zioła na infekcje intymne

Zioła na infekcje intymne – Jakie zioła wybrać? Właściwości i działanie. Sposoby na przygotowanie naparu, płukanki, nasiadówki i kąpieli wspomagających leczenie infekcji

Infekcje intymne to powszechny problem zdrowotny. Pochwa naturalnie wyposażona jest we własną mikroflorę bakteryjną. Bytują w niej pożyteczne szczepy bakterii (głównie bakterie kwasu mlekowego). Dobroczynne bakterie dbają o prawidłowe, kwaśne środowisko pochwy i stanowią płaszcz ochronny przed patogenami. Jednak na skutek działania rozmaitych czynników liczebność pożytecznych bakterii może spadać, co daje sposobność szkodliwym mikroorganizmom do wzmożonego rozwoju. Wówczas powstaje infekcja intymna. Niezwykle pomocne na infekcje intymne mogą okazać się zioła.

Choć środowisko pochwy naturalnie wyposażone jest w mechanizm obronny w postaci odpowiedniej flory bakteryjnej, istnieje wiele czynników, które mogą przyczyniać się do obniżenia poziomu pożytecznych bakterii i zmiany pH z kwaśnego na zasadowe, a co za tym idzie do namnożenia niesprzyjających mikrobów i rozwoju infekcji.

Najczęstszymi przyczynami niekorzystnych zmian w mikroflorze pochwy i powstających na ich tle infekcji intymnych są:

 • niewłaściwa higiena (zbyt rzadkie mycie części intymnych lub zbyt częste),

 • stosowanie zbyt agresywnych i wyjaławiających kosmetyków,

 • zaburzenia hormonalne i niektóre choroby (np. cukrzyca),

 • osłabiona odporność,

 • ryzykowne kontakty seksualne, częste zmiany partnerów,

 • dieta obfitująca w cukry,

 • noszenie zbyt obcisłej i nieprzepuszczającej powietrza bielizny i odzieży,

 • korzystanie z publicznych toalet, saun,

 • przewlekły stres,

 • przebyta antybiotykoterapia.

Najczęstsze objawy infekcji intymnych:

 • upławy (w przypadku infekcji grzybiczej upławy o barwie i konsystencji twarogu, a przypadku infekcji bakteryjnej upławy rzadkie o intensywnym, rybim zapachu),

 • uporczywe swędzenie,

 • pieczenie,

 • obrzęk śluzówki i zaczerwienienie okolic intymnych,

 • ból i szczypanie przy oddawaniu moczu,

 • ból podczas stosunków.

zioła na infekcje intymne

Czy zioła mogą pomóc na infekcje intymne?

Za infekcje okolic intymnych na ogół odpowiadają bakterie beztlenowe lub grzyby. W przypadku grzybów są to przeważnie drożdżaki z rodzaju Candida, np. Candida albicans lub Candida glabrata. W przypadku bakterii zazwyczaj są to: Gardnerella vaginalis, Chlamydia trachomatis, krętek blady lub Neisseria gonorrhoeae. Niekiedy mamy do czynienia z ekspansją i bakterii, i grzybów. Mówimy wtedy o infekcji mieszanej.

Rzadziej występujące typy infekcji okolic intymnych to infekcje wirusowe (np. wywoływane przez wirusa HPV, HSV) i pierwotniakowe (np. wywoływane przez rzęsistka pochwowego).

W leczeniu wszystkich tych typów infekcji intymnych zioła mogą odegrać bardzo istotną rolę. Szczególnie dobre efekty dają rośliny lecznicze wykazujące silne działanie przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe. Odpowiedni dobór surowców ziołowych i ich regularne użytkowanie zwiększą szansę na szybkie pozbycie się krępującego problemu.

Na co mogą pomóc zioła na infekcje intymne?

Zioła są uniwersalne, łatwo dostępne i skuteczne w działaniu. Ponieważ są składnikami naturalnymi, są bardzo dobrze tolerowane przez organizm. Najlepsze efekty dają zioła stosowane bezpośrednio na zmienione miejsca.

Zioła pomogą w infekcjach intymnych:

 • bakteryjnych,

 • grzybiczych,

 • wirusowych,

 • pierwotniakowych,

 • mieszanych.

Składniki ziołowe sprawdzają się nie tylko w przypadku uporczywych infekcji, ale także drobnych otarć, urazów mechanicznych, chwilowych zachwiań równowagi flory bakteryjnej pochwy czy lekkich podrażnień. Są również wsparciem przy stanach zapalnych dróg moczowych, przy których pojawia się wiele podobnych objawów do tych, które występują w stanach zapalnych pochwy.

