zioła na hemoroidy

Zioła na hemoroidy – Jakie wybrać, jak stosować i czy są skuteczne

Hemoroidy, inaczej żylaki odbytu, to poważny problem, którego nie powinno się bagatelizować. Nie tylko same nie znikną, a mogą się powiększyć i doprowadzić do znacznie poważniejszych konsekwencji. Wśród dostępnych metod leczenia hemoroidów znajdują się nie tylko farmaceutyki czy zabiegi, ale również mieszanki ziołowe i rośliny stosowane pojedynczo. Które z nich są najskuteczniejsze? Które warto i powinno się łączyć, a które lepiej zadziałają w pojedynkę? Jak leczyć żylaki odbytu ziołami?

Jest to zestaw roślin o właściwościach leczniczych. Ich bogaty skład oraz sposób w jaki działają powoduje, że dolegliwości związane z hemoroidami zostają złagodzone lub całkowicie wyleczone. Co ciekawe, skuteczne zioła bardzo często działają nie tylko na objawy – czyli już występujące hemoroidy, ale również pozwalają usunąć przyczyny ich powstawania.

To powoduje, że problem z żylakami odbytu zostaje znacznie skuteczniej rozwiązany i zmniejsza się ryzyko ich ponownego wystąpienia. W leczeniu objawów hemoroidów stosuje się najczęściej mieszanki, ale można też sięgać po pojedyncze rośliny.

zioła na hemoroidy

Na co mogą pomóc zioła na hemoroidy?

Zioła na hemoroidy w sposób naturalny działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwświądowo. Dzięki temu łagodzą objawy towarzyszące hemoroidom oraz usuwają przyczyny, które stoją u podstawy ich powstawania. Pomagają łagodzić stany zapalne.

Dodatkowo rośliny te mogą przyspieszyć proces gojenia się żylaków odbytu, ich wchłaniania i regeneracji tkanek.

Wiele spośród ziół o pozytywnym działaniu na hemoroidy działa ściągająco i hamująco na krwawienie, co również ma istotne znaczenie przy leczeniu żylaków odbytu.

Z uwagi na to, że działają nie tylko na objawy, ale również na przyczyny, mogą sprawić, że dyskomfort związany z hemoroidami zostanie pokonany nie tylko na bardzo długo, ale możliwe, że w ogóle na stałe.

Jak działają zioła na hemoroidy?

Rośliny te działają zarówno na objawy, które towarzyszą przy żylakach odbytu, jak i na przyczyny, które odpowiadają za jego występowanie. Mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwświądowe. W przypadku hemoroidów ból i swędzenie bywają bardzo dokuczliwe, dlatego usunięcie tych dolegliwości przynosi cierpiącemu ogromną ulgę i wytchnienie. Fakt, że zmniejszają stan zapalny powoduje, że szybciej dochodzi do zagojenia się problemu.

Jednocześnie rośliny te mają właściwości ściągające i hamujące krwawienie. Zapobiegają więc pogłębianiu się dolegliwości, blokują narastanie problemu i tym samym przyczyniają się do jego trwałego usunięcia. Odpowiadają nie tylko za leczenie hemoroidów, ale również działają profilaktycznie. Chronią przed nawrotami schorzenia.

Jakie są właściwości ziół na hemoroidy?

Warto zastanowić się, skąd pochodzą tego rodzaju efekty działania ziół na hemoroidy. Otóż, wynikają one z właściwości, jakimi charakteryzują się poszczególne rośliny.

Przede wszystkim są to wspomniane już wcześniej właściwości przeciwzapalne, ściągające i przeciwbakteryjne. Ogromnym wsparciem mogą się okazać również właściwością przeciwbólowe, łagodzenie świądu i i podrażnień.

Ważne też, by rośliny wybrane do leczenia żylaków odbytu cechowały się istotnym wpływem na ograniczenie krwawienia oraz przyspieszeniem gojenia ran.

