wywar z lisci laurowych skutki uboczne

Wywar z liści laurowych – Skutki uboczne, przeciwwskazania, środki ostrożności, ryzyko i bezpieczeństwo stosowania

Liść laurowy to popularna przyprawa stosowana w praktycznie w każdym polskim domu. Jest to aromatyczny produkt wykazujący również właściwości lecznicze. W medycynie ludowej olej laurowy oraz inne produkty z tego ziela wykorzystywane były w celu wspomagania pracy wątroby czy wsparcia kondycji stawów. Choć jest to roślina o właściwościach leczniczych, spożywana w nadmiernych ilościach może mieć działanie toksyczne. Jakie skutki uboczne może powodować wywar z liści laurowych i co warto wiedzieć o właściwościach tego ziela?

Liście laurowe stosowane na co dzień w kuchni to wysuszone liście drzewa laurowego, które naturalnie rośnie głównie na południu Europy, w Zachodniej Azji i Afryce Północnej. W Polsce powszechnie możemy znaleźć suszone liście laurowe praktycznie w każdym sklepie spożywczym. Jest to popularna przyprawa, dodawana do zup, sosów czy mięs. Mało kto wie, że medycyna ludowa ceni sobie wywar z liści laurowy, który może wspomóc zdrowie stawów, pomaga oczyścić organizm z toksyn, a stosowany miejscowo działa korzystnie na kondycję skóry. W czasach starożytnych z liści laurowych tworzyło się wieńce, które miały być znakiem uhonorowania osób, które czymś się zasłużyły, np. poetów, sportowców czy władców. W dawnych czasach liść laurowy uważany był za talizman, który miał chronić przed nieszczęściami.

Liść laurowy znany także pod nazwą wawrzyn szlachetny to roślina, która wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości, jednak spożywana w bardzo dużych ilościach wykazuje działanie narkotyczne. Przedawkowanie tego zioła zwiększa ryzyko wystąpienia krwotoku wewnętrznego i może obniżać ciśnienie tętnicze krwi. Spożywanie liści laurowych w nadmiarze może wywołać reakcje alergiczne i powodować zatrucia. Warto jednak zaznaczyć, że skutki uboczne stosowania zioła dotyczą głównie ekstraktów z liści laurowych, w których stężenie substancji czynnych jest znacznie wyższe, niż w wywarze.

Zbyt duża dawka liści laurowych może powodować dolegliwości żołądkowe i zaburzać pracę wątroby. Dlatego bardzo ważne jest picie tylko zalecanych ilości naparu. Nie ma natomiast specjalnych ograniczeń w zakresie stosowania wywaru z liścia laurowego zewnętrznie w postaci okładów. Najczęściej obserwowane skutki uboczne w takim przypadku to kontaktowe reakcje alergiczne. Warto pamiętać, że silne stężenie substancji odżywczych zawartych w wywarze może wykazywać intensywne działanie, przez co u osób wrażliwych mogą pojawić się objawy uczuleniowe.

Wywar z liści laurowych stosuje się także ze względu na właściwości moczopędne, jednak należy pamiętać, że takie działanie sprzyja wypłukiwaniu z organizmu niektórych ważnych minerałów. Liście laurowe nie są zalecane kobietom w ciąży, nie powinny ich też spożywać matki karmiące piersią ze względu na brak wystarczających badań, dotyczących bezpieczeństwa takiej kuracji. Liść laurowy bardzo często stosowany jest w kuchni jako przyprawa i w takiej postaci nie stanowi zagrożenia, oczywiście jeżeli kucharz zachowa rozwagę i umiar.

Liście laurowe skutecznie podkreślają smak potrawy, a właściwości liścia laurowego mogą w pewien sposób wspomóc kondycję zdrowotną. Wawrzyn szlachetny wykazuje działanie przeciwzapalne, może wpływać korzystnie na poziom cukru we krwi, wykazuje właściwości przeciwbólowe, antyseptyczne i antyoksydacyjne. Samo zioło ma charakterystyczny zapach, który dodaje posiłkom aromatu, a ze względu na wsparcie pracy układu pokarmowego, jest to przyprawa, która może regulować perystaltykę jelit.

wywar z lisci laurowych skutki uboczne

Czy wywar z liści laurowych może być trujący?

