kiedy pić siemię lniane rano czy wieczorem

Kiedy pić siemię lniane – rano czy wieczorem? – Zalecane pory, kiedy nie można, jak długo pić, czy warto i co nam to daje

Czy siemię lniane lepiej pić rano, czy wieczorem? Jak długo kontynuować kurację, by była ona nie tylko skuteczna, ale i bezpieczna? Niewielkie złote lub brązowe ziarenka są znane każdemu. Wyglądają bardzo niepozornie, ale przynoszą zaskakujące efekty zarówno dla zdrowia, samopoczucia, jak i urody. Przeczytaj o tym dlaczego warto stosować siemię lniane i sprawdź jakie przeciwwskazania mogą stanąć na drodze do rozpoczęcia przyjmowania nasion lnu.

Siemię lniane to nasiona lnu pospolitego, zwanego także często lnem pospolitym. Występują one w dwóch podstawowych odmianach: złotej i brązowej. Każda z nich posiada łagodny smak o delikatnie orzechowej nucie, dlatego doskonale komponują się z wieloma potrawami.

Siemię lniane należy dodać do wody, mleka lub jogurtu i odstawić na pewien czas — aż do momentu, gdy siemię napęcznieje. Tak przygotowany kisiel może być spożywany o dowolnej porze dnia, warto jedynie pamiętać, że w zależności od częstotliwości oraz czasu spożycia, wpływ siemienia lnianego na organizm będzie się różnił.

Siemię lniane wypijane rano, na czczo, poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego i stanowi naturale wsparcie w przypadku zgagi, nadżerek, wrzodów oraz stanów zapalnych jelit. Siemię lniane pite na noc zwiększa lepkość spożywanych pokarmów i pomaga wyeliminować zaparcia i biegunki. Powoduje też uczucie sytości, dzięki któremu możliwe będzie zmniejszenie posiłków spożywanych w ramach kolacji.

kiedy pić siemię lniane rano czy wieczorem

Jakie są zalety i wady picia siemienia lnianego na czczo rano?

Picie siemienia lnianego rano okazuje się być szczególnie skuteczne w przypadku problemów trawiennych. Nasiona lnu wspierają prawidłową pracę żołądka, zapobiegają zgadze, refluksowi, bólowi brzucha oraz wrzodom. Picie kiślu z siemienia lnianego o poranku wspiera mikrobiotę układu pokarmowego i zapewnia uczucie sytości na długi czas, co może być szczególnie pomocne dla diet mających na celu zmniejszenie wagi.

Zaletą picia siemienia lnianego rano jest także oszczędność czasu — wiele osób zalewa ziarna lnu wodą i pozostawia je na noc do napęcznienia. W ten sposób napój jest gotowy do spożycia zaraz po przebudzeniu.

Siemię lniane jest bogate w błonnik pokarmowy, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz szereg witamin (A, C, D, witaminy z grupy B, E, K). Właściwie nie odnotowano żadnych wad stosowania kiślu lnianego rano. Warto jedynie pamiętać o tym, że świeżo zmielone nasiona zwiększają wykorzystanie witamin, minerałów i białka roślinnego z siemienia oraz sprawiaja, że cenne składniki nie ulegają utlenieniu. Wyklucza to więc zalewanie siemienia na noc i wymaga wcześniejszej pobudki w celu przygotowania napoju.

Jakie są zalety i wady picia siemienia lnianego wieczorem?

Siemię lniane wypijane na noc pomaga rozwiązać problemy związane z nieprawidłową pracą jelit oraz zaparciami. Kisiel lniany może także wspierać zdrowy sen — tryptofan zawarty w nasionach wspomaga wytwarzanie melatoniny, która jest hormonem regulującym pracę snu. Nieprawidłowy poziom melatoniny może powodować problemy z zasypianiem. Dodatkowo tryptofan to także aminokwas biorący udział w produkcji serotoniny poprawiającej samopoczucie oraz uczestniczącej w syntezie melatoniny.

Stosowanie siemienia lnianego przed snem ma swoje uzasadnienie szczególnie u osób, którym trudno poradzić sobie z nocnym podjadaniem. Błonnik zawarty w ziarnach lnu zapewnia uczucie sytości i pomaga ograniczyć ochotę na jedzenie w ciągu nocy.

Picie siemienia lnianego na noc nie powoduje niepożądanych efektów, jednak porę picia napoju najlepiej dobrać na podstawie obserwacji własnego organizmu. Należy także pamiętać, że kluczem do skuteczności kuracji jest przede wszystkim regularne spożywanie siemienia lnianego.

kiedy pić siemię lniane rano czy wieczorem

Czy zalecane jest picie siemienia lnianego na noc?

