Kolagen rybi

Kolagen rybi – Właściwości, zastosowanie, efekty i jak go stosować

Kolagen rybi to surowiec pozyskiwany z ryb słodkowodnych. Wykazuje duże podobieństwo do ludzkiego kolagenu, dlatego jest stosowany na szeroką skalę w kosmetologii. Jakie są właściwości kolagenu rybiego i jakich efektów można się spodziewać?

Kolagen można określić białkiem młodości. Dlaczego? Stanowi niezwykle ważny element tkanki łącznej, który odpowiada między innymi za elastyczność skóry. Z wiekiem dochodzi do jego utraty, w efekcie czego pojawiają się oznaki starzenia. Niedostateczna ilość kolagenu może przyczyniać się też do powstawania zaburzeń funkcjonowania stawów, chrząstek i kości. Dlatego tak ważne jest to, aby utrzymywać wysoką zawartość kolagenu w organizmie. Pomocą może okazać się suplement diety, który zawiera czysty kolagen pochodzący m.in. ze skór rybich. Niekiedy wzbogacony jest o kwas hialuronowy czy witaminę C, co intensyfikuje właściwości preparatów kolagenowych.

Kolagen rybi (określany także jako kolagen morski) to białko pozyskiwane z określonych gatunków ryb. Najczęściej są to ryby słodkowodne. Do produkcji kolagenu rybiego wykorzystuje się zwykle tołpygę. Jest to ryba należąca do rodziny karpiowatych, która występuje głównie w rzekach i jeziorach. Niekiedy jednak kolagen pochodzi od tuńczyków, rekinów, a nawet dorszy. Cenne białko pozyskuje się nie tylko ze skóry, ale również kości, ogonów czy głów.

Warto wiedzieć, że właśnie słodkowodne gatunki ryb obfitują kolagen, który najbardziej przypomina białko obecne w organizmie człowieka. Natomiast kolagen wołowy, kolagen wieprzowy ani syntetyczny nie jest tak bardzo zbliżony do kolagenu ludzkiego. Między innymi dlatego suplementy diety z tego rodzaju kolagenem cieszą się rosnącą popularnością.

Rybi kolagen charakteryzuje się nietypową konfiguracją aminokwasów, spośród których najważniejsze to glicyna, prolina i hydroksyprolina. Ponadto wyróżnia się tym, że jego wiązania chemiczne pomiędzy włóknami są rzadsze, co przekłada się na lepszą rozpuszczalność.

Kolagen rybi to kolagen naturalny, który pomaga uzupełnić ubytki tego białka w organizmie człowieka. Z uwagi na dobrą wchłanialność, wnika w głębokie partie skóry.

Kolagen rybi – właściwości

Właściwości kolagenu rybiego wynikają z obecnych w nich składników aktywnych. Białko to zbudowane jest z aminokwasów takich jak:

 • prolina – odgrywa ważną rolę w produkcji kolagenu, wpływając bezpośrednio na proces oddziaływania nowo powstałych cząsteczek tego białka; wspomaga szybsze gojenie się ran;

 • glicyna – stanowi prawie 1/3 kolagenu; wspomaga utrzymanie jędrnej skóry, wzmacnia mięśnie, pomaga w zachowaniu stawów w dobrej kondycji;

 • hydroksyprolina – jest pochodną proliny; ma wpływ na poprawną strukturę i funkcjonowanie kolagenu.

Warto podkreślić, że kolagen rybi stanowi bardzo dobre źródło tzw. kolagenu typu I. Uważa się go za najbardziej wartościowy dla organizmu, ponieważ oddziałuje na niego na wielu płaszczyznach jednocześnie.

Kolagen rybi, podobnie jak kolagen w ludzkim organizmie, odpowiada przede wszystkim za utrzymanie wytrzymałości mechanicznej tkanek. Mowa o zachowaniu twardości, elastyczności, sztywności i sprężystości. Ponadto kolagen ma duże znaczenie w procesach regeneracyjnych – przyspiesza gojenie ran, sprzyja zrastaniu się kości po przebytych złamaniach, a także ułatwia tworzenie blizn.

Jako że kolagen rybi wspomaga procesy odnowy komórkowej skórze, pomaga zachować młody wygląd. Wspiera redukcję zmarszczek, dba o odpowiedni poziom nawilżenia (szczególnie, gdy suplementy diety zawierają też kwas hialuronowy), poprawia jędrność i elastyczność.

