olejek laurowy

Olejek laurowy – Właściwości, działanie, zastosowanie i kiedy po niego sięgnąć?

Drzewo laurowe, które zwane jest również wawrzynem szlachetnym jest źródłem niezwykle cennego olejku laurowego. Jedną z jego najważniejszych właściwości jest działanie antyseptyczne. To powoduje, że jest szczególnie doceniany w medycynie naturalnej. Wykorzystuje się go, jako preparat do cery trądzikowej, skóry cierpiącej na łuszczycę oraz w przypadku innych chorób skórnych. Na tym jednak nie koniec. Okazuje się, że olej laurowy może być bardzo pomocny na problem łamliwych paznokci, osłabionych włosów i przy pogorszonym stanie zdrowia. To preparat, który może przynieść Ci odczuwalną ulgę. Zobacz, na co jeszcze się sprawdza, jak może Ci pomóc i jak bezpiecznie go stosować.

Olejek laurowy to naturalny produkt, który powstaje z drzewa laurowego (wawrzynu szlachetnego). Ma bardzo silny aromat, a jego źródłem są owoce wawrzynu szlachetnego. Charakteryzuje się ziołowo korzennym zapachem, który z czasem staje się bardzo przyjemny. Skład oleju to ważne i biologicznie istotne dla człowieka substancje, które jednocześnie są bardzo delikatne. Z tego względu olejek może być stosowany bezpośrednio na skórę i nie powoduje jej podrażnień.

olejek laurowy

Kiedy sięgnąć po olej laurowy?

Z uwagi na liczne dobroczynne właściwości kosmetyczne oleju laurowego może być on stosowany w wielu różnorodnych sytuacjach i na rozmaite problemy skórne i nie tylko. Zobacz, kiedy warto po niego sięgnąć.

1. Cera trądzikowa

Olejek laurowy ma właściwości przeciwzapalne, ściągające i antybakteryjne. Z tego względu świetnie sprawdzi się jako preparat do pielęgnacji skóry trądzikowej.

2. Skóra z AZS lub łuszczycą

Atopowe zapalenie skóry i łuszczyca to problemy, które są nie tylko dokuczliwe, ale również powodują u chorych poważny dyskomfort. Łagodzące działanie oleju powoduje, że cierpiący na te dolegliwości mogą wreszcie odczuć pewną ulgę.

3. Skóra uszkodzona mechanicznie (z zadrapaniami, ranami, pęknięciami)

Osoby z cerą delikatną i skłonną do podrażnień powinny na stałe wyposażyć się w olejek laurowy. Jego działanie powoduje, że gojenie ran zachodzi znacznie szybciej. Co więcej sprawdza się nawet w przypadku tych zranień i podrażnień, które zalicza się do trudno gojących się ran.

Jakie są inne wskazania do stosowania olejku laurowego? Oto kilka z nich:

  • polecany jest jako środek na trądzik i zaskórniki;

  • może być pomocny w przypadku przetłuszczającej się skóry i włosów;

  • można go stosować podczas walki z łupieżem;

  • może pomóc na nadmierne wypadanie włosów;

  • wzmocni kruche i łamliwe paznokcie.

Olejek laurowy – właściwości

Olejek laurowy jest bogatym źródłem licznych substancji chemicznych i związków biologicznych o prozdrowotnym wpływie na różne obszary ludzkiego organizmu. Najczęściej wskazuje się na właściwości kosmetyczne oleju laurowego. Wiążą się one z jego leczniczym działaniem.

Najczęściej na plan pierwszy wysuwają się jego właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne i przeciwgrzybicze. To dlatego jest polecany jako środek do pielęgnacji skóry ciała i twarzy.

Prawdopodobnie może też wykazywać właściwości tonizujące i przeciwtrądzikowe. Może działać regenerująco i pobudzać krążenie krwi.

