strączyniec

Strączyniec – Właściwości, działanie, zastosowanie, stosowanie, skutki uboczne i przeciwwskazania

Strączyniec cewiasty Cassia fistula to gatunek drzewa z rodziny bobowatych, które pochodzi z Azji Południowej (Półwysep Indyjski).

Jest on drzewem, chociaż ten rodzaj obejmuje także krzewy oraz rośliny zielne. Strączyniec wyróżnia się parzysto pierzastymi liśćmi osiągającymi nawet kilkadziesiąt centymetrów długości, a także żółtymi, zebranymi w grona kwiatami, które pojawiają się późną wiosną. Owoce strączyńca mają postać długich drewniejących strąków – ich miąższ jest jadalny. To popularna w ajurwedzie roślina, która ma wiele właściwości medycznych. Poznajmy je bliżej.

Gatunek z rodziny bobowatych, znany z powodu długich, zwisających gron również jako „złoty deszcz”, jest popularny ze względu na piękne, intensywnie żółte kwiaty (rozkwitem przypominają żółtą świecę). Roślina ta ma długie gałęzie, okrągłe liście i tworzy krzew osiągający wysokość do 15 metrów.

Strączyniec ma wiele właściwości leczniczych. W medycynie ayurwedyjskiej roślina jest stosowana jako środek moczopędny, przeczyszczający i przeciwzapalny, a także pomocniczo w chorobach serca. Napar z liści jest stosowany jako środek na biegunkę i zapalenie jelit. Owoce strączyńca cewiastego zawierają kwas hydroksy-mlekowy, który jest skuteczny w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik i łuszczyca.

Strączyniec jest również uważany za roślinę oczyszczającą i odmładzającą. W medycynie ludowej jego kwiaty są używane do wytwarzania olejku eterycznego, który jest stosowany jako środek przeciwbólowy, przeciwzapalny i relaksujący.

Gatunek łatwy w uprawie. W naszym klimacie nadaje się do uprawy pojemnikowej w pomieszczeniach, od wiosny do jesieni rośliny można wystawiać na taras. Strączyniec najlepiej radzi sobie na stanowisku słonecznym. Gleba powinna być żyzna, umiarkowanie wilgotna, przepuszczalna.

strączyniec

Strączyniec – właściwości

Strączyniec cewiasty jest uważany za superżywność, ponieważ ma wysokie stężenie białka (12-18%), wapń, żelazo, magnez, fosfor i witaminę B. Jest również bogaty w aminokwasy, zwłaszcza lizynę, która jest ważna dla rozwoju i utrzymania tkanki mięśniowej. Nasiona strączyńca cewiastego mogą być gotowane jak ryż lub kasza, a także można z nich przygotować mąkę, płatki lub muesli.

Według ajurwedy oraz coraz większej ilości badań strączyniec cewiasty (Cassia fistula) wykazuje szereg leczniczych właściwości, w tym:

 • Działanie moczopędne: Strączyniec cewiasty jest skutecznym środkiem do usuwania nadmiaru wody z organizmu, co jest przydatne we wsparciu przy zatrzymaniu moczu i obrzękach.

 • Działanie przeczyszczające: Strączyniec jest skutecznym środkiem przeczyszczającym, co jest przydatne w leczeniu zaparć.

 • Działanie przeciwbólowe: Strączyniec cewiasty może pomóc w łagodzeniu bólu, dlatego jest stosowany w przypadku bólu głowy i bólu stawów.

 • Działanie przeciwzapalne: Strączyniec posiada działanie przeciwzapalne, co jest przydatne w leczeniu chorób zapalnych takich jak reumatyzm i artretyzm.

 • Działanie przeciwnowotworowe: Strączyniec może wykazywać działanie przeciwnowotworowe.

 • Działanie przeciwutleniające: Strączyniec działa przeciwutleniająco, co jest przydatne w leczeniu chorób powodowanych przez wolne rodniki.

 • Działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze: Strączyniec wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze.

Strączyniec – zastosowanie

Podstawowym zastosowaniem strączyńca cewiastego (Cassia fistula) jest jego wykorzystanie jako leku moczopędnego i przeczyszczającego. Jego owoce i liście znajdują zastosowanie w tradycyjnej medycynie do leczenia zatrzymania moczu, obrzęków, zaparć oraz problemów związanych z układem moczowym. Ta roślina o tropikalnym wyglądzie jest również wykorzystywana w leczeniu chorób zapalnych, bólu głowy i bólu stawów.

strączyniec

Jak działa strączyniec i na co może pomóc?