Liście laurowe (Laurus nobilis) są uważane za ogólnie bezpieczne do stosowania jako aromatyczna przyprawa w kuchni. Jednak ich spożycie w dużych ilościach lub w formie koncentratu (np. olejek z liści laurowych) może być szkodliwe dla zdrowia. W składzie liści laurowych znajdują się olejki eteryczne i związki organiczne, takie jak eukaliptol, kamfora, pinen, linalool, które spożyte w nadmiarze mogą być toksyczne dla organizmu.

Zbyt duża ilość związku zwanego eukaliptolem, obecnego w liściach laurowych, może prowadzić do problemów neurologicznych, takich jak drżenie mięśni, zawroty głowy i zaburzenia równowagi. Wywar z liści laurowych spożyty w nadmiarze może mieć działanie przeczyszczające i doprowadzić do utraty płynów.

Przeciwwskazania do picia wywaru z liści laurowych

Suche liście laurowe są powszechnie stosowane w kuchni, a w medycynie ludowej znane są właściwości lecznicze tej rośliny. Należy jednak pamiętać, że składniki liścia laurowego, takie jak olejki eteryczne i inne substancje, mają bardzo silne działanie na organizm, a to oznacza, że wywar należy pić tylko i wyłącznie zgodnie z ogólnymi zaleceniami.

Kierowcy oraz pracujący w obsłudze maszyn, a także wszystkie osoby, które po spożyciu wywaru z liścia laurowego planują prowadzenie jakichkolwiek pojazdów, powinni zachować szczególną ostrożność, ponieważ liście laurowe w postaci naparu mogą powodować senność. Trzeba pamiętać, że liść laurowy spożywany w nieodpowiedniej dawce może mieć niekorzystny wpływ na naczynia krwionośne i zwiększa ryzyko krwawienia, co ma duże znaczenie u osób chorujących na choroby, związane z krzepliwością krwi oraz dla przyjmujących leki przeciwzakrzepowe.

Co więcej, napar z liści laurowych obniża poziom cukru we krwi, co zwiększa ryzyko wystąpienia hipoglikemii u pacjentów z cukrzycą oraz u stosujących leki i zioła obniżające poziom cukru. Suplementacji liściem laurowym nie powinny stosować osoby, u których stwierdzono alergię na ten składnik. Reakcje uczuleniowe, które występują najczęściej to: zapalenie skóry i wysypka. Konsultację z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania liścia laurowego powinny odbyć osoby:

  • stosujące leki na cukrzycę;

  • zażywające antykoagulanty;

  • stosujące niesteroidowe leki przeciwzapalne i leki przeciwdrgawkowe;

  • przyjmujące antydepresanty.

Liście laurowe mogą wchodzić w interakcje z alkoholem, inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACE), lekami przeciwnowotworowymi oraz niektórymi antybiotykami. Nie zaleca się także stosowania produktów zawierających liść laurowy z suplementami i innymi produktami z gingko biloba.

wywar z lisci laurowych skutki uboczne

Toksyczność liści laurowych: jak duże dawki są szkodliwe?

Dawki liścia laurowego, które uznawane są za bezpieczne w żywności, są stosunkowo małe i zwykle używane do aromatyzowania potraw. Liść laurowy zawiera wiele związków chemicznych, w tym olejki eteryczne, które nadają mu charakterystyczny smak i aromat. Najważniejszym składnikiem liścia laurowego jest olejek eteryczny zawierający głównie eukaliptol (1,8-cineol), linalol i eugenol. Te składniki w większych ilościach mogą powodować reakcje alergiczne lub niepożądane efekty.

Zazwyczaj zalecana dzienna dawka liścia laurowego w żywności wynosi około 1-2 liści na porcję potrawy. Należy pamiętać, że liść laurowy jest używany głównie do aromatyzowania potraw i nie jest przeznaczony do spożywania w dużych ilościach.

Bezpieczeństwo stosowania wywaru z liści laurowych w ciąży i karmienia piersią

Ze względu na brak wystarczających badań, dotyczących wpływu, jaki liść laurowy może mieć na płód lub proces laktacji, nie zaleca się stosowania wywaru z liści laurowych kobietom w ciąży i u kobiet karmiących piersią. Wiadomo, że olej laurowy oraz liście laurowe w postaci wywaru, spożywane w większych ilościach, mogą zaszkodzić zarówno matce, jak i dziecku. Między innymi dlatego nie zaleca się kobietom w ciąży stosowania wywaru z liści laurowych w celach leczniczych.

