ostropest-plamisty-skutki-uboczne-00

6 skutków ubocznych stosowania ostropestu plamistego - Szkodliwość, przeciwwskazania i bezpieczeństwo stosowania

Ostropest plamisty to roślina, która znana jest z korzystnego działania na wątrobę i procesy trawienne. Ostropest plamisty mielony może być stosowany jako dodatek do owsianki, musli czy wypieków. W sprzedaży znajdziemy suplementy diety zawierające ekstrakt z nasion ostropestu plamistego oraz inne produkty spożywcze, które mogą wspomagać pracę wątroby i przynosić inne korzyści zdrowotne.

Choć suplementacja ostropestem plamistym wykazuje wiele korzyści na układ pokarmowy, warto dowiedzieć się jakie skutki uboczne może przynieść nieprawidłowe stosowanie ostropestu i nadmierne stosowanie preparatów z tą rośliną. W tym artykule dowiemy się nie tylko, na co pomaga ostropest plamisty i jak wygląda ostropest plamisty, ale przede wszystkim poznamy ewentualne działania niepożądane, jakie mogą wynikać z suplementacji.

Ostropest plamisty (Silybum marianum) to roślina zielna z rodziny astrowatych, pochodząca z obszarów basenu Morza Śródziemnego, Azji Zachodniej i Północnej Afryki. Jest powszechnie znana także pod nazwą „mariendistel” w języku niemieckim lub „milk thistle” w języku angielskim. Roślina ta od wieków jest ceniona za swoje korzystne właściwości zdrowotne.

Ostropest plamisty jest znany ze swoich charakterystycznych owoców, które zawierają składniki aktywne, takie jak sylimaryna, sylidianina i sylchristyna. Te substancje to związki flawonolignanowe, które uznaje się za główne biologicznie aktywne składniki ostropestu plamistego.

W medycynie naturalnej i suplementacji ostropest plamisty jest stosowany ze względu na swoje potencjalne korzyści dla zdrowia w zakresie ochrony wątroby. Sylimaryna, główny składnik aktywny tej rośliny, jest uważana za zdolną do ochrony komórek wątroby przed szkodliwymi działaniami toksyn, takich jak alkohol, leki, substancje chemiczne i inne czynniki.

Ostropest plamisty właściwości

Olej z ostropestu stosowany jest przede wszystkim jako wsparcie dla wątroby. Produkt wykazuje także właściwości łagodzące dolegliwości skórne ze względu na zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych (takich jak kwas linolowy) oraz witaminy E. Tworzony z ostropestu olej opóźnia starzenie skóry, wspiera jej regenerację i łagodzi stany zapalne.

Obecna w składzie rośliny silmaryna wspiera biosyntezę białek, stymuluje wydzielanie soków trawiennych i soku żołądkowego oraz ogranicza utlenianie lipidów, co może mieć korzystny wpływ dla osób odchudzających się. Sylibina i inne flawonoidy zawarte w ostropeście ochraniają miąższ wątroby i mogą wzmacniać ściany naczyń krwionośnych.

Owoc ostropestu plamistego poprawia apetyt i może wpływać korzystnie na stan wątroby. Zawarte w ostropeście plamistym składniki odżywcze wykazują właściwości przeciwutleniające. Owoce ostropestu polecane są w trakcie odchudzania i dla osób, które chcą utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi.

ostropest-plamisty-skutki-uboczne-01

Ostropest plamisty skutki uboczne. Jakie są działania niepożądane stosowania ostropestu plamistego?

Ostropest plamisty zawiera wiele cennych składników, takich jak zdrowe kwasy organiczne czy, nienasycone kwasy tłuszczowe. Produkt działa przeciwutleniająco i wspomaga regenerację wątroby. Jeżeli chodzi o ostropest plamisty, właściwości zdrowotne są oczywiste, jednak wiele osób zastanawia się, czy wyciągi z ostropestu plamistego wykazują skutki uboczne.

Ostropest plamisty to popularna roślina, której stosowanie w większości przypadków nie powinno powodować skutków ubocznych. Podczas suplementacji trzeba jednak zwracać uwagę na jakość wyciągu z owoców ostropestu oraz jego zawartość w danym produkcie. Chcąc uniknąć wystąpienia działań niepożądanych, należy zarówno nasiona ostropestu, jak i inne formy zioła spożywać w zalecanych dawkach terapeutycznych.

