zioła na oczyszczanie organizmu

Zioła na oczyszczanie nerek, wątroby, jelit, krwi i płuc. Jakie wybrać i kiedy po nie sięgnąć?

Nerki i wątroba to bardzo ważne organy w ludzkim ciele. Niewłaściwa dieta czy szkodliwe nawyki mogą jednak doprowadzić do ich zanieczyszczenia, a nawet całkowitego uszkodzenia. Wiele osób próbuje zapobiegać takim zdarzeniom z wykorzystaniem naturalnych składnikach roślinnych. Jakie zioła są najchętniej wybierane i kiedy po nie sięgnąć?

Zioła na oczyszczanie organizmu mogą pomóc pozbyć się z niego szkodliwych substancji, odpowiedzialnych za powstawanie różnego rodzaju chorób i dolegliwości. Z takich preparatów korzystają zwłaszcza zwolennicy naturalnej medycyny ludowej. Niektóre zioła były bowiem wykorzystywane już setki lat temu.

Zioła oczyszczające organizm wspierają pracę wątroby i nerek. Istnieją też rośliny, które mogą pomóc zachować odpowiednie zdrowie płuc oraz układu krążenia. Mogą one również przyczynić się do poprawienia kondycji i wyglądu cery. Stosuje się je zwykle przez dłuższy czas, jednocześnie eliminując szkodliwe nawyki.

zioła na oczyszczanie organizmu

Jak działają zioła na oczyszczenie organizmu?

Zioła stosowane do oczyszczania organizmu zawierają różne substancje. To od nich zależy potencjalny wpływ na poszczególne organy. Naturalne preparaty roślinne mogą pomóc usunąć toksyny z wątroby, a także jelit. Niektóre z nich wspierają wydzielanie kwasów żółciowych, odpowiedzialnych za procesy trawienne. Istnieją także zioła, które mogą pomóc przyspieszyć przemianę materii. Zazwyczaj zwolennicy naturalnej medycyny tradycyjnej sięgają po gotowe mieszanki, które łączą w sobie kilka ziół. W ten sposób możliwe jest skorzystanie z wielu składników zawartych w jednym preparacie. Mogą one pomóc w zachowaniu zdrowia nie tylko wątroby i nerek, lecz także płuc, jelit i innych ważnych organów.

Zioła oczyszczające wątrobę z toksyn

Wątroba jest bardzo ważnym organem. W wyniku niewłaściwej diety i szkodliwych nawyków może ona jednak kumulować w sobie szkodliwe związki. Istnieje wiele ziół wspierających pracę wątroby w naturalny sposób. Niektóre z nich cieszą się większą popularnością, dlatego wchodzą w skład większości mieszanek dostępnych w aptekach i sklepach zielarskich.

Wśród ziół wykorzystywanych w celu oszczyszczenia wątroby można wyróżnić:

 • ostropest plamisty – może pomóc przyspieszyć usuwanie toksycznych produktów przemiany materii, zwiększyć wydzielanie moczu i regenerację oraz stworzyć barierę ochronną,

 • karczoch zwyczajny – może pomóc zwiększyć wydzielanie żółci, ochronić wątrobę i przyspieszyć wydalanie moczu,

 • mniszek lekarski – może przyczynić się do zapobiegania stłuszczeniu wątroby i wytworzenia warstwy ochronnej,

 • czarna rzepa – jest wykorzystywana w niedoczynności i stanie zapalnym wątroby. Może pomóc w zwiększeniu wydzielania żółci i przyspieszeniu regeneracji wątroby.

Zioła oczyszczające nerki z toksyn

W gotowych mieszankach ziołowych znaleźć można również rośliny, które wspierają pracę nerek. Wśród nich warto wyróżnić:

 • pietruszkę zwyczajną – może pomóc zwiększyć wydzielanie moczu i usunąć bakterie oraz szkodliwe związki z nerek. Wykorzystuje się ją przy infekcjach pęcherza,

 • pokrzywę zwyczajną – jest źródłem flawonoidów, kwasów organicznych i triterpenów. Może przyczynić się do zwiększenia wydzielania moczu oraz zmniejszenia ilości jonów sodu i potasu,

 • mącznicę lekarską – wspiera wydzielanie moczu. Jest wykorzystywana przy kamicy nerkowej i niewydolności nerek. Może pomagać walczyć z infekcjami i dezynfekować,

 • perz właściwy – to ziele, które wspiera wydzielanie moczu i jest wykorzystywany przy nieżytach nerek.