Prawdopodobnie, jego regularne stosowanie na włosy może pomóc w pozbyciu się łupieżu, a dodatkowo wzmocni cebulki włosów, co przekłada się na szybszy wzrost włosów, które są silne i zdrowo wyglądające. Jednocześnie, włosy pielęgnowane olejkiem laurowym znacznie mniej się przetłuszczają.

Przypuszcza się, że olejek laurowy może mieć też właściwości przeciwreumatyczne.

olejek laurowy

Olejek laurowy – zastosowanie

Choć sam olej laurowy jest bardzo wartościowym produktem, jego właściwości i działanie może zostać wzmocnione i spotęgowane. Można to zrobić poprzez dodanie do niego kurkumy. Wówczas korzyści z jego stosowania stają się znacznie szersze, a dodatkowo wspiera funkcjonowanie całego organizmu.

Olej laurowy z kurkumą może usprawniać układ nerwowy, a dodatkowo przynosi ukojenie i uspokojenie. Ciekawostką jest fakt, że olejek kurkumowy ma działanie antyoksydacyjne, więc taka mieszanka dodatkowo spowalnia procesy starzenia.

Zobacz, jakie może być zastosowanie oleju laurowego.

Olejek laurowy do włosów

Olej laurowy ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia i pięknego wyglądu włosów. Przede wszystkim może ograniczyć ich wypadanie i przetłuszczanie. Stosowany na skórę głowy umożliwia pozbycie się łupieżu i wzmocnienie kondycji włosów. Ogranicza produkcję sebum, a to przekłada się na wolniejsze przetłuszczanie włosów. Dodatkowo wzmacnia cebulki, co powoduje, że nowe, wyrastające włosy są znacznie mocniejsze, zdrowsze i błyszczące.

Najlepiej olej laurowy nałożyć na włosy na godzinę przed myciem. Następnie umyć włosy tak, jak zwykle i nałożyć odżywkę. Dzięki temu staną się ładniejsze, mocniejsze, a końcówki nie będą się tak szybko rozdwajać. Innym sposobem jest dodanie kilku kropel oleju do gotowych kosmetyków z drogerii. W ten sposób wzmocnisz efekt ich działania.

Olej laurowy może też być wykorzystywany do masowania skóry głowy. Wystarczy odrobina oleju i kilka minut masażu, by wzmocnić cebulki i pobudzić włosy do intensywnego wzrostu. Warto jednak pamiętać, że olej laurowy działa przyciemniająco. Ciemne włosy nabiorą głębszego koloru, ale jasne ściemnieją.

Olej laurowy na włosy można, jak widać stosować na kilka sposobów. Poniżej znajduje się krótkie podsumowanie.

Pamiętaj, by olej laurowy stosować bezpośrednio na skórę głowy oraz na włosy. Możesz to robić na sucho – przed myciem – lub na mokro – na mokre włosy i głowę.

Możesz go połączyć z kosmetykami, których już i tak używasz, by wzmocnić efekt ich działania.

Olejek laurowy na stawy

Okazuje się, że olej laurowy może pomóc również na stawy. Stosowany zewnętrznie przyniesie ulgę w bólu, szczególnie przewlekłym. Wystarczy wmasować go w obolały staw, by poczuć jak się rozluźnia, maleje obrzęk i dolegliwości bólowe.

Olejek laurowy na skórę

Olej laurowy ma właściwości antyseptyczne, przeciwbakteryjne i oczyszczające. To wszystko powoduje, że świetnie sprawdzi się jako preparat do pielęgnacji skóry. Łagodzi objawy łuszczycy, podrażnienia i trądziku. Sprawdzi się również przy wielu pozostałych zmianach skórnych. Jest naturalnym i łagodnym produktem, dlatego też można go bezpiecznie stosować również u osób z mniej odporną skórą.

Ciekawostką niewątpliwie jest fakt, że właściwości przyspieszające regenerację sprawiają, że olej laurowy pomaga w gojeniu zarówno niewielkich zranień, jak i trudno gojących się ran.

Może być stosowany do przemywania skóry, co pomoże w złagodzeniu podrażnień.