Czasami pojawia się dylemat kiedy pić siemię lniane: rano czy wieczorem. Nie ma konkretnych wskazań, kiedy najlepiej pić siemię lniane, a tym bardziej wytycznych, według których picie siemienia lnianego na noc mogłoby powodować negatywne skutki. Jest to wręcz zalecane osobom, które chciałyby zrzucić wagę, a na przeszkodzie stoi im wieczorne i nocne podjadanie. Kisiel z siemienia lnianego daje poczucie sytości, co może znacznie ograniczyć lub nawet wyeliminować nocne wycieczki do lodówki.

Picie siemienia lnianego przed położeniem się do łóżka może też przynieść inne korzyści — zawarty w lnie aminokwas o nazwie tryptofan bierze udział w syntezie melatoniny, która czuwa nad tym, by cykl czuwania i snu pozostawał niezaburzony.

Tym, którzy mają problem z zapamiętaniem stosowania regularnie leków oraz systematycznego prowadzenia kuracji, przydatna może okazać się rada by, zamiast kiślu lnianego wybrać jogurt lub sałatkę z dodatkiem nasion.

Kiedy pić siemię lniane przed czy po jedzeniu?

Są różne metody włączenia siemienia lnianego do codziennej diety. Oprócz najbardziej znanej formy — kiślu z siemienia na wodzie — można spotkać się także z dodawaniem zmielonych nasion do koktajli, jogurtu, kanapek oraz samodzielnie wypiekanego pieczywa.

Siemię lniane ma właściwości osłonowe, stąd często można spotkać się ze wskazaniem, aby spożywać go na czczo. Ma to na celu załagodzenie problemów układu pokarmowego, zwłaszcza dolegliwości objawiających się zgagą lub bólem brzucha. Picie siemienia przed jedzeniem, a w szczególności przed pierwszym, porannym posiłkiem, zalecane jest zwłaszcza:

– osobom z chorobą wrzodową

– osobom posiadającym nadżerki w przewodzie pokarmowym

– osobom cierpiącym na refluks żołądkowo-przełykowy

Wypicie siemienia lnianego po posiłku nie jest ani błędne, ani szkodliwe. Nie zaszkodzi jednak zapamiętać, że błonnik pokarmowy występujący w siemieniu lnianym pęcznieje, powodując w ten sposób uczucie sytości. Wypicie siemienia lnianego przed jedzeniem pomoże wyregulować apetyt i sięgać po mniejsze porcje.

kiedy pić siemię lniane rano czy wieczorem

Kiedy nie można pić siemienia lnianego? – przeciwwskazania

Siemię lniane jest bezpiecznym i naturalnym produktem oferującym wiele dobroczynnych właściwości. Jednak nawet ono posiada przeciwwskazania do jego stosowania. Dotyczą one w pierwszej kolejności osób z alergią na siemię lniane. Reakcja uwidacznia się w postaci świądu skóry, wymiotów, nudności, biegunki oraz niedrożności nosa.

Także osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe (np. aspiryna) powinny unikać stosowania siemienia lnianego lub skonsultować jego regularne stosowanie ze swoim lekarzem prowadzącym. Warto też pamiętać, że nasiona lnu powlekają czymś na kształt mazi błonę śluzową przewodu pokarmowego, co może powodować ograniczone wchłanianie przyjmowanych leków. Czy osoby, które muszą przyjmować leki na stałe, nie mogą więc pić siemienia lnianego? Mogą! Wystarczy, że będą stosować swoje medykamenty na około godzinę przed lub dwie godziny po wypiciu siemienia lnianego.

Sięgając po siemię lniane, należy zadbać o prawidłową podaż płynów w ciągu dnia. W przeciwnym razie może dojść do odwodnienia organizmu, a efekt stosowania siemienia będzie zupełnie odwrotny od zamierzonego — mogą pojawić się zaparcia, wzdęcia, nudności i gazy.

Jak długo można pić siemię lniane? – czy można pić je codziennie?

Aby kuracja siemieniem lnianym przyniosła oczekiwane rezultaty, należy zadbać o systematyczność stosowania. Siemię lniane należy pić codziennie, a najlepiej kilka razy dziennie. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to produkt, który posiada wysoką zawartość błonnika wpływającego na liczbę wypróżnień. Na początek warto więc zacząć od niewielkich ilości i dopiero stopniowo zwiększać ilość dziennego spożycia. Każdy organizm reaguje inaczej i o wiele lepszą strategią będzie powolne powiększanie porcji i bezpieczna poprawa samopoczucia, niż rozpoczęcie od zbyt dużej dawki i mierzenie się z negatywnymi tego rezultatami.

