Co wypłukuje krzem z organizmu? – 19 czynników sprzyjających wydalaniu krzemu

Współczesny styl życia i diety mogą niekorzystnie wpływać na poziom krzemu w naszym organizmie, pierwiastka o kluczowym znaczeniu dla zdrowia kości, skóry, włosów i ogólnej integralności tkanki łącznej. W tym artykule zgłębimy czynniki wpływające na utratę tego cennego minerału, od codziennych nawyków pożywienia i picia, przez leki i suplementy, aż po naturalne procesy starzenia się. Przyjrzymy się, jak choroby, stres i aktywność fizyczna mogą wpływać na poziom krzemu i jak możemy przeciwdziałać tym zmianom. Naszym celem jest dostarczenie czytelnikom praktycznych i łatwych do zastosowania porad, które pomogą zachować optymalny poziom krzemu dla zachowania zdrowia i witalności. Czytelnik dowie się, jak zrównoważona dieta, odpowiednie nawodnienie i umiejętne zarządzanie stresem mogą wspomóc utrzymanie krzemu na właściwym poziomie oraz jakie suplementy i zmiany w stylu życia są rekomendowane, by przeciwdziałać jego deficytom.

Krzem odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Jego obecność jest niezbędna dla utrzymania silnych i elastycznych tkankach łącznych, w tym kościach, ścięgnach, skórze, włosach i paznokciach. Krzem jest ważnym składnikiem strukturalnym ścian komórkowych i odgrywa istotną rolę w syntezie kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego, które są kluczowe dla zdrowia skóry i jej zdolności do zachowania młodego wyglądu. Dodatkowo, krzem bierze udział w procesach metabolicznych dotyczących mineralizacji kości, co jest istotne w prewencji osteoporozy.

Na poziomie komórkowym krzem jest zaangażowany w szereg enzymatycznych reakcji i wpływa na działanie wielu enzymów. Posiada również zdolność do wiązania metali ciężkich i toksyn, sprzyjając ich usunięciu z organizmu, co ma znaczenie w detoksykacji. Niedobory krzemu mogą prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu serca i naczyń krwionośnych, zwiększać podatność na infekcje oraz wpływać na spowolnienie procesów gojenia się ran.

Jest także ważny dla funkcjonowania układu odpornościowego, wpływa na regulację odpowiedzi zapalnej i pomaga w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. W kontekście metabolicznym, krzem jest istotny dla utrzymania elastyczności ścian naczyń krwionośnych, co jest kluczowe dla zapobiegania schorzeniom sercowo-naczyniowym.

Mimo że krzem jest szeroko rozpowszechniony w środowisku naturalnym i dietach, jego biodostępność z pożywienia może być ograniczona. To sprawia, że zrozumienie czynników wpływających na wchłanianie i utrzymanie odpowiedniego poziomu krzemu w organizmie jest kluczowe dla zachowania optymalnego zdrowia.

Co wypłukuje krzem z organizmu? - 19 czynników

 1. Przebieg różnych chorób, w tym miażdżycy: Choroby przewlekłe, takie jak miażdżyca, mogą wpływać na metabolizm minerałów, w tym krzemu. W miażdżycy dochodzi do uszkodzenia i twardnienia ścian naczyń krwionośnych, co może zaburzać transport i wykorzystanie krzemu, a także nasilać jego wydalanie z organizmu przez nerki.

 2. Nieprawidłowa dieta, zbyt mała ilość krzemu w pożywieniu: Dieta uboga w produkty naturalne, takie jak nieprzetworzone zboża, warzywa i owoce, które są głównymi źródłami krzemu, prowadzi do niedoborów tego pierwiastka, co negatywnie wpływa na zdrowie tkanki łącznej, kości i skóry.

 3. Spożywanie głównie oczyszczonych produktów zbożowych: Produkty zbożowe pozbawione są zewnętrznych warstw ziaren, gdzie znajduje się najwięcej krzemu. Spożywanie ich w nadmiarze może przyczyniać się do obniżenia poziomu krzemu w organizmie.

 4. Niska konsumpcja warzyw i owoców: Te produkty są bogate w krzem, a ich niska konsumpcja oznacza zmniejszone dostarczanie tego pierwiastka do organizmu, co może prowadzić do jego deficytu.

 5. Zbyt duże spożycie alkoholu: Alkohol zwiększa diurezę, czyli wydalanie moczu, co może prowadzić do utraty elektrolitów i minerałów, w tym krzemu.

