przeciwwskazania do stosowania kolagenu

Przeciwwskazania do stosowania kolagenu – Choroby, alergie, ciąża, karmienie piersią, małe dzieci – Skutki uboczne zaniechania

Kolagen jest to podstawowe białko organizmu ludzkiego, które stanowi ważny element budulcowy ludzkiej tkanki łącznej i skóry. Stanowi swego rodzaju szkielet, stelaż skóry właściwej. To właśnie dzięki obecności kolagenu w skórze zachowuje ona jędrność, jest gładka i pełna blasku. Kolagen odpowiada również za stan i kondycję włosów i paznokci oraz regenerację stawów i tkanek. Jak zatem widać jest to nie tylko bardzo ważne, ale i dobroczynne dla człowieka białko. Nic więc dziwnego, że określane jest białkiem młodości. Kolagen jest produkowany w organizmie człowieka. Jednak z biegiem czasu poziom tej produkcji spada, a zapotrzebowanie nadal jest wysokie. To może prowadzić do konieczności jego uzupełniania, suplementowania. Suplementy diety zawierające kolagen dla wielu są ogromnym wsparciem. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy może go swobodnie stosować. Są osoby, które muszą zrezygnować z suplementacji kolagenu i zdać się jedynie na możliwości własnego organizmu. Jakie są przeciwwskazania do stosowania kolagenu? Kto nie powinien z niego korzystać? Jakie środki ostrożności zachować?

Przede wszystkim należy sobie uświadomić, jakie są główne przeciwwskazania do stosowania kolagenu. Przede wszystkim jest to uczulenie na kolagen, które występuje bardzo rzadko. W przypadku suplementów z kolagenem może to być również alergia na składniki, które w danym preparacie współwystępują z kolagenem. Niektórzy są też uczuleni na wieprzowinę. Jeżeli kolagen w preparacie jest pochodzenia wieprzowego, to również będzie alergenem.

Są jeszcze inne przeciwwskazania by stosować kolagen. Wśród nich znajduje się:

 • ciąża i okres karmienia piersią;

 • choroby nerek;

 • choroby wątroby;

 • przyjmowanie leków;

 • choroby autoimmunologiczne;

 • niektóre choroby skóry;

 • problemy żołądkowo – jelitowe;

 • zapalenie naczyń krwionośnych.

Warto też wiedzieć, że dostępne na rynku preparaty kolagenowe z reguły są bezpieczne dla większości osób. Alergie występują bardzo, bardzo rzadko. Nie mniej, warto o nich pamiętać i mieć je na uwadze. Natomiast są one bezwzględnie nie wskazane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Trzeba też pamiętać, że bezpieczeństwo kolagenu uwarunkowane jest przyjmowaną dawką. Zalecana dawka dzienna to około 5000 mg hydrolizatu kolagenu. Oczywiście w stanach bardzo dużego niedoboru można ją nieco zwiększyć, ale to tylko okresowo, a potem należy wrócić do zalecanej dawki. Przy długim przyjmowaniu zbyt wysokich dawek również może dojść do wystąpienia niepokojących objawów.

I na koniec, osoby, które chorują na łuszczycę, przed rozpoczęciem suplementacji kolagenem, powinny w pierwszej kolejności skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym (dermatologiem).

przeciwwskazania do stosowania kolagenu

Jakie są przeciwskazania do stosowania kolagenu przy interakcjach z lekami?

Okazuje się, że niektóre suplementy z kolagenem mogą prowadzić do interakcji z przyjmowanymi lekami na receptę. Większe zagrożenie stanowią tu substancje dodatkowe, towarzyszące kolagenowi niż samo białko. Obecne w suplementach witaminy i minerały mogą wchodzić w interakcje z lekami i potęgować lub osłabiać ich działanie, a przez to prowadzić do negatywnych skutków ubocznych.

Jakie są przeciwskazania do stosowania kolagenu przy chorobach nerek?

