zioła na bolesne miesiączki

Zioła na bolesne miesiączki – Jakie zioła wybrać? Właściwości, działanie, stosowanie i przeciwwskazania

Miesiączka jest trudnym czasem w życiu niemal każdej kobiety. W trakcie okresu powszechnym problemem jest gorsze samopoczucie, a także silne bóle w okolicach podbrzusza. Istnieje wiele metod, które mogą pomóc złagodzić te dolegliwości. Jakie zioła stosuje się w tym celu? Czym się one cechują?

Ból miesiączkowy jest bardzo powszechnym problemem. Występuje zarówno u młodych, jak i starszych kobiet. Może wynikać np. z nadmiernej czynności skurczowej macicy czy jej niewłaściwego ukrwienia. Skurcze przyczyniają się do nadmiernego ucisku naczyń macicznych, co prowadzi do niedokrwienia tego narządu, a co za tym idzie – wystąpienia bólu. U każdej osoby dolegliwości miesiączkowe mogą mieć zupełnie inne nasilenie. Zdarza się bowiem, że niektóre kobiety mają większą tendencję do produkcji prostaglandyn, od których zależy sposób odczuwania bólu.

zioła na bolesne miesiączki

Jak złagodzić bóle menstruacyjne?

Walka z bolesnymi miesiączkami bywa trudna. Większość kobiet sięga po farmaceutyki, które wykazują działanie rozkurczowe. Jeśli jednak preferujesz naturalne rozwiązania, ciekawym wyborem mogą być zioła. Wspierają one organizm w tym trudnym czasie i mogą pomóc pozbyć się uciążliwych dolegliwości. Z takich środków korzysta się jednak nie tylko w trakcie miesiączki, lecz także przez cały miesiąc.

Sposobem na poradzenie sobie z bólem menstruacyjnym może być też wykonanie dokładnych badań. Czasem powodem takich dolegliwości są bowiem problemy zdrowotne, zwykle dotyczące układu rozrodczego. Ich wyleczenie może pomóc na stałe poradzić sobie z nadmiernym bólem.

Czym są zioła na bolesne miesiączki?

Zioła na bolesne miesiączki to rośliny, które były wykorzystywane w medycynie ludowej już setki lat temu. Wiele z nich rośnie na polskich łąkach i w lasach. Wśród ziół stosowanych w trakcie miesiączki można wyróżnić także gatunki pochodzące z bardziej odległych terenów. Zazwyczaj w sklepach zielarskich czy aptekach takie zioła występują w formie gotowych mieszanek, łączących w sobie rośliny o dopełniających się cechach.

Na co mogą pomóc zioła na bolesne miesiączki?

Zioła na bolesne miesiączki mogą pomóc pozbyć się bólu, który jest najbardziej nasilony w pierwszych dniach okresu. Wspierają one organizm w walce z nadmiernymi skurczami. Niektóre z nich mogą przyczynić się też do zminimalizowania stresu i napięcia, które to bywają podwyższone w trakcie miesiączki. Niektóre rośliny mogą pomóc także wyeliminować dodatkowe dolegliwości, jak zawroty głowy i gorsze samopoczucie.

Jak zioła na bolesne miesiączki wpływają na organizm?

Zioła stosowane przy bolesnych miesiączkach zawierają różne substancje. Niektóre z nich wspierają przemianę materii, a inne mogą pomóc złagodzić ból miesiączkowy. Napary ziołowe są chętnie wybierane także przez osoby, które chcą uspokoić się w tym trudnym czasie. Niektóre rośliny mogą pomóc zwalczyć bóle głowy, wzdęcia, mdłości i pozostałe dolegliwości miesiączkowe. To popularny wybór wśród osób, które w trakcie okresu nie chcą korzystać z leków wykazujących działanie przeciwzapalne.

Jakie są właściwości ziół na bolesne miesiączki?

Zioła na bolesne miesiączkowanie mogą wpływać na ludzki organizm na wiele różnych sposobów. Wśród nich wyróżnia się rośliny wspierające w walce z infekcjami bakteryjnymi i stanami zapalnymi, a także te, które mogą pomóc ukoić nerwy. W mieszankach ziołowych znajdują się też zioła, które mogą przyczynić się do rozkurczenia mięśni odpowiadających za ból, zwiększenia wydzielania śluzu oraz poprawienia przemiany materii. Rośliny tego typu wspierają też w walce z wysokim ciśnieniem krwi czy infekcjami grzybiczymi. Wiele z nich stosuje się nie tylko w trakcie okresu, lecz także na co dzień.

zioła na bolesne miesiączki

Jakie są skuteczne zioła na bolesne miesiączki?

Niektóre zioła na bolesne miesiączkowanie cieszą się większą popularnością niż inne. Wchodzą one w skład roślinnych mieszanek do samodzielnego zaparzania.