1. Reakcje alergiczne

Alan R.Gaby w 2006 roku podkreślił, że osoby uczulone na rośliny z rodziny astrowatych mogą być też uczulone na owoce ostropestu plamistego, dlatego zaleca się im ostrożność w spożywaniu suplementów diety z tym składnikiem, ze względu na wystąpienie reakcji alergicznych, takich jak: wysypka, pokrzywka, zaczerwienienie oczu, nieżyt nosa, trudności z oddychaniem, obrzęk twarzy, łagodne działanie przeczyszczające.

2. Ciąża i karmienie piersią

Według informacji zawartych w „Natural Medicines Comprehensive Database” (2012) nie ma wystarczających danych świadczących o bezpieczeństwie stosowania preparatów z ostropestem w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią. Dlatego nie zaleca się stosowania zioła przyszłym matkom i kobietom w czasie karmienia piersią.

3. Obniżenie poziomu cukru we krwi

Według „Natural Medicines Comprehensive Database” (2012) właściwości lecznicze ostropestu obejmują zdolność obniżania poziomu cukru we krwi. Przy suplementacji niekiedy zaleca się dostosowanie dawki leków przeciwcukrzycowych.

4. Choroby wątroby

W publikacji „Liver Injury from Herbals and Dietary Supplements in the U.S. Drug-Induced Liver Injury Network”, 2006 Navarro i współpracownicy zwracają uwagę na to, że pomimo tego, iż ostropest plamisty pomaga chronić komórki wątroby, a lek z nasion ostropestu stosuje się przy marskości wątroby, to jednak roślina może być szkodliwa dla osób cierpiących na pewne rzadkie choroby genetyczne, mające wpływ na wątrobę.

5. Choroby pęcherzyka żółciowego

Mills i Bone w swojej publikacji (Simon Mills, Kerry Bone, „The Essential Guide to Herbal Safety”, 2005) wyciągnęli wnioski, że jeżeli chodzi o ostropest plamisty, właściwości rośliny zwiększające produkcję żółci mogą stanowić problem dla osób cierpiących na choroby pęcherzyka żółciowego.

6. Interakcje z lekami

Hawke i współpracownicy (Ryan L. Hawke, „The effects of milk thistle (Silybum marianum) on human cytochrome P450 activity”, 2010) zauważyli, że choć ostropest plamisty stosuje się przede wszystkim dlatego, że chroni wątrobę, zioło może wpływać na metabolizm w wątrobie niektórych leków, a takie działanie może zaburzać skuteczność farmaceutyków.

ostropest-plamisty-skutki-uboczne-02

Czy ostropest plamisty jest szkodliwy?

Ostropest plamisty to popularna roślina o właściwościach zdrowotnych, którą często zaleca się między innymi przy uszkodzeniach wątroby spowodowanych zażywaniem określonych leków.

Można zażywać ostropest w przypadku problemów z trawieniem, a nawet przy takich dolegliwościach jak krwawienie z jelita grubego. Jego nasiona wykorzystywane są do produkcji leku stosowanego między innymi przy kamicy żółciowej i innych schorzeniach, takich jak stłuszczenie wątroby.

Zazwyczaj preparaty zawierające ekstrakt z owoców ostropestu plamistego są dobrze tolerowane. Ostropest plamisty mielony sprawdza się jako dodatek w codziennej diecie wielu osób.

Istnieją jednak pewne przeciwwskazania związane ze stosowaniem ostropestu plamistego. Zmielonych nasion i innych produktów z rośliny nie zaleca się dzieciom do 12. roku życia, jak również kobietom w ciąży i w okresie laktacji. Nie zaleca się stosowania produktów wykonanych na bazie rośliny w celu leczenia ostrych zatruć.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania ostropestu plamistego?

Zastosowanie ostropestu plamistego w medycynie naturalnej jest bardzo szerokie. Preparaty na bazie ostropestu plamistego są łatwo dostępne w aptekach i sklepach zielarskich. Ze względu na tak łatwy dostęp, każdy suplement diety zawierający ekstrakt z ostropestu plamistego powinien być zażywany z uwzględnieniem przeciwwskazań:

  • nadwrażliwość na ostropest plamisty i inne rośliny z rodziny astrowatych;

  • ciąża i karmienie piersią;

  • wiek do 12 roku życia;

  • choroby wątroby w zaawansowanym stadium;

  • interakcje z lekami.

