kiedy pić olej lniany rano czy wieczorem

Kiedy pić olej lniany – Rano czy wieczorem, na czczo czy po posiłku? Kiedy należy unikać picia oleju lnianego?

Nasiona lnu słyną z wszechstronnego działania prozdrowotnego. Są stosowane w profilaktyce niektórych schorzeń, często stanowią też ważne ogniwo w diecie osób preferujących zdrowe odżywianie i aktywny tryb życia. Jednym z popularnych sposobów na konsumpcję nasion lnu jest picie wytłaczanego z nich oleju. Jeśli będziemy to robić systematycznie, zyska na tym nie tylko nasze zdrowie, ale także skóra i sylwetka. Jak spożywać olej lniany? Czy warto pić olej lniany na czczo? Kiedy warto po niego sięgać, a kiedy lepiej go unikać?

Len zwyczajny to jednocześnie popularna roślina włókiennicza i ceniona roślina lecznicza. Olej lniany jest otrzymywany przez wytłaczanie na zimno nasion lnu zwyczajnego. Metoda pozyskiwania oleju w niskiej temperaturze sprawia, że zachowuje on wszystkie cenne składniki w komplecie.

Olej lniany tłoczony na zimno jest kopalnią substancji bioaktywnych i cennym sojusznikiem naszego zdrowia. Jego składniki to między innymi: witamina E, A, K, witaminy z grupy B, lignany, tokoferole, fitosterole, enzymy, aminokwasy, mnóstwo składników mineralnych (cynk, magnez, miedź, mangan, fosfor, wapń) oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwasy omega 3 (w tym kwas alfa-linolenowy i kwas dokozaheksaenowy) i kwasy omega 6 (kwas linolowy). Bardzo ważna jest proporcja kwasów omega 3 do kwasów omega 6 – w oleju lnianym jest ona idealna dla organizmu człowieka.

Wspomniane kwasy tłuszczowe z grupy omega 3 i 6 pozytywnie wpływają na układ krążenia. Dbają o prawidłowy rozwój mózgu, wspomagają i chronią neurony, poprawiają gospodarkę lipidową, wzmacniają odporność, a nawet stymulują spalanie tkanki tłuszczowej z ciała.

Z uwagi na bezcenny skład, olej lniany coraz częściej staje się głównym elementem kuracji mających na celu poprawę stanu zdrowia, jak również utrzymanie dobrej kondycji psychofizycznej i zmniejszenie ryzyka groźnych chorób. Wiele osób rozpoczynających kurację olejem lnianym zadaje sobie jednak pytanie – kiedy jest optymalna pora na jego spożywanie – rano czy wieczorem. Można natknąć się na różne informacje na ten temat.

Nie ulega wątpliwości, że olej lniany przynosi szereg profitów organizmowi bez względu na porę przyjmowania. Jednak jeśli chcemy maksymalnie podnieść przyswajalność oleju lnianego, powinniśmy rozważyć stosowanie go rano, na pusty żołądek. Z drugiej strony nie każdy może stosować olej lniany na czczo. Niektórym bardziej służy spożywanie oleju lnianego dopiero po śniadaniu albo rozłożenie dziennej dawki na kilka porcji, bądź też wypijanie go wieczorem, przed pójściem spać.

Z całą pewnością warto wybrać taką porę picia oleju lnianego, jaka najbardziej nam służy. Dopasowanie godziny spożycia do własnych upodobań, potrzeb i stanu organizmu da nam więcej korzyści niż zmuszanie się do picia oleju lnianego o narzuconej z góry porze. Jeśli chcemy, aby olej lniany poprawiał pracę naszego mózgu w ciągu dnia, pomagał nam w przyswajaniu wiedzy, podnosił wydajność intelektu lub podkręcał metabolizm, zalecane jest stosowanie go w godzinach porannych. Zaś jeśli przede wszystkim chcemy, aby olej lniany pomógł nam oczyścić ciało z cholesterolu i wsparł regenerację nocną, warto pić go wieczorem.

kiedy pić olej lniany rano czy wieczorem

Jakie są zalety i wady picia oleju lnianego na czczo?

Według opinii wielu dietetyków w celach prozdrowotnych i leczniczych warto sięgać po łyżeczkę oleju lnianego zaraz po wstaniu z łóżka, przed spożyciem jakichkolwiek innych pokarmów i płynów. Dlaczego? Ponieważ, gdy jesteśmy na czczo, nasz układ pokarmowy nie jest jeszcze zapełniony treścią żołądkową i nie jest zajęty trawieniem innych produktów. Może zatem w stu procentach „skoncentrować się” na przetwarzaniu i dystrybucji do tkanek cennych składników z oleju lnianego, a co za tym idzie w pełni wykorzystać ten olej na potrzeby organizmu.

