Olejek geraniowy

Olejek geraniowy (z geranium) – Właściwości, zastosowanie i działanie

Olejek geraniowy (Pelargonium graveolens oil) cieszy się rosnącym zainteresowaniem, co wynika z szerokiego zastosowania. Stanowi składnik wielu kosmetyków do pielęgnacji ciała, a także bywa wykorzystywany do produkcji perfum – jako dodatek zapachowy – z uwagi na przyjemny zapach. Poznaj jego cenne właściwości i dowiedz się, czy warto o stosować.

Olejek geraniowy (Pelargonium graveolens oil) to naturalny olejek eteryczny otrzymywany na drodze destylacji parowej – podczas produkcji przemysłowej. Niekiedy powstaje jako produkt uboczny w procesie tworzenia hydrolatów do pielęgnacji twarzy.

Olejek jest otrzymywany z kwiatów odpowiedniego rodzaju pelargonii. Ponadto wykorzystywane są liście oraz łodygi. Chociaż wymienia się ponad 7000 różnych odmian tego gatunku, szacuje się, że największe ilości olejku geraniowego można pozyskać z Pelargonium graveolens (pelargonii pachnącej, znanej również jako geranium, anginka czy anginowiec).

Olejek ma kolor lekko żółty, podobnie jak olejek z drzewa różanego. Charakteryzuje się trwałym i intensywnym aromatem. To słodki, kwiatowy zapach, który – w połączeniu z innymi olejkami eterycznymi – daje przyjemną mieszankę wykorzystywaną m.in. w aromaterapii. Jednak nie tylko, ponieważ przyczynia się do odstraszania owadów, a także wspomaga redukcję skórnych niedoskonałości.

Głównym składnikiem olejku geraniowego jest geraniol – związek należący do grupy alkoholi terpenowych. Ponadto występują w nim: cytronellol, kwas geraniowy, linalol, cytral, eugenol. Szacuje się, że zawartość geraniolu wynosi od 5 do 18%, zaś cytronellolu – od 22 do nawet 51%.

Olejek geraniowy najczęściej łączy się z olejkami: jałowcowym, goździkowym, lawendowym, cytrynowym, grejpfrutowym. Można połączyć go także z olejkiem bergamotowym. Kombinacji jest wiele – wszystko zależy od tego, jakie zadanie ma spełniać przygotowana mieszanka.

Olejek geraniowy – właściwości

Za cenne właściwości olejku geraniowego odpowiadają zawarte w nim składniki aktywne. To właśnie one sprawiają, że olejek eteryczny wykazuje:

  • właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe – pomaga przy infekcjach grzybiczych, ma ogólne działanie przeciwdrobnoustrojowe; wspomaga w leczeniu opryszczki (zaaplikowany bezpośrednio na miejsce zmienione chorobowo);

  • działanie uspokajające – podobnie jak olejek z drzewa herbacianego działa uspokajająco poprzez redukowanie stresu, stanów lękowych; wspomaga system nerwowy;

  • właściwości moczopędne – przeciwdziała zatrzymaniu płynów i ułatwia wydalanie toksyn z organizmu, zapobiega gromadzeniu się nadmiaru wody.

Ponadto wspomaga gospodarkę hormonalną organizmu. Naturalny olejek eteryczny geraniowy łagodzi bóle napięcia przedmiesiączkowego u kobiet, a także wspomaga walkę z objawami menopauzy (np. zmienne nastroje). Z uwagi na swoje właściwości może być stosowany również jako środek wspomagający usuwanie cellulitu.

Z uwagi na właściwości immunomodulujące, olejek pozyskiwany z różnych odmian pelargonii wspomaga system odpornościowy. Działając stymulująco, pomaga zwalczyć objawy infekcji w sezonie jesienno-zimowym i wczesnowiosennym. Warto więc po niego sięgnąć w momencie rozwijania się np. przeziębienia.

Olejek eteryczny pozyskiwany z kwiatów odpowiedniego rodzaju pelargonii ma także właściwości odświeżające. Pomaga więc zneutralizować nieprzyjemny zapach ciała.

