olejek lawendowy

Olejek lawendowy – Właściwości, działanie, zastosowanie i jak stosować

Olejek lawendowy jest jednym z najpopularniejszych olejków eterycznych, znanych ze swoich właściwości aromaterapeutycznych i leczniczych. Wykazuje właściwości uspokajające, bo działa na ośrodkowy układ nerwowy, stąd jest często spotykany w mieszankach antydepresyjnych i w aromaterapii (także do masażu). Nadaje się na stany zapalne, niweluje skutki ukąszeń, ból głowy, ma także inne zastosowania. Poznajmy właściwości olejku lawendowego, którego zapach jest często spotykany w krajach nadadriatyckich, jak Chorwacja.

Olejek eteryczny lawendowy to naturalny olejek ze świeżych kwiatów lawendy wąskolistnej Lavandula angustifolia l. Lawenda jest rośliną z rodziny jasnotowatych, występującą głównie w klimacie śródziemnomorskim, ale uprawiana jest także w innych częściach świata.

Pozyskiwanie olejku lawendowego zwykle następuje w procesie destylacji parą wodną. Kwiaty lawendy są zbierane i poddawane destylacji, która pozwala na oddzielenie olejku od reszty rośliny. Tak powstaje koncentrat olejku lawendowego o silnym, charakterystycznym zapachu.

Lawenda jest uprawiana od wieków ze względu na swoje właściwości lecznicze, kosmetyczne i aromaterapeutyczne. Olejek lawendowy jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i aromaterapii, a także w domowej pielęgnacji i relaksacji.

Warto dodać, że istnieje kilka różnych odmian lawendy, a każda z nich może mieć nieco inny profil zapachowy i skład chemiczny. Najpopularniejszą odmianą wykorzystywaną do produkcji olejku lawendowego jest lavandula angustifolia l, znana również jako prawdziwa lawenda lub lawenda wąskolistna.

olejek lawendowy

Co zawiera olejek lawendowy?

Olejek lawendowy dzięki swoim składnikom to zarówno środek wspomagający przy głębokiej medytacji, jak i nadaje się do odświeżania powietrza. Poznajmy jaki jest skład olejku lawendowego:

 • linalol,

 • octan linalolu,

 • lawendulol,

 • ß-kariofilen,

 • terpinen-4-olu,

 • cyneol,

 • ocymen,

 • kamfora,

 • garbniki,

 • kumaryny,

 • fitosterole,

 • flawonoidy,

 • kwasy fenolowe.

Olejek lawendowy – właściwości

Olejek pozyskiwany z lawendy wąskolistnej ma liczne właściwości prozdrowotne, ponieważ lawenda wspiera układ nerwowy, zmniejsza uczucie niepokoju, zwalcza napięcie, ułatwia zasypianie. Ma właściwości terapeutyczne, działa uspokajająco, warto ją stosować w kominku zapachowym. Wiele badań potwierdziło właściwości przeciwdrobnoustrojowe, przeciwgrzybicze i przeciwpleśniowe. Lawenda odstrasza niektóre insekty – olejki eteryczne z niej używa się między innymi na kleszcze, pluskwy, komary i mole.

Podsumujmy właściwości lawendy:

 1. Relaksujące: Olejek lawendowy ma działanie uspokajające i relaksujące, co pomaga w redukcji stresu, lęku i napięcia.

 2. Rozluźniające mięśnie: Może pomóc w złagodzeniu skurczy, ma działanie przeciwbólowe.

 3. Łagodzące podrażnienia skóry: Olejek lawendowy ma właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne, które mogą pomóc w łagodzeniu podrażnień skóry, trądziku i ukąszeń owadów.

 4. Poprawa snu: kilka kropli olejku lawendowego przed snem może pomóc w indukcji spokojnego snu i zmniejszeniu bezsenności.