Jak minimalizować ryzyko skutków ubocznych wywaru z liści laurowych?

Liść laurowy to powszechnie stosowana przyprawa, która w odpowiedniej dawce nie powinna powodować skutków ubocznych. Chcąc minimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych podczas stosowania wywaru z liści laurowych, trzeb stosować się do zaleceń i nie przekraczać rekomendowanej dawki.

wywar z lisci laurowych skutki uboczne

Czy wywar z liści laurowych jest bezpieczny?

Wywar z liści laurowych jest ogólnie uznawany za bezpieczny do spożycia, o ile jest używany w umiarkowanych ilościach. Kluczowe jest przestrzeganie zalecanych dawek i niespożywanie dużych ilości liści laurowych w jednym posiłku.

Jak przygotować wywar z liści laurowych?

Wywar z liści laurowych ma właściwości lecznicze, które mogą wspomóc ogólną kondycję zdrowotną człowieka. Napar z liści laurowych tworzy się 2 łyżki zioła zalewając szklanką wrzątku i gotować przez ok. 5 minut. Następnie odstawia się na 30-40 min. Należy pić napar 3-4 razy dziennie.

Na co może pomóc wywar z liści laurowych?

Liście laurowe stosowane są już od czasów starożytnych. Zioła znane są z tego, że obniżają poziom cukru i wykazują działanie przeciwzapalne. Co więcej, liść laurowy może redukować zły cholesterol LDL i poziom trójglicerydów u cukrzyków. Liście laurowe mają szerokie zastosowanie w kuchni, jednak w medycynie naturalnej stosowane są także jako środki na uspokojenie i bezsenność. Wywar z liści laurowych stosowany miejscowo może pomóc na bóle reumatyczne i stany zapalne stawów np. w przypadku zwyrodnienia stawów. Liście laurowe cenione są za właściwości moczopędne oraz za zawartość błonnika pokarmowego, co wpływa korzystnie na trawienie i uregulowanie procesów w przewodzie pokarmowym.

Liść laurowy stosowany jest także do produkcji kosmetyków oczyszczających i redukujących zmiany zapalne skóry. Popularne jest także zastosowanie oleju laurowego do użytku miejscowego. Zaleca się wcierać go w bolące miejsca. Liść laurowy wykazuje właściwości bakteriobójcze, a więc olej z tego ziela może być stosowany miejscowo w leczeniu trądziku, a wcierany w skórę głowy pomaga w walce z łupieżem.

Wywar z liścia laurowego znalazł swoje zastosowanie także w leczeniu przeziębienia i chorych zatok. Liście laurowe mają bogaty skład i zawierają wiele cennych składników, jednak chcąc uzyskać dobre efekty stosowania wywaru, trzeba zachować ostrożność w stosowaniu produktu. Odpowiednie dawkowanie jest kluczowe w uzyskaniu rezultatów i zminimalizowania ryzyka wystąpienia skutków ubocznych.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Kwas alfa - liponowy to świetne wsparcie kuracji odchudzającej, ale również substancja działająca profilaktycznie przeciwko cukrzycy, miażdżycy stwardnieniu rozsianemu.
Siarka organiczna na zdrowe stawy i jędrną skórę. Gdzie znaleźć ten cenny związek i jak włączyć go diety? Zobacz dlaczego warto stosować MDM!
Poznaj gotu kolę - zioło długowieczności, które jest podstawą medycyny chińskiej i indyjskiej, bo zwiększa zdolności umysłowe, wspiera leczenie problemów skórnych i żołądkowych!
Glutation to składnik naturalnie syntezowany przez organizm. Wiele osób decyduje się również na jego suplementację. Czym jest glutation i w jakim celu się go przyjmuje? Sprawdź.
Sezam i olej sezamowy to nie tylko kuchenne zastosowanie, ale prozdrowotne działanie na krew, kości, skórę, włosy, odporność, czy tarczycę, a także moc cennych minerałów i witamin!