Kolagen rybi

Kolagen rybi – działanie i na co pomaga

Ogromne zainteresowanie kolagenem wynika z jego dobroczynnego działania na ludzki organizm. Przyjmowany w formie tabletek lub proszku, pozwala na uzupełnienie ilości kolagenu. To przekłada się między innymi na:

 • działanie regeneracyjne – wspomaga proces gojenia się uszkodzonej skóry, np. na skutek oparzeń, wspiera proces tworzenia się blizn;

 • działanie przeciwutleniające – pomaga w ochronie przed skutkami stresu oksydacyjnego, czego efektem jest np. opóźnianie procesów starzenia;

 • działanie przeciwmiażdżycowe – pomaga zmniejszyć ryzyko zachorowania na miażdżycę oraz inne choroby będące jej konsekwencją;

 • działanie wspierające pracę stawów – pomaga zapobiec zanikaniu mazi stawowej;

 • działanie wspomagające procesy metaboliczne – ułatwia proces przemiany glukozy w energię; może mieć wpływ na redukcję zbędnych kilogramów;

 • działanie wspierające układ trawienny – suplementacja kolagenem rybim wspomaga leczenie refluksu, tzw. zespołu nieszczelnego jelita.

Nie da się ukryć, że jego fenomen tkwi przede wszystkim w dobroczynnym wpływie na stawy, ścięgna i więzadła. Suplementacja kolagenem w proszku, tabletkach lub płynie pomaga opóźnić proces ich degeneracji, co przekłada się na lepszą sprawność ruchową. Zmniejsza tym samym ryzyko tzw. sztywności stawów, powstawaniu obrzęków.

Kolagen rybi – zastosowanie

Kolagen morski – jako naturalny kolagen wykazujący powinowactwo do kolagenu obecnego w tkankach człowieka – znajduje szerokie zastosowanie w medycynie (także medycynie estetycznej) oraz kosmetologii.

Preparaty zawierające kolagen pozyskiwany z ryb morskich mogą być stosowane:

 • na stawy, aby zapewnić ich odpowiednią ruchomość i zmniejszyć podatność na kontuzje,

 • w ramach działań przeciwstarzeniowych, aby przywrócić młodzieńczy wygląd skóry,

 • w ramach pielęgnacji włosów – odżywia i zmniejsza łamliwość włosów, przeciwdziała ich wypadaniu.

Ponadto kolagen rybi ma zastosowanie w medycynie estetycznej. Na jego bazie produkowane są wypełniacze tkankowe, które wykorzystuje się do iniekcji w celu redukcji zmarszczek, wymodelowania owalu twarzy itp.

Kolagen rybi na stawy

Na szczególną uwagę zasługuje kolagen rybi stosowany na stawy. Badania potwierdzają jego wpływ na poprawę integralności chrząstki – struktury zabezpieczającej stawy przed kontuzjami.

Powszechnie uważa się, że jego niedobory w organizmie człowieka mogą zwiększać ryzyko poważnych urazów, a także zwyrodnień. Regularna suplementacja pomaga natomiast w szybszej regeneracji, redukcji dolegliwości bólowych oraz zapobiega powstawaniu nowych zmian zwyrodnieniowych.

Kolagen rybi

Jak wybrać najmocniejszy kolagen rybi?

Zastanawiasz się, jaki kolagen morski jest najmocniejszy? Obecnie przyjmuje się, że najbardziej wartościowy kolagen to białko występujące w skórze tołpygi. Dlaczego? Chodzi nie tylko o wysoką zawartość kolagenu, ale również innych aminokwasów potęgujących jego dobroczynne właściwości.

Należy pamiętać, że skuteczność preparatów zawierających najlepszy kolagen ma przede wszystkim związek z systematycznością stosowania. Tylko jego regularna suplementacja przyniesie oczekiwane efekty.

Nie bez znaczenia jest też to, w jakiej ilości przyjmowane jest białko kolagenowe. Tylko odpowiednia podaż kolagenu pomoże osiągnąć rezultaty.

Jak stosować kolagen rybi?

Właściwe stosowanie kolagenu rybiego przekłada się na możliwe do uzyskania rezultaty. Jak zatem prawidłowo go przyjmować?

Kolagen naturalny pozyskiwany z ryb morskich powinien być przyjmowany zgodnie z zaleceniami producenta. Zwykle rekomenduje się spożywanie preparatów 2 razy dziennie – najlepiej rano i wieczorem.

Zakłada się, że suplementacja kolagenem powinna trwać nie krócej niż trzy miesiące. Warto przy tym pamiętać, że na skuteczność tego białka wpływa obecność witaminy C – jest ona niezbędne w procesie produkcji. Jeżeli więc przyjmowany suplement diety zawiera wyłącznie czysty kolagen bez dodatkowych składników aktywnych, koniecznością jest witamina C przyjmowana w dowolnej formie.

Kolagen rybi – w proszku, w tabletkach czy do picia?

Na rynku dostępne są różnego rodzaju preparaty zawierające kolagen morski. Który z nich wybrać? Wiele zależy od indywidualnych preferencji.

