tamaryszek francuski

Tamaryszek francuski (Tamarix) – Właściwości zdrowotne, działanie, zastosowanie i przeciwwskazania

Tamaryszek francuski jest rośliną typową dla południowo – zachodniej części Europy. Miejscem jego występowania jest Francja, Hiszpania i Włochy. Można ją spotkać też w Północnej Afryce, na terenie Ameryki Południowej i Północnej, Azji oraz Australii. Roślina jest nie tylko ładna, ale również niesie ze sobą liczne właściwości zdrowotne. Wśród nich warto chociażby wymienić właściwości przeciwzapalne, ale to nie jedyne dobro, jakie możesz zyskać dzięki tamaryszkowi. Zobacz, co jeszcze może zrobić dla Twojego organizmu ta roślina i o czym pamiętać, by bezpiecznie ją stosować.

Tamaryszek francuski, który należy do rodziny tamaryszkowatych, to roślina, która często sadzona jest w parkach, ogrodach czy wzdłuż pasów ulicznych. Dobrze się prezentuje i stanowi atrakcyjną ozdobę. Jednak nie tylko. Tamaryszek francuski (tamarix gallica) bywa również wykorzystywany do umacniania wydm i rekultywacji terenów zasolonych i zniszczonych. Tamaryszek, który rośnie na piaszczystych terenach nadbrzeżnych (dobrze znosi zasolenie gleby) stanowi naturalną ochronę przed wiatrem.

W Polsce tamaryszek francuski (tamarix gallica) najczęściej sadzony jest w ogrodach jako krzew ozdobny. Roślina dorasta do dwóch – trzech metrów wysokości. Najlepiej czuje się, gdy panują odpowiednie warunki: gleby lekkie i żyzne. Najlepiej sadzić ją na przepuszczalnych glebach o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie. Przy pielęgnacji rośliny warto pamiętać o utrzymaniu umiarkowanej wilgotności. Tamaryszek francuski (tamarix gallica) doskonale znosi suszę ze względu na jego dobrze rozbudowany system korzeniowy.

Tamaryszek francuski kwitnie. Dla uzyskania najlepszych efektów warto sadzić go w miejscach nasłonecznionych, choć półcieniste również dobrze znosi. Jest mało odporny na polskie zimy. Przyjmuje się, że wytrzymuje mrozy do – 17 stopni, ale mimo tego warto go na zimę zabezpieczyć.

Gdy roślina znajduje się w sprzyjających dla niej warunkach może osiągać nawet 8 – 10 metrów wysokości. Przyjmuje kształt rozłożystego krzewu lub niewielkiego drzewa.

Liście maja kształt owalny i są łuskowate. Przybierają ciemnozieloną barwę z wyraźnym niebieskawym odcieniem. Po opadnięciu liści można przycinać tamaryszek francuski.

Kwitnienie rośliny przypada na okres letni, od czerwca do sierpnia. Kwiaty są niewielkie i różowe, zebrane w grona. Każdy kwiat zawiera w sobie liczne pręciki i jeden słupek, które otoczone są pięcioma płatkami.

Po okresie kwitnienia przychodzi czas na owocowanie. Owocem tamaryszka jest sucha i pękająca torebka. To w niej znajdują się nasiona rośliny.

tamaryszek francuski

Tamaryszek francuski – właściwości

Tamaryszek francuski zawiera w sobie wiele substancji aktywnych, które odpowiadają za jego prozdrowotne właściwości.

Badania przeprowadzone nad działaniem rośliny wykazały, że może mieć ona właściwości przeciwdrobnoustrojowe, szczególnie w zakresie bakterii i grzybów. Przy czym okazało się, że większą skutecznością odznaczają się kwiaty w porównaniu do liści. Jeżeli zaś chodzi o rodzaj drobnoustrojów, to tamaryszek może skuteczniej zwalczać bakterie niż grzyby. Przypuszcza się, że wynika to z obecności flawonoidów i kwasów fenolowych.

