działanie uboczne kardamonu

Działania uboczne kardamonu – Skutki uboczne, przeciwwskazania, objawy, ryzyko i bezpieczne stosowanie

Kardamon to roślina pochodząca z Indii. Zachwyca swoim smakiem i aromatem, a jednocześnie oferuje także wiele właściwości prozdrowotnych. Dostarcza cennych przeciwutleniaczy, ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Istnieją jednak okoliczności, w których stosowanie kardamonu jest niewskazane. Kogo dotyczą przeciwwskazania do przyjmowania kardamonu? Na czym polega bezpieczne stosowanie tej przyprawy?

Kardamon to przyprawa należąca do rodziny imbirowatych. Jest znana i ceniona od stuleci — zarówno w kontekście walorów smakowych, jak i ze względu na swoje właściwości lecznicze. Występuje podział na kardamon zielony oraz kardamon czarny, przy czym odmiana zielona jest uznawana za jedną z droższych przypraw świata. W roślinie tej najcenniejszym surowcem są owoce kardamonu, a dokładniej zawarte w niej nasiona, które wydobywa się z owocni o owalnym kształcie.

Aromat kardamonu przywodzący na myśl imbir i cytrynę jest bardzo chętnie stosowany w kuchni indyjskiej. Stosowany jest także do mieszanek przyprawowych takich jak curry lub garam masala. Spożywanie kardamonu ma pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i może przyczyniać się do zmniejszania ryzyka wystąpienia miażdżycy

Kardamon jest powszechnie uważany za roślinę bezpieczną, o ile stosuje się go w rozsądnych ilościach. Stosowanie więcej niż 3 g kardamonu dziennie uważane jest już jako zbyt wysokie i mogące powodować konsekwencje zdrowotne — najczęściej w postaci przypadłości od strony układu pokarmowego (np. biegunka, niestrawność).

Na podstawie przeprowadzonych badań zauważono, że w nielicznych przypadkach po spożyciu kardamonu może wystąpić także delikatne zapalenie w obrębie języka oraz skóry. Jak dotychczas nie odnotowano jednak innych, negatywnych konsekwencji spożywania kardamonu.

Nie przeprowadzono jak dotąd szczegółowych badań na temat bezpieczeństwa stosowania kardamonu przez kobiety w ciąży, kobiety karmiące oraz małe dzieci. Dlatego też nie zaleca się stosowania kardamonu przez osoby należące do tych grup, a przynajmniej nie powinny one stosować go w większych ilościach.

działanie uboczne kardamonu

Jakie są możliwe objawy niepożądane przy stosowaniu kardamonu?

Podobnie jak inne przyprawy korzenne, kardamon może wywołać mocną reakcję alergiczną. Dotyczy to nie tylko alergików uczulonych na kardamon, ale także osób z wrażliwą skórą, układem pokarmowym lub układem oddechowym. Objawy, które można obserwować to czerwona, piekąca wysypka, opuchlizna w obrębie gardła, ucisk w klatce piersiowej, utrudnione oddychanie. Takie symptomy mogą pojawić się po spożyciu kardamonu, ale także po inhalacji olejkiem aromatycznym z zawartością kardamonu lub po spożyciu naparu zawierającego przyprawę.

Przyjmowanie nadmiernych ilości kardamonu może przynieść także negatywny rezultat dla kamieni żółciowych. Układ trawienny nie jest w stanie przyswoić kardamonu w całości, w efekcie czego drobinki przyprawy mogą zalegać w przewodzie pokarmowym, tworząc złogi. Osoby cierpiące na kolkę wątrobową i stojącą u jej podstaw kamicę żółciową powinny więc zupełnie zrezygnować ze spożycia kardamonu.

Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych przy stosowaniu kardamonu?

Działanie uboczne kardamonu występuje niezwykle rzadko. Najczęściej wtedy, kiedy kardamon mielony stosowany jest w nadmiernych ilościach. Aby więc przeciwdziałać występowaniu niepożądanych efektów spożycia tej przyprawy, nie należy przesadzać z jej dzienną podażą. Kardamon mielony, kardamon w strączkach oraz nasionach — każda z postaci kardamonu ma takie samo działanie, choć uznaje się, że strączki w całości najdłużej utrzymują swój smak oraz aromat.