Jedną z podstawowych pobudek do stosowania siemienia lnianego jest poprawa perystaltyki jelit, usprawnienie rytmu wypróżnień oraz zmniejszenie uczucia łaknienia. Kuracja siemieniem lnianym nie powinna przekraczać jednorazowo 8-12 tygodni. Jeśli po tym czasie chcemy nadal kontynuować picie siemienia, warto skonsultować to z lekarzem.

Czy warto pić siemię lniane? – co nam to daje?

Siemię lniane dostarcza do organizmu cenne składniki takie jak: błonnik, kwasy tłuszczowe, w tym kwas linolenowy, a także fitoestrogeny i antyoksydanty. Stosowanie siemienia lnianego jest wskazane szczególnie w następujących sytuacjach:

– Wsparcie dla odchudzania. Siemię lniane dzięki błonnikowi zapewnia uczucie sytości, które ustrzeże przed jedzeniem zbyt dużo i zbyt często. Rozpuszczone siemię lniane redukuje także ilość wchłanianej glukozy i pomaga eliminować tłuszcz z organizmu wraz z regularnymi wypróżnieniami.

– Zbyt rzadkie wypróżnienia. Nasiona lnu pomagają pozbyć się problemów z zaparciami. Już ok. 6 łyżek siemienia podzielonych na 3 dzienne porcje pomaga zwiększyć częstotliwość wizyt w toalecie. Jedyne, o czym należy pamiętać to prawidłowe nawodnienie — podczas kuracji siemieniem lnianym picie większej ilości wody jest obowiązkowe, aby nie uzyskać efektu przeciwnego, do tego, którego oczekujemy.

– Problemy w obrębie układu pokarmowego. Siemię lniane pomaga przy leczeniu choroby wrzodowej. Śluz z siemienia lnianego tworzy powłokę ochronną, która przeciwdziała podrażnieniom spowodowanym działaniem kwasu żołądkowego.

– Zaburzenie cyklu snu i czuwania. W siemieniu lnianym znajduje się tryptofan, który redukuje uczucie niepokoju i bierze udział w produkcji melatoniny odpowiadającej za zdrowy i regenerujący sen.

Jakie są efekty regularnego picia siemienia lnianego?

Regularne picie siemienia lnianego nie jest specjalnie problematyczne, a efekty takiej kuracji są niezwykle zachęcające. Przygotowanie zawiesiny z siemienia lnianego trwa kilka chwil, tak samo jak jej wypicie. To niewielki koszt w porównaniu do możliwości wyeliminowania problemów z zaparciami. Systematyczna kuracja ziarnami lnu pomaga wyrgulować wypróżnienia, co w wielu przypadkach skutkuje także obniżeniem wagi i lepszym samopoczuciem.

Stosując siemię lniane codziennie sprawiamy, że błony śluzowe organów takich jak żołądek oraz dwunastnica zyskują dodatkową ochronę przed negtywnym działaniem kwasu solnego. Dzięki temu obniżamy ryzyko wystąpienia stanów zapalnych w tym obrębie.

Siemię lniane pomaga także poprawić kondycję skóry – witamina E występująca w lnie wpływa pozytywnie na jej elastyczność. Oprócz picia kiślu lnianego, siemię można stosować także zewnętrznie. Olej z ziaren siemienia lnianego przyspierza regenerację skóry i wspiera leczenie chorób skórnych.

Już kilka tygodni kuracji siemieniem lnianym pozwala zauważać znaczącą poprawę w funkcjonowaniu układu pokarmowego oraz układu odpornościowego. Warto także podkreślić, że na piciu siemienia lnianego zyskuje także cera – zmiany skórne wyciszają się, a skóra jest zdecydowanie bardziej nawilżona.

KATEGORIE

ZDROWA DIETA

ZDROWA DIETA

PRZEPISY

PRZEPISY

OLEJE

OLEJE

MIODY

MIODY

SUPERFOODS

SUPERFOODS

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Kapary, kojarzone jako aromatyczny dodatek do dań, wykazują szereg cennych właściwości. Wspomagają np. pracę układu odpornościowego. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto je spożywać.
Poznaj tajniki erytrytolu i ksylitolu! Ten artykuł ujawnia kluczowe różnice, zalety i porady, które pomogą Ci wybrać najlepszy słodzik dla Twojego zdrowia i smaku.
Olej z awokado to składnik wielu kosmetyków, sprawdź, jakie ma działanie i jak może poprawić kondycję Twoich włosów, skóry i paznokci.
Olej cbd wytwarzany jest z nasion konopi siewnej i znany głównie z działania przeciwbólowego i uspokajającego. CBD wykazuje jednak wiele więcej właściwości zdrowotnych.
Olej z dziurawca korzystnie wpływa na organizm, wspomaga układ nerwowy i poprawia samopoczucie, ponadto działa przeciwzapalnie, przyciwbakteryjnie i przeciwbólowo.