej, przez nasiloną perystaltykę jelit możesz odczuwać dyskomfort. Ten efekt działania oleju powoduje też, że nie zaleca się go osobom z niedrożnością jelit.

Jako jedno z przeciwwskazań wskazuje się również okres ciąży i karmienia piersią. Olej lniany może wpłynąć na gospodarkę hormonalną kobiet, co w przypadku zarówno ciąży, jak i karmienia piersią jest niewskazane. Najlepiej przestać stosować olej lniany aż do czasu zakończenia karmienia naturalnego.

Siemię lniane choć w wielu aspektach ma korzystny wpływ na zdrowie człowieka, to zawiera też związki trujące (flawonoidy cyjanogenne). W niewielkich ilościach są one neutralizowane przez ludzki organizm, więc nie stanowią zagrożenia, ale mogą stanowić poważne obciążenie dla nerek i wątroby, czyli organów, które zajmują się detoksykacją organizmu. Jeżeli cierpisz na kamicę nerkową, korzystasz z dializ, nie masz nerki czy cierpisz na choroby wątroby to samodzielnie nie włączaj oleju lnianego do swojej diety. Możesz nadmiernie obciążyć swoje narządy, co może spotęgować Twoje dolegliwości, a w najgorszym razie stanowić zagrożenie dla Twojego zdrowia.

Olej lniany zwiększa produkcję kwasów żółciowych. W przypadku osób cierpiących na schorzenia wątroby, zbyt wysoki poziom tych kwasów stanowi poważne zagrożenie i może skutkować dolegliwościami bólowymi. Takie jego działanie jest też szkodliwe w przypadku osób, które cierpią na zapalenie pęcherzyka żółciowego i zapalenie trzustki. Olej nie jest też wskazany dla osób, które przeszły operację usunięcia pęcherzyka żółciowego.

Oczywiście ważne jest też, by sprawdzić termin przydatności do spożywania oleju lnianego. Ten, który jest przeterminowany powinien być natychmiast wyrzucony.

Olej lniany ma działanie antyoksydacyjne i korzystnie wpływa na organizm człowieka. Z tego względu ma szerokie zastosowanie i może nieść wiele prozdrowotnych efektów, gdy znajdzie się w codziennej diecie. Jest w nim między innymi witamina e. Zawiera w sobie kwasy omega, w tym jest szczególnie bogatym źródłem kwasów omega 3. Nie powinno się go łączyć w jednej diecie z siemieniem lnianym, z którego jest produkowany, ponieważ wśród znajdujących się w nich naturalnych substancji znajduje się błonnik, który może mieć działanie przeczyszczające. Olej lniany tłoczony na zimno sprawdza się do olejowania włosów, podobnie jak inne oleje roślinne. Gdzie możesz kupić olej lniany? Dostępny jest w wielu sklepach zielarskich. Zachęcam jednak do rozsądnego stosowania oleju lnianego.

KATEGORIE

ZDROWA DIETA

ZDROWA DIETA

PRZEPISY

PRZEPISY

OLEJE

OLEJE

MIODY

MIODY

SUPERFOODS

SUPERFOODS

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Zastanawiasz się, jak ocet jabłkowy wpływa na zdrowie? Poznaj jego korzyści, sposoby bezpiecznego spożycia i ewentualne skutki uboczne w naszym kompleksowym przewodniku!
Naucz się z nami jak wygląda tarnina. Zobacz jak ją rozróżniać i nie pomylić z innymi roślinami. Zapamiętaj jej cechy charakterystyczne i bądź bezpieczny.
Trwa pobieranie danych. Zaczekaj kilka sekund i spróbuj ponownie wyciąć lub skopiować obiekt.
Poznaj korzyści spożywania fistaszków, czyli orzeszków ziemnych, które mają wiele kalorii i są bogate w białko, błonnik, witaminy i minerały, mają też dobry wpływ na serce i mózg.
Pieprz syczuański t przyprawa, która poza wzbogaceniem smaku potrawy, może przynieść Ci również poprawę zdrowia; zobacz na co wpływa i jak może Ci pomóc!