zioła na menopauzę

Zioła na menopauzę – Jak skutecznie łagodzić objawy klimakterium ziołami?

Menopauza to okres tak zwanego pokwitania. Organizm kobiety traci wówczas zdolność do rozrodu. Podstawą zachodzących zmian jest nowy profil hormonalny. Do głosu dochodzą te, które dotychczas były w mniejszości – jedynie uzupełniały działanie wcześniej dominujących. Wycofują się natomiast te, które dominowały. To znacznie zaburza równowagę hormonalną. Zmiany hormonalne i zaburzenie dotychczasowej równowagi stają się wówczas przyczyną wielu objawów, które powodują dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. To między innymi uderzenia gorąca, wahania nastrojów oraz wrażenie ogólnego rozbicia. Niektóre objawy występują częściej, inne pojawiają się rzadziej.

Warto jednak wiedzieć, że nie trzeba „przeczekać” tego okresu i jakoś przetrwać do ponownego ustabilizowania hormonów. Istnieje szereg różnorodnych sposobów na poprawienie swojego samopoczucia. Może to być hormonalna terapia zastępcza lub terapie alternatywne, a wśród nich znajdują się również naturalne – ziołowe metody. Zobacz, jak złagodzić objawy menopauzy, korzystając z darów natury.

Większość objawów menopauzy spowodowana jest przez niedobór estrogenów. Za ich mniejszym stężeniem stoi ograniczona aktywność jajników, które powoli wycofują się ze swoich funkcji. W efekcie kobieta doświadcza wielu nieprzyjemnych objawów ze strony samopoczucia psychicznego: lęki, ataki paniki, wahania nastrojów, jak i ze strony ciała. Może dochodzić do zaburzeń w zakresie pracy układu moczowego, występowania chorób sercowo – naczyniowych, jak i osteoporozy.

Zespół objawów utrudnia normalne funkcjonowanie. Pojawiają się problemy w pracy, z koncentracją, psują się relacje międzyludzkie. Złe samopoczucie odbija się nie tylko na doświadczającej menopauzy kobiecie, ale również na osobach z jej najbliższego otoczenia.

W przypadku tych osób, które przechodzą klimakterium ze szczególną intensywnością, lekarze proponują hormonalną terapię zastępczą. Sprzyja ona łagodzeniu objawów przekwitania.

Wśród kobiet, które potrzebują wsparcia w okresie klimakterium są też takie, które szukają alternatywy dla przyjmowania hormonów. Nie wszystkim też odpowiadają leki hormonalne. Z pomocą przychodzą im naturalne, ziołowe preparaty, w których składzie znajdują się głównie te rośliny, które bogate są w fitoestrogeny. To działające podobnie do ludzkich estrogenów substancje pochodzenia roślinnego. Pełnią funkcję naturalnych estrogenów.

Z uwagi na podobieństwo budowy chemicznej, fitoestrogeny mogą łączyć się z receptorami estrogenów, a tym samy łagodzić doświadczenia związane z klimakterium.

zioła na menopauzę

Co to są zioła na menopauzę?

Zioła na menopauzę to najczęściej wyciągi z roślin bogatych w fitoestrogeny. Mogą to być zarówno mieszanki ziołowe, jak i pojedyncze preparaty o określonym, celowanym działaniu.

W naturze występują trzy rodzaje fitoestrogenów. Są to izoflawony, lignany i kumestany. Każdy z nich działa nieco inaczej, ale wszystkie dają bardzo podobne efekty – poprawiają komfort życia kobiety, która doświadcza właśnie menopauzy. Stosowanie ziół to dobra alternatywa w leczeniu objawów menopauzy.

Na co mogą pomóc zioła na menopauzę?

Wstępne analizy i badania nad wpływem naturalnych fitoestrogenów na przebieg menopauzy wskazują, że dieta bogata w izoflawony może się przyczynić do łagodniejszego przechodzenia klimakterium. Łagodzi jego objawy i zapewnia kobiecie większy komfort codziennego funkcjonowania.

Na przykład izoflawony sojowe pomagają łagodzić uderzenia gorąca i chwiejność emocjonalną tak częste w przypadku menopauzy. Jednocześnie korzystnie oddziałują na poziom trójglicerydów we krwi, co zapobiega chorobom sercowo naczyniowym oraz wpływają na gęstość tkanki kostnej, dzięki czemu kobieta może uniknąć osteoporozy.

Kumestany, zawarte między innymi w szyszkach chmielu, pomagają natomiast w łagodzeniu drażliwości i uczucia niepokoju, które również często występuje w okresie menopauzy.

Jeżeli zaś chodzi o lignany, to włączenie ich w dietę może złagodzić uderzenia gorąca i poprawi profil lipidowy we krwi. To zaś przełoży się na większą sprawność i wydajność układu sercowo – naczyniowego.

Jak działają zioła na menopauzę?

Zioła na menopauzę działają za pośrednictwem znajdujących się w nich fitoestrogenów oraz innych substancji o korzystnym i dobroczynnym wpływie na organizm człowieka.

Fitoestrogeny mają pod względem chemicznym budowę podobną do estrogenów człowieka. To powoduje, że dla receptorów estrogenów są one praktycznie nie do rozróżnienia. Ich przyjmowanie sprawia, że organizm dostaje sygnał o właściwym lub zbliżonym do właściwego poziomie hormonów, co przekłada się na złagodzenie występujących objawów, zmniejszenie ich intensywności, a niekiedy również na zmniejszenie ich częstotliwości.

Dodatkowo, zwykle w ziołach tych znajdują się również inne substancje, które innymi „drogami” mogą oddziaływać na łagodzenie objawów i tym samym przyczyniają się lżejszego przejścia przez okres przekwitania.