Bardzo pożyteczną właściwością, która wpływa na leczenie hemoroidów jest wzmacnianie naczyń krwionośnych. Jeżeli więc wybrane przez Ciebie ziele wykazuje zdolność do uszczelniania i wzmacniania naczyń krwionośnych, to z pewnością przyczyni się do szybszego i sprawniejszego leczenia żylaków odbytu oraz zapobiegania ich występowaniu w przyszłości.

Co to są nasiadówki na hemoroidy?

Nasiadówki na hemoroidy to jeden ze sposobów ich leczenia. Polegają na zanurzeniu pośladków w ciepłym wywarze z ziela lub mieszanki ziół. Ich alternatywną wersją jest też trzymanie pośladków tuż nad parującym wywarem. Składniki zawarte w wykorzystanych do nasiadówki ziołach działają wówczas bezpośrednio na chore miejsce – łagodzą świąt, ból i pieczenie, czyli główne objawy hemoroidów. Przyczyniają się do oczyszczenia chorego miejsca i działają ściągająco na naczynia krwionośne. Są przeznaczone do stosowania miejscowego.

Tego rodzaju rozwiązania często polecane są dorosłym, cierpiącym na hemoroidy, trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze można je stosować u ciężarnych. W wielu przypadkach ciężarne kobiety muszą sobie nieco inaczej radzić z tym problemem. Najlepiej jest wówczas skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. On zasugeruje najbardziej bezpieczną strategię leczenia hemoroidów, która nie tylko pozwoli pozbyć się problemu, ale również będzie bezpieczna dla rozwijającego się dziecka. A o tym bezpieczeństwie nie wolno zapominać.

Jakie są najsilniejsze zioła na hemoroidy?

Okazuje się, że natura obdarzyła nas wieloma roślinami o dobroczynnym działaniu na guzki krwawnicze. Wśród nich znajduje się między innymi kasztanowiec zwyczajny. W leczeniu stosuje się jego kwiaty, korę, liście i nasiona. Kasztanowiec działa ściągająco i uszczelniająco na naczynia krwionośne. Zapobiega ich pękaniu i obrzękom.

Na uwagę zasługuje również oczar wirginijski. Odznacza się on właściwościami przeciwzapalnymi i przeciwbakteryjnymi. Oczyszcza i łagodzi stan zapalny. Nie bez znaczenia jest również jego działanie ściągające i uszczelniające naczynia żylne.

Warto w tym miejscu wskazać również ruszczyk kolczasty. Jego stosowanie wzmacnia naczynia krwionośne, usuwa zastoje krwi oraz łagodzi obrzęki. Nie bez znaczenia jest również fakt, że to właśnie ruszczyk kolczasty zapobiega wypadaniu hemoroidów na zewnątrz. Ich wypadnięcie jest bardzo ważnym etapem rozwoju choroby i stanowi stan jej zaognienia i zaostrzenia. W przypadku wypadnięcia hemoroidów konieczne może się okazać wdrożenie specjalistycznego leczenia zabiegowego. Dlatego uchronienie się przed tym zjawiskiem jest tak ważne w procesie leczenia ziołami.

Jakie są popularne zioła na hemoroidy?

Poza wspomnianą trójką dostępne są również inne rośliny. Dobrze jest poznać ich gatunki i rodzaje, by w razie potrzeby móc sięgnąć po ich uzdrawiającą moc i w pierwszej kolejności zastosować naturalne metody leczenia, znane tradycyjnej medycynie już od wielu lat.

Rumianek na hemoroidy

Jednym z nich jest rumianek – ziele niezwykle popularne i dobrze znane ze swoich prozdrowotnych właściwości. W przypadku hemoroidów pomocne mogą się okazać kąpiele, nasiadówki i okłady z rumianku. Dzięki niemu proces gojenia zachodzi szybciej, a właściwości łagodzące podrażnienia przyniosą ulgę w bólu i swędzeniu.