Optymalne wchłanianie oleju lnianego przez ludzki organizm i wysoka skuteczność to niejedyne zalety picia tego produktu na czczo. Warto również wspomnieć o dobroczynnym wpływie oleju lnianego spożywanego na czczo na przewód pokarmowy. Spożyta przed śniadaniem łyżeczka lub łyżka oleju lnianego to idealny sposób na zmobilizowanie układu trawiennego do pracy i pobudzenie ruchów perystaltycznych jelit. Dzięki temu możemy liczyć na redukcję zaparć, wzdęć, skurczów żołądka i jelit oraz innych dolegliwości trawiennych.

Picie oleju lnianego na czczo to również dobra metoda na zabezpieczenie przewodu pokarmowego przed czynnikami podrażniającymi (olej pokrywa śluzówkę przewodu pokarmowego i tworzy na niej powłokę ochronną). To dobry sposób na poprawę zdrowia u osób borykających się z wrzodami, nadżerkami i ubytkami w błonach śluzowych przewodu pokarmowego.

Spożywanie oleju lnianego na czczo da nam również szereg korzyści, jeśli połączymy go z serem twarogowym. Te dwa produkty uzupełniają się doskonale, potęgując nawzajem swoje działanie. Wystarczy kawałek białego sera lub trochę gotowego twarożku połączyć z łyżką oleju lnianego i zjeść tak przygotowaną papkę na pusty żołądek.

Choć z uwagi na wysoką przyswajalność przez organizm najlepiej pić olej lniany na czczo, nie oznacza to, że ten sposób stosowania nie jest pozbawiony wad. Taka kuracja nie jest dla każdego. Niektórzy zwyczajnie źle tolerują przyjmowanie produktu w formie oleistej na pusty żołądek, inni nie powinni pić oleju lnianego na czczo ze względu na stan zdrowia (np. osoby z problemami z trzustką i wątrobą, osoby chore na cukrzycę).

Jakie są zalety i wady picia oleju lnianego wieczorem?

Picie oleju lnianego wieczorem ma swoje niezaprzeczalne zalety. Przede wszystkim jest to bardzo uniwersalna, sprawdzona i przyjazna dla organizmu metoda stosowania tego oleju. Pod koniec dnia olej lniany może być stosowany praktycznie przez każdego, również przez osoby, których stan zdrowia wyklucza stosowanie go na czczo. Na pusty żołądek nie mogą go stosować m.in. osoby które przeszły stan zapalny trzustki, osoby z chorobami wątroby, woreczka żółciowego i przewodów żółciowych.

Olej lniany stosowany wieczorem ma całą gamę działań prozdrowotnych: wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego w godzinach nocnych, pomaga w regeneracji tkanek, wzmacnia organizm, stymuluje oczyszczanie organizmu z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Usprawnia też metabolizm tłuszczów, sprawiając, że łatwiej pozbywamy się z ustroju cholesterolu i trójglicerydów i jesteśmy mniej narażeni na tworzenie się blaszki miażdżycowej na ścianach tętnic.

Wadą picia oleju lnianego wieczorem jest mniejsza wchłanialność substancji aktywnych z oleju lnianego niż w przypadku spożywania go na czczo. Układ trawienny w drugiej połowie dnia jest zajęty trawieniem wszystkich pokarmów, które spożyliśmy, a nie tylko oleju z lnu. Biodostępność oleju lnianego może być zatem trochę niższa.

kiedy pić olej lniany rano czy wieczorem

Kiedy nie należy pić oleju lnianego?

Codzienne picie oleju lnianego to sprawdzona metoda na poprawę kondycji organizmu i walkę z wieloma przypadłościami. Olej lniany jest też cennym uzupełnieniem tradycyjnego leczenia w różnych chorobach, ale nie we wszystkich. Kuracje z udziałem oleju lnianego mają kilka ważnych przeciwwskazań.

Przede wszystkim oleju lnianego powinny unikać osoby, które:

 • przeszły zapalenie pęcherzyka żółciowego,

 • przeszły zapalenie trzustki,

 • przeszły zabieg usunięcia wyrostka robaczkowego lub inne zabiegi w obrębie jamy brzusznej,

 • borykają się ze stanami zapalnymi lub poważniejszymi schorzeniami przewodu pokarmowego,

 • cierpią na niedrożność jelit.

Na olej lniany muszą również uważać osoby zażywające leki przeciwzakrzepowe, gdyż produkt ten może dodatkowo rozrzedzać krew.

Efektem ubocznym spożywania oleju lnianego w sporych ilościach może być obciążenie nerek i wątroby, dlatego powinny na niego uważać osoby mające problemy z tymi organami.

Jak należy pić olej lniany?

Olej lniany jest produktem tłoczonym na zimno, nierafinowanym, zachowującym wszystkie składniki obecne naturalnie w siemieniu lnianym, z którego pochodzi. Aby wszystkie te cenne elementy trafiły do naszego organizmu, nie należy poddawać go obróbce termicznej i nie dodawać do gorących potraw, a spożywać tylko na zimno.

Skuteczną metodą zastosowania oleju lnianego w celach prozdrowotnych jest picie go bez żadnych dodatków (średnio 1 łyżka lub 2 łyżki oleju jednorazowo). Jednak z uwagi na specyficzny smak, nie każdy decyduje się na taki sposób przyjmowania oleju lnianego. Można więc spożywać go w towarzystwie innych prozdrowotnych produktów, np. z twarożkiem, jogurtem, maślanką, koktajlem warzywnym lub owocowym.