W przypadku problemów z nerkami może być konieczność ograniczenia przyjmowania białek ogólnie, jako grupy substancji. Z uwagi na to, że kolagen jest białkiem, będzie to więc dotyczyć również kolagenu. Jeżeli uważasz, że Twój organizm potrzebuje suplementacji kolagenem, a jednocześnie cierpisz na choroby nerek, skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym (nefrologiem), czy taka suplementacja będzie dla Ciebie bezpieczna.

przeciwwskazania do stosowania kolagenu

Jakie są przeciwskazania do stosowania kolagenu przy chorobach wątroby?

Problemy z wątrobą mogą prowadzić do konieczności wdrożenia określonej diety, w której suplementy mogą być zabronione. Nie każde schorzenie oczywiście wyklucza stosowanie suplementów. Jeżeli więc czujesz potrzebę uzupełnienia kolagenu w swoim organizmie, a cierpisz na jakąkolwiek chorobę wątroby, to zanim sięgniesz po odpowiedni suplement diety, zgłoś się do swojego lekarza prowadzącego, który określi bezpieczeństwo stosowania takiego preparatu.

Jakie są przeciwskazania do stosowania kolagenu przy chorobach skóry?

Przede wszystkim kolagen nie jest wskazany osobom, które mają problemy z nadmiernym gojeniem się ran. Wówczas na skutek nadprodukcji kolagenu w miejscu uszkodzenia skóry, powstają duże i widoczne blizny, które bywają nazywane bliznowcami lub keloidami. Obejmują one swoim zasięgiem znacznie większy obszar niż rana, zniekształcając przy tym skórę i ograniczając jej funkcje. Jeżeli więc Twoja skóra ma tendencje do tworzenia takich bliznowców, to lepiej zrezygnować z kolagenu, ponieważ to tylko nasili procesy bliznowacenia ran.

Osoby, które cierpią na łuszczycę również nie powinny stosować kolagenu bez konsultacji z lekarzem prowadzącym w chorobie.

Jakie są przeciwskazania do stosowania kolagenu przy zaburzeniach żołądkowo-jelitowych?

Przyjmowanie preparatów z kolagenem może prowadzić do wystąpienia niepożądanych reakcji jelitowo – żołądkowych. Jeżeli należysz do osób, które i tak cierpią na tego rodzaju dolegliwości, warto dobrze rozważyć wdrożenie do swojej diety kolagenu. W takiej sytuacji, jeżeli włączysz kolagen do picia, mogą wystąpić takie skutki uboczne, jak gazy, wzdęcia czy biegunka.

Jeżeli jest to zwyczajna wrażliwość układu trawiennego, a nie rodzaj schorzenia, wówczas możesz przeprowadzić testy, które podpowiedzą Ci, kiedy przyjmowanie kolagenu przynosi mniejsze skutki uboczne lub pozwala ch uniknąć. Możesz okresowo przyjmować go podczas posiłku, tuż przed lub tuż po. Wówczas zobaczysz, która strategia jest dla Ciebie najbezpieczniejsza.

Jakie są przeciwskazania do stosowania kolagenu przy zaburzeniach autoimmunologicznych?

W przypadku chorób autoimmunologicznych przyjmowanie kolagenu powinno być szczególnie starannie przemyślane i koniecznie skonsultowane z lekarzem. Dlaczego? Jeżeli cierpisz na toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów lub twardzinę, stosowanie kolagenu może nasilić reakcję odpornościową w organizmie człowieka, a co za tym idzie nasilić objawy choroby.

przeciwwskazania do stosowania kolagenu

Jakie są przeciwskazania do stosowania kolagenu przy alergiach i uczuleniach?

W przypadku alergików duże znaczenie ma to, na co chory jest uczulony i to, z czego produkowany jest kolagen w danym preparacie. Uczulony może też reagować na niektóre składniki odżywcze zawarte w preparacie, jako dodatkowe. Informacje na ten temat powinny znajdować się na opakowaniu preparatu.

W przypadku alergii na kurczaki, skorupiaki, ryby, wołowinę czy wieprzowinę, należy unikać kolagenu produkowanego na bazie tego produktu, który uczula. Można wówczas sięgnąć po preparat wyprodukowany z innego źródła (np. przy uczuleniu na skorupiaki można sięgnąć po kolagen wieprzowy).