Szałwia na hemoroidy

Szałwia również może przynieść ulgę osobom cierpiącym na hemoroidy. Ta roślina najczęściej stosowana jest w postaci nasiadówek. Należy zaparzyć szałwię (można jej działanie wzmocnić rumiankiem) i spędzić kilka minut, trzymając pośladki tuż nad parującym naparem. W ten sposób wykorzysta się właściwości przeciwzapalne roślin oraz ich działanie łagodzące, kojące i gojące.

zioła na hemoroidy

Kasztanowiec na hemoroidy

Kasztanowiec to niezwykle ważne i skuteczne ziele w walce z hemoroidami. Jego stosowanie wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i ściągająco. Dodatkowo zapobiega zastojom żylnym, co chroni przed nasileniem objawów i rozwojem choroby. W przypadku tej rośliny wykorzystuje się zarówno nasiona, korę, liście. Preparaty lecznicze przygotowuje się również z kwiatów kasztanowca. Kora kasztanowca sprawdzi się do nasiadówek.

Oczar wirginijski na hemoroidy

Oczar wirginijski również jest bardzo istotną rośliną w leczeniu hemoroidów. Jej stosowanie przyspiesza gojenie ran, ma działanie przeciwkrwotoczne, ściągające i przeciwzapalne. Takie właściwości nie tylko spowalniają rozwój choroby, ale również istotnie przyczyniają się do jej wyleczenia i zapobiegają nawrotom.

Ruszczyk kolczasty na hemoroidy

Na hemoroidy warto stosować również ruszczyk kolczasty. Jego surowcem zielarskim jest zarówno kłącze jak i korzeń. Stosowanie ruszczyka wzmacnia zarówno naczynia obwodowe. Działa też wzmacniająco na ściany naczyń włosowatych, co zapobiega ich pękaniu i obrzękom, a to prowadzi do uchronienia się przed powstawaniem guzków krwawniczych. Roślina działa przeciwzapalnie. Wykonuje się z niej maści i kremy, które pomocne są w leczeniu hemoroidów.

Krwawnik pospolity na hemoroidy

Krwawnik pospolity jest szczególnie polecany na hemoroidy. Ziele krwawnika można stosować w postaci nasiadówek. Wykazuje działanie przeciwzapalne, bakteriostatyczne, ściągające i przeciwkrwotoczne. To bardzo ważny zakres działania jeżeli chodzi o omawiane schorzenie. Przeciwkrwotoczny wpływ krwawnika pozwala spowolnić rozwój żylaków odbytu, a co ważniejsze zapobiega również ich występowaniu w przyszłości.

Nostrzyk na hemoroidy

Nostrzyk żółty bywa również określany jako nostrzyk lekarski czy miodownik. Ziele nostrzyka wpływa na zmniejszenie krzepliwości krwi, co zapobiega jej nadmiernemu zagęszczaniu i powstawaniu zakrzepów. Jednocześnie, takie działanie sprawia, że krew znacznie sprawniej krąży w naczyniach krwionośnych, jej przepływ jest niezakłócony, a to ułatwia odpływ krwi z żył. W ten sposób zapobiega się jej gromadzeniu i obrzękom – co jest jedną z przyczyn powstawania żylaków odbytu. Roślina działa więc nie tylko leczniczo, ale również profilaktycznie.

Dodatkowo ma właściwości przeciwzapalne, co chroni przez rozwojem choroby i jej zaognieniem.

Jak zrobić nasiadówkę na hemoroidy z kory dębu?

Nasiadówkę z kory dębu na hemoroidy można przygotować samodzielnie w domu. Pięć łyżek rozdrobnionej kory dębu należy zagotować w dwóch litrach wody. Następnie wywar powinien być gotowany jeszcze przez dziesięć minut – w ten sposób uzyskuje się jego silniejsze działanie. Przygotowaną mieszankę dodaje się do kąpiel. Nasiadówka powinna trwać maksymalnie 10 – 15 minut. Można ją jednak powtarzać nawet kilka razy w ciągu dnia dla uzyskania lepszego efektu, ponieważ kora dębu ma działanie łagodzące. Kora dębu świetnie sprawdza się do wykonywania nasiadówek stosowanych pomocniczo w leczeniu hemoroidów.