Olejek laurowy na twarz

Ten naturalny preparat sprawdzi się nie tylko do pielęgnacji skóry Twojego ciała, ale również do delikatniejszej skóry twarzy. Zaleca się go przede wszystkim w przypadku cery trądzikowej, skłonnej do tworzenia zaskórników, czy przy nadprodukcji sebum.

Można go aplikować miejscowo, punktowo – tam gdzie występują zmiany czy niedoskonałości (egzema lub pryszcze). Można też wykorzystywać go do pielęgnacji całej twarzy. Wówczas nie jest już konieczne nakładanie żadnego serum na twarz. Olej laurowy w zupełności wystarczy.

Można też dodać kilka kropel oleju laurowego do kosmetyków, których aktualnie używasz. W ten sposób poprawisz efekt ich działania.

Olejek laurowy na dłonie

Ciekawym zastosowaniem jest wykorzystanie oleju laurowego do pielęgnacji dłoni i paznokci. Sprawdzi się szczególnie w przypadku dłoni suchych, spierzchniętych i ze skłonnością do pękania naskórka.

Wystarczy nasmarować dłonie olejem i nałożyć na nie bawełniane rękawiczki na kilkanaście minut. To sprawi, że olej laurowy bez problemu wchłonie się w skórę i nie zostanie przypadkowo wytarty.

Taka kuracja sprawi, że skóra dłoni będzie zregenerowana, bardziej natłuszczona i nawilżona.

Jak działa olejek laurowy i na co może pomóc?

Z uwagi na znajdujące się w oleju substancje ma on działanie antygrzybiczne i bakteriobójcze. Do tego wykazuje również właściwości regenerujące. Sprzyja gojeniu się ran i ich szybkiemu zabliźnianiu. Jeżeli masz problem z podrażnieniami, zadrapaniami i drobnymi rankami, olej laurowy sprawi, że szybko się z nimi uporasz.

Przypuszcza się, że olej laurowy może również mieć właściwości przeciwzapalne i ściągające. Pomoże uporać się z zaskórnikami i trądzikiem, a w przypadku łuszczycy może przynieść wyraźną ulgę.

Przy stosowaniu zewnętrznym na skórę może przyczynić się do zmniejszenia obrzęków i krwiaków. Natomiast zastosowany na włosy pobudzi je do wzrostu, pomoże uporać się z łupieżem i sprawi, że włosy staną się zdrowe, lśniące i gładkie. Usunie problem łamliwych i rozdwajających się końcówek.

olejek laurowy

Jak zrobić olejek laurowy na stawy w domu – przepis

Olej laurowy można kupić, ale również można go samodzielnie przygotować w domu. Co ciekawe, nie jest to wcale trudne. Potrzeba do tego 30 liści laurowych i 200 ml oleju roślinnego. Liście należy zmielić i zalać olejem roślinnym. Całość odstawić w ciemne i chłodne miejsce, pamiętając o szczelnym zamknięciu. Przez te dwa tygodnie co jakiś czas należy potrząsnąć naczyniem, by wartości z liści laurowych dobrze wymieszały się z olejem roślinnym. Po upływie dwóch tygodni mieszankę należy przecedzić i przelać do ciemnego pojemnika. Odstawić w ciemne i zimne miejsce.

Tak przygotowany olej laurowy można stosować na stawy lub zmiany skórne. Trzeba jednak pamiętać, by przed użyciem ogrzać go w dłoniach lub kąpieli wodnej.

Jak stosować olejek laurowy

Olej laurowy może być stosowany na wiele różnorodnych sposobów. Przede wszystkim może być wykorzystywany sam surowiec. Wówczas sprawdzi się jako preparat do pielęgnacji skóry, twarzy, włosów i paznokci. Można również wykorzystywać go na miejsca zmienione przez trądzik, łuszczycę, egzemę czy zaskórniki. Jego naturalne pochodzenie powoduje, że jest bardzo łagodnym preparatem, a przy tym bardzo skutecznym i efektywnym. Stosowany na głowę przyspiesza porost włosów, ogranicza produkcję sebum tym samym minimalizując przetłuszczanie włosów, a dodatkowo zmniejsza łupież. Wzmacnia łamliwe i kruche paznokcie.