Melisa lekarska

Melisa to jedno z popularniejszych ziół kojarzonych głównie z uspokajaniem. Roślina ta może pomóc rozkurczyć mięśnie i ograniczyć zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny może pomóc w rozkurczeniu mięśni, a także w walce z infekcjami bakteryjnymi i stanami zapalnymi.

Rumianek

Rumianek wspiera w łagodzeniu skurczów i walce ze stanami zapalnymi. Może pomóc uspokoić nerwy, a także pozbyć się upławów i nadżerek szyjki macicy.

Kozłek lekarski

Kozłek lekarski może pomóc ułatwić zasypianie i uspokoić się. Wspiera rozkurczanie mięśni gładkich i łagodzenie bólów głowy.

Nagietek lekarski

Nagietek lekarski może przyczynić się do złagodzenia skurczy, stanów zapalnych oraz objawów rzęsistkowicy.

Ruta zwyczajna

Ruta zwyczajna wspiera w rozkurczaniu mięśni i uspokajaniu się. Roślina ta jest polecana przy skąpych miesiączkach i nieszczelnych naczyniach krwionośnych.

Męczennica cielista

Męczennica cielista może przyczynić się do złagodzenia skurczów oraz poradzenia sobie z wahaniami nastroju, rozdrażnieniem, lękiem czy bezsennością.

Jasnota biała

Jasnota biała wspiera organizm w stanach zapalnych i mikrokrwawieniach narządów rodnych. Poleca się ją w nadmiernych krwawieniach miesiączkowych oraz przy zapaleniach pochwy i szyjki macicy.

Bazylia

Bazylia to nie tylko przyprawa. Może pomóc poradzić sobie z bólem, a także zmniejszyć zmęczenie i wyczerpanie nerwowe.

Kminek zwyczajny

Kminek zwyczajny wspiera organizm przy skurczach jelit i wzdęciach. Może pomóc złagodzić skurcze miesiączkowe, a także infekcje grzybicze i bakteryjne.

Niepokalanek mnisi

Niepokalanek mnisi może pomóc złagodzić skurcze i objawy rozdrażnienia, a nawet obrzęki i bóle głowy. Stosuje się go jednak tylko w przypadku lekkich dolegliwości.

Krwawnik

Krwawnik pospolity może pomóc w zmniejszaniu krwotoków i łagodzeniu skurczów. Wspiera w infekcjach bakteryjnych i stanach zapalnych. Najczęściej występuje w mieszankach z nagietkiem i rumiankiem.

Szałwia lekarska

Szałwia lekarska jest wykorzystywana nie tylko do płukania jamy ustnej, lecz także pita w formie naparu. W takiej postaci może wspierać organizm w walce z dolegliwościami miesiączkowymi.

Bylica pospolita

Bylica pospolita może przyczynić się do zwiększenia energii, zmniejszenia rozdrażnienia i poprawienia koncentracji. Wspiera też w łagodzeniu bólu miesiączkowego.

Arcydzięgiel

Arcydzięgiel może pomóc poradzić sobie z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, powszechnie występującymi w trakcie okresu, a także łagodzić nerwy.

Przywrotnik pospolity

Przywrotnik pospolity może pomóc w walce ze stanami zapalnymi i infekcjami bakteryjnymi, a także przynieść ulgę w trakcie okresu.

Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa to nie tylko popularny dodatek do dań. Może ona przyczynić się do rozkurczenia mięśni i odprężenia.

Pięciornik kurze ziele

Pięciornik kurze ziele jest wybierany zwłaszcza przez osoby, które borykają się ze stanami zapalnymi w obrębie układu rozrodczego i obrzękami.

Pokrzywa zwyczajna

Pokrzywa zwyczajna może pomóc uzupełnić poziom żelaza przy obfitych miesiączkach.

Wrzos zwyczajny

Wrzos zwyczajny może nieznacznie przyczynić się do rozkurczenia mięśni, a także zwalczenia infekcji bakteryjnych.

Tasznik pospolity

Tasznik pospolity jest wykorzystywany zwłaszcza przy intensywnych i przedłużających się miesiączkach. Może pomóc w łagodzeniu napięć przedmiesiączkowych.

Tatarak zwyczajny

Tatarak zwyczajny wspiera procesy trawienia, a także może pomóc łagodzić objawy stresu. Jest stosowany w celu ograniczenia bólu miesiączkowego.

zioła na bolesne miesiączki

Jak stosować zioła na bolesne miesiączki? – porcjowanie

Zioła na obfite miesiączki zwykle są przyjmowane w formie naparów. Wystarczy zalać łyżeczkę lub dwie suszu gorącą wodą. Takie napary często pije się nawet kilka razy dziennie. Porcjowanie zawsze musi być jednak zgodne z zaleceniami producenta. Niektórych ziół nie powinno się bowiem stosować w nadmiarze, ponieważ może to doprowadzić do poważnych skutków ubocznych.

