witamina e

Witamina E – Właściwości, działanie, zastosowanie, dawkowanie, gdzie występuje i objawy niedoboru – nadmiaru

Podstawą naszego zdrowia są substancje odżywcze, jakie musimy cały czas dostarczać organizmowi, aby wszystkie układy i narządy wewnętrzne mogły pracować bez żadnych zakłóceń. Jedną z najważniejszych funkcji pełnią witaminy, a spośród nich musimy wyróżnić witaminę E, nazywaną witaminą młodości albo witaminą płodności, na które to miano w pełni zasłużyła. Jej właściwości lecznicze sprawiają, że wręcz nie możemy się bez niej obejść, dlatego należy natychmiast uzupełniać wszystkie powstałe niedobory witaminy E.

Mówiąc o witaminie E, mamy na myśli całą grupę związków chemicznych nazywanych tokoferolami. Związki te, rozpuszczalne w tłuszczach, mają silne właściwości antyoksydacyjne, pozwalające usunąć z organizmu zagrażające mu wolne rodniki. Najlepiej znane formy witaminy E to alfa, beta, gamma-tokoferol oraz alfa, beta, gamma i delta-tokotrienol, spośród których najbardziej aktywny biologicznie jest alfa-tokoferol.

Z racji, że witamina E rozpuszcza się w tłuszczach, jest magazynowana w naszym organizmie, przede wszystkim w tkance tłuszczowej, co oczywiście nie oznacza, że nie należy uzupełniać jej braków, a ewentualny niedobór witaminy może niekorzystnie odbić się na stanie zdrowia. Poza ludzkim organizmem raz pierwszy została uzyskana w laboratorium w latach dwudziestych ubiegłego stulecia, przez dwójkę naukowców, Herberta Evansa i Kathrine Bishop.

witamina e

Witamina E – właściwości

Skoro wiemy już, czym jest, nadszedł czas, aby poznać jej właściwości, witamina złożona z tokoferoli ma w tej kwestii naprawdę wiele do zaoferowania. Można o niej śmiało powiedzieć, że wręcz umożliwia prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a do jej najważniejszych właściwości, oczywiście z punktu widzenia ludzkiego zdrowia, zaliczamy:

 • wspomniane działanie przeciwutleniające, dzięki któremu organizm pozbędzie się reaktywnych form tlenu (ROS) mogących stać się przyczyną rozwoju wielu schorzeń;

 • wspomaganie pracy serca i układu krążenia;

 • działanie antynowotworowe;

 • przeciwdziałanie, razem z kwasem foliowym, rozwojowi wad wrodzonych płodu;

 • zachowanie prawidłowych funkcji rozrodczych, dlatego jest nazywana witaminą płodności, wzmacnia jednocześnie osłabione męskie libido;

 • działanie hamujące zaburzenia neurologiczne;

 • korzystny wpływ na zdrowie skóry i to właśnie dzięki niemu zyskała zaszczytne miano witaminy młodości, powstrzymuje bowiem naturalny proces starzenia się skóry i chroni ją przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi;

 • zapobieganie przedwczesnemu łysieniu, stosując szampony i odżywki mające w składzie odpowiednią dawkę witaminy E zahamujemy nadmierne wypadanie włosów.

Witamina E – zastosowanie

Suplementacja witaminy E niesie ze sobą wiele korzyści, wpływając jednocześnie na jej szerokie zastosowanie, zarówno w kosmetyce, jak i medycynie. Odpowiednio dobrane dawki witaminy E zawiera prawie każdy suplement diety, szampon, mydło lub inny kosmetyk, jaki używamy do podreperowania swojego zdrowia i codziennej pielęgnacji ciała.

– Witamina E na twarz

Jest to podstawowe zastosowanie, jakie znajduje witamina E w o kosmetyce. Skóra na twarzy wymaga szczególnie dokładnych zabiegów pielęgnacyjnych, a niedobór witaminy E odbija się na niej negatywnie prawie natychmiast. Pojawiają się przebarwienia, zmiany trądzikowe, rozstępy i zmarszczki, a skóra pozbawiona tej ważnej substancji odżywczej szybciej się starzeje. Jest też bardziej narażona na powstanie podrażnień czy oparzeń słonecznych.