Jedna łyżeczka kardamonu waży ok. 2 g, a uważa się, że 3 g kardamonu spożywanego regularnie wystarczą, aby przynieść widoczne efekty zdrowotne. Nie ma potrzeby przekraczać tej dawki, tym bardziej że kardamon stosowany w nadmiarze może być szkodliwy. Przyprawa często sprzedawana jest w postaci strąków, przy czym 2-3 strąki kardamonu odpowiadają mniej więcej 1 płaskiej łyżeczce zmielonej przyprawy. Tyle zwykle wystarczy, aby nadać wyjątkowego aromatu kawie, herbacie lub przygotowywanym potrawom.

Aby uniknąć działań niepożądanych związanych z zastosowaniem kardamonu, osoby z wrzodami lub nieżytem żołądka powinny całkowicie unikać nasion oraz oleju z tej rośliny.

działanie uboczne kardamonu

Jakie są przeciwwskazania do stosowania kardamonu?

Kardamon jest bardzo cenioną przyprawą i oferuje wiele leczniczych właściwości. Posiada korzenny, ostro-słodki aromat, który nadaje potrawom charakterystycznego posmaku. Zawiera także ważne witaminy i minerały, takie jak witamina C, niacyna, żelazo, wapń i potas, które wspierają zdrowie i poszczególne układy organizmu.

Mimo powyższych zalet warto pamiętać, że kardamon wiąże się także z pewnymi przeciwwskazaniami. Przeszkodą do stosowania kardamonu i napojów, olejków oraz potraw z kardamonem są przede wszystkim:

– nadwrażliwość na przyprawy korzenne, w tym kardamon

– reakcje alergiczne po spożyciu kardamonu

– wrzody, nieżyt żołądka, zapalenie błony śluzowej żołądka

– ciąża lub karmienie piersią

Pojawiają się także głosy, według których kardamon może wpływać niekorzystnie na działanie niektórych leków. Mowa tutaj o preparatach o charakterze przeciwdepresyjnych, antyzakrzepowych oraz o aspirynie. Tę kwestię warto jednak skonsultować indywidualnie ze swoim lekarzem prowadzącym.

Czy kobiety w ciąży i laktacji mogą bezpiecznie stosować kardamon?

Kobiety w ciąży oraz matki karmiące powinny zwracać szczególną uwagę na to, co wprowadzają do swojej diety. To, co wydaje się zupełnie niegroźne i pozornie bezpieczne, w tym odmiennym stanie może okazać się niebezpieczne i niewskazane. Wśród składników, które należy brać pod lupę, znaleźć można także naturalne zioła oraz przyprawy.

Wiele z tych preparatów stanowi naturalną i pewną alternatywę dla zakazanych środków aptecznych. I tak: melisa, rumianek, mięta, imbir, pokrzywa i kminek mielony zalecane są ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, regulujące trawienie oraz uspokajające. Na drugiej szali znajduje się jednak szereg ziół i przypraw, które mogą wywołać przedwczesne skurcze lub wpływają negatywnie na rozwój płodu. Wśród nich wymienia się zwłaszcza: tymianek, rozmaryn, żeń-szeń, chmiel, cynamon, kolendra.

A co z kardamonem? Uznaje się, że jest on bezpieczny dla kobiet w ciąży oraz w okresie laktacji, jednak w umiarkowanych ilościach. Kardamon wspiera procesy trawienne, pomaga usunąć szkodliwe toksyny z organizmu i działa przeciwzapalnie. Przyjmowanie 1-2 łyżeczek kardamonu dziennie w formie przyprawy do potrawy, herbaty lub kawy jest więc bezpieczne. Warto jednak pamiętać, że wszelkie wątpliwości dotyczące diety w ciąży i w okresie karmienia można zawsze przedyskutować ze swoim lekarzem prowadzącym lub lekarzem pediatrą.

działanie uboczne kardamonu

Czy dzieci poniżej 6 roku życia mogą spożywać kardamon?

Dzieci do 6 miesiąca życia nie potrzebują żadnych innych pokarmów oraz płynów poza mlekiem matki lub mieszanką mlekozastępczą. Po tym okresie, choć ich dieta jest stopniowo rozszerzana, nadal występują pewne ograniczenia. Zioła — choć są całkowicie naturalnymi produktami — wykazują właściwości lecznicze i mają silny wpływ na organizm. Jeśli są stosowane u dzieci, zawsze powinno to być skonsultowane i skontrolowane przez specjalistę.