Jak stosować zioła na hemoroidy? – Dawkowanie

Stosując zioła należy kierować się zaleceniami i dawkowaniem. Bardzo często przedawkowanie może przyczynić się do wywołania niepożądanych efektów.

Warto również kierować się innymi wskazaniami, jak na przykład moment stosowania różnych specyfików i czas ich utrzymywania. Maści powinny być stosowane za każdym razem po wypróżnieniu. Dzięki temu złagodzą one podrażnienie, do którego może dochodzić na skutek wypróżnienia i stanowią swego rodzaju ochronę przed bakteriami.

Kompresy do stosowania zewnętrznego powinny być nakładane co najmniej rano i wieczorem i trzeba je utrzymywać na pośladkach przez godzinę – w ten sposób uzyskuje się najlepsze efekty.

Nasiadówki nie powinny być dłuższe niż 10 – 15 minut, ale można je powtarzać kilka razy dziennie. Po nasiadówce odbyt powinien być zostawiony do osuszenia, a jeżeli nie jest to możliwe można go przetrzeć delikatnie czystym ręcznikiem. Przy czym należy unikać pocierania (raczej należy to zrobić w formie „oklepywania). Pocieranie może nasilić objawy.

Herbatki, leki ziołowe i czopki doodbytnicze stosuje się zgonie z zaleceniami lekarza, farmaceuty lub producenta preparatu.

Kiedy warto stosować zioła na hemoroidy? – Zastosowanie

W przypadku występowania żylaków odbytu zioła warto włączyć już od pierwszych objawów. Mogą być uzupełnieniem farmakoterapii zaleconej przez lekarza. Włączenie ziół do procesu leczenia sprawi, że będzie ono przebiegało szybciej i sprawniej, a efekty będą szybciej zauważalne. Jednocześnie pacjent szybciej poczuje ulgę i zniknie dyskomfort związany z pojawieniem się żylaków odbytów.

Pierwsze objawy związane z hemoroidami to ból, swędzenie i pieczenie okolic odbytu. Może pojawić się również obrzęk oraz krew sącząca się podczas wypróżniania. Wdrożenie ziół zaraz po zaobserwowaniu u siebie pierwszych objawów daje większe szanse na szybkie i skuteczne uporanie się z problemem wyłącznie przy użyciu naturalnych środków i uchroni przed rozwojem choroby.

Czy zioła na hemoroidy są bezpieczne? – Przeciwwskazania

Ogólnie stosowanie ziół na hemoroidy jest bezpieczne. Należy jednak pamiętać, że w określonych sytuacjach powinno się zachować szczególną ostrożność przed ich wdrożeniem. Chodzi przede wszystkim o uczulenie na któreś z ziół lub nadwrażliwość na składniki znajdujące się w roślinach.

Niektóre preparaty ziołowe nie są też wskazane do stosowania ze względu na przyjmowane leki. Na przykład osoba, która przyjmuje leki rozrzedzające krew i przeciwzakrzepowe nie powinna dodatkowo wdrażać ziół o podobnym działaniu. Zbyt silny efekt rozrzedzający może doprowadzić do wystąpienia krwotoków, które trudno jest zatamować.

Nie powinno się też łączyć ziół z lekami o przeciwstawnym działaniu (np. leki zagęszczające krew i zioła rozrzedzające). Takie połączenie znosi działanie leków i może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Wśród przeciwwskazań znajdują się też niektóre choroby i dolegliwości – to jednak należy rozpatrywać w zależności od preparatu, który ma być wykorzystany.

zioła na hemoroidy

Czy kobiety w ciąży i dzieci mogą stosować zioła na hemoroidy?

Kobiety w ciąży mogą sięgnąć po zioła na hemoroidy, ale wyłącznie w postaci kremów, maści i nasiadówek. Nie powinny natomiast stosować herbatek i tabletek bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo rozwijającego się dziecka. Niektóre zioła mają działanie skurczające, a to może wywołać skurcze macicy i spowodować przedwczesny poród, który jest zagrożeniem dla życia dziecka.