Olejek geraniowy

Olejek geraniowy – zastosowanie

Naturalny olejek eteryczny geraniowy znajduje szerokie zastosowanie, m.in. w kosmetyce, aromaterapii, a nawet medycynie. Nie tylko stanowi składnik wielu preparatów, ale może być też stosowany bezpośrednio na skórę (jednak po uprzednim rozcieńczeniu). Natomiast nie zaleca się go stosować wewnętrznie, dlatego powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Naturalny olejek otrzymywany z kwiatów pelargonii najczęściej dodawany jest do kąpieli (polecane jest np. moczenie stóp w olejku) lub do masażu. Wystarczy kilka kropli olejku, aby uwolnić jego zapach i cenne właściwości. Można dodać go też do nawilżacza powietrza lub specjalnego kominka aromatycznego.

Tego rodzaju olejek można też wmasować bezpośrednio w stawy oraz inne bolące partie ciała. Przydaje się także w bólach głowy. Świetnie sprawdzi się także jako pomoc w zwalczaniu cellulitu – masaż skóry zaleca się wykonywać systematycznie. Należy jednak połączyć go z innym olejkiem do masażu, aby uniknąć podrażnienia skóry.

Olejek geraniowy – na twarz

Olejek geraniowy może być stosowany na twarz. W zależności od połączenia z innymi olejkami, może mieć zróżnicowane zastosowanie.

Do pielęgnacji cery dojrzałej nadaje się olejek geraniowy z olejkiem z cytryny, paczuli czy kadzidłowca. Skórę suchą wspomoże olejek z geranium połączony z olejkiem lawendowym czy rozmarynowym. Może być też stosowany do cery trądzikowej – jako środek przeciwdziałający namnażaniu się bakterii.

Olejek geraniowy – do ucha

Jako że ten olejek eteryczny posiada właściwości przeciwbakteryjne, może być stosować jako środek wspomagający leczenie infekcji ucha. Wystarczy nasączyć wacik kilkoma kroplami olejku, a następnie przyłożyć do otworu usznego. Niektórzy stosują bezpośrednio rozgniecione liścia przykładane do ucha jako kompres.

Olejek geraniowy – na kleszcze

Mieszanka olejku geraniowego, wódki i wody destylowanej odstrasza owady. Świetnie sprawdzi się jako środek na kleszcze, którym można spryskać odzież. Zmniejszy więc ryzyko ugryzienia tych niebezpiecznych pajęczaków, a co za tym idzie – ograniczy prawdopodobieństwo rozwoju przenoszonej przez insekty boreliozy.

Olejek geraniowy – przeciwwskazania

Chociaż naturalnie pozyskiwany olejek korzystnie wpływa na organizm człowieka, nie może być stosowany przez każdego. Wśród przeciwwskazań wymienia się:

  • wiek poniżej 6. roku życia,

  • przyjmowanie środków antykoncepcyjnych.

Stosowania olejku nie zaleca się kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią. Nie jest bowiem znany jego wpływ na organizm pań w tych okresach.

Z uwagi na fakt, iż olejki eteryczne zalicza się do grupy alergenów, nie powinny po nie sięgać osoby ze skłonnością do alergii. Przeciwwskazaniem może być także wrażliwa skóra, ponieważ zaaplikowany olejek może przyczynić się do powstania podrażnień.

Ponadto warto pamiętać, że olejek nie może być stosowany doustnie. Jak wszystkie olejki eteryczne, powinien być aplikowany na skórę w formie rozcieńczonej. Należy także unikać kontaktu z oczami.

Nie zaleca się stosować olejku w ilościach przekraczających zalecenia.

Warto zastosować się do powyższych przeciwwskazań, aby uniknąć niepożądanego działania.

Olejek geraniowy

Olejek geraniowy – z czym łączyć

Olejek geraniowy można stosować w połączeniu z innymi olejkami eterycznymi. W zależności od tego, jakie efekty terapeutyczne są oczekiwane, mieszanki mogą być bardzo zróżnicowane.

Najczęściej spotykane połączenia to olejek z geranium i takie olejki eteryczne jak:

  • lawendowy,

  • z paczuli,

  • cytrynowy,

  • rozmarynowy,

  • goździkowy,

  • z drzewa herbacianego.

Jak działa olejek z geranium?

Właściwości olejku z geranium przekłada się na wielokierunkowe jego działanie, np.:

  • pobudzające – dodaje energii,

  • owadobójcze – wspomaga odstraszanie owadów,

  • przyspieszające gojenie się ran,

  • przeciwbólowe – łagodzi bóle głowy,

  • wzmacniające naczynia,

  • antydepresyjne,

  • ściągające,

  • tonizujące.

Ponadto działa antynikotynowo, co jest dobrą informacją dla osób próbujących zerwać z nałogiem palenia papierosów.