Dlatego też przed stosowaniem kolagenu, dokładnie przeczytaj skład preparatu i sprawdź, czy nic nie znajduje się na Twojej liście alergenów.

Jakie są przeciwskazania do stosowania kolagenu podczas ciąży i karmienia piersią?

Przede wszystkim nie ma tutaj jednoznacznych i sztywnych przeciwwskazań. Niemniej okres ciąży i karmienia piersią to czas szczególny, w którym niekiedy nawet na wszelki wypadek rezygnuje się z wielu kosmetyków, leków czy właśnie suplementów.

Nie oznacza to jednak, że organizm kobiety w tym czasie musi radzić sobie samodzielnie. Można go wspierać, ale trzeba zachować przy tym ogromną ostrożność i rozsądek, a wszelkie suplementy diety konsultować z lekarzem prowadzącym ciążę lub doradcą laktacyjnym.

Sporym problemem dla kobiet w ciąży mogą być rozstępy, a kolagen pozwala im zapobiegać. Podobnie rzecz się ma w przypadku dolegliwości bólowych pochodzenia mięśniowego.

Badania prowadzone na osobach, które nie są w ciąży potwierdzają skuteczność kolagenu w regenerowaniu mięśni i odżywaniu skóry. Jednak w ciąży warto na to uważać. Do tego preparaty z kolagenem często są bogate w dodatkowe aminokwasy, a te są bardzo potrzebne kobietom w ciąży. Pytanie tylko, czy ich przyjmowanie w formie suplementów będzie właściwym rozwiązaniem. Najlepiej w takiej sytuacji sugerować się opinią ginekologa prowadzącego ciążę.

Jeżeli zaś chodzi o kobiety karmiące piersią, to przypuszcza się, że kolagen do picia może być dla nich bardzo pomocny i korzystny. Najlepszy w tym wypadku jest kolagen wołowy, ale to wiąże się z przyjmowaniem dużych ilości wywaru z kości wołowych, czyli rosołu – ten zaś jedzony codziennie może zaszkodzić w innych obszarach. Najlepiej tu też skonsultować się z lekarzem i wraz z nim uzgodnić, który suplement będzie bezpieczny i jak go stosować.

Jakie są przeciwskazania do stosowania kolagenu u dzieci?

Zasadniczo kolagen produkowany jest w organizmie człowieka, a jego ilość spada wraz z wiekiem, gdzie dopiero około czterdziestego roku życia najbardziej te braki zaczyna być widać. Oznacza to, że u dzieci nie powinien występować niedobór kolagenu. Niestety, występuje i należy mu przeciwdziałać.

Trzeba jednak pamiętać, że w takiej sytuacji należy wybierać produkty przeznaczone dla dzieci i w żadnym razie nie wolno ich podawać dzieciom poniżej 3 roku życia. Suplementacja kolagenu wśród dzieci powyżej trzeciego roku życia, które jej potrzebują, pozytywnie wpływa na rozwój stawów i poprawną regenerację komórek ciała.

Jakie są skutki uboczne podczas stosowania kolagenu?

Kolagen może jednak dawać określone skutki uboczne. Są one równie rzadkie, jak uczulenie na to białko, warto jednak mieć na uwadze fakt, że mogą wystąpić. Na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim na:

 • bóle brzucha,

 • biegunki,

 • wzdęcia,

 • zaparcia,

 • problemy żołądkowe,

 • reakcje alergiczne (np. wysypka skórna).

Jeżeli zaobserwujesz u siebie tego rodzaju zjawiska, warto odstawić kolagen i zobaczyć, co będzie się działo dalej. Jeżeli skutki uboczne nie ustąpią należy udać się do lekarza.

Warto też wiedzieć, że niedobór kolagenu może nieść ze sobą poważne i bardzo negatywne skutki. Może być też tak, że omówione reakcje alergiczne i skutki uboczne występują na skutek substancji pomocniczych zawartych w preparacie i nie trzeba całkowicie rezygnować z suplementacji, a jedynie sięgnąć po jakiś inny preparat.

