zawroty_0

Domowe sposoby na zawroty głowy – 11 sprawdzonych metod

W obliczu częstego problemu, jakim są zawroty głowy, wiele osób szuka skutecznych i bezpiecznych metod radzenia sobie z tym nieprzyjemnym stanem. Choć przyczyny zawrotów głowy mogą być różnorodne i czasami wymagają konsultacji medycznej, istnieje szereg domowych sposobów, które mogą przynieść ulgę i poprawić jakość życia. Od nawadniania organizmu poprzez regularną aktywność fizyczną, po techniki relaksacyjne i dietę bogatą w kluczowe witaminy – opcje te oferują naturalne i dostępne metody łagodzenia objawów. W tym artykule skupimy się właśnie na domowych metodach, które mogą pomóc w zmniejszeniu częstotliwości i intensywności zawrotów głowy, zapewniając praktyczne wskazówki do wdrożenia w codziennej rutynie.

 1. Imbir – Imbir jest ceniony za swoje właściwości lecznicze, wśród których wyróżnia się zdolność do łagodzenia zawrotów głowy. Jego działanie antyoksydacyjne i wspomagające krążenie krwi przyczynia się do poprawy dopływu krwi do mózgu, co może być pomocne w przypadkach zawrotów głowy o podłożu naczyniowym. Dodatkowo, imbir znany jest z właściwości przeciwwymiotnych i przeciwzapalnych, dzięki czemu może przynieść ulgę osobom zmagającym się z mdłościami towarzyszącymi zawrotom głowy. Regularne spożywanie imbiru, na przykład w postaci naparu, może więc wspierać funkcjonowanie układu krążenia i przyczyniać się do zmniejszenia częstotliwości oraz intensywności występowania zawrotów głowy.
 2. Woda mineralna – Woda mineralna odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu i łagodzeniu zawrotów głowy, ponieważ odpowiednie nawodnienie jest fundamentalne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym pracy mózgu. Dehydratacja może prowadzić do zmniejszenia objętości krwi, co z kolei wpływa na ograniczenie dopływu tlenu i składników odżywczych do mózgu, wywołując zawroty głowy. Regularne spożywanie wody mineralnej pomaga utrzymać równowagę płynów w organizmie, wspierać krążenie krwi i zapobiegać spadkom ciśnienia krwi, które mogą prowadzić do uczucia zawrotów głowy. Ponadto, woda mineralna dostarcza elektrolitów, takich jak magnez i potas, które są niezbędne dla zachowania odpowiedniego funkcjonowania nerwów i mięśni, w tym tych odpowiedzialnych za utrzymanie równowagi.
 3. Mięta pieprzowa – Mięta pieprzowa jest ceniona za swoje właściwości kojące i łagodzące, co sprawia, że może być pomocna w przypadku zawrotów głowy, szczególnie tych związanych ze stresem i napięciem nerwowym. Zawarte w mięcie mentol i inne związki mają działanie relaksujące na mięśnie oraz mogą wspomagać poprawę krążenia krwi, co jest istotne przy leczeniu zawrotów głowy. Napar z mięty pieprzowej może przynieść ulgę, działając kojąco na układ nerwowy oraz pomagając zrelaksować się, co może być szczególnie korzystne w sytuacjach, gdy zawroty głowy mają podłoże stresowe. Dodatkowo, mięta pieprzowa jest znana ze swoich właściwości przeciwwymiotnych, dzięki czemu może być skuteczna także w przypadkach, gdy zawroty głowy towarzyszą mdłościom.
 4. Ćwiczenia oddechowe – Ćwiczenia oddechowe mogą być niezwykle pomocne w przypadku zawrotów głowy, szczególnie tych wywołanych stresem, lękiem lub napięciem. Regularne praktykowanie technik oddychania, takich jak głębokie, spokojne wdechy i wydechy, może pomóc w stabilizacji ciśnienia krwi, poprawie dotlenienia mózgu i ogólnym uspokojeniu układu nerwowego. Dzięki temu możliwe jest nie tylko zmniejszenie częstotliwości występowania zawrotów głowy, ale także łagodzenie towarzyszących im objawów, takich jak uczucie niepokoju czy naprężenia. Ćwiczenia te pozwalają również na zwiększenie świadomości własnego ciała i lepsze zarządzanie reakcjami na stres, co może mieć pozytywny wpływ na ogólny stan zdrowia i samopoczucie.
 5. Regularna aktywność fizyczna – Regularna aktywność fizyczna jest jednym z kluczowych elementów wspierających zdrowie, a także może być pomocna w łagodzeniu zawrotów głowy. Ćwiczenia fizyczne wpływają na poprawę krążenia krwi, co jest szczególnie istotne dla dostarczania tlenu i składników odżywczych do mózgu. Dodatkowo, aktywność fizyczna sprzyja stabilizacji ciśnienia krwi oraz wspiera funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Systematyczny ruch może również przyczyniać się do redukcji stresu i napięcia nerwowego, które są częstymi przyczynami zawrotów głowy. Niezależnie od formy aktywności – czy to będzie spacer, joga, pływanie czy jazda na rowerze – regularne ćwiczenia mogą pomóc w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia ogólnego, zwiększyć ogólną wytrzymałość organizmu oraz poprawić samopoczucie, co pośrednio wpływa na zmniejszenie ryzyka występowania zawrotów głowy.
 6. Sen – Dostateczna ilość snu i odpowiednia higiena snu są niezwykle ważne dla zachowania ogólnego stanu zdrowia, w tym dla zapobiegania zawrotom głowy. Sen pełni kluczową rolę w regeneracji mózgu i całego organizmu, umożliwiając odpoczynek i odbudowę energetyczną. Niewystarczająca ilość snu lub jego niska jakość mogą prowadzić do zaburzeń koncentracji, problemów z pamięcią, zwiększonego napięcia i stresu, a także do spadku wydajności układu sercowo-naczyniowego, co wszystko razem może przyczyniać się do pojawienia się zawrotów głowy. Regularny, zdrowy rytm snu wspiera optymalne krążenie krwi, co jest kluczowe dla utrzymania odpowiedniego dopływu tlenu i składników odżywczych do mózgu. Zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu, utrzymywanie regularnych godzin odpoczynku oraz stworzenie sprzyjających warunków do snu (takich jak wygodne łóżko, ciemne i ciche pomieszczenie) mogą znacząco przyczynić się do poprawy jakości życia i redukcji problemów z zawrotami głowy.
