awokado owoc śmierci

Awokado owoc śmierci – Skąd taka nazwa? Środki ostrożności, skutki uboczne, przeciwwskazania i na co trzeba uważać

Awokado to naszpikowany cennymi składnikami owoc, doceniany zarówno pod względem prozdrowotnym, kulinarnym, jak i kosmetycznym. Okazuje się jednak, że jego stosowanie nie zawsze jest w pełni bezpieczne. W Internecie coraz częściej można natknąć się na informacje prezentujące awokado jako owoc śmierci. Wiele mówi się o coraz częstszym zgłaszaniu się do szpitali pacjentów z „rękami awokado” czy o coraz liczniejszych „ofiarach awokado”. Pojawiają się też kontrowersje natury etycznej wokół upraw i dystrybucji awokado. Czy warto sięgać po awokado? Dlaczego i kiedy awokado bywa niebezpieczne? Jak obchodzić się z awokado, by nie doznać uszczerbku na zdrowiu?

Awokado nie jest już egzotyczną nowością na rynku spożywczym, a coraz chętniej włączanym do codziennej diety owocem. Jednak, jak się okazuje, jego konsumpcja nie zawsze jest bezpieczna. I chodzi tutaj nie tyle o zagrożenie żywieniowe, a o potencjalne ryzyko okaleczeń powstających na drodze obróbki awokado przy użyciu noża.

Na temat „ofiar” awokado już od wielu lat jest głośno w Stanach Zjednoczonych. Amerykańskie badania mówią o około 8 tysiącach przypadków pacjentów z tzw. „rękami awokado” rocznie. Wielu chirurgów zgłasza, że w jednym tygodniu zdarza się nawet po kilka osób okaleczonych przez awokado. W ostatnich latach wzrost skaleczeń obserwowany jest również w Europie, są to więc kolejne ofiary awokado.

Jak czytamy w mediach, Holenderski Związek Chirurgów Plastycznych bije na alarm, że wraz z rosnącą popularnością awokado intensywnie wzrasta liczba osób zgłaszających się do szpitala z ranami powstałymi na skutek chęci obrania i spożycia awokado. Niekiedy obrażenia są bardzo poważne, w niektórych przypadkach zostają nawet przecięte nerwy palców.

Jak podkreśla działający w Utrechcie związek chirurgów plastycznych, coraz więcej osób poważnie rani sobie ręce, rozcinając owoc. Jak to się dzieje? Wiele osób usuwa pestkę z wnętrza owocu przy pomocy ostrego noża, co jest niestety częstą drogą do zrobienia sobie krzywdy. Pestka tkwi w owocu mocno, a dodatkowo miąższ jest śliski. Łatwo w ten sposób skaleczyć palce lub powierzchnię ręki, chirurdzy apelują więc o uwagę.

W związku ze zwiększającą się skalą problemu holenderscy chirurdzy zalecają, żeby konsumujący usuwali pestkę awokado przy pomocy łyżki, a nie ostrego noża. Wydobywanie miąższu i pestki z awokado z użyciem łyżki jest szybką i łatwą do opanowania czynnością, która w dodatku nie niesie ryzyka zranienia się w palce czy powierzchnię dłoni. Dobrym zwyczajem producentów i dystrybutorów awokado byłoby też umieszczanie na opakowaniach ostrzeżeń przed zranieniem się w rękę, a tak mówi chirurg obeznany z tematem.

awokado owoc śmierci

Awokado owoc śmierci – Co mówią ekolodzy?

Na temat zalet jedzenia awokado mogliśmy w ostatnich latach przeczytać bardzo wiele. Niestety, każdy kij ma dwa końce. O ile jedzenie awokado dla zdrowia i urody jest zbawienne, o tyle jego sposób pozyskiwania dla naturalnego środowiska zbawienny zdecydowanie nie jest. Plantacje awokado w Ameryce Południowej i Meksyku są tworzone w wyniku wycinki lasów, co poważnie zaburza ekosystem. Co więcej, produkcja awokado niesie ze sobą wyzysk miejscowego społeczeństwa. Wiele też mówi się o stojącej za tą gałęzią przemysłu mafii.

Kontrowersje na temat spożywania awokado są spore i dotyczą zarówno kwestii ekologii, jak i kwestii łamania praw człowieka oraz wspierania mafii. Swojego czasu, w związku ze wzrostem popularności awokado, jego uprawa i dystrybucja stała się dla miejscowych plantatorów z Meksyku, Peru czy Chile złotym biznesem. Nie trwało to jednak długo. Możliwość ogromnego zysku szybko wywęszyły meksykańskie kartele narkotykowe, po czym zaczęto ściągać z lokalnych przedsiębiorców wysokie haracze.