Jak działają zioła na infekcje intymne?

W przypadku infekcji w obrębie narządów płciowych istotne jest, aby zacząć zabiegi ziołowe na jak najszybciej, najlepiej zaraz po odnotowaniu pierwszych nieprawidłowości (np. zmiany w wyglądzie i zapachu wydzieliny, świąd). Nieleczona infekcja może z czasem przybierać na sile i nawracać w przyszłości. Co ważne, każdą infekcję warto skonsultować z ginekologiem, jednak zanim udamy się do specjalisty możemy sięgnąć po zioła w celu jak najszybszego zablokowania namnażania się patogenów.

Cierpiąc na infekcje pochwy i okolic warto przede wszystkim sięgać po zioła o działaniu antyseptycznym i przeciwzapalnym. Bardzo pomocne są także zioła łagodzące, pobudzające odnowę tkanek oraz zioła o działaniu ściągającym. Jeśli stworzymy mieszankę z ziół wykazujących wszystkie te działania, wówczas zażegnamy dotkliwe objawy, doprowadzimy do zmniejszenia namnażania drobnoustrojów, przyspieszymy proces normalizacji pH pochwy oraz zapewnimy tkankom ochronę przed szkodliwymi czynnikami.

Jakie są właściwości ziół na infekcje intymne?

Zioła na infekcje intymne posiadają w składzie cenne garbniki, krzemionkę, miedź, flawonoidy, związki terpenowe, olejki eteryczne i inne substancje, dzięki którym na wiele sposobów hamują postęp zakażenia. Właściwości ściągające ziół w połączeniu z właściwościami odkażającymi, przeciwzapalnymi oraz zmniejszającymi świąd i pieczenie pozwalają na szybsze zahamowanie utrudniającej codzienne funkcjonowanie dolegliwości.

Jakie są popularne zioła na infekcje intymne?

W zwalczaniu infekcji intymnych szczególnie pomocne mogą okazać się zioła zawierające pokaźne ilości garbników (tanin). Są to związki polifenolowe mające zdolność do wiązania z białkami obecnymi w skórze i błonach śluzowych. Dzięki tej właściwości poprawiają barierę obronną skóry przed szkodliwymi czynnikami. Działając w sposób ściągający, niwelują podrażnienia i ułatwiają regenerację. Garbniki wykazują też silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne.

Zioła bogate w garbniki to:

Kora dębu

Obfituje w cenne garbniki. Ma działanie odkażające, przeciwzapalne, ściągające i antybakteryjne. Jest niezwykle pomocna przy infekcjach intymnych, ale sprawdza się także przy zakażeniach dróg moczowych, podrażnieniach okolic odbytu i hemoroidach.

Kłącze pięciornika

Charakteryzuje się dużym stężeniem garbników. Ma silne własności ściągające, które idą w parze z działaniem przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym.

Liść orzecha włoskiego

Skuteczne remedium na stany zapalne zewnętrznych narządów płciowych. Dzięki dużej ilości garbników, wykazuje intensywne właściwości ściągające i przeciwzapalne. Hamuje postęp infekcji, zwalcza grzyby i bakterie chorobotwórcze.

Liść jeżyny

Działa ściągająco na błony śluzowe, zwalcza stan zapalny. Hamuje rozwój szkodliwych drobnoustrojów.

Liść maliny

Jest cennym wsparciem w stanach zapalnych skóry i błon śluzowych. Redukuje obrzęki, zaczerwienienie i swędzenie. Aktywnie zwalcza bakterie i inne szkodliwe mikroorganizmy.

Ziele rzepiku

Ziele rzepiku to surowiec od dawien dawna stosowany w medycynie naturalnej. Niszczy grzyby chorobotwórcze, wirusy, pasożyty i bakterie. Zmniejsza stan zapalny.

Istnieje również cała grupa ziół wykazujących działanie kojące i łagodzące podrażnienia, które równocześnie zwalczają inne problemy sfer intymnych, takie jak nadżerki.

zioła na infekcje intymne

Najlepsze zioła o działaniu łagodzącym i przyspieszającym gojenie to:

Krwawnik

Krwawnik pospolity jest skarbnicą takich cennych substancji jak: flawonoidy, garbniki, cholina, chamazulen, witamina C. Ziele krwawnika stymuluje proces regeneracji, zmniejsza podrażnienia skóry. Równolegle niweluje stan zapalny oraz zwalcza grzyby i bakterie.