 7. Unikanie nagłych zmian pozycji – Unikanie nagłych zmian pozycji jest ważne w zapobieganiu zawrotom głowy, szczególnie dla osób cierpiących na ortostatyczną hipotonię lub łagodne napadowe położeniowe zawroty głowy (BPPV). Nagła zmiana pozycji, szczególnie przechodzenie z leżenia lub siedzenia do stania, może spowodować gwałtowny spadek ciśnienia krwi, co z kolei może prowadzić do chwilowego niedotlenienia mózgu i wystąpienia zawrotów głowy. Aby temu zapobiec, zaleca się powolne wstawanie, początkowo siedzenie na łóżku przez kilka sekund przed wstaniem, a następnie stopniowe wznoszenie się do pozycji stojącej. Pozwala to organizmowi na dostosowanie się do zmiany położenia i zapobiega gwałtownemu spadkowi ciśnienia. Dla osób z BPPV pomocne mogą być także specjalne manewry i ćwiczenia, które mają na celu przystosowanie układu równowagi do zmian pozycji. Stosowanie tych środków ostrożności może znacznie zmniejszyć ryzyko odczuwania zawrotów głowy i związanych z nimi dyskomfortów.
 8. Zdrowa dieta – Zdrowa dieta odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu zawrotom głowy, ponieważ dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych wspierających jego prawidłowe funkcjonowanie. Dieta bogata w świeże owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty, chude białka i zdrowe tłuszcze dostarcza witamin, minerałów i antyoksydantów, które są niezbędne dla utrzymania zdrowia układu nerwowego i poprawy krążenia krwi. W szczególności, witaminy z grupy B, witamina C, E, magnez, potas oraz żelazo mają kluczowe znaczenie dla zdrowia mózgu i mogą pomóc w zapobieganiu zawrotom głowy. Utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia jest również ważne, ponieważ dehydratacja może prowadzić do obniżenia ciśnienia krwi i wystąpienia zawrotów głowy. Zaleca się ograniczenie spożycia alkoholu, kofeiny i wysoko przetworzonych produktów, które mogą negatywnie wpływać na równowagę wodno-elektrolitową organizmu i przyczyniać się do występowania zawrotów głowy. Zdrowa dieta, bogata w różnorodne składniki odżywcze, wspiera nie tylko układ krążenia, ale również przyczynia się do ogólnego dobrostanu i może pomóc w zmniejszeniu ryzyka występowania zawrotów głowy.
 9. Relaksacja i metody redukcji stresu – Relaksacja i metody redukcji stresu są niezwykle ważne w zapobieganiu i łagodzeniu zawrotów głowy, zwłaszcza tych spowodowanych lub nasilanych przez stres, napięcie i lęk. Stres może prowadzić do skurczu naczyń krwionośnych i zaburzeń krążenia, w tym do mózgu, co może być przyczyną zawrotów głowy. Techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, joga, głębokie oddychanie, biofeedback czy techniki mindfulness, pozwalają na zmniejszenie poziomu stresu, poprawę krążenia i zwiększenie dopływu tlenu do mózgu. Regularne praktykowanie tych technik może również przyczynić się do lepszego zarządzania emocjami, co z kolei może zmniejszyć częstotliwość i intensywność występowania zawrotów głowy. Ponadto, umiejętność relaksacji i odpoczynku ma pozytywny wpływ na jakość snu, co również jest ważne w zapobieganiu zawrotom głowy. Włączenie do codziennej rutyny metod redukcji stresu nie tylko przyczynia się do ogólnej poprawy samopoczucia, ale może również stanowić skuteczną strategię w zapobieganiu zawrotom głowy wywołanym przez czynniki psychologiczne.
 10. Ciepłe i zimne okłady – Stosowanie naprzemienne ciepłych i zimnych okładów może być skutecznym sposobem na zmniejszenie odczuwania zawrotów głowy i związanych z nimi dolegliwości. Zimne okłady stosowane na kark i okolice szyi mogą przynieść ulgę w przypadku napięcia i bólu mięśniowego, co często towarzyszy stanom prowadzącym do zawrotów głowy, jak np. stres. Zimno ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, może również przynieść uczucie odświeżenia i zwiększyć czujność. Z kolei ciepłe okłady aplikowane na te same obszary mogą pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni i poprawić krążenie krwi, co jest korzystne, gdy zawroty głowy mają związek z niedostatecznym dopływem krwi do głowy. Ciepło jest zalecane w przypadkach, gdy konieczne jest rozluźnienie mięśni i poprawa przepływu krwi. Należy jednak pamiętać, by nie stosować zbyt intensywnego ciepła ani zimna bezpośrednio na skórę, aby uniknąć podrażnień.
 11. Dieta bogata w witaminę C i E – Dieta obfitująca w witaminy C i E może wspierać ogólne funkcjonowanie organizmu, w tym również pomagać w redukcji występowania zawrotów głowy. Witamina C, obecna m.in. w cytrusach, kiwi, papryce, brokułach czy truskawkach, ma właściwości antyoksydacyjne, wspomaga układ odpornościowy i jest ważna dla zdrowia naczyń krwionośnych. Pomaga w utrzymaniu odpowiedniej elastyczności ścian naczyń, co może wpływać na poprawę krążenia krwi, w tym również krążenia mózgowego. Witamina E, znaleziona w produktach takich jak orzechy, nasiona, oleje roślinne, szpinak czy brokuły, również działa jako antyoksydant, chroniąc komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Jej spożywanie może wspierać zdrowie naczyniowe i zapobiegać zaburzeniom krążenia, co bezpośrednio może pomóc w redukcji ryzyka zawrotów głowy.
zawroty_2