 6. Zbyt duże spożycie kofeiny: Kofeina, będąca diuretykiem, może zwiększać wydalanie krzemu z moczem, zmniejszając jego poziom w organizmie.

 7. Zbyt duże spożycie cukru: Nadmiar cukru w diecie może zakłócać wchłanianie krzemu oraz innych ważnych minerałów i witamin.

 8. Niedobór witamin i minerałów, w tym witaminy C, witaminy D, kwasu foliowego i magnezu: Są one niezbędne dla prawidłowego wchłaniania krzemu. Ich brak w diecie może prowadzić do zmniejszenia przyswajania krzemu z pożywienia.

 9. Celiakia, choroba Crohna, niewydolność nerek i wątroby: Te schorzenia mogą zakłócać przyswajanie i metabolizm krzemu, zwiększając jego wydalanie i zmniejszając absorpcję.

 10. Spożywanie pokarmów bogatych w fityniany: Fityniany mogą chelatować minerały, w tym krzem, utrudniając ich absorpcję.

 11. Mocne przetwarzanie i gotowanie żywności: Może to prowadzić do destrukcji zawartości krzemu w pożywieniu, szczególnie przy gotowaniu w dużych ilościach wody, która następnie jest wylewana.

 12. Przewlekły stres: Zwiększa produkcję kortyzolu, który może zakłócać równowagę minerałów, w tym krzemu, w organizmie.

 13. Nadmierny wysiłek fizyczny: Może nasilać wydalanie minerałów, w tym krzemu, zwłaszcza poprzez pot.

 14. Częste stosowanie leków moczopędnych: Zwiększa wydalanie moczu, a wraz z nim elektrolitów i minerałów, w tym krzemu.

 15. Długotrwałe stosowanie kortykosteroidów: Może przyczyniać się do obniżenia poziomu krzemu, zakłócając jego metabolizm i zwiększając wydalanie.

 16. Niewystarczające spożycie magnezu: Magnez jest ważny w metabolizmie krzemu, a jego niedobory mogą negatywnie wpływać na poziom krzemu.

 17. Stosowanie skrajnych restrykcyjnych diet: Może prowadzić do eliminacji produktów bogatych w krzem, co przyczynia się do niedoborów.

 18. Konsumpcja wysoko przetworzonej żywności, unikanie produktów pełnoziarnistych: Przetworzona żywność często jest uboga w krzem, podczas gdy produkty pełnoziarniste są jego dobrym źródłem.

 19. Starzenie się organizmu, szczególnie po 25 roku życia: Z wiekiem zmniejsza się naturalna zdolność organizmu do przyswajania krzemu, co prowadzi do jego stopniowego spadku w organizmie.

Starzenie się: Jak starzenie wpływa na zawartość krzemu?

Starzenie się jest naturalnym procesem, który wpływa na cały organizm, w tym na gospodarkę minerałów. W przypadku krzemu, który jest tak ważny dla utrzymania zdrowych kości, skóry, włosów, paznokci oraz tkanki łącznej, jego poziom zaczyna spadać już po 25. roku życia. Ten spadek jest związany z kilkoma czynnikami.

Po pierwsze, z wiekiem zmniejsza się efektywność procesów trawiennych i absorpcyjnych. Wchłanianie krzemu w przewodzie pokarmowym może stać się mniej efektywne z powodu spowolnienia metabolizmu, co sprawia, że nawet przy odpowiedniej diecie, organizm może nie być w stanie przyjąć wystarczającej ilości krzemu.

Po drugie, starzenie się może wpływać na gęstość kości, co jest związane z obniżeniem poziomu krzemu, niezbędnego do ich mineralizacji. Krzem aktywnie uczestniczy w procesie formowania i utrzymania struktury kości, a jego niedobory mogą przyczyniać się do rozwoju osteoporozy, która jest częstym problemem u osób starszych.

Dodatkowo, z wiekiem może dochodzić do zmian w równowadze hormonalnej, co również może wpływać na gospodarkę minerałami, w tym na poziom krzemu. Hormony, takie jak estrogen, odgrywają rolę w utrzymaniu zdrowych kości i tkanki łącznej, a ich zmniejszona produkcja w starszym wieku może negatywnie wpływać na przyswajanie krzemu.

Nie bez znaczenia jest również zwiększone ryzyko wystąpienia przewlekłych chorób, takich jak cukrzyca, schorzenia nerek czy serca, które mogą zakłócać metabolizm krzemu i zwiększać jego wydalanie z organizmu.