Strączyniec może działać na organizm na kilka sposobów, w tym:

 • moczopędnie,

 • przeczyszczająco i wiatropędnie,

 • przeciwzapalnie,

 • przeciwbólowo,

 • przeciwnowotworowo,

 • antyoksydacyjnie,

 • antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

Ważne jest jednak, że leczenie za pomocą tej rośliny powinno być uzgodnione z lekarzem lub specjalistą z dziedziny medycyny naturalnej.

Jak stosować strączyniec – dawkowanie

W aptekach można kupić herbaty ze strączyńcem, substancję w formie zmielonej lub w kapsułkach. Herbatę zaparzamy w prosty sposób – zalewając susz wrzątkiem na kilka minut.

Pamiętajmy, by stosować się do zalecanych przez producenta dziennych dawek. Nie spożywajmy rośliny przed pójściem do łóżka, gdyż jej intensywne działanie może zakłócić nasz sen. Nie należy przyjmować strączyńca dłużej niż dwa tygodnie.

Strączyniec – przeciwwskazania

Przed zażywaniem strączyńca warto skonsultować się z lekarzem i wziąć pod uwagę poniższe przeciwwskazania:

 • Ciąża i karmienie piersią: Strączyniec nie jest wskazany w ciąży i podczas karmienia piersią, ponieważ może wpływać na płód lub skład mleka matki.

 • Choroby nerek: Strączyniec powinien być stosowany ostrożnie przez osoby z chorobami nerek, ponieważ może pogorszyć ich stan.

 • Choroby układu trawiennego: Strączyniec powinien być stosowany ostrożnie przez osoby z chorobami układu trawiennego, takimi jak wrzody lub zapalenie jelita.

 • Stosowanie leków moczopędnych: Strączyniec powinien być stosowany ostrożnie przez osoby przyjmujące leki moczopędne.

 • Nie powinny sięgać po niego dzieci poniżej 12 roku życia.

 • Ostrożność powinny zachować osoby stosujące glikozydy nasercowe, leki antyarytmiczne, korzeń lukrecji lub adrenokortykosteroidy.

strączyniec

Strączyniec – skutki uboczne i działania niepożądane

To stosunkowo bezpieczna roślina, ale jej stosowanie może prowadzić do pewnych skutków ubocznych:

 • Biegunka przy nadmiernym stosowaniu

 • Skurcze brzucha, szczególnie u osób z problemami z układem trawiennym

 • Reakcje alergiczne objawiające się swędzeniem, wysypką i obrzękiem

 • Niedobór elektrolitów, takich jak potas, magnez i wapń

Dlaczego warto stosować strączyniec?

Przypomnijmy sobie czym charakteryzuje się Cassia fistula. Ta roślina o tropikalnym wyglądzie, jak wspomnieliśmy, ma naprzemianległe, okrągłe liście. W polskich warunkach przyjmuje pokrój raczej krzewiasty niż drzewiasty. Preferuje gleby umiarkowanie wilgotne, lubi stanowiska słoneczne.

Jej kwiaty wyrastają ponad liście na pionowej łodydze. Ma szybki przyrost i prędko wchodzi w kwitnienie. Kwiaty przed rozkwitem przypominają żółtą świecę, ale po kwitnieniu zawiązują się nasiona w kształcie płaskich, brązowych strąków. Preferuje gleby o odczynie obojętnym, umiarkowanie wilgotne. Liście znajdują zastosowanie w ajurwedzie i ziołolecznictwie. Strączyniec może zimować w gruncie, pomimo przymrożenia górnych partii roślina potrafi się regenerować. 

Dlaczego warto stosować strączyńca? Jest polecany przede wszystkim na problemy z wypróżnianiem, ale to także skuteczny środek moczopędny, który posiada również działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwutleniające, antybakteryjne i przeciwgrzybicze.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Poznaj wyjątkowe działanie najsłynniejszych i najbardziej skutecznych substancji, które potrafią przywrócić pełną równowagę organizmu oraz jego fizyczno psychiczny dobrostan!
Poznaj inulinę - naturalny prebiotyk pełen korzyści! Dowiedz się, jak poprawia zdrowie jelit, wspomaga odchudzanie i obniża cholesterol. Odkryj, jak ją stosować i czy ma skutki uboczne.
Zobacz jak dawkować MSM - Poznaj zalecenia co do dawkowania i najlepsze praktyki związane z przyjmowaniem MSM. by uniknąć skutków ubocznych.
Maślan sodu to naturalne wsparcie dla Twoich jelit, zobacz, w jakich sytuacjach warto go przyjmować i jak robić to bezpiecznie!
Elektrolity dbają o prawidłowy poziom nawodnienia organizmu oraz stoją na straży dobrej pracy mięśni i układu nerwowego, dlatego warto systematycznie je uzupełniać.