W przypadku urazów mechanicznych, którym towarzyszą opuchlizny czy obrzęki, można stosować olej laurowy na złagodzenie obrzęku i dolegliwości bólowych.

Olej z drzewa laurowego może też być stosowany na noc na stopy. Działa wówczas rozgrzewająco, a jednocześnie zmiękcza zrogowaciałą i pękającą skórę.

Może być stosowany na stawy, szczególnie w przypadku osób z reumatyzmem i artretyzmem. Łagodzi ból i przynosi ulgę. Można tez oczekiwać zmniejszonego obrzęku.

Wawrzyn szlachetny daje nam olej, który można też wykorzystywać jako bazę do masażu.

Ciekawostką jest z pewnością fakt, że dobre rezultaty daje rozcieńczanie oleju i dodanie go kąpieli. Przypuszcza się, że efektem takiej kuracji może być przyspieszone krążenie krwi, rozszerzone naczynia krwionośne, a także rozgrzanie całego organizmu. Trzeba bowiem wiedzieć, że prawdopodobnie olej działa pobudzająco.

Olej laurowy można rozcieńczyć również innymi olejami, by w ten sposób uzyskać skumulowany efekt dwóch różnych naturalnych produktów wspomagających pielęgnację organizmu.

Można też dodać kilka kropel oleju do ulubionych kosmetyków, by wzmocnić ich działanie i poprawić efekty kuracji.

W jakiej formie można używać olejku laurowego?

Ten naturalny produkt to prawdziwy skarb od natury. Dlaczego? Świadczy o tym już samo jego szerokie zastosowanie i przeznaczenie. Warto jednak wiedzieć, że jest to surowiec, który można wykorzystywać nie tylko jako produkt do smarowania czy składnik kosmetyków. Zobacz, w jakiej jeszcze formie możesz wykorzystać olej laurowy.

Olejek laurowy do smarowania

Zaczniemy do tej podstawowej formy, czyli do smarowania. Możesz wykorzystać olej w jego surowej postaci, ale również sięgnąć po kosmetyki, w których się on znajduje. Dzięki niemu mają one przyjemną konsystencję, bardzo dobrze się rozprowadzają po skórze i szybko wchłaniają. Z uwagi na to, że może być bardzo skuteczny w zwalczaniu bólu, kremy i maści z olejem laurowym zalecane są szczególnie na bolące stawy i kości.

W przypadku problemów skórnych również zaleca się smarowanie. Nie tylko przyniesie ulgę, pomoże uporać się z problemem, ale w wielu przypadkach może również zadziałać profilaktycznie. Wszystko dlatego, że olej laurowy regeneruje naskórek, wzmacnia go i zapobiega tworzeniu się kolejnych zmian.

Olejek laurowy do inhalacji

Olej laurowy może też być z powodzeniem stosowany w aromaterapii, za co odpowiadają znajdujące się w nim olejki eteryczne. Okazuje się, że w takiej formie może być dobrym środkiem na przeziębienie. Przypuszcza się, że gdy wdychany olejek trafi do dróg oddechowych, może złagodzić istniejący tam stan zapalny, a tym samym ułatwić oddychanie. Prawdopodobnie dodatkowy naturalny efekt inhalacji to mniejszy ból w klatce piersiowej oraz sprawniejszy powrót do zdrowia.

Z uwagi na to, że olejek ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, może zmniejszać stan zapalny w gardle, redukować obrzęki oraz opuchliznę, co powoduje, że szybciej można pozbyć się infekcji.

Olej laurowy w mydle

Antyseptyczne właściwości przyspieszające regenerację sprawiają, że olejek jest świetnym składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych. Można go dodawać do balsamów i mydła. W efekcie skóra będzie dokładnie oczyszczona, stanie się gładka i pozbawiona niedoskonałości.