Najczęściej zaleca się nasiadówki z rumianku, kory dębu i oczaru wirginijskiego.

Dla bezpieczeństwa swojego, jak i rozwijającego się dziecka, warto wszelkie działania związane z leczeniem hemoroidów skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Skutki uboczne stosowania ziół na hemoroidy

Niektóre zioła stosowane na hemoroidy mogą wywoływać skutki uboczne. Dlatego też przed ich zastosowaniem należy się zapoznać z działaniami niepożądanymi i ewentualnymi przeciwwskazaniami. Takie podejście zwiększy bezpieczeństwo ich stosowania i uchroni przed niepotrzebnymi konsekwencjami.

Na przykład ruszczyk powoduje nadmierne pocenie się i nie jest zalecany osobom z nadciśnieniem tętniczym czy przerostem prostaty. Nie zaleca się go również kobietom w ciąży – a przynajmniej powinny zachować w tej kwestii ostrożność.

Nie wszystkie zioła dają skutki uboczne. Ze względu jednak na własne bezpieczeństwo należy się zapoznać z opisem każdego, które ma zostać włączone w leczenie i zastanowić się nad bezpieczeństwem jego stosowania. Podobnie należy też postępować z ziołowymi wyciągami.

Dlaczego warto stosować zioła na hemoroidy?

Warto sięgać po zioła na hemoroidy ponieważ jest to naturalny i bardzo skuteczny sposób uporania się z tym dokuczliwym problemem. Jednocześnie mogą być one pierwszym wyborem przy wystąpieniu pierwszych objawów i pozwalają zapobiegać nasileniu się objawów czy rozwojowi schorzenia.

Zioła mogą również stanowić wsparcie i uzupełnienie dla terapii farmakologicznej. W takiej sytuacji ich włączenie do leczenia przyspiesza usunięcie dolegliwości, szybciej przywraca poczucie komfortu i usuwa nieprzyjemne doświadczenia z tym związane. Terapia trwa krócej i jest skuteczniejsza.

Dodatkowo zioła mają również działanie profilaktyczne. Nie tylko więc pomagają uporać się z guzkami krwawniczymi, ale również zapobiegają ich ponownemu wystąpieniu.

Czego unikać gdy mamy hemoroidy

W przypadku wystąpienia hemoroidów nie tylko leczenie jest ważne, ale również codzienna higiena i właściwy sposób postępowania. Na czas leczenia należy zrezygnować z suchego papieru toaletowego i stosować ten z wyciągami – najlepiej z rumiankiem, korą dębu, czy nagietkiem.

Należy również częściej, szczególnie po wypróżnianiu, korzystać z mokrych chusteczek, płynu do higieny intymnej lub po prostu podmywania ciepłą wodą. Chodzi o podmywanie zarówno miejsc intymnych jak i okolicy odbytu.

W czasie wypróżniania powinno się unikać nadmiernego parcia, a dieta powinna być tak ułożona, by nie powodowała zaparć. Zalecana jest również aktywność fizyczna i unikanie zbyt długiego siedzenia w jednej pozycji.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Witamina E, nazywana witaminą młodości i płodności, o licznych właściwościach prozdrowotnych i kosmetycznych, łagodząca objawy wielu schorzeń, korzystna dla całego organizmu.
Kwas alfa - liponowy to świetne wsparcie kuracji odchudzającej, ale również substancja działająca profilaktycznie przeciwko cukrzycy, miażdżycy stwardnieniu rozsianemu.
7 przeciwwskazań do stosowania glutationu. Zanim rozważysz suplementację, poznaj kluczowe fakty, które mogą chronić Twoje zdrowie.
Żelazo jest ważnym składnikiem w ludzkim organizmie. Wiele osób decyduje się na jego suplementację. Jakie skutki uboczne mogą powodować preparaty z żelazem? Sprawdź.