– Witamina E na zdrowie

Preparaty zawierające witaminę E skutecznie wspomagają osłabione zdrowie, działając na nie wielopłaszczyznowo. Już kilka dni stosowania suplementów diety z tą witaminą oddziałuje pozytywnie na:

 • wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych;

 • obniżenie za wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi we współdziałaniu z witaminą A;

 • lepsze funkcjonowanie układu pokarmowego, przestaniemy narzekać na zaburzenia jelitowe i trawienne;

 • zmniejszenie ilości wolnych rodników, których nadmiar powoduje stres oksydacyjny skutkujący uszkodzeniem komórek.

– Witamina E na serce

To kolejne działanie prozdrowotne witaminy E, wskazywanie przez specjalistów. Choroby serca spotykają co roku miliony ludzi na całym świecie, a przy zaniedbaniu leczenia i profilaktyki kończą się zazwyczaj śmiercią. Przyjmowanie witaminy E wspomaga pracę całego układu krążenia i nie można tu nie docenić przede wszystkim:

 • właściwości antyoksydacyjnych;

 • poprawy krzepliwości krwi, dzięki udziałowi w syntezie substancji przeciwkrzepliwych;

 • przeciwdziałania miażdżycy, zapobiega bowiem odkładaniu się blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych,

 • zapobiegania zakrzepom krwi, powstrzymuje sklejanie się, czyli agregację płytek krwi.

 • mniejszego ryzyka zawału serca i rozwoju choroby wieńcowej.

– Witamina E na płodność

Odpowiedni poziom witaminy E sprzyja również możliwościom rozrodczym, dlatego nazywanie jej witaminą płodności jest jak najbardziej uzasadnione. Gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego, zarówno męskiego, jak i żeńskiego. W przypadku panów witamina E przeciwdziała zwyrodnieniu i osłabieniu plemników, powodowanych przez zmniejszone wydzielanie hormonu gonadotropowego. U kobiet zaś opóźnia procesy starzenia się komórek jajowych i poprawia owulację.

– Witamina E w czasie ciąży

W przypadku kobiet w ciąży witamina E działa wielopoziomowo, minimalizując ryzyko przedwczesnego pęknięcia błon płodowych, obumarcia płodu lub przedwczesnego porodu, alfa tokoferol pomaga również uzyskać prawidłową masę urodzeniową dziecka. Powinna być zwłaszcza stosowana w III trymestrze ciąży, w ilości 12 g, co w zupełności zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na witaminę E każdej ciężarnej kobiety.

– Witamina E w kosmetyce

Witamina E występuje w większości kosmetyków do skóry i włosów, co nie dziwi, biorąc pod uwagę jej własności sprzyjające ich pielęgnacji. W pełni zasłużyła na nazywanie jej witaminą młodości, czemu sprzyjają właściwości nawilżające, natłuszczające i odżywiające skórę od naskórka, aż do jej najgłębszych warstw. Kremy czy balsamy z witaminą E sprawdzają się przy każdym rodzaju skóry, łagodzą podrażnienia, wygładzają zmarszczki, można je stosować w leczeniu egzemy, trądziku i łuszczycy. Szampony i odżywki wzmacniają z kolei osłabione, kruche i łamliwe włosy, szybko przywracając im pełnię blasku.

– Witamina E a nowotwory

Wysokiej jakości suplementy diety z dodatkiem witaminy E, wykazują własności hamujące niekontrolowany rozrost komórek nowotworowych poprzez stymulację aktywności genów supresorowych. W kwestii ochrony przed rakiem nie da się też zlekceważyć silnych właściwości antyoksydacyjnych tej witaminy, usuwającej wolne rodniki, a badania wykazały, że zmniejsza w ten sposób ryzyko rozwoju między innymi raka prostaty lub wątroby.