Aby zminimalizować negatywny wpływ starzenia na poziom krzemu, zaleca się stosowanie diety bogatej w produkty zawierające ten pierwiastek, takie jak nieoczyszczone zboża, warzywa, owoce i orzechy, a także rozważenie suplementacji po konsultacji z lekarzem, szczególnie w przypadku wystąpienia chorób przewlekłych lub problemów z wchłanianiem. Regularne badania gęstości kości oraz monitorowanie stanu zdrowia mogą również pomóc w zapobieganiu niedoborom krzemu i ich skutkom.

Alkohol i kofeina: Ich wpływ na wydalanie krzemu

Alkohol i kofeina mają diuretyczne właściwości, co oznacza, że zwiększają produkcję moczu. Konsekwencją tego może być nie tylko utrata wody, ale także wypłukiwanie z organizmu ważnych elektrolitów i minerałów, w tym krzemu.

Alkohol: Zawartość krzemu w organizmie może zmniejszać się w wyniku regularnego spożywania alkoholu. Alkohol wpływa na równowagę elektrolitów, stymulując nerki do zwiększonego wydalania moczu. Długotrwałe spożywanie alkoholu może prowadzić do chronicznego odwodnienia, co nasila procesy wypłukiwania krzemu, a także innych składników mineralnych, takich jak magnez i potas. Wpływa to negatywnie nie tylko na gospodarkę minerałami, ale również może zakłócać funkcjonowanie wielu procesów metabolicznych w organizmie.

Kofeina: Znajdująca się w kawie, herbacie i niektórych napojach energetyzujących kofeina, podobnie jak alkohol, może przyczyniać się do zwiększonego wydalania krzemu. Poprzez swoje działanie diuretyczne, kofeina może zwiększać ilość wydalanego moczu, co w nadmiarze prowadzi do strat minerałów. Nadmierna konsumpcja kofeiny może więc nie tylko zakłócać wchłanianie krzemu w przewodzie pokarmowym, ale również przyspieszać jego eliminację z organizmu.

Z tego powodu, osoby, które regularnie spożywają alkohol lub kofeinę, powinny być świadome potencjalnego ryzyka związanego z utratą krzemu i innych minerałów. W celu zminimalizowania negatywnego wpływu tych substancji, zaleca się umiarkowane ich spożywanie oraz zwiększenie spożycia wody i produktów bogatych w krzem, aby pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu tego minerału w organizmie. Regularne kontrole medyczne mogą również pomóc w monitorowaniu poziomu krzemu oraz innych ważnych składników mineralnych, szczególnie u osób w grupie ryzyka.

Cukier i przetworzona żywność: Jak przyczyniają się do niedoborów krzemu?

Cukier i przetworzona żywność mogą mieć poważny wpływ na poziom krzemu w organizmie ze względu na kilka mechanizmów. 

Cukier: Nadmiar cukru w diecie może zakłócać równowagę składników mineralnych i wpłynąć na zdolność organizmu do wchłaniania i wykorzystania krzemu. Wysoki poziom glukozy we krwi może zwiększać wydalanie krzemu z moczem. Ponadto, cukier może prowadzić do stanów zapalnych w przewodzie pokarmowym, co negatywnie wpływa na przyswajanie składników odżywczych, w tym krzemu. 

Przetworzona żywność: Jest często pozbawiona wielu cennych składników odżywczych, w tym krzemu. Procesy takie jak rafinacja ziaren, które usuwają zewnętrzne warstwy bogate w minerały, znacząco obniżają zawartość krzemu w produktach zbożowych. Dodatkowo, przetworzona żywność często zawiera substancje, które mogą zakłócać przyswajanie krzemu, takie jak fityniany, które wiążą minerały i utrudniają ich absorpcję. 

W obu przypadkach, długotrwałe spożywanie dużych ilości cukru i przetworzonej żywności może przyczynić się do stanów niedoborowych nie tylko krzemu, ale również innych kluczowych składników odżywczych, co ma negatywny wpływ na ogólne zdrowie i samopoczucie. Dieta bogata w cukry proste i jedzenie wysoko przetworzone może też przyczyniać się do zwiększenia masy ciała i rozwoju otyłości, co dodatkowo obciąża metabolizm i może wpływać na gospodarkę mineralną organizmu.