 5. Leczenie ran: Ma działanie antybakteryjne i przyspiesza gojenie się ran.

 6. Odstraszanie owadów: Zapach olejku lawendowego odstrasza niektóre owady, takie jak komary i mole.

Działanie: Olejek lawendowy działa głównie poprzez aromaterapię i absorpcję przez skórę. Jego zapach jest kojący i relaksujący, a substancje chemiczne zawarte w olejku mają właściwości lecznicze.

olejek lawendowy

Olejek lawendowy – zastosowania

Olejek lawendowy na twarz

 1. Łagodzenie trądziku: Olejek lawendowy ma właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne i łagodzące, które mogą pomóc w walce z trądzikiem. Można go stosować punktowo na pojedyncze pryszcze, dodając jedną kroplę olejku na wacik i delikatnie aplikując na dotknięte miejsce.

 2. Redukcja podrażnień skóry: Jeśli masz podrażnienia skóry, takie jak zaczerwienienie, łuszczenie się lub swędzenie, olejek lawendowy może pomóc w złagodzeniu tych objawów. Można go dodawać do ulubionego kremu lub bazy olejowej (np. olej kokosowy czy jojoba) i delikatnie masować podrażnione obszary.

 3. Nawilżanie i odżywianie oraz wygląd skóry: Olejek eteryczny lawendowy może być dodawany do naturalnych maseczek lub serum do twarzy, aby dostarczyć skórze dodatkowego nawilżenia i odżywienia. Można go połączyć z innymi olejkami bazowymi, takimi jak olej arganowy czy rokitnikowy, w celu uzyskania synergicznego efektu pielęgnacyjnego.

 4. Relaksujący zabieg pielęgnacyjny: kilka kropli olejku lawendowego należy dodać do miski z ciepłą wodą i przykryć głowy ręcznikiem, tworząc efekt parowej kąpieli. To może być relaksujący zabieg pielęgnacyjny dla twarzy, który działa kojąco na skórę, a także na stany napięcia nerwowego i bóle głowy.

Pamiętajmy, że olejek eteryczny lawendowy jest silnie skoncentrowany, dlatego zawsze należy go rozcieńczać przed bezpośrednim nałożeniem na skórę. Przed użyciem na twarz zaleca się przeprowadzenie testu na małej powierzchni skóry, aby sprawdzić, czy nie wywołuje reakcji alergicznej. W przypadku jakiejkolwiek reakcji alergicznej lub podrażnienia należy przerwać stosowanie olejku i skonsultować się z dermatologiem.

Olejek lawendowy na włosy

 1. Stymulacja wzrostu włosów: Olejek eteryczny ma właściwości, które mogą wspierać wzrost włosów i stabilizować produkcję sebum. Można go dodać do bazowego oleju, takiego jak olej jojoba lub olej kokosowy, i delikatnie wmasowywać w skórę głowy przed myciem włosów. Pozostawić na około 15-20 minut, a następnie umyć włosy jak zwykle.

 2. Likwidacja łupieżu: Olejek lawendowy ma właściwości przeciwgrzybicze i przeciwzapalne, stąd działa łagodząco przy łupieżu. Można dodać kilka kropel olejku do szamponu lub do mieszanki z innymi olejkami (np. olejek z drzewa herbacianego) i regularnie myć włosy tym preparatem.

 3. Jako środek pielęgnacji włosów: naturalny olejek lawendowy 10 ml może działać odżywczo na włosy, nawilżając je i wzmacniając. Można dodać małą dawkę olejku do odżywki do włosów lub do bazy olejowej (np. olej arganowy) i wmasować w końcówki włosów, aby zapobiegać rozdwajaniu się.

 4. Aromatyczny odświeżacz włosów: krople olejku lawendowego można dodać do wody w butelce ze spryskiwaczem i używać w postaci naturalnego odświeżacza włosów. Wystarczy spryskać włosy lekko przed wyjściem, aby cieszyć się przyjemnym zapachem lawendy przez cały dzień.

Olejek lawendowy do kąpieli

 1. Rozcieńczanie: Olejek eteryczny lawendowy należy zawsze rozcieńczać przed dodaniem do kąpieli. Można go wymieszać z emulgatorem, takim jak sól morska, mleko kokosowe lub miód, aby równomiernie rozprowadzić olejek w wodzie. Zalecane jest dodanie 5-10 kropel olejku lawendowego na każde 2-3 litry wody.