W związku z przejęciem większości meksykańskich plantacji awokado przez środowiska mafijne, coraz większe straty na owym „złotym biznesie” zaczęła odnotowywać miejscowa ludność. Coraz bardziej niszczone jest także środowisko naturalne. Tymczasem stojąca za produkcją awokado mafia uzyskuje gigantyczne zyski.

Dlaczego produkcja awokado jest coraz częściej uznawana za niehumanitarną? Z kilku względów. Po pierwsze, zarówno rolnicy zajmujący się uprawianiem awokado, jak i okoliczni mieszkańcy, są wielokrotnie bardziej narażeni na rozwój chorób cywilizacyjnych niż inni. Trzeba przypomnieć, że w związku z dużym popytem na awokado i chęcią wysokiego zarobku przez jego producentów, owoce są intensywnie opryskiwane pestycydami (dzięki którym są chronione przed czynnikami chorobotwórczymi i mogą zachować nienaganną strukturę i wygląd).

Kontakt z tak dużymi ilościami chemicznych środków sprawia, że wśród rolników i miejscowych obserwowana jest zwiększona zachorowalność na nowotwory, astmę, schorzenia skórne. Warto również mieć na uwadze działanie teratogenne pestycydów (mające toksyczny wpływ na rozwój płodu).

Nie dość, że lokalna ludność jest codziennie zatruwana pestycydami, to jeszcze ciężko haruje przy produkcji awokado za małe pieniądze, podczas gdy kartele zarabiają krocie. To jednak nie wszystko. Warto również pamiętać o kwestiach ekologii, która w obecnych czasach zagrożenia katastrofą klimatyczną, jest priorytetem.

Według ścisłych obliczeń produkcja zaledwie 2 sztuk awokado wiąże się z wyemitowaniem aż 850 g dwutlenku węgla do atmosfery. Dla porównania, produkcja 2 sztuk bananów to emisja 160 g dwutlenku węgla do atmosfery.

O czym także warto powiedzieć, jednym z najważniejszych negatywnych skutków produkcji awokado na wysoką skalę, jest destrukcja lasów w Meksyku. Szacuje się, że rocznie wycinanych jest nawet 20 000 ha lasów, czego około 8 000 ha przeznaczone jest na uprawę awokado. Poprzez wylesianie niszczona jest także gleba, a dzikie zwierzęta pozbawiane są domów.

Kolejna kwestia to woda. Awokado spożytkowuje jej bardzo dużo. Do wyprodukowania kilku sztuk awokado potrzeba aż około 270 l wody. Można sobie zatem wyobrazić, ile wody pochłania duża plantacja awokado. Ponieważ woda pozyskiwana jest z okolicznych rzek i podglebia, mocno wzrasta prawdopodobieństwo susz i wielkich pożarów.

Awokado owoc śmierci – Co mówią lekarze i dietetycy?

Awokado jest jednym z najbardziej wartościowych pod względem składu owoców. Oprócz bogatego zestawu witamin i minerałów, zawiera także cenne nienasycone kwasy tłuszczowe. Dzięki temu awokado często jest polecane przez lekarzy, na przykład w ramach przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego. Awokado zajmuje też ważne miejsce w wielu dietach leczniczych i prozdrowotnych, w tym w diecie śródziemnomorskiej, diecie DASH, diecie antycholesterolowej, dicie na dobrą pracę mózgu i diecie wzmacniającej odporność. Z uwagi na wysoką zawartość błonnika, jest też rekomendowane w dietach odchudzających.

Mimo niezaprzeczalnych walorów zdrowotnych, warto zachować ostrożność przy kupowaniu awokado. Nie każdy egzemplarz, który widzimy w sklepie, musi być korzystny dla naszego organizmu. Wręcz przeciwnie, niektóre mogą być szkodliwe. Na co szczególnie zwracać uwagę, wybierając awokado?

Przede wszystkim awokado nie powinno być ani za miękkie, ani za twarde. Lekko uginający się miąższ pod wpływem delikatnego uścisku palców to optimum. Bardzo miękkie awokado powinniśmy od razu powinniśmy skreślić, gdyż jest stare. Twarde awokado co prawda możemy kupić, ale raczej nie skonsumujemy go od razu. Będziemy musieli poczekać aż dojrzeje co najmniej kilka dni.

Dojrzałe, nadające się do natychmiastowego spożycia awokado jest średnio twarde. Poziom twardości nie jest jednak jedynym parametrem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu.