Kiedy warto stosować zioła na bolesne miesiączki? – zastosowanie

Zioła na bolesne miesiączki są chętnie stosowane przez osoby, które odczuwają przewlekły i intensywny ból, napięcie nerwowe, zaburzenia nastrojów, osłabienie i bóle głowy. Wiele takich preparatów roślinnych przyjmuje się przez cały miesiąc, nie tylko bezpośrednio w trakcie miesiączki.

Czy zioła na bolesne miesiączki są bezpieczne? – przeciwwskazania

Zioła na bolesne miesiączki nie zawsze są bezpieczne. Istnieje szereg przeciwwskazań do ich stosowania. Rośliny te mogą bowiem wchodzić w reakcję z niektórymi substancjami zawartymi w lekach przyjmowanych na stałe. Zioła niekiedy powodują też alergie. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży.

Czy kobiety w ciąży mogą stosować zioła na bolesne miesiączki?

W ciąży nie występuje okres, jednak niektóre zioła mają także szereg dodatkowych właściwości. Kobiety powinny uważać m.in. na rutę zwyczajną, ziele krwawnika czy dziurawiec. Przyjmowanie takich roślin może bowiem doprowadzić do poronienia czy wad płodu.

Skutki uboczne stosowania ziół na bolesne miesiączki

Gdy dana osoba przyjmuje zioła na bolesne miesiączki mimo przeciwwskazań, może dojść do różnych skutków ubocznych. U pacjentów stosujących leki może być to obniżenie ich skuteczności. Osoby z alergią na niektóre zioła skarżą się na duszności, wysypki i swędzenie. U kobiet w ciąży może natomiast dojść do zaburzeń rozwoju płodu, a nawet poronienia.

Dlaczego warto stosować zioła na bolesne miesiączki?

Zioła na bolesne miesiączki mogą być dobrym wyborem w przypadku mniej nasilonych dolegliwości. Sprawdzają się np. u osób, które mają alergię na środki stosowane w lekach rozkurczających. Są chętnie wybierane przez miłośników naturalnych metod walczenia z dolegliwościami. W wielu przypadkach mogą one pomóc złagodzić ból w okolicach podbrzusza, a także uspokoić się w tym trudnym czasie.

Domowe sposoby na bolesne miesiączki

Oprócz leków czy ziół na miesiączkę popularnością cieszą się też domowe metody radzenia sobie z bólem czy napięciem. Wśród nich można wyróżnić np. ciepłe okłady, kąpiele czy odpoczynek.

Co jeszcze na bóle miesiączkowe? Znane i wypróbowane domowe sposoby

Oczywiście istnieje też wiele domowych sposobów, które mogą pomóc złagodzić niektóre dolegliwości związane z okresem. To m.in. ciepłe okłady na podbrzusze, wykorzystywane zwłaszcza przy niewielkich krwawieniach. Doskonale sprawdzają się zarówno termofory, jak i butelki z gorącą wodą.

Kolejny sposób to delikatny masaż, który może pomóc ukoić nerwy w tym trudnym okresie, a także złagodzić skurcze mięśni w okolicach narządów rodnych. W stanach nadmiernego stresu dobrym pomysłem może być też dłuższy sen i odpoczynek.

Pomocna może być też delikatna aktywność fizyczna, jak joga, pilates czy spacery. Takie ćwiczenia warto kontynuować przez cały miesiąc, nie tylko w trakcie okresu.

Jeden z popularniejszych domowych sposobów na bóle miesiączkowe to także ciepłe kąpiele. Mogą one pomóc zrelaksować się, a także rozluźnić mięśnie.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

N-acetylocysteina to substancja znana ze swoich właściwości przeciwutleniających, sprawdź, jak działa NAC i czy warto stosować suplement mający ją w składzie
Betulina jest pozyskiwana z kory brzozy. Ma wiele cennych właściwości, m.in. wspomaga łagodzenie stanów zapalnych, pomaga zapobiec powstawaniu kamieni nerkowych. sSprawdź.
Triphala to preparat wykorzystywany w medycynie ajurwedyjskiej od wieków. Sprawdź, jakie ma właściwości i jak może wspomóc funkcjonowanie organizmu.
Probiotyki nie tylko przy antybiotkach! Zobacz co trzeba wiedzieć o probiotykach. Sprawdź w jakich sytuacjach stosowanie probiotyków jest pomocne!
Laktoferyna to białko, które ze względu na dobroczynny wpływ na układ odpornościowy i silne właściwości antybakteryjne, jest coraz częściej stosowane w formie suplementów diety.