– Witamina E a udar mózgu

Kolejne zastosowanie witamina E znajduje w profilaktyce udaru mózgu, dotykającego co roku blisko 80 tysięcy Polaków, spośród których 1/3 niestety umiera. Udar mózgu, niedokrwienny lub krwotoczny, jest bezpośrednio powiązany z chorobami serca, przede wszystkim miażdżycą powodującą odkładanie się blaszki miażdżycowej, a tak samo zapycha naczynia krwionośne nadmiar cholesterolu. Przeciwdziała temu właśnie witamina E, pozwalająca usprawnić przepływ krwi, w tym także do mózgu.

– Witamina E a zaburzenia widzenia

Odpowiednie dawkowanie witaminy E wpływa pozytywnie również na poprawę wzroku, zwłaszcza na postępujące wraz z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej, nazywane w skrócie AMD oraz na zaćmę. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki działaniu antyoksydacyjnemu witaminy E, dlatego zawsze warto utrzymywać jej właściwy poziom w organizmie, zapobiegając ewentualnym niedoborom.

witamina e

Jak działa Witamina E i na co pomaga?

Tak szerokie działanie prozdrowotne, jakie ma witamina E, warto podsumować w kilku punktach. Wiemy już, że wykazuje dużą aktywność biologiczną, wpływając pozytywnie na:

 • skórę i włosy;

 • poprawę płodności;

 • utrzymanie i donoszenie ciąży oraz prawidłowy rozwój płodu;

 • zapobieganie udarowi mózgu;

 • prawidłową pracę serca i układu krążenia;

 • redukcję zaburzeń widzenia.

Jaka Witamina E jest najlepsza? – Czym się kierować przy wyborze

Jeśli chodzi o wybór witaminy E, to najlepiej dostarczać ją organizmowi na dwa sposoby, z pomocą opisanych poniżej produktów spożywczych, które powinny znaleźć się w naszej codziennej diecie oraz w postaci wysokiej jakości suplementów diety. Ten drugi sposób jest prostszy, a kupując np. w aptece, suplement diety z witaminą E, możemy mieć pewność, że jest ona w dokładnie dobranej dawce.

Gdzie występuje Witamina E – źródła i w czym jest najwięcej

Jednak najlepiej można uzupełniać niedobór witaminy E za pomocą odpowiednio dobranej, zbilansowanej diety. Jeśli chodzi o produkty, w których występuje witamina E, to najwięcej jej zawierają:

 • oleje roślinne, a szczególnie dużo jest jej w oleju słonecznikowym;

 • zarodki nasion zbóż;

 • potrawy z dodatkiem kiełków pszenicy;

 • płatki, duże ilości są między innymi w tak lubianych płatkach owsianych;

 • orzechy laskowe i ziemne;

 • migdały i nasiona słonecznika;

 • suszone morele;

 • warzywa, brokuły, marchew, szpinak, brukselka, pomidory;

 • owoce, brzoskwinie i porzeczki,

 • mleko i jaja;

 • ryby;

 • mięso drobiowe.

Jak stosować Witaminę E – dawkowanie

Witaminę E stosuje się bardzo prosto, biorąc wybrany suplement diety zgodnie z zalecaniami jego producenta. Można ją również używać bezpośrednio na skórę, w postaci kremów, serum, masek do włosów lub twarzy czy odżywek. Niebezpieczny jest zarówno jej niedobór, jak i nadmiar, dlatego tak ważne jest, aby nie przekraczać dozwolonych dawek witaminy E dziennie, zależnych od wieku i wynoszących:

 • dzieci do 6 miesiąca życia – 4 mg;

 • dzieci od 7 miesiąca do roku – 5 mg;

 • dzieci od 1 do 3 roku życia – 6 mg;

 • dzieci od 4 do 9 roku życia – 7 mg;

 • chłopcy i dziewczynki od 10 roku życia – 10 mg;

 • kobiety w ciąży – 12 mg;

 • kobiety karmiące piersią – 14 mg.