Aby przeciwdziałać niedoborom krzemu i poprawić ogólny stan zdrowia, zaleca się ograniczenie spożycia cukru i przetworzonej żywności, a także skupienie się na dietach bogatych w surowe, nieprzetworzone pokarmy, takie jak świeże warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe i orzechy, które naturalnie zawierają wysokie ilości krzemu.

Witaminy i minerały: Rola w absorpcji i utrzymaniu poziomu krzemu

Witaminy i minerały są kluczowymi składnikami, które odgrywają istotną rolę w procesie wchłaniania i utrzymania odpowiedniego poziomu krzemu w organizmie. Oto jak poszczególne witaminy i minerały wpływają na metabolizm krzemu:

Witamina C: Jest niezbędna dla syntezy kolagenu, który jest ważnym elementem tkanki łącznej i kości, gdzie krzem pełni kluczową rolę. Witamina C może także poprawiać biodostępność krzemu w organizmie, ułatwiając jego wchłanianie.

Witamina D: Wspomaga wchłanianie wapnia i fosforu, co jest ważne dla zdrowia kości i może pośrednio wpływać na metabolizm krzemu w organizmie, ponieważ wszystkie te elementy współdziałają w utrzymaniu struktury kostnej.

Kwas foliowy: Ważny dla ogólnego zdrowia komórek i prawidłowej syntezy DNA, może mieć wpływ na metabolizm krzemu, szczególnie w kontekście regeneracji tkanki łącznej.

Magnez: Jest ko-faktorem wielu enzymatycznych procesów w organizmie, w tym tych, które są zaangażowane w przyswajanie i wykorzystanie krzemu. Niedobór magnezu może więc zakłócić metabolizm krzemu.

Ponadto, istnieje szereg innych minerałów, które są ważne dla prawidłowego wchłaniania krzemu:

Wapń: Choć jest niezbędny dla zdrowia kości, to niewłaściwe stosunek wapnia do krzemu w diecie może wpłynąć na obniżenie absorpcji krzemu.

Potas: Podobnie jak magnez, potas jest ważny w utrzymaniu elektrolitowej równowagi w organizmie, która może wpływać na wchłanianie krzemu.

Bor: Choć występuje w śladowych ilościach, bor wpływa na metabolizm wielu minerałów, w tym krzemu, oraz na zdrowie kości i stawów.

Odpowiednia równowaga tych witamin i minerałów jest kluczowa dla optymalnego wchłaniania krzemu oraz dla zachowania jego poziomu w organizmie. Niedobory mogą prowadzić do zmniejszenia efektywności wchłaniania krzemu i wpływać na strukturę i wytrzymałość tkanki kostnej oraz na zdrowie skóry, włosów i paznokci. Dlatego zaleca się zrównoważoną dietę, która zawiera bogactwo tych składników, a w niektórych przypadkach, po konsultacji z lekarzem, suplementację, aby zapewnić odpowiednią dostępność krzemu dla organizmu.

Choroby wpływające na poziom krzemu: Przegląd najczęstszych schorzeń

Różne schorzenia mogą negatywnie wpływać na poziom krzemu w organizmie, zakłócając jego przyswajanie, przemieszczanie się w obrębie organizmu lub wydalanie. Poniżej znajduje się przegląd najczęstszych chorób, które mogą wpłynąć na gospodarkę krzemową:

 1. Choroby przewodu pokarmowego: Stan zapalny lub uszkodzenie przewodu pokarmowego, jakie występuje w celiakii czy chorobie Crohna, może znacząco ograniczyć zdolność organizmu do wchłaniania krzemu z diety.

 2. Niewydolność nerek: Nerki są kluczowym organem w procesie regulowania poziomu minerałów w organizmie, w tym krzemu. Ich niewydolność może prowadzić do gromadzenia się krzemu w organizmie, co może być szkodliwe, lub do zwiększonego wydalania, co może powodować niedobory.

 3. Choroby wątroby: Wątroba odgrywa ważną rolę w metabolizmie wielu substancji, w tym minerałów. Schorzenia wątroby mogą wpływać na przemianę materii, w tym na procesy wykorzystywania i wydalania krzemu.

 4. Osteoporoza: Chociaż osteoporoza jest wynikiem niedoboru wapnia i innych minerałów, to niedobór krzemu może przyczyniać się do jej rozwoju, ponieważ krzem jest ważny w procesie mineralizacji kości.