 2. Ciepła kąpiel: Woda powinna być ciepła, ale nie gorąca, aby uniknąć nadmiernego wysuszenia skóry. Zanurz się w kąpieli i pozwól sobie na relaks przez około 15-30 minut.

 3. Relaksująca atmosfera: Dodatkowo można stworzyć przyjemną atmosferę w łazience, zapalając świeczki, włączając muzykę lub korzystając z aromaterapeutycznego dyfuzora.

 4. Mieszanie z innymi olejkami: Możesz również eksperymentować z mieszaniem olejku lawendowego z innymi olejkami eterycznymi, takimi jak olejek z drzewa herbacianego, mięty pieprzowej czy paczuli, aby uzyskać unikalne efekty aromaterapeutyczne.

 5. Ostrożność: Przed użyciem olejku lawendowego do kąpieli zawsze przeczytaj etykietę i upewnij się, że nie masz alergii na składniki. Jeśli jesteś w ciąży, masz nadwrażliwość skórną lub masz jakiekolwiek inne schorzenia, skonsultuj się z lekarzem przed użyciem olejku lawendowego.

Olejek lawendowy na katar

 1. Inhalacje: Dodaj kilka kropel olejku lawendowego do miski z gorącą wodą. Pochyl się nad miseczką, przykryj głowę ręcznikiem i wdychaj parę przez kilka minut. Inhalacje mogą pomóc w złagodzeniu zatkanego nosa i ułatwić oddychanie.

 2. Dyfuzor: Dodaj kilka kropel olejku lawendowego do dyfuzora lub nawilżacza powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywasz. Zapach lawendy może pomóc w oczyszczeniu zatkanego nosa i ulgę w objawach kataru.

 3. Masaż klatki piersiowej: Rozcieńcz naturalny olejek lawendowy w lekkim nośniku, takim jak olej kokosowy czy migdałowy. Delikatnie wmasuj niewielką ilość tego preparatu w obszar klatki piersiowej. Działać będzie jako lekki balsam i może pomóc w złagodzeniu objawów kataru.

 4. Kąpiel z olejkiem: Dodaj kilka kropel olejku lawendowego do gorącej kąpieli. Para i aromat lawendy mogą pomóc w łagodzeniu zatkanego nosa i ułatwić oddychanie.

Szerokie zastosowanie olejku lawendowego obejmuje także korzystne działanie na bóle głowy i migreny, zaburzenia układu krążenia, podwyższone ciśnienie, zaburzenia okresu menopauzy, obrzęki, przewlekły stres, zdenerwowanie, GAD, napady lęku panicznego oraz bezsenność.

Olejek lawendowy – inne zastosowania

Olejek lawendowy na komary

Naturalny olejek lawendowy posiada charakterystyczny zapach, który może odstraszać komary. Możesz rozpylać rozcieńczony olejek lawendowy w powietrzu w pomieszczeniach lub na ubraniach, aby zmniejszyć ryzyko ukąszeń komarów. Możesz również rozcieńczyć kilka kropel olejku w wodzie lub oleju bazowym i nałożyć na eksponowane części ciała. Pamiętaj, że skuteczność olejku lawendowego w odstraszaniu komarów może być różna w zależności od osobniczych reakcji tych owadów.

Olejek lawendowy na wszy

Olejek eteryczny lawendowy może być skutecznym środkiem zwalczania wszy, chociaż nie zostało to potwierdzone w badaniach.

Olejek lawendowy na kleszcze

Naturalny olejek eteryczny może działać odstraszająco na kleszcze, ale nie jest to skuteczna metoda ochrony przed nimi. Jeśli mieszkasz w obszarze, gdzie występuje duże ryzyko zakażenia kleszczowymi chorobami, zaleca się stosowanie specjalnych środków odstraszających i noszenie odpowiedniego ubrania ochronnego.

Jak działa olejek lawendowy i na co może pomóc?