Warto dobrać optymalną dawkę oleju lnianego indywidualnie. Dokładne dzienne porcje są obliczane wg wagi konsumenta.

Ile należy pić oleju lnianego dziennie?

Rekomendacje co do dziennej dawki oleju lnianego bywają różne. Najczęściej stosuje się od 4 do 8 łyżek oleju lnianego na dobę. Dla dzieci dzienna dawka oleju lnianego to 1 łyżka na dobę.

Można w prosty sposób wyliczyć swoją indywidualną dzienną porcję na podstawie własnej wagi. W tego typu kalkulacji maksymalną ilość oleju lnianego, jaką może przyjąć dana osoba, określa się w zależności od jej masy ciała. 1 g oleju lnianego przypada na 1 kg masy ciała (1 łyżka oleju stanowi 10 g). Przykładowo, osoba ważąca 65 kg może przyjąć 65 g oleju lnianego, czyli 6,5 łyżki oleju lnianego.

Jak długo można pić olej lniany? – Czy można pić go codziennie?

Na każdy kilogram masy ciała przypada 1 g oleju lnianego. Osoba ważąca 70 kg może wypić 70 g oleju lnianego dziennie. Proporcję wagową najlepiej traktować jako maksymalną dobową dawkę. Jednak oprócz dobowej dawki inną kwestią, która nurtuje wiele osób przymierzających się do kuracji olejem lnianym, jest maksymalny czas jej trwania.

Czy można pić olej lniany bezustannie, czy lepiej robić sobie przerwy? Jeśli nie ma przeciwwskazań, jak najbardziej możemy umieścić olej lniany w codziennej diecie. Jednak co jakiś czas warto robić sobie choćby krótkie przerwy w jego spożywaniu.

kiedy pić olej lniany rano czy wieczorem

Czy warto pić olej lniany? – Co nam to daje?

Właściwości oleju lnianego są wszechstronne. Jego dobroczynne oddziaływanie dotyczy niemal każdego obszaru funkcjonowania organizmu. Nie dziwi zatem fakt, że wielu specjalistów zaleca stosowanie go w kuchni albo picie w ramach kuracji. Co daje picie oleju lnianego? Oto jego najważniejsze zalety:

 • olej lniany wykazuje dobroczynny wpływ na układ pokarmowy,

 • olej lniany poprawia pasaż jelitowy i stymuluje oczyszczanie organizmu,

 • olej lniany pomaga regulować ciśnienie krwi i chroni serce,

 • olej lniany zawiera witaminę K, dzięki której wspomaga prawidłowy przebieg procesu krzepnięcia krwi,

 • olej lniany podnosi sprawność umysłową, młodzieży olej lniany pomoże w uczeniu się (poprawia pamięć i koncentrację),

 • regularne picie oleju lnianego to skuteczny sposób na zmniejszenie stężenia cholesterolu całkowitego,

 • olej lniany pomaga łagodzić objawy atopowego zapalenia skóry i innych chorób skóry,

 • za sprawą nienasyconych kwasów tłuszczowych olej lniany poprawia kondycję skóry,

 • olej lniany wpływa na prawidłowy rozwój układu nerwowego u płodu,

 • olej lniany chroni tkankę kostną przed uszkodzeniami,

 • olej lniany ma właściwości odchudzające, usprawnia metabolizm i wspomaga usuwanie tłuszczu z ciała,

 • olej lniany wykazuje działanie antyoksydacyjne i antynowotworowe, zwalcza wolne rodniki i hamuje procesy starzenia,

 • z uwagi na wysoką zawartość kwasów omega 3 i 6 olej lniany ma doskonały wpływ na odporność.

KATEGORIE

ZDROWA DIETA

ZDROWA DIETA

PRZEPISY

PRZEPISY

OLEJE

OLEJE

MIODY

MIODY

SUPERFOODS

SUPERFOODS

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Sok z kiszonej kapusty - Przeciwwskazania, kto powinien go unikać, kiedy go unikać i ile można go pić dziennie
Daktyle to znana w Polsce przekąska, ale mało kto wie, jak wiele pozytywnych efektów może przynieść regularne spożywanie tych zdrowych owoców.
Odkryj 20 właściwości zdrowotnych pierzgi pszczelej! Od wsparcia układu odpornościowego po potencjalne działanie antynowotworowe. Nie przegap tego artykułu i dowiedz się jak działa pierzga.
Mniszek lekarski to roślina powszechnie pojawiająca się w Polsce. Przez wiele osób jest ona stosowana w walce z przeziębieniem. Co warto wiedzieć o mniszku? Sprawdź.
Wprowadź do swojej diety groch, świeży i łuskany, pełen cennych składników odżywczych sprzyjających zdrowiu, łagodzących objawy wielu dolegliwości i poprawiających wygląd skóry.