Mydło aleppo – mydło z olejem laurowym to sposób na zapewnienie sobie delikatnej i dobrze nawilżonej skóry dłoni. Wystarczy kilka tygodni regularnego stosowania, by zauważyć pierwsze efekty.

Olejek laurowy do picia

Mimo tego, że najczęściej prezentowane są kosmetyczne właściwości oleju laurowego, może on być też stosowany wewnętrznie. Jako dodatek do posiłku bardzo szybko się wchłania, a to powoduje, że jego działanie również szybko jest zauważalne. Trzeba jednak pamiętać, że olej laurowy jako suplement diety musi być przyjmowany zgodnie z zaleceniami producenta.

W takiej formie jest on polecany głównie dla tych osób, które zmagają się ze zgagą czy niestrawnością. Może też być przyjmowany po ciężkostrawnym posiłku, alkoholu czy kawie. Wspiera procesy trawienia, likwiduje nadmiar gazów i pomaga wiązać szkodliwe produkty przemiany materii. Dodatkowym atutem oleju jest to, że pomaga utrzymać w organizmie prawidłową florę bakteryjną i wspomaga pożyteczne szczepy bakterii.

Przypuszcza się, że olej stosowany wewnętrznie może powodować wydzielanie śliny, soku żołądkowego oraz żółci. Tym samym usprawniając procesy trawienia i wspomagając układ pokarmowy.

Prawdopodobnie działa też pozytywnie na układ krwionośny. Polifenole zawarte w składzie olejku laurowego mogą działać ochronnie na naczynia krwionośne. Przypuszcza się, że działanie to obejmuje rownież uszczelnianie ścian naczyń i zwiększanie ich elastyczności. W ten sposób olej wspiera układ krążenia.

Olejek laurowy – przeciwwskazania

Choć olej laurowy jest tak wartościowy nie zaleca się stosowania go u dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią. Ostrożność powinny też zachować osoby ze skłonnością do alergii.

Olejek laurowy – skutki uboczne i działania niepożądane

Nie odnotowano istotnych skutków ubocznych czy działań niepożądanych w związku ze stosowaniem oleju. Warto jednak wiedzieć, że może on wywoływać reakcje alergiczne, w tym alergiczne zapalenie skóry.

Dlaczego warto stosować olejek laurowy?

Jest jednym z naturalnych produktów wspomagających regenerację skóry, poprawia jej kondycję i przyspiesza gojenie ran i podrażnień. Łagodzi objawy łuszczycy i egzemy, a to znacznie poprawia komfort funkcjonowania osób, które cierpią na te schorzenia.

Dodatkowo olej pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego i wzmacnia system nerwowy – uspokaja, poprawia samopoczucie, a do tego zwiększa siły witalne i dodaje energii. Prawdopodobnie też usprawnia układ chrzęstny i kostny.

KATEGORIE

ZDROWA DIETA

ZDROWA DIETA

PRZEPISY

PRZEPISY

OLEJE

OLEJE

MIODY

MIODY

SUPERFOODS

SUPERFOODS

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Idealna nie tylko podczas gotowania: Zobacz dlaczego jeszcze warto wprowadzić tapiokę do swojej codziennej diety!
Seler naciowy to nie tylko świetne warzywo dietetyczne, niesie ze sobą również wiele innych pozytywnych i wartościowych właściwości zdrowotnych.
Odkryj moc mniszka lekarskiego w formie nalewki! Dowiedz się, jak ją zrobić, na co pomaga i jakie są przeciwwskazania. Nie przegap – czytaj już teraz!
Zobacz jak w prosty sposób domowym sposobem zrobić syrop z mniszka lekarskiego - Zobacz gotową listę składników oraz dowiedz się jak go przechowywać i dawkować. Na zdrowie!
Poznaj nieznane zagrożenia związane z jedzeniem bananów! W naszym artykule odkryjesz, jak te popularne owoce mogą wpływać na Twoje zdrowie. Czytaj, by dowiedzieć się więcej!