Zioła oczyszczające płuca

Zioła oczyszczające organizm z toksyn są wykorzystywane nie tylko w celu zadbania o zdrowie wątroby i nerek. Wiele z nich wspiera także funkcjonowanie układu oddechowego, w tym głównie płuc. Przykładowe zioła wykorzystywane w tym celu to:

 • oman wielki – jest pełen śluzu, inuliny i olejków eterycznych. Może pomóc pozbyć się wydzieliny i zanieczyszczeń z dróg oddechowych,

 • eukaliptus – słynie ze swojego zapachu. Olejek eukaliptusowy zawiera cyneon. Może on łagodzić kaszel i podrażnione zatoki. Eukaliptus wspiera też w walce z infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi,

 • mirt zwyczajny – może pomóc pobudzić wydzielanie śluzu w górnych drogach oddechowych. Jest wykorzystywany w celu ułatwienia oddychania i pozbycia się zalegającej wydzieliny.

Wiele z tych ziół jest wykorzystywanych także przy przeziębieniu. Mogą one bowiem pomóc pozbyć się wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych.

zioła na oczyszczanie organizmu

Zioła usuwające metale ciężkie

Metale ciężkie znajdują się zarówno w produktach spożywczych, jak i glebie, powietrzu czy wodzie. Z czasem mogą one kumulować się w ludzkim organizmie. W medycynie ludowej wykorzystuje się zioła, które mogą pomóc pozbyć się szkodliwych produktów przemiany materii, w tym metali ciężkich. To np.:

 • pokrzywa – może pomóc pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii poprzez zwiększone wydzielanie moczu,

 • goździki – wykorzystuje się je w celu walczenia z chorobami pasożytniczymi,

 • melisa – może pomóc stworzyć warstwę ochronną dla wątroby i rozkurczyć spięte mięśnie,

 • ostropest plamisty – może pomóc poradzić sobie ze skutkami długotrwałego picia alkoholu. Zawiera sylimarol, wykorzystywany w walce z marskością wątroby,

 • rumianek – wspiera w stanach zapalnych i może pomóc pozbyć się złogów jelitowych,

 • mniszek lekarski – może pomóc w oczyszczeniu organizmu, zwłaszcza wątroby,

 • czystek – wspiera wydalanie moczu. Może pomóc przywrócić równowagę flory bakteryjnej w organizmie.

Usuwanie toksyn z organizm wspierają także kiszonki. Mogą one również pomóc przywrócić właściwą florę bakteryjną. To zarówno ogórki i kapusta pojawiające się w polskiej kuchni od lat, jak i wiele innych warzyw, jak buraki, marchewka, pomidory itd.

Zioła na oczyszczenie jelit ze złogów

Złogi w jelicie grubym są bezpośrednią przyczyną zaparć. Istnieją zioła, które przyspieszają pracę jelit, pozwalając na szybsze wydalenie zalegającej w nich treści. Są to takie rośliny, jak:

 • korzeń mniszka lekarskiego,

 • łopian,

 • pokrzywa,

 • mięta.

Powodem złogów w jelitach zwykle jest niewłaściwa dieta. Bez wyeliminowania szkodliwych nawyków żywieniowych żadne kuracje nie będą odpowiednio skuteczne. Jeśli problem nie znika, konieczna jest wizyta u specjalisty. Często dolegliwości związane z pracą układu pokarmowego wskazują bowiem na różne choroby i nietolerancje.

Zioła oczyszczające krew z toksyn

Toksyny, zwłaszcza metale ciężkie, mogą kumulować się także we krwi. Zioła wspierające w oczyszczaniu organizmu z takich składników to:

 • ziele krwawnika,

 • ziele bratka polnego,

 • liść maliny,

 • kwiat stokrotki,

 • kwiat jasnoty białej,

 • korzeń mniszka,

 • korzeń łopianu,

 • liść brzozy.

Funkcjonowanie układu krwionośnego wspiera również perz właściwy. Wykorzystuje się go także w przypadku kuracji, które mogą pomóc oczyścić wątrobę.

Jak używać ziół na oczyszczenie organizmu?

Zioła wykorzystywane w celu wsparcia prawidłowego funkcjonowania organizmu muszą być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta. Na ogół przygotowuje się z nich napary. Można je pić nawet kilka razy dziennie, w zależności od wybranej mieszanki roślinnej.