Kolagen w proszku cieszy się ogromną popularnością. Można dodać go żywności, np. rozpuścić w koktajlach. Podobnie jest z kolagenem w płynie. Obie formy charakteryzują się dobrym wchłanianiem przez organizm.

Kolagen w tabletkach to dobre rozwiązanie, ponieważ w takiej formie zostały zminimalizowane jego właściwości alergizujące. Dość dobrze się wchłania, jednak robi to nieco wolniej w porównaniu z formą sproszkowaną czy płynną. Jeśli decydujesz się na tabletki, warto wybrać suplement diety z witaminą C w składzie. Niektóre suplementy zawierają też kwas hialuronowy.

Kolagen rybi – przeciwwskazania

Kolagen rybi – niezależnie od formy – jest bezpieczny w stosowaniu. Jako że działanie alergiczne jest niemal zerowe, nie muszą obawiać się go alergicy. Co więcej, będzie odpowiedni dla małych dzieci – szczególnie zaleca się jego łączenie z witaminą C, witaminą D, witaminą K.

Aby jednak mieć pewność, że kolagen morski będzie bezpieczny, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym. To ważne, jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki.

Kolagen rybi

Efekty stosowania kolagenu rybiego

Stosowanie kolagenu rybiego przynosi zadowalające efekty. Jednak rezultaty uzależnione są od wielu czynników, np. systematyczności, trzymania się zaleceń producenta w kwestii przyjmowanych porcji, dodatkowej suplementacji witaminy C.

Regularne przyjmowanie suplementów z kolagenem rybim wpływa korzystnie na organizm w wielu aspektach.

 • Poprzez działanie przeciwstarzeniowe można oczekiwać redukcji widocznych oznak starzenia. Zmarszczki ulegają wygładzeniu, a skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna.

 • Rybi kolagen wspomaga regenerację, dlatego możesz spodziewać się szybszego gojenia się ran. Stanowi też wsparcie leczenia oparzeń.

 • Przyjmując kolagen można wspomóc aparat ruchu. Osoby mające trudność w poruszaniu się zauważają poprawę ruchomości stawów, redukcję dolegliwości bólowych w ich obrębie.

 • Kolagen pomaga w utrzymaniu zdrowych kości, co przekłada się na mniejszą ich podatność na złamania oraz inne urazy.

Aby zauważyć efekty suplementacji kolagenem, zaleca się jego przyjmowanie przez co najmniej kilka tygodni. Osoby zmagające się z poważnymi schorzeniami układu kostno-stawowego na rezultaty muszą poczekać nawet 3 miesiące. Wiele jednak zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu.

Skutki uboczne stosowania kolagenu rybiego

Chociaż kolagen jest bezpieczny, jego spożywanie w nadmiernej ilości nie jest wskazane. Dlaczego?

Wśród skutków ubocznych można wymienić między innymi:

 • nadmierne bliznowacenie – nie tylko skóry, ale i tkanki organów (co w przypadku wątroby może prowadzić nawet do jej marskości);

 • problemy z wypróżnianiem się;

 • ogólne osłabienie.

Niektóre osoby uskarżają się na odczuwanie nieprzyjemnego posmaku.

Warto podkreślić, że skutki uboczne dotyczą nie tylko kolagenu morskiego, ale również pozyskiwanego ze skór bydlęcych, czy kolagenu wieprzowego.

Dlaczego warto stosować kolagen rybi?

Kolagen rybi jest polecany szczególnie ze względu na duże podobieństwo do kolagenu ludzkiego. Przekłada się to na znacznie lepszą skuteczność.

Suplementacja pomaga utrzymać na dłużej młody wygląd, a także zapewnić sprawność aparatu ruchu.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Dlaczego warto sięgnąć po jagody acai? Zobacz co oprócz oczyszczania może zaoferować naturalny wyciąg z brazylijskich owoców acai.
Nagietek lekarski: co wyróżnia tę popularną roślinę? Zobacz jak jej niezwykłe właściwości mogą pomóc twojej skórze!
Jod to ważny mikroelement, który powinien mieć stałe miejsce w diecie. Jest nieodzowny dla zdrowia tarczycy, reguluje proces wzrostu i dojrzewania komórek, wpływa na odporność.
Wątroba kocha ostropest, ale uwaga! Nie łącz go z 8 produktami i lekami, m.in. antybiotykami, lekami na cholesterol, przeciwbólowymi. Sprawdź, kto jeszcze powinien uważać na ostropest.
Pierwiosnek lekarski to doskonały sposób, by wspierać leczenie infekcji górnych dróg oddechowych; zobacz, co jeszcze może dla Ciebie zrobić ta niepozorna roślinka