 5. Cukrzyca: Cukrzyca może wpływać na wydalanie krzemu poprzez zmiany w gospodarce wodno-elektrolitowej i funkcjonowaniu nerek, a także przez potencjalne uszkodzenia naczyń krwionośnych, co może wpływać na transport krzemu w organizmie.

 6. Choroby sercowo-naczyniowe: Zaburzenia w funkcjonowaniu układu krwionośnego mogą ograniczać dostępność krzemu dla różnych tkanek, zwłaszcza jeśli są one spowodowane przez miażdżycę, która sama może być powiązana z niskim poziomem krzemu.

 7. Zaburzenia hormonalne: Hormony, takie jak estrogen, mają wpływ na gospodarkę minerałową, w tym krzemu. Zmiany w poziomie hormonów, szczególnie w okresie menopauzy u kobiet, mogą wpłynąć na gospodarkę krzemową.

Dla osób cierpiących na wymienione schorzenia, monitorowanie poziomu krzemu może być ważnym elementem zarządzania stanem zdrowia. Należy też zwrócić uwagę na dietę i, jeśli to konieczne, skorzystać z odpowiedniej suplementacji (po konsultacji z lekarzem), aby utrzymać odpowiedni poziom krzemu, który jest ważny dla utrzymania zdrowia kości, skóry i ogólnego stanu organizmu.

Stres i wysiłek fizyczny: Ich rola w wypłukiwaniu krzemu

Stres i wysiłek fizyczny mogą mieć znaczący wpływ na poziom krzemu w organizmie, choć ich rola jest nieco różna.

Stres: Przewlekły stres wpływa na organizm poprzez zwiększoną produkcję kortyzolu, hormonu stresu. Kortyzol może zakłócać równowagę elektrolitów i minerałów w organizmie, w tym krzemu. Podwyższony poziom kortyzolu może prowadzić do zwiększonego wydalania minerałów, w tym krzemu, przez nerki. Ponadto, stres może negatywnie wpływać na układ pokarmowy, ograniczając zdolność do prawidłowego przyswajania składników odżywczych, w tym krzemu. W rezultacie, przewlekły stres może przyczyniać się do niedoborów krzemu, co może negatywnie wpływać na zdrowie kości, skóry, włosów i paznokci.

Wysokie obciążenie fizyczne: Intensywny wysiłek fizyczny, zwłaszcza długotrwały, może prowadzić do utraty minerałów, w tym krzemu, przez pot. Dodatkowo, wysiłek fizyczny zwiększa zapotrzebowanie na składniki odżywcze, w tym na minerały, co przy niewystarczającej diecie może doprowadzić do niedoborów. Sportowcy i osoby aktywne fizycznie powinny zatem zwracać szczególną uwagę na odpowiednią suplementację minerałów, w tym krzemu, aby uniknąć niedoborów wynikających z intensywnej aktywności.

W obu przypadkach, zarządzanie stresem oraz zapewnienie odpowiedniej regeneracji i diety bogatej w krzem i inne minerały są kluczowe w utrzymaniu zdrowego poziomu krzemu w organizmie. Przyjmowanie suplementów i świadome dbanie o dietę bogatą w krzem (np. przez spożywanie pełnoziarnistych produktów zbożowych, warzyw, owoców i orzechów) może pomóc w zrównoważeniu potencjalnych negatywnych efektów stresu i intensywnego wysiłku fizycznego na poziom krzemu.

Leki i suplementy: Jakie preparaty mogą obniżać poziom krzemu?

Niektóre leki i suplementy mogą niekorzystnie wpływać na poziom krzemu w organizmie, powodując jego zmniejszenie. Oto kilka przykładów:

 1. Leki moczopędne (diuretyki): Są często przepisywane w celu leczenia wysokiego ciśnienia krwi lub obrzęków. Przez zwiększenie wydalenia moczu, mogą również powodować większe wydalanie krzemu oraz innych elektrolitów i minerałów.

 2. Kortykosteroidy: Stosowane w leczeniu stanów zapalnych, mogą zakłócać równowagę elektrolitów, w tym także krzemu, szczególnie przy długotrwałym stosowaniu.

 3. Leki na wrzody żołądka i refluks (inhibitory pompy protonowej): Mogą zmniejszać kwasowość żołądka, co niekorzystnie wpływa na wchłanianie krzemu.

 4. Antacidy: Używane do neutralizacji kwasu żołądkowego, mogą również wpływać na absorpcję krzemu, podobnie jak inhibitory pompy protonowej.