Jak bezpiecznie suplementować kolagen?

Kolagen jest niezwykle istotnym białkiem dla człowieka. Zapobiega sztywnieniu ścięgien, redukuje kruchość kości, zwiększa gęstość kości i stanowi główną część podstawy tkanki łącznej oraz rogówki oka. Ma korzystny wpływ na układ krwionośny, znajduje się w chrząstkach stawowych i odpowiada za elastyczność cery. Spowalnia i opóźnia procesy starzenia oraz zwiększa nawilżenie skóry. Bierze udział w procesie krzepnięcia krwi i można go znaleźć w tkance podskórnej. Często wykorzystywany jest w medycynie estetycznej.

Włókna kolagenowe odpowiedzialne są za proces gojenia się ran i utrzymanie jędrności skóry. Działają jak sprężyny, które nie pozwalają skórze zwisać. Z czasem, gdy zaczyna brakować w skórze włókien kolagenowych, staje się ona wiotka, obwisła i pomarszczona. Dlatego też niektórzy sięgają po kolagen, by oszukać czas i spowolnić procesy starzenia, a inni decydują się na to, by wzmocnić swoje stawy, chrząstki i poprawić funkcjonowanie układu ruchu. Warto też wiedzieć, że skutki niedoboru mogą też być znacznie poważniejsze niż tylko wygląd skóry. Jego braki mogą powodować osłabienie organizmu i poważnie zaburzyć pracę wielu narządów.

Właśnie dlatego warto uzupełniać białka kolagenowe, gdy nasz organizm produkuje ich zbyt mało. Ważne jednak, by robić to w sposób właściwy i bezpieczny dla organizmu.

Kolagen i hydrolizowany kolagen zaleca się przede wszystkim cierpiącym na schorzenia stawów i kości oraz sportowcom. Wydaje się, że najkorzystniejszy jest tutaj kolagen pochodzący z organizmów zwierzęcych (wieprzowy, wołowy, rybi), ponieważ jest najbardziej podobny do ludzkiego.

Do tego dostępne są preparaty wzbogacone witaminą C, zawierające kwas hialuronowy, miedź czy glukozaminę. Te przeznaczone do pielęgnacji włosów, skóry i paznokci mogą też zawierać biotynę, keratynę, koenzym Q10 czy kompleksy witamin.

W medycynie estetycznej i w intensywnej terapii stawów często stosuje się kolagen w postaci ampułek do iniekcji.

Jeżeli jednak należysz do grupy osób, dla których kolagen jako suplement nie jest wskazany, możesz przede wszystkim wzbogacić swoją dietę w produkty pochodzenia zwierzęcego. Dieta kolagenowa może również zawierać:

 • kurze łapki, golonkę, salceson,

 • rosół na kościach wołowych lub wieprzowych,

 • ryby lub kurczaka ze skórą,

 • podroby – np. serce, wątróbkę, nerki,

 • produkty z żelatyną spożywczą (np. galaretki owocowe, warzywne).

Spożywanie produktów i tkanek zwierzęcych, które są bogate w kolagen również może się okazać bardzo pomocne.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Dziewanna to ziele, które doskonale się sprawdzi w sezonie infekcyjnym, nie tylko pomoże w kaszlu mokrym i suchym, ale również zadziała osłonowo na błonę śluzową dróg oddechowych.
Czerwona herbata cieszy się sławą zdrowego naparu, ale ma też swoją ciemną stronę. Poznaj 24 właściwości zdrowotne i 7 negatywnych skutków ubocznych tego popularnego napoju. Bądź świadomy!
Nawłoć pospolita - wszechstronna roślina na zapalenie pęcherza, bolące gardło i problemy skórne. Zobacz na czym polega kuracja!
Gojnik czyli szałwia libańska to aromatyczna roślina pomocna w łagodzeniu schorzeń układu pokarmowego, wzmacniająca odporność organizmu oraz wspomagająca nas przy przeziębieniu.
Szafran poza kuchnią: jakie właściwości zdrowotne może Ci zaoferować? Sprawdź jak kuracja szafranem poprawia nastrój! Poznaj najlepsze przepisy.