Olejek eteryczny lawendowy działa przede wszystkim poprzez swoje właściwości aromaterapeutyczne, które mogą wpływać na nasze samopoczucie i emocje. Jego kojący i relaksujący zapach może pomóc w redukcji stresu, lęku i napięcia, także w bólach głowy. Olejek lawendowy może mieć również działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze, co czyni go potencjalnie korzystnym w pielęgnacji skóry i łagodzeniu stanów zapalnych. Może być stosowany do łagodzenia bólu mięśni i stawów poprzez masaż lub kąpiel. Dodatkowo olejek może pomagać w poprawie jakości snu i ulgę w problemach z bezsennością.

Jak stosować olejek lawendowy – dawkowanie

Szczegółowe zastosowanie związane z przyjmowanie olejku opisaliśmy, ale istotnie jest również dawkowanie. Do kąpieli wystarczy nam 10 kropli dodanych do wanny wypełnionej wodą; do masażu ciała wystarczy wymieszać 2 krople olejku z łyżką olejku do masażu, do aromaterapii – 5 kropli na 1 litr wody.

Jak zrobić olejek lawendowy?

Aby zrobić olejek naturalny olejek eteryczny, będziesz potrzebować świeżych kwiatostanów lawendy i nośnika, takiego jak olej bazowy. Oto prosty sposób, jak go przygotować:

 1. Zebranie kwiatostanów: Zbierz świeże kwiatostany lawendy. Najlepiej robić to rano, gdy olejki eteryczne są najbardziej skoncentrowane.

 2. Suszenie kwiatostanów: Pozostaw kwiatostany na powietrzu w suchym i ciepłym miejscu, aby dobrze wyschły. Możesz je umieścić na papierowej serwetce lub na sitku, aby zapewnić odpowiednią wentylację.

 3. Przygotowanie naczynia: Wybierz czyste i suche naczynie, które będzie służyć jako pojemnik na olejek lawendowy. Możesz użyć butelki szklanej lub słoika. Następnie wybierz nośnik, np. oliwę z oliwek, olej jojoba, olej migdałowy lub olej kokosowy.

 4. Dodawanie kwiatostanów: Umieść wysuszone kwiatostany lawendy w naczyniu, a następnie zalej je np. oliwą z oliwek, tak aby całkowicie pokryła kwiaty.

 5. Macerowanie: Zamknij naczynie szczelnie i umieść je w ciemnym i chłodnym miejscu na około 2-4 tygodnie. Podczas tego procesu olejek lawendowy będzie się wchłaniał do nośnika, nadając mu swoje właściwości i aromat.

 6. Odcedzanie: Po upływie określonego czasu odcedź olejek lawendowy, używając drobnego sitka lub gazy. Przesączony olejek lawendowy powinien być przejrzysty i nasączony zapachem lawendy.

 7. Przechowywanie: Przelej olejek lawendowy do czystej butelki z ciemnego szkła, która zabezpieczy go przed działaniem światła. Przechowuj go w chłodnym i ciemnym miejscu, aby utrzymać jego jakość i trwałość.

olejek lawendowy

Olejek lawendowy – przeciwwskazania

 1. Alergie: Osoby z uczuleniem na składniki lawendy powinny unikać stosowania olejku lawendowego. Przed pierwszym użyciem zaleca się przeprowadzenie testu skórnego, nakładając rozcieńczony olejek lawendowy na mały obszar skóry i obserwując reakcję przez 24 godziny.

 2. Ciąża i karmienie piersią: Niektóre źródła wskazują, że naturalny olejek eteryczny może być bezpieczny w niewielkich ilościach podczas ciąży i karmienia piersią. Jednak zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem przed użyciem olejku lawendowego w tych okresach.

 3. Dzieci: U dzieci należy zachować ostrożność przy stosowaniu olejku lawendowego. Należy go stosować tylko w odpowiednio rozcieńczonych formułach i w małych ilościach. Przed użyciem u dzieci zawsze skonsultuj się z pediatrą.

 4. Nadwrażliwość skóry: Osoby z nadwrażliwością lub skłonnością do reakcji alergicznych powinny być ostrożne w stosowaniu olejku. Jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy podrażnienia lub reakcji alergicznej, należy przerwać stosowanie.

 5. Interakcje z lekami: Naturalny olejek eteryczny może mieć interakcje z niektórymi lekami. Osoby przyjmujące leki na sen, uspokajające lub przeciwbólowe powinny skonsultować się z lekarzem przed użyciem olejku lawendowego, aby uniknąć potencjalnych interakcji.