Trzeba pamiętać, by nie przekraczać maksymalnej dopuszczalnej porcji wskazanej przez producenta. Zioła na oczyszczanie organizmu mogą wesprzeć funkcjonowanie narządów, ale w nadmiarze niekiedy powodują problemy trawienne czy alergie. Zwykle kuracja, która może pomóc usunąć zanieczyszczenia organizmu, trwa nie więcej niż kilka tygodni. W trakcie stosowania ziół konieczne jest też zrezygnowanie ze szkodliwych nawyków, jak palenie papierosów czy picie alkoholu.

zioła na oczyszczanie organizmu

Kiedy warto sięgnąć po zioła na oczyszczenie organizmu?

Zanieczyszczenie organizmu może objawiać się na wiele różnych sposobów. Często jest to przewlekłe zmęczenie, problemy z zasypianiem, pogorszenie wyglądu cery, a nawet dolegliwości ze strony układu pokarmowego. W kuracji oczyszczającej wykorzystuje się różne substancje. Zioła są naturalnym sposobem na wsparcie organizmu. Wystarczy je tylko zaparzyć.

Na stosowanie ziół wspierających procesy przemiany materii decydują się osoby, które zauważyły u siebie wspomniane dolegliwości i chcą poradzić sobie z nimi z użyciem naturalnych surowców. Takie preparaty mogą pomóc poczuć się lepiej bez stosowania leków.

Dlaczego warto stosować zioła na oczyszczenie organizmu?

Zioła na oczyszczenie organizmu mogą pomóc poradzić sobie z dolegliwościami, a co za tym idzie – poprawić komfort życia. Szkodliwe substancje zalegające w organach często prowadzą do wystąpienia różnego rodzaju chorób. Stosowanie ziół wspierających organizm może być więc sposobem na poprawienie swojego samopoczucia i zapobieganie poważniejszym schorzeniom.

Trzeba jednak pamiętać, że niektóre dolegliwości wskazują na poważne choroby, a nie jedynie zanieczyszczenie organizmu. Z tego powodu w sytuacji, gdy domowe sposoby zawodzą, warto skonsultować się z lekarzem. Konieczne jest wykonanie podstawowych badań, które pozwalają wykryć ewentualne niedobory i nadmiary ważnych substancji odżywczych. Odpowiednio wczesna reakcja sprawia, że wyleczenie poszczególnych chorób staje się łatwiejsze.

Domowe sposoby na oczyszczenie organizmu

Oczyszczanie organizmu domowymi sposobami było praktykowane już wiele lat temu. Polega ono na wyeliminowaniu ze swojego życia czynników, które powodują zatruwanie organów. Mowa tu o paleniu papierosów, a także piciu alkoholu. Na kumulację szkodliwych substancji w organizmie wpływa także niewłaściwa dieta.

Osoby, które chcą oczyścić organizm w naturalny sposób, rezygnują z picia napojów gazowanych, jedzenia potraw smażonych i stosowania soli oraz cukru. W diecie powinny królować warzywa i owoce. Warto zrezygnować z przetworzonej żywności. Oprócz tego, prowadząc kurację oczyszczającą, stosuje się napary ziołowe. Pije się je nawet kilka razy dziennie, w zależności od wybranej mieszanki i zaleceń producenta. Obecnie wybór roślinnych suplementów diety jest ogromny. Występują one w formie sproszkowanych ziół, a także gotowych herbatek w saszetkach czy nawet kapsułek.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Triphala to preparat wykorzystywany w medycynie ajurwedyjskiej od wieków. Sprawdź, jakie ma właściwości i jak może wspomóc funkcjonowanie organizmu.
Chlorek magnezu to suplement, który pomoże uzupełnić niedobory tego pierwiastka w Twoim organizmie, zobacz, jak działa i jak go bezpieczenie stosować!
Witamina B2 wspomaga prawidłową pracę organizmu. Pomaga ograniczyć migreny, wspomaga układ odpornościowy. Jej niedobór skutkuje wieloma dolegliwościami. Dowiedz się więcej.
Biotyna to naturalna substancja, która odpowiedzialna jest za wiele procesów zachodzących w ciele człowieka, jest też nazywana witaminą piękna, z uwagi na jej wpływ na włosy, skórę i paznokcie.
Siarka organiczna na zdrowe stawy i jędrną skórę. Gdzie znaleźć ten cenny związek i jak włączyć go diety? Zobacz dlaczego warto stosować MDM!