Rdest ptasi

Obfituje w bardzo cenną przy infekcjach zewnętrznych krzemionkę, która aktywizuje procesy odbudowy uszkodzonych tkanek. Jest też ziołem zasobnym w drogocenne garbniki. Działa przeciwzapalnie i przeciwdrobnoustrojowo.

Tymianek

Dobre właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i redukujące bóle sprawiają, że tymianek z powodzeniem stosowany jest w infekcjach, w tym infekcjach intymnych, infekcjach układu moczowego, a także infekcjach dróg oddechowych.

Rumianek

Płukanki, kąpiele i okłady z rumianku przynoszą ulgę w uporczywych infekcjach intymnych. Koszyczek rumianku wykazuje bowiem silne właściwości kojące, łagodzące podrażnienia, niwelujące swędzenie i pieczenie. Zmniejsza także stany zapalne i przyspiesza odnowę tkanek. Rumianek ma też dobre właściwości antyalergiczne.

Jasnota biała

Doskonale sprawdza się jako składnik leczniczych nasiadówek. Pomaga szybciej pozbyć się infekcji intymnej, wykazując właściwości przeciwzapalne i ściągające.

Oczar wirginijski

Działa silnie ściągająco i przeciwzapalnie. Wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne. Tamuje krwawienia, działa łagodząco przy ranach i obrzękach, przyspiesza proces gojenia.

Zioła o silnym działaniu ściągającym to:

Szałwia lekarska

Liść szałwii to bogactwo flawonoidów, fenolokwasów, tujonu i cyneolu, dzięki którym wykazuje działanie intensywnie ściągające, przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe. Jest jednym z najbardziej cenionych i popularnych ziół pomocnych w infekcjach.

Nagietek lekarski

W bazie ziół pomocnych w infekcjach intymnych nie mogło zabraknąć nagietka. Jest zasobny w związki śluzowe, karotenoidy, kwasy fenolowe i saponiny triterpenowe. Dzięki nim pobudza procesy naprawcze w uszkodzonych tkankach i hamuje stany zapalne.

Kora dębu

Jedno z najlepszych ziół ściągających. Nasiadówki z kory dębu, jako że działają lekko znieczulająco, łagodząco i przeciwzapalnie, przynoszą dużą ulgę w objawach związanych z infekcjami intymnymi.

Jak przygotować płukankę na infekcje intymne?

Przygotowujemy: 50 g kory dębu, po 25 g nagietka, rumianku, szałwii, rdestu ptasiego i krwawnika.

Korę dębu zalewamy letnią wodą i doprowadzamy do wrzenia. Zmniejszamy ogień, gotujemy 5 minut. Zdejmujemy z ognia. Wrzucamy pozostałe zioła, przykrywamy. Następnie odstawiamy na 20 minut. Przecedzamy i robimy płukankę.

Jak przygotować nasiadówkę ziołową na infekcje intymne?

Do miski lub garnka wkładamy po 1 łyżce: szałwii, nawłoci, krwawnika, rumianku, kory dębu, przywrotnika pasterskiego, nagietka, jasnoty białej. Zalewamy 1 l wrzącej wody. Naparzamy pod przykryciem 30 minut. Przecedzamy i wlewamy napar do wanny z ciepłą wodą (wody powinno być tyle, by zakrywała biodra). Pozostajemy w wannie ok. 20 minut.

Jak zrobić nasiadówkę?

Nasiadówka to znana od wieków naturalna metoda zwalczania przeziębień i zakażeń dróg moczowych, stanów zapalnych odbytnicy, a także infekcji w obrębie narządów płciowych. Nasiadówka polega na zanurzeniu pośladków i krocza (na ok. 15-25 minut) w głębokiej misce lub wannie, w której znajduje się ciepła woda z dodatkiem naparów ziołowych.

Jak przygotować zioła do picia na infekcje intymne?

Domowe sposoby na infekcje intymne to nie tylko ziołowe zabiegi typu nasiadówka czy płukanka, ale także picie wzmacniających organizm, przeciwzapalnych i przeciwdrobnoustrojowych naparów.

Do dużego kubka wsypujemy po łyżeczce następujących ziół: liść brzozy, pięciornik gęsi, mniszek lekarski, poziewnik, mącznica lekarska, szałwia. Zalewamy 0,5 l wody. Naparzamy pod przykryciem 15 minut. Pijemy 2-3 razy dziennie.