Ze względu na to, że nasiona ostropestu mogą wchodzić w integracje z niektórymi lekami stosowanymi w znieczuleniu i opiece pooperacyjnej, zaleca się zakończyć zażywanie ostropestu na ok. 14 dni przed planowanym zabiegiem.

ostropest-plamisty-skutki-uboczne-03

Jak bezpiecznie stosować ostropest plamisty?

Właściwości lecznicze ostropestu plamistego są niewątpliwe. Do celów leczniczych wykorzystywane są przede wszystkim nasiona rośliny, choć w sprzedaży znajdziemy także olej z ostropestu. Z nasion ostropestu wytwarza się lek stosowany między innymi w przypadku stłuszczenia czy marskości wątroby. Jak każdy lek, należy go stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty i ściśle przestrzegać zalecanych dawek.

Olej z ostropestu to świetne wsparcie dla wątroby, ale również stosowanie tego suplementu wymaga zachowania szczególnej ostrożności i przestrzegania odpowiedniej dziennej ilości produktu. Warto wiedzieć, że olej z ostropestu można stosować nie tylko wewnętrznie, ale też zewnętrznie w leczeniu dolegliwości skórnych. Zaleca się wybierać olej ekologiczny tłoczony na zimno, gdyż taki zachowuje najwięcej właściwości zdrowotnych.

Ostropest jest surowcem zielarskim, dlatego, chcąc mieć pewność bezpiecznego stosowania produktu, warto kierować się poniższymi wskazówkami:

Wybierać ostropest, olej tłoczony z ostropestu oraz inne produkty z ziołem ze sprawdzonych źródeł. Tłoczony z ostropestu olej powinien być przygotowywany na zimno.

Stosować zalecane dawki ostropestu i nie przekraczać rekomendowanych ilości.

W przypadku, gdy ostropest zażywany jest w celach zdrowotnych, należy uwzględnić, ile powinna trwać terapia i nie stosować ostropestu dłużej.

Ostropest to produkt, którego stosowanie powinno być bezpieczne przy odpowiednim dawkowaniu. Warto jednak monitorować reakcje organizmu w celu zaobserwowania ewentualnych symptomów alergii lub innych działań niepożądanych.

Bezpieczne stosowanie ostropestu plamistego wiąże się także z odpowiednim przechowywaniem produktu. Kupując suplementy diety zawierające ostropest, należy sprawdzić instrukcję przechowywania i stosować się do zaleceń.

Podsumowanie

Chociaż ostropest plamisty jest ogólnie uważany za bezpieczny, istnieją pewne czynniki, które mogą spowodować działania niepożądane u niektórych osób. Warto zapoznać się z ewentualnymi przeciwwskazaniami oraz reakcjami ubocznymi, jakie mogą wystąpić w przypadku stosowania ostropestu.

Takie informacje znacznie zwiększą bezpieczeństwo suplementacji i pozwolą w pełni cieszyć się prozdrowotnym bogactwem tego zioła.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Tauryna ma bogaty repertuar cennych właściwości. Dodaje energii, zwiększa wydajność mięśni, poprawia pracę mózgu, chroni komórki przed uszkodzeniami, wspiera serce i wątrobę...
Lizyna należy do aminokwasów egzogennych, więc trzeba ją dostarczać z zewnątrz, ważne, by utrzymać ją na odpowiednim poziomie - daje pozytywne efekty, a niedobory mogą stanowić zagrożenie.
Kolagen: Jak dostarczyć go do organizmu, aby zachować jędrną skórę i zdrowe stawy? Lepiej dietą, czy suplementami?
Grzyby shiitake to azjatycki patent na długowieczność, witalność i wysoką odporność. Oprócz właściwości zdrowotnych mają walory kulinarne. Są też sojusznikiem szczupłej sylwetki.
Maślan sodu to naturalne wsparcie dla Twoich jelit, zobacz, w jakich sytuacjach warto go przyjmować i jak robić to bezpiecznie!