Działanie olejku można spotęgować, dodając do niego inne olejki eteryczne wykazujące dobroczynne właściwości.

Jak stosować olejek geraniowy?

Warto pamiętać, że olejek geraniowy nie jest przeznaczony do użytku wewnętrznego. Stosowany jest bezpośrednio na skórę (w formie rozcieńczonej) lub w połączeniu z innymi preparatami.

  • Kilka kropli olejku dodaj do bezzapachowego szamponu do włosów. Tym sposobem otrzymasz środek wspierający walkę z łupieżem.

  • Olejek dodany w niewielkiej ilości do odżywki do włosów pomaga nadać kosmykom blask.

  • Kilka kropli olejku dodaj do olejku do ciała i masuj delikatnie skórę. Taki preparat pomoże w zwalczaniu cellulitu.

  • Kilka kropli olejku z geranium i grejpfrutowego dodaj do wody destylowanej. Tak przygotowanym tonikiem przemywaj twarz.

  • Aby otrzymać mieszankę aromaterapeutyczną poprawiającą nastrój i łagodzącą bóle głowy, połącz kilka kropli olejków: z geranium, drzewa różanego, grejpfrutowego do kominka.

Olejek można także dodać do wanny, aby uzyskać aromaterapeutyczną kąpiel.

Olejek geraniowy

Dlaczego warto stosować Olejek geraniowy?

Olejek geraniowy to naturalny olejek eteryczny, którego stosowanie wykazuje dobroczynny wpływ na człowieka. Poprzez wielokierunkowe działanie, może pomóc uporać się z wieloma dolegliwościami (np. towarzyszącymi menopauzie, przy bólach głowy), a także wesprzeć prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Jeśli chcesz stosować olejek we własnym zakresie, warto postawić na gotowe, sprawdzone produkty. Tylko taki olejek będzie przebadany dermatologicznie, a co za tym idzie – bezpieczny w przypadku wykorzystywania zgodnie z zaleceniami.

Pamiętaj przy tym, aby nie tylko odpowiednio go stosować, ale i przechowywać. Zaleca się trzymać go w szczelnie zamkniętej butelce z ciemnego szkła, w temperaturze pokojowej.

Jak zrobić samemu olejek geraniowy?

Olejek ten powstaje na drodze destylacji parowej, do której wykorzystuje się nie tylko kwiaty, ale i liście czy łodygi. Chociaż samodzielna produkcja jest możliwa, nie jest to łatwe zadanie – z uwagi na konieczność zaopatrzenia się w odpowiednie akcesoria.

Czy olejek geraniowy pomaga na kleszcze?

Tego typu olejek jest doskonałym naturalnym repelentem. Z powodzeniem może być stosowany jako środek odstraszający owady – w tym kleszcze. Pajęczaki nie znoszą jego zapachu, dlatego nie wczepiają się w skórę.

Gdzie kupić olejek geraniowy?

Olejek pozyskiwany z pelargonii możesz zakupić w sklepach zielarskich. Zwróć jednak uwagę na źródło pochodzenia – musi to być produkt rekomendowanego producenta. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że olejek eteryczny jest bezpieczny i faktycznie wykazuje dobroczynne właściwości.

KATEGORIE

ZDROWA DIETA

ZDROWA DIETA

PRZEPISY

PRZEPISY

OLEJE

OLEJE

MIODY

MIODY

SUPERFOODS

SUPERFOODS

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Daktyle to znana w Polsce przekąska, ale mało kto wie, jak wiele pozytywnych efektów może przynieść regularne spożywanie tych zdrowych owoców.
Komosa ryżowa to smaczny i uniwersalny produkt spożywczy. Zawiera mnóstwo białka, błonnika, minerałów i antyoksydantów. Nasyci nas cennymi składnikami i urozmaici nasze menu.
Poznajcie maść cholesterolową, korzystnie oddziałującą na zdrowie skóry, której skład skomponowano z bezpiecznych w użyciu składników, niepowodujących żadnych skutków ubocznych.
Poznaj zdrowotne tajemnice hummusu! Dowiedz się o korzyściach, alergiach i wpływie na zdrowie. Dowiedz się o przeciwwskazaniach i skutkach ubocznych.
Amarantus to smaczne i pożywne ziarna, które można spożywać pod wieloma postaciami. Zawiera mnóstwo składników odżywczych. Sprawdź jakie ma właściwości zdrowotne?