Na co trzeba uważać podczas stosowania domowych metod?

Podczas stosowania domowych metod na zawroty głowy ważne jest zachowanie ostrożności, aby nie pogorszyć swojego stanu zdrowia. Oto kilka kluczowych aspektów, na które należy zwrócić uwagę:

 1. Indywidualna tolerancja na składniki: Niektóre osoby mogą mieć alergie lub nietolerancje na składniki naturalne, takie jak imbir czy mięta. Ważne jest, aby obserwować reakcje organizmu i w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów alergicznych zaprzestać stosowania danego środka.

 2. Interakcje z lekami: Naturalne składniki, jak imbir, mogą wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami. Na przykład, imbir ma właściwości przeciwzakrzepowe, co może być problematyczne dla osób przyjmujących leki rozrzedzające krew.

 3. Nadmiar nie zawsze jest korzystny: Choć naturalne metody są często postrzegane jako bezpieczne, ich nadmierne stosowanie może prowadzić do niepożądanych efektów, takich jak zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

 4. Podstawowe przyczyny zawrotów głowy: Domowe metody mogą pomagać w łagodzeniu objawów, ale nie zastąpią konsultacji z lekarzem i leczenia podstawowej przyczyny zawrotów głowy. Ważne jest, aby nie ignorować regularnych badań, szczególnie gdy zawroty głowy są intensywne lub częste.

 5. Odpowiedni sposób przygotowania i dawkowanie: Stosując domowe środki, takie jak napary ziołowe, należy dokładnie przestrzegać zaleceń dotyczących ich przygotowania i dawkowania. Nadmierna ilość niektórych ziół może być szkodliwa.