Inne badania dotyczyły wpływu tamaryszku na formowanie się kamieni nerkowych (powstawanie szczawianu wapnia). Okazało się, że jego działanie jest hamujące, co sprawia, że jego przyjmowanie może być formą profilaktyki przeciwko kamicy nerkowej.

Przypuszcza się, że tamaryszek może mieć właściwości antyoksydacyjne, a to przekłada się na jego ochronny wpływ na wątrobę.

Prawdopodobnie roślina może również mieć korzystny wpływ na profil lipidowy. Podawanie ekstraktów z tamaryszku francuskiego poskutkowało obniżeniem frakcji LDL cholesterolu i trójglicerydów. Jednocześnie wzrósł poziom cholesterolu HDL (dobrego).

Badania prowadzone na szczurach wykazały, że krzew może mieć właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające i hipoglikemiczne (obniża poziom cukru we krwi).

tamaryszek francuski

Jakie substancje aktywne posiada tamaryszek?

Wspomniano, że za właściwości zdrowotne rośliny odpowiadają zawarte w niej substancje aktywne. Warto więc je poznać. W składzie tamaryszku francuskiego znaleźć można:

 • antocyjany;

 • garbniki (kwas galusowy);

 • flawanony;

 • izoflawonony;

 • karotenoidy;

 • olejki eteryczne;

 • tamaryksyna;

 • tamaryksetyna;

 • troupina;

 • 4 – metylokumaryna;

 • kwas 3,3 di-o-metyloelagowy;

 • kwercetol;

 • resweratrolu;

 • kwas elagowy.

Tamaryszek francuski – zastosowanie

Z uwagi na swój skład i właściwości tamaryszek znalazł dość szerokie zastosowanie. W tradycyjnej medycynie ludowej stosowany był ze względu na jego pozytywne działanie na zmiany skórne oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Okazuje się, że krzew może być stosowany przeciwbiegunkowo, również w tych przypadkach, gdy przyczyną biegunki są infekcje bakteryjne.

Jego działanie przeciwdrobnoustrojowe i ściągające powoduje, że stosowany może być do łagodzenia objawów czerwonki, czyli poważnej zakaźnej choroby układu pokarmowego. Medycyna ludowa wykorzystywała go również jako środek przeczyszczający i na niestrawność. Przypuszcza się, że może poprawiać apetyt i łagodzić objawy wrzodów żołądka. Może być stosowany jako surowiec profilaktyczny i terapeutyczny w przypadku malarii.

Przypuszcza się, że roślina może mieć działanie przeciwzapalne. Z tego powodu może być stosowana do płukania jamy ustnej w przypadku zapalenia dziąseł oraz do przemywania hemoroidów.

Tamaryszek może również mieć działanie ściągające i antyseptyczne. Z tego powodu może być stosowany jako okład do przecierania skóry oraz przyspieszenia gojenia zranień, oparzeń i czyraków.

Prawdopodobnie okłady z tamaryszku francuskiego mogą przyczyniać się do ograniczenia krwawienia zranień. Z tego też powodu bywa podawany kobietom, które skarżą się na obfite krwawienia miesiączkowe.

Tradycyjnie tamaryszek stosowany był na trąd i ukąszenia skorpionów i węży. Można nim też przemywać oczy, gdy osoba cierpi na zapalenie spojówek.

Prawdopodobnie roślinę można stosować też profilaktycznie i chronić się w ten sposób przed wystąpieniem chorób wątroby, trzustki i śledziony.

Od lat zalecana jest jako środek wspomagający diurezę, hamujący powstawanie kamieni nerkowych, wspierający chorych na cukrzycę, cierpiących na nadciśnienie i stany zapalne stawów.

Jak działa tamaryszek francuski i na co może pomóc?

Tamaryszek francuski działa przede wszystkim za pośrednictwem znajdujących się w jego składzie substancji aktywnych.

Ze względu na znajdujące się w nim składniki tamaryszek francuski hamuje powstawanie kamieni nerkowych (kamieni moczanowych) oraz może zwiększać dobową objętość wydalanego moczu. Przypuszcza się, że roślina może obniżać stężenie cholesterolu. Ze względu na właściwości ściągające może pomagać w leczeniu hemoroidów.