 5. Leki przeciwzakrzepowe: Mogą mieć wpływ na metabolizm minerałów, choć ich bezpośredni wpływ na poziom krzemu nie jest jednoznacznie określony.

 6. Suplementy wapnia: Gdy są przyjmowane w dużych dawkach bez odpowiedniej równowagi z innymi minerałami, mogą konkurować z krzemem o absorpcję.

Aby zminimalizować ryzyko niedoborów krzemu, pacjenci przyjmujący te leki powinni być pod regularnym nadzorem lekarskim, który może obejmować monitorowanie poziomu krzemu oraz innych minerałów. W niektórych przypadkach może być zalecana zmiana diety, suplementacja krzemu lub dostosowanie dawek leków w celu optymalizacji poziomów minerałów. Zawsze należy konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem lub zmianą suplementacji, szczególnie jeśli przyjmuje się jakiekolwiek leki na przewlekłe schorzenia.

Rekomendacje: Jak przeciwdziałać utracie krzemu z organizmu?

Aby przeciwdziałać utracie krzemu z organizmu, można podjąć szereg działań, które wspierają jego odpowiedni poziom:

 1. Zrównoważona dieta: Włącz do diety produkty bogate w krzem, takie jak pełnoziarniste zboża, orzechy, nasiona, owoce (zwłaszcza banany), warzywa (szczególnie zielone liściaste) i zioła.

 2. Ograniczenie diuretyków: Umiarkowane spożycie kofeiny i alkoholu, które działają moczopędnie i mogą przyczyniać się do wypłukiwania krzemu z organizmu.

 3. Suplementacja: Jeśli dieta nie dostarcza wystarczającej ilości krzemu, po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem, można rozważyć suplementację krzemem w odpowiedniej formie.

 4. Unikanie przetworzonej żywności: Preferowanie naturalnych, niskoprzetworzonych produktów, które są bogatsze w krzem i inne minerały.

 5. Nawodnienie: Picie odpowiedniej ilości wody, która wspiera metabolizm i pomaga w utrzymaniu równowagi elektrolitów.

 6. Regularne badania: Monitorowanie poziomu minerałów, w tym krzemu, szczególnie u osób w grupach ryzyka (np. starszych, przyjmujących leki diuretyczne lub kortykosteroidy).

 7. Zarządzanie stresem: Praktyki relaksacyjne jak medytacja, joga, czy techniki oddechowe, które mogą pomóc w redukcji poziomu kortyzolu i chronić przed utratą krzemu.

 8. Aktywność fizyczna: Regularne ćwiczenia, ale z umiarem – unikanie przetrenowania, które może prowadzić do nadmiernego wydalania minerałów.

 9. Unikanie nadmiernego spożycia cukru: Zmniejszenie spożycia cukru, co pomaga w utrzymaniu zdrowia układu pokarmowego i optymalizacji wchłaniania minerałów.

 10. Dostosowanie suplementacji: Zrównoważenie suplementacji innych minerałów, takich jak wapń czy magnez, które mogą wpływać na absorpcję krzemu.

 11. Konsultacja z lekarzem: Regularne konsultacje ze specjalistami, zwłaszcza przy występowaniu schorzeń, które mogą wpływać na poziom krzemu.

Podejmując te kroki, można skutecznie przeciwdziałać utracie krzemu z organizmu, wspierając zdrowie kości, skóry, włosów oraz ogólną kondycję organizmu.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Zioła przeciwzapalne to naturalny sposób na neutralizację czynników zapalnych i pobudzenie reakcji odpornościowej. Wiele ziół przeciwzapalnych z pewnością masz w swojej kuchni.
Zioła szwedzkie: regularne stosowanie tej mieszkanki przynosi szereg korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Sprawdź czy niezwykłe właściwości ziół szwedzkich działają na każdego!
Skorzystaj z pełnego potencjału właściwości zdrowotnych jakie niesie ze sobą morwa biała. Naucz się jak ją pić, jak parzyć a co ważniejsze, kiedy ją pić i przez ile czasu.
Olejek neem to świetny produkt do pielęgnacji skóry: wygładza zmarszczki, nawilża, a do tego łagodzi podrażnienia wywołane niektórymi chorobami; sprawdź, jak jeszcze może Ci pomóc!
Chcesz wiedzieć, jak skutecznie wykorzystać ostropest plamisty dla swojego zdrowia? Odkryj, jak go dawkować, kiedy i w jakiej formie go stosować, a także jakie są jego przeciwwskazania.