W walce z infekcją intymną pomocna może być też czarnuszka siewna oraz naturalny antybiotyk, czyli czosnek. Warto wprowadzać je jak najczęściej do codziennego menu. Z czosnku możemy też zrobić tzw. wodę czosnkową do płukanek.

Jak przygotować kąpiel ziołową na infekcje intymne?

Do miski wsypujemy po 1 łyżce: nagietka, rumianku, kory dębu, kłącza tataraku, pokrzywy, krwawnika, ptasiego rdestu. Naparzamy 20 minut, po czym przecedzamy. Wlewamy do wanny z ciepłą wodą (wody powinno być ok. 1/3 objętości wanny). Kładziemy się w wannie na ok. 20 minut.

Kiedy warto stosować zioła na infekcje intymne? – Zastosowanie

Zioła skutecznie wspierają leczenie ginekologiczne, a przy łagodniejszych dolegliwościach mogą być główną metodą ich zwalczania. Działają też prewencyjnie oraz chronią przed nawrotami infekcji.

Warto sięgać po zioła zarówno w przypadku czynnych infekcji, jak również w przypadku podwyższonej podatności na zakażenia i w przypadku lekkich zachwiań we w florze bakteryjnej pochwy. Sprawdzą się też, jeśli cierpimy na nawrotowe grzybice i infekcje wywołane przez trudne do zwalczenia bakterie oporne.

zioła na infekcje intymne

Czy zioła na infekcje intymne są bezpieczne? – Przeciwwskazania

Dolegliwości towarzyszące zapaleniu wywołanemu przez bakterie bądź grzyby są bardzo uciążliwe. Płukanki, nasiadówki i kąpiele ziołowe potrafią przynosić dużą ulgę w tego rodzaju dolegliwościach, ale mają kilka przeciwwskazań. Powinny uważać na nie kobiety z chorobami krążenia oraz alergiczki. Nie powinny ich stosować kobiety w czasie ciąży i miesiączki.

Należy też unikać irygacji pochwy, ponieważ mogą one zniszczyć naturalną florę bakteryjną.

Czy kobiety w ciąży mogą stosować zioła na infekcje intymne?

Będąc w ciąży i borykając się z infekcją intymną, należy bezwzględnie zwrócić się do lekarza. Nie powinno się wykonywać żadnych zabiegów, nawet ziołowych, na własną rękę.

Skutki uboczne stosowania ziół na infekcje intymne

Stosowane zgodnie z zaleceniami zioła na infekcje intymne nie wywołują żadnych efektów ubocznych.

Dlaczego warto stosować zioła na na infekcje intymne?

Zioła są skutecznym sposobem na liczne przypadłości, w tym infekcje okolic intymnych. Wykorzystane do płukanek, nasiadówek i kąpieli, wyróżniają się wysoką wchłanialnością substancji aktywnych i dużą skutecznością. Po kilku dniach kuracji ziołowej z reguły następuje wyraźne złagodzenie infekcji.

Jak uniknąć infekcji intymnych? Codzienna higiena miejsc intymnych

Prawdopodobieństwo zaistnienia infekcji intymnej jest wyższe u kobiet z cukrzycą, z obniżoną odpornością, z otyłością, zmagających się z wahaniami hormonalnymi (np. w menopauzie) oraz żyjących w ciągłym stresie.

Jeśli należymy do grona osób podatnych na infekcje, warto co 2-3 dni profilaktycznie korzystać z ziołowych płukanek i kąpieli, a do codziennej higieny okolic intymnych używać płynów wzbogaconych w kwas mlekowy lub wyciągi z ziół przeciwzapalnych i łagodzących. Możemy też sięgnąć po probiotyki ginekologiczne.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Tran jako cudowny środek na odporność i lepszą pamięć? Sprawdź jaki tran wybrać i zobacz dlaczego warto wypróbować wszystkie jego właściwości.
Regularne stosowanie kolagenu to patent na atrakcyjność i witalność. Dowiedz się, dlaczego kolagen nazywany jest eliksirem młodości i jak wybrać najlepszy kolagen do picia.
Chrom jest pierwiastkiem, który wspiera prawidłową pracę organizmu. Uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi, pomaga utrzymać aktywność enzymów trawiennych. Sprawdź.
Chlorek magnezu to suplement, który pomoże uzupełnić niedobory tego pierwiastka w Twoim organizmie, zobacz, jak działa i jak go bezpieczenie stosować!
Węgiel aktywny to doskonały i skuteczny środek na biegunki i zaparcia, sprawdzi się również w przypadku zatruć i może być wsparciem w leczeniu przeziębień.