Prawdopodobnie roślina ta może działać:

 • przeciwbakteryjnie;

 • przeciwgrzybiczo;

 • przeciwbiegunkowo;

 • przeciwmalarycznie;

 • przeciwnowotworowo (ze względu na właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne).

Na tym jednak nie koniec. Tamaryszek francuski może działać przeczyszczająco i przeciwreumatyczne. Prawdopodobnie wspomaga trawienie tłuszczów, białek i cukrów. Niektóre źródła podają, że roślina może mieć działanie wykrztuśne i hepatoprotekcyjne (ochrania komórki wątroby). Z uwagi na to, że może pobudzać organizm do zwiększonego wydzielania soków trawiennych, może również usprawniać trawienie.

Prawdopodobnie może też działać przeciwbólowo.

tamaryszek francuski

Jak stosować tamaryszek francuski – dawkowanie

Tamaryszek francuski (tamarix gallica) może być stosowany jako preparat leczniczy i suplement diety. Zależnie od tego, w jakim celu i z jakim założeniem jest przyjmowany, zróżnicowany jest sposób jego dawkowania. Na przykład dzieci nie powinny go przyjmować, a młodzież powyżej 12 roku życia może korzystać z niego w dawce 1 – 2 tabletki 3 – 4 razy na dobę.

W przypadku osób dorosłych dawkowanie jest nieco bardziej zróżnicowane. Zanim zostanie podane, warto wiedzieć, że w lekach i suplementach diety znajduje się ziele tamaryszku francuskiego (tamarix gallicae herba).

Po odwracalnych uszkodzeniach wątroby tamaryszek przyjmuje się wspomagająco w dawce 2- 3 tabletki 3 – 4 razy na dobę.

Jeżeli przyjmowany jest po zatruciu lekami przyjmuje się wówczas 1 – 2 tabletki tylko 2 razy na dobę.

Gdy przyczyną kuracji jest alkoholowe uszkodzenie wątroby, to należy przyjmować go 3 razy na dobę po 2 – 3 tabletki.

Natomiast w czasie rekonwalescencji powinno się przyjmować dwie tabletki dwa razy na dobę.

Tabletki przyjmuje się pół godziny przed posiłkiem.

Tamaryszek francuski – przeciwwskazania

Głównym przeciwwskazaniem do przyjmowania tamaryszku jest ciąża i karmienie piersią. Nie zaleca się go również dzieciom i osobom, które mają alergię na roślinę lub jej składniki.

Tamaryszek francuski – skutki uboczne i działania niepożądane

Główne skutki uboczne czy działania niepożądane do objawy alergiczne miejscowe (zaczerwienienie i świąd skóry) lub uogólnione (duszności).

Dlaczego warto stosować tamaryszek francuski ?

Warto stosować tamaryszek pięciopręcikowy ponieważ jest to naturalny sposób na zabezpieczenie swojej wątroby, uchronienie się przed kamieniami nerkowymi oraz poprawienie pracy układu pokarmowego, w tym na pozbycie się biegunek.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Melatonina to naturalny hormon snu, ale w razie zaburzeń jej wydzielania można skorzystać z syntetycznych odpowiedników, które przywrócą równowagę
Naturalne probiotyki to doskonały sposób na wzmocnienie Twojego organizmu i wyposażenie go w naturalną tarczę ochronną i wzmacniającą; zobacz, gdzie je znaleźć
Jod to ważny mikroelement, który powinien mieć stałe miejsce w diecie. Jest nieodzowny dla zdrowia tarczycy, reguluje proces wzrostu i dojrzewania komórek, wpływa na odporność.
Poznaj, jak skutecznie działa zawarty w zielonych warzywach chlorofil, który ma dobroczynny wpływ na nasz organizm, pobudza produkcję krwi oraz przeciwdziała starzeniu!
Witamina C spełnia wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. W suplementach diety często spotkać można witaminę C w bardzo wysokich dawkach. Czy jej przedawkowanie jest groźne?