Dodatkowo warto pamiętać o tym, że małe dzieci posiadają niedojrzały układ pokarmowy, a także odpornościowy i nerwowy, dlatego nawet zioła i przyprawy o łagodnym działaniu mogą wywołać niepożądane konsekwencje. I, o ile podawanie kardamonu w formie przyprawy użytej w małych ilościach do potrawy może być bezpieczne, o tyle codzienne podawanie przyprawy przez dłuższy czas nie jest wskazane. Z tego powodu nie należy stosować olejku eterycznego oraz nasion kardamonu u dzieci do 6 roku życia.

U bardzo małych dzieci najlepszym płynem do podania jest zawsze woda. W przypadku przypraw — są one zalecane jako alternatywa dla soli i cukru (wykluczanych najczęściej aż do 2 roku życia dziecka), wystarczą jednak znikome ilości, żeby zapewnić maluchowi nowych, ciekawych doznań smakowych.

Jak bezpiecznie stosować kardamon?

Zastosowanie kardamonu w kuchni, do celów kulinarnych nie powinno przysparzać problemów zdrowotnych. Istnieją dwa rodzaje kardamonu: kardamon zielony oraz kardamon czarny. Z pierwszego z nich, określanego także jako kardamon malabarski, uzyskiwana jest najwyższej jakości przyprawa kardamon, która — obok wanilii i szafranu — jest najdroższą przyprawą świata. Poza doznaniami smakowymi ich bezpieczeństwo stosowania nie różni się jednak niczym.

Zaleca się stosowanie kardamonu przy leczeniu górnych dróg oddechowych, zwłaszcza przy przeziębieniu i grypie. Czarna herbata z dodatkiem kardamonu pomaga załagodzić dokuczliwe objawy choroby: działa rozgrzewająco, przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Rozgrzewający napar z niewielką ilością kardamonu to bezpieczny sposób na zastosowanie tej przyprawy.

Kardamon występuje na rynku w kilku postaciach, jednak dla osób o delikatnym układzie trawiennym zaleca się kardamon mielony lub olejek kardamonowy. Za bezpieczne zastosowanie kardamonu uznaje się 2-3 łyżeczki tej przyprawy dziennie.

Czy stosowanie kardamonu jest bezpieczne?

Kardamon należy do najbardziej wartościowych przypraw i ma liczne właściwości prozdrowotne. Stosowany w niewielkich ilościach, w formie przyprawy, jest bezpieczny praktycznie dla każdego. Zakładając więc zachowanie ostrożności i odpowiedniego dawkowania, można uznać, że stosowanie kardamonu jest nieszkodliwe.

Przeciwwskazania: kardamon

Do szczególnej ostrożności zachęca się zwłaszcza alergików uczulonych na przyprawy korzenne, pacjenci z kamicą żółciową (nadmierne ilości kardamonu mogą wywołać kolkę żółciową), kobiety w ciąży lub karmiące piersią.

Kardamon posiada wiele właściwości leczniczych — chętnie wykorzystywany jest zarówno w branży farmaceutycznej jak i w przemyśle kosmetycznym. Kardamon znajduje zastosowanie również w kuchni, a jego ciekawy, korzenny smak nadaje potrawom nuty orientu. O ile stosowanie dużych ilości kardamonu może być problematyczne, o tyle przyjmowanie go w niewielkich ilościach, nawet codziennie nie powinno stanowić żadnego problemu — tak dla zdrowia, jak i dla samopoczucia.

KATEGORIE

ZDROWA DIETA

ZDROWA DIETA

PRZEPISY

PRZEPISY

OLEJE

OLEJE

MIODY

MIODY

SUPERFOODS

SUPERFOODS

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Miechunka to niebanalna roślina rodem z Ameryki Południowej. Posiada soczyste, słodko-kwaśne, nasycone cennymi antyoksydantami owoce i urokliwe kwiaty w formie złocistych dzwonków.
Syrop z cebuli to tradycyjny specyfik stosowany w walce z przeziębieniem. Sprawdź inne właściwości tego preparatu i zobacz, jak go przygotować. Poznaj przepisy na syrop z cebuli.
Orzechy włoskie znane są ze swoich prozdrowotnych właściwości, ale o niektórych z nich, na pewno nie wiedziałeś wcześniej!
Olej z dziurawca korzystnie wpływa na organizm, wspomaga układ nerwowy i poprawia samopoczucie, ponadto działa przeciwzapalnie, przyciwbakteryjnie i przeciwbólowo.
Borówka czernica jest źródłem wielu cennych substancji, które odpowiadają za jej właściwości. Wspomaga leczenie cukrzycy, sprzyja pracy mózgu. Dowiedz się więcej.