 6. Ryzyko dehydratacji: Podczas stosowania okładów, zarówno ciepłych, jak i zimnych, ważne jest, aby nie doprowadzić do lokalnego przegrzania lub nadmiernego ochłodzenia ciała, co może zaburzyć równowagę wodną organizmu.

 7. Bezpieczeństwo i higiena snu: Zapewniając sobie odpowiednią ilość snu jako metodę łagodzenia zawrotów głowy, należy również zadbać o bezpieczne i higieniczne warunki odpoczynku. Niewłaściwa pozycja czy niewygodne łóżko mogą przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.

Pamiętając o tych zasadach, można bezpiecznie korzystać z domowych metod łagodzenia zawrotów głowy, jednocześnie nie zaniedbując profesjonalnej opieki medycznej.

zawroty_1

Po czym poznać, że należy z zawrotami głowy udać się do lekarza?

Udanie się do lekarza z problemem zawrotów głowy jest wskazane, gdy doświadczasz któregokolwiek z poniższych sygnałów:

 1. Zawroty głowy są intensywne lub długotrwałe: Gdy zawroty głowy są silne lub nie ustępują przez długi czas, mogą wskazywać na poważniejszy problem zdrowotny.

 2. Nagłe pojawienie się objawów: Nagłe wystąpienie zawrotów głowy, szczególnie jeśli są one nowym objawem, wymaga oceny medycznej.

 3. Zawroty głowy powtarzają się regularnie: Jeśli zawroty głowy mają charakter przewlekły i pojawiają się cyklicznie, konieczna jest diagnostyka w celu ustalenia przyczyny.

 4. Zawroty głowy są połączone z innymi objawami: Należy zwrócić uwagę na towarzyszące zawrotom głowy objawy, takie jak problemy ze słuchem, mroczki przed oczami, zaburzenia równowagi, omdlenia, trudności w mówieniu, parestezje, zmiany w zachowaniu, bóle głowy, nudności i wymioty. Mogą one wskazywać na specyficzne schorzenia wymagające leczenia.

 5. Urazy głowy: Jeśli przed pojawieniem się zawrotów głowy doszło do urazu głowy, nawet jeśli wydawał się on niegroźny, konieczna jest konsultacja lekarska.

 6. Zaburzenia widzenia lub mowy: Współwystępowanie zawrotów głowy z zaburzeniami widzenia, podwójnym widzeniem, problemami z mową lub jakąkolwiek inną nagłą zmianą w percepcji zmysłowej jest sygnałem alarmowym.

 7. Osłabienie mięśni lub drętwienie: Niedoład w funkcjonowaniu mięśni, nagłe osłabienie, drętwienie lub mrowienie, szczególnie jeśli objawy są jednostronne, mogą sugerować poważne schorzenia neurologiczne.

 8. Zmiany w zachowaniu lub świadomości: Dezorientacja, trudności z koncentracją, zmiany w postrzeganiu rzeczywistości lub utrata świadomości wymagają natychmiastowej oceny medycznej.

 9. Zmiany w poziomie ciśnienia krwi: Gdy zawroty głowy są spowodowane przez nagłe spadki lub wzrosty ciśnienia krwi, szczególnie jeśli występują inne objawy, takie jak zmęczenie czy duszności.

W obliczu tych sygnałów, udanie się do lekarza jest nie tylko zalecane, ale konieczne, by wykluczyć poważne problemy zdrowotne i rozpocząć odpowiednie leczenie.

zawroty_3

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Betulina jest pozyskiwana z kory brzozy. Ma wiele cennych właściwości, m.in. wspomaga łagodzenie stanów zapalnych, pomaga zapobiec powstawaniu kamieni nerkowych. sSprawdź.
Co to jest inozytol? Poznaj go w odpowiedziach na najczęściej zadawane przez użytkowników pytania. Dowiedz się czym jest, jak działa, jak go stosować i jakie ma skutki uboczne i przeciwwskazania.
Grzyby Reishi cieszą się popularnością jako składnik suplementów diety. Wspomagają pracę organizmu m.in. poprzez wsparcie odporności, łagodzenie objawów astmy. Sprawdź.
Triphala to preparat wykorzystywany w medycynie ajurwedyjskiej od wieków. Sprawdź, jakie ma właściwości i jak może wspomóc funkcjonowanie organizmu.
Soplówka jeżowata to grzyb, którego składniki aktywne wspierają funkcjonowanie organizmu. Wykazują właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające, wspomagające odporność.