 6. Spożycie doustne: Olejek lawendowy nie powinien być spożywany bez konsultacji z lekarzem lub specjalistą od aromaterapii. Spożycie dużej ilości olejku lawendowego może być toksyczne i wywoływać niepożądane skutki.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań dotyczących stosowania olejku lawendowego zawsze zaleca się skonsultowanie z lekarzem, specjalistą od aromaterapii lub farmaceutą.

Olejek eteryczny lawendowy – skutki uboczne i działania niepożądane

 1. Niektóre osoby mogą być uczulone na olejki lawendowe. Reakcje alergiczne mogą obejmować wysypkę, swędzenie, zaczerwienienie lub pieczenie skóry. Jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy alergii, należy przerwać stosowanie olejku lawendowego.

 2. U niektórych osób olejek lawendowy może powodować podrażnienie skóry, szczególnie gdy jest stosowany w zbyt dużej ilości lub bez odpowiedniego rozcieńczenia.

 3. Bezpośrednie wdychanie zapachu lawendy (zbyt dużej ilości olejku) może powodować problemy z oddychaniem lub podrażnienie dróg oddechowych u niektórych osób, zwłaszcza u tych z astmą lub innymi schorzeniami układu oddechowego.

 4. Olejek lawendowy może mieć interakcje z niektórymi lekami, zwłaszcza lekami uspokajającymi, nasennymi i przeciwbólowymi. Osoby przyjmujące te leki powinny skonsultować się z lekarzem przed użyciem olejku.

 5. Spożycie dużych ilości olejku lawendowego może być toksyczne i prowadzić do nudności, wymiotów, bólu brzucha i innych objawów.

Dlaczego warto stosować olejek lawendowy?

Olejek lawendowy ma wiele korzyści i dlatego warto go stosować. Oto kilka powodów:

 1. Olejek lawendowy ma działanie uspokajające i relaksujące, pomagając w redukcji stresu, napięcia i lęku. Może być stosowany w aromaterapii, masażu lub kąpieli, aby poprawić samopoczucie i odprężyć się.

 2. Olejek może pomóc w poprawie jakości snu. Jego kojący zapach może pomóc w uspokojeniu umysłu i łagodzeniu bezsenności, umożliwiając lepszy i głębszy sen.

 3. Lawenda ma właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, co czyni ją skuteczną w pielęgnacji skóry. Może pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych, trądziku, podrażnień i łagodzić swędzenie.

 4. Zapach olejku lawendowego może działać odstraszająco na niektóre owady, takie jak komary i kleszcze. Może być stosowany jako naturalny środek odstraszający, zmniejszając ryzyko ukąszeń.

 5. Olejek lawendowy jest często stosowany w aromaterapii, aby poprawić nastrój, zrelaksować się i wprowadzić w stan równowagi. Jego delikatny i przyjemny zapach może mieć pozytywny wpływ na samopoczucie.

KATEGORIE

ZDROWA DIETA

ZDROWA DIETA

PRZEPISY

PRZEPISY

OLEJE

OLEJE

MIODY

MIODY

SUPERFOODS

SUPERFOODS

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Kumin rzymski to przyprawa wykorzystywana w kuchni. Wykazuje wiele cennych właściwości, głównie wspierając pracę przewodu pokarmowego. Dowiedz się więcej.
Odkryj moc goździków! Dowiedz się, jak naturalnie łagodzić ból i wzmacniać odporność. Przeczytaj teraz i poznaj 10 właściwości zdrowotnych.
Sok z buraka to napój, po który chętnie sięgają osoby dbające o swoje zdrowie. Spożywanie tego produktu może jednak nieść za sobą różne skutki uboczne. Dowiedz się więcej.
Daktyle to znana w Polsce przekąska, ale mało kto wie, jak wiele pozytywnych efektów może przynieść regularne spożywanie tych zdrowych owoców.
Gorczyca biała to nie tylko składnik musztardy, jej nasiona wchodzą w skład licznych preparatów korzystnie wpływających na zdrowie i skutecznie wzmacniających osłabiony organizm.