Bardzo uważnie warto przyjrzeć się skórce. Powinna mieć ona jednolity, ciemnozielony odcień. Nie może posiadać ciemnych plam. Również brązowe lub szare nitki na skórce będą cechą dyskwalifikującą. Warto też zwrócić uwagę na skórę wokół szypułki. Nie może być zaciemniona ani bardziej miękka niż pozostała część owocu. Wszystkie plamki i miękkie fragmenty świadczą o tym, że owoc zaczął się już psuć.

Zjedzenie zepsutego awokado może skończyć się dla nas bólami brzucha, wymiotami, nudnościami, biegunką, bólem głowy, dlatego za każdym razem przed konsumpcją należy uważnie wziąć pod lupę każdy owoc awokado.

Jeśli już mowa o kwestii szkodliwości i bezpieczeństwa spożywania awokado, warto krótko poruszyć sprawę pestki. Wiele osób zastanawia się, czy pestka awokado jest trująca. Okazuje się, że dla ludzi jest całkowicie bezpieczna. Ekstrakty z pestek awokado są nawet stosowane w celach prozdrowotnych, m.in. w celu redukcji poziomu cholesterolu lub unormowania ciśnienia krwi. Ekstrakty z nasion awokado mają ponadto zastosowanie kosmetyczne w celu poprawy kondycji skóry i włosów.

Jednak z uwagi na obecność w pestce awokado toksyny o nazwie persin, powinniśmy zachować ostrożność, jeśli posiadamy w domu psy lub koty. Dla czworonogów może być szkodliwa. Również dla ptaków pestka awokado nie jest bezpieczna.

awokado owoc śmierci

Na co trzeba uważać przy jedzeniu awokado? – Środki ostrożności

Kupując i jedząc awokado, warto zachować pewne środki ostrożności. Wybierając awokado w sklepie, należy najpierw przyjrzeć się owocom i sprawdzić poziom miękkości. Odrzucamy owoce z plamami i skazami, owoce miękkie, owoce czerniejące u wierzchołka (takie owoce są stare lub psują się). Wybieramy natomiast owoce świeżo wyglądające, ciemnozielone lub fioletowawe (o jednorodnym zabarwieniu), lekko twardawe, pozbawione plam i innych niedoskonałości.

Przy obieraniu awokado używamy łyżki zamiast noża, aby zapobiec okaleczeniu dłoni. O czym warto pamiętać, jeśli zdecydujemy się na konsumpcję awokado, zwróćmy uwagę na miejsce pochodzenia owocu. Ze względów ekologicznych i etycznych warto unikać owoców z Chile i Meksyku. Lepiej skorzystać z awokado wyhodowanego w Europie lub na Bliskim Wschodzie, na przykład w Hiszpanii, Włoszech, Turcji czy Izraelu.

awokado owoc śmierci

Jakie są przeciwwskazania do jedzenia awokado?

Istnieje kilka ważnych przeciwwskazań do spożywania awokado. Warto go unikać w przypadku:

  • zespołu jelita drażliwego,

  • nadwrażliwości żołądka,

  • schorzeń trzustki,

  • schorzeń jelit,

  • schorzeń żołądka,

  • refluksu, zgagi,

  • przyjmowania leków przeciwzakrzepowych,

  • alergii na lateks,

  • niektórych alergii pokarmowych,

  • nietolerancji fruktozy.

KATEGORIE

ZDROWA DIETA

ZDROWA DIETA

PRZEPISY

PRZEPISY

OLEJE

OLEJE

MIODY

MIODY

SUPERFOODS

SUPERFOODS

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Pieprz syczuański t przyprawa, która poza wzbogaceniem smaku potrawy, może przynieść Ci również poprawę zdrowia; zobacz na co wpływa i jak może Ci pomóc!
Odkryj sekrety oleju z czarnuszki. Dowiedz się, jak stosować ten cud natury dla zdrowia, urody i witalności. Przeczytaj i zacznij korzystać z jego mocy już dziś.
Syrop z cebuli to tradycyjny specyfik stosowany w walce z przeziębieniem. Sprawdź inne właściwości tego preparatu i zobacz, jak go przygotować. Poznaj przepisy na syrop z cebuli.
Poznajcie maść cholesterolową, korzystnie oddziałującą na zdrowie skóry, której skład skomponowano z bezpiecznych w użyciu składników, niepowodujących żadnych skutków ubocznych.
Olej z awokado to składnik wielu kosmetyków, sprawdź, jakie ma działanie i jak może poprawić kondycję Twoich włosów, skóry i paznokci.