Skutki i objawy niedoboru witaminy E

Mimo że witamina E jest naturalnie produkowana i magazynowana w naszym organizmie, to mogą niekiedy wystąpić jej braki. Niedobór witaminy E zdarza się przede wszystkim przy niewłaściwej diecie, ubogiej w produkty przedstawione powyżej oraz u osób mających zaburzenia wchłaniania tłuszczu. Główne objawy niedoboru witaminy, jakich możemy w takim przypadku się spodziewać, to:

 • uczucie zmęczenia i ciągłego rozdrażnienia;

 • problemy ze wzrokiem, w tym wspomniana zaćma i AMD;

 • szybciej przebiegający proces starzenia się skóry;

 • zaburzenia funkcjonowania mięśni;

 • utrudnione gojenie się ran;

 • anemia;

 • osłabienie zębów i kości;

 • zaburzenia libido;

 • bezpłodność

 • zaburzenia neurologiczne;

 • niższa odporność.

witamina e

Skutki i objawy nadmiaru i przedawkowania witaminą E

Jak już wspomnieliśmy, równie groźny, jak niedobór, może być nadmiar witaminy E, także niosący ze sobą pewne uciążliwe dolegliwości. Na szczęście przedawkowanie witaminy E zdarza się stosunkowo rzadko, przeważnie, gdy przekroczymy ilość 1000 mg na dobę, jeśli jednak wystąpi, to musimy się liczyć z:

 • zaburzeniami wchłaniania innych substancji odżywczych;

 • bólami głowy;

 • zaburzeniami wzroku, podwójnym widzeniem;

 • problemami jelitowymi;

 • uczuciem senności i zmęczenia.

Witamina E – przeciwwskazania

Przeciwwskazań do stosowania witaminy E nie ma zbyt wiele, należy przede wszystkim uważać na jej niedobór i nadmiar. Nie jest ponadto wskazana przy zaburzeniach krzepliwości krwi wymagających zażywania leków przeciwzakrzepowych oraz przy radioterapii, oraz chemoterapii, stosowanych w leczeniu raka.

Dlaczego przyjmowanie witaminy E podczas ciąży jest ważne?

Wiemy już, że witamina E jest niezbędna dla kobiet w ciąży, lecz warto jeszcze raz przypomnieć, że zapobiega możliwości przedwczesnego pęknięcia błon płodowych, przedwczesnego porodu, obumarcia płodu oraz ryzyku wystąpienia jego poważnych wad rozwojowych.

Dlaczego warto stosować witaminę E?

Odpowiedź jest prosta, dla jej wszystkich wymienionych wyżej właściwości, dzięki którym odczuwalnie poprawi się nasz stan zdrowia. Przestaniemy narzekać na objawy wielu schorzeń, zyskamy więcej energii, minie osłabienie mięśni, będziemy bardziej aktywni, wzmocnią się nasze włosy i skóra, płodność i libido będą na najwyższym poziomie, a kobieta donosi ciążę i urodzi zdrowe dziecko, bez wad rozwojowych.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Młody jęczmień to suplement diety, a także ciekawy dodatek do dań. Jest stosowany w celu uzupełnienia ważnych witamin w organizmie. Dowiedz się więcej o młodym jęczmieniu.
Karczoch, znany już w starożytności, ceniony przez smakoszy z całego świata. Jedząc go, skutecznie zadbasz o swoje zdrowie, serce, układ krążenia i wątrobę, a nawet schudniesz.
Cierpisz na swędzenie skóry? Odkryj naturalne, domowe sposoby na szybką ulgę i złagodzenie objawów.
Rukiew wodna, czyli rzeżucha wodna to istna bomba witaminowa i minerałowa, która wspiera nasze zdrowie oraz urodę, dlatego warto ją zasadzić na balkonie i jeść jak najczęściej!
Skorzystaj z pełnego potencjału właściwości zdrowotnych jakie niesie ze sobą morwa biała. Naucz się jak ją pić, jak parzyć a co ważniejsze, kiedy ją pić i przez ile czasu.