Najczęściej łagodzą uderzenia gorąca, nadpotliwość i rozdrażnienie. Wiele spośród nich ma działanie uspokajające, co pozwala zmniejszyć wahania nastrojów, huśtawkę emocjonalną oraz napady paniki i lęku. Inne zaś działają wyciszająco, nasennie lub na poprawę nastroju. Zioła pobudzają do pracy układ moczowy, co przyczynia się do oczyszczania organizmu i tym samym usprawnienia jego pracy.

Mogą regulować profil lipidowy, a to chroni układ sercowo – naczyniowy, poprawiać gęstość kości (chronić przed osteoporozą) oraz ogólnie wzmacniać odporność i kondycję organizmu, co pozwala na wdrożenie do codziennej rutyny większej aktywności fizycznej, która również przekłada się na poprawę samopoczucia.

Jakie są właściwości ziół na menopauzę?

Do najważniejszych właściwości ziół na menopauzę z pewnością należy zaliczyć ich podobieństwo do ludzkich estrogenów, co przekłada się na ich oddziaływanie na receptory estrogenów w organizmie kobiety. Druga kwestia to właściwości uspokajające i wyciszające, które pozwalają na opanowanie wahań nastrojów, skoków emocjonalnych, nadmiernego rozdrażnienia oraz uczucia lęku i ataków paniki.

Nie bez znaczenia jest również ograniczenie potliwości i regulacja uderzeń gorąca. Obawy te są przede wszystkim bardzo niekomfortowe. Utrudniają normalne funkcjonowanie i zaburzają komfort wykonywania codziennych zajęć. Dlatego też ich złagodzenie ma ogromne znaczenie.

Niektóre zioła na menopauzę mają właściwości nasenne. Pomagają więc w problemach z zasypianiem i przyczyniają się do długiego i nieprzerwanego snu.

Dodatkowo wśród istotnych właściwości ziół stosowanych w klimakterium należy zaliczyć ich wpływ na profil lipidowy we krwi. Takie działanie ma znaczenie profilaktyczne. Pozwala zapobiegać występowaniu chorób sercowo – naczyniowych, które w menopauzie są dość częstym zjawiskiem.

Zioła wpływają też na utrzymanie prawidłowej gęstości kości, działają moczopędnie, co zapobiega chorobom układu moczowego oraz wzmacniają organizm.

Jakie są najsilniejsze zioła na menopauzę?

Przede wszystkim należy sięgnąć po te zioła, które są bogatym źródłem fitoestrogenów. Wszelkie dodatkowe właściwości są niejako korzyścią, którą czerpie się „przy okazji”. Wśród najważniejszych z nich wymienia się najczęściej koniczynę czerwoną, korzeń pluskwicy groniastej czy też niepokalanek mnisi. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to pełen zestaw, a kobiety mogą czerpać z licznych innych roślin w okresie przekwitania.

zioła na menopauzę

Jakie są popularne zioła na menopauzę?

Chcąc lżej przejść menopauzę stosować można zarówno mieszanki ziołowe, jak i osobne gatunki, które będą działały w sposób bardziej konkretny, celowany. Warto jednak pamiętać, że bez względu na to, czy wybierasz mieszanki, czy są to zioła pojedyncze, należy się z nimi zapoznać. Część może wywoływać skutki uboczne, część może mieć listę przeciwwskazań – a to sytuacje, których trzeba być świadomym, by nie sprowadzić na siebie niebezpieczeństwa.

Żeń-szeń na menopauzę

Żeń – szeń jest przede wszystkim adaptogenem. Przynosi poprawę zarówno w funkcjonowaniu całego organizmu, jak i w samopoczuciu psychicznym w okresie menopauzy. Działa pozytywnie na libido, którego spadek również jest jednym z objawów okresu menopauzy. Dodatkowo, zmniejsza ryzyko depresji na skutek wahania nastrojów i huśtawki emocjonalnej, poprawia nastrój i ogólne samopoczucie.

Dziurawiec na menopauzę

Dziurawiec również sprawdzi się w przypadku doświadczania stanów depresyjnych związanych z pojawieniem się menopauzy. Działa na poprawę nastroju, podnosi kondycję psychiczną i wpływa na większą równowagę emocjonalną.

Rumianek na menopauzę

Rumianek to ziele o bardzo szerokim spektrum działania. Pomaga nie tylko w przypadku obniżonego nastroju i samopoczucia w menopauzie, ale wesprze również w przypadku problemów gastrycznych czy przeziębienia. Warto również wiedzieć, że rumianek ma również działanie uspokajające, co sprawdzi się między innymi w przypadku ataków lęku i paniki.

Korzeń pluskwicy groniastej na menopauzę

Korzeń pluskwicy groniastej sprawdzi się, gdy uderzenia gorąca i nadmierne pocenie się są w menopauzie bardzo uciążliwe i odbierają komfort codziennego funkcjonowania. Jego włączenie złagodzi te objawy, a kobieta odzyska pewność siebie i spokój.

Koniczyna czerwona na menopauzę

Ziele koniczyny czerwonej jest bogate w izoflawony, łagodzi więc szereg różnorodnych objawów związanych z menopauzą. Może być stosowana pojedynczo lub jako jeden ze składników. Jej działanie zostało na tyle docenione, że obecnie można ją znaleźć w wielu preparatach na menopauzę dostępnych w aptekach.

Niepokalanek mnisi na menopauzę

Bardzo ważnym zielem na menopauzę jest niepokalanek mnisi. Co ciekawe przynosi ulgę w zespole napięcia przedmiesiączkowego, pomaga przy nieregularnych cyklach oraz właśnie łagodzi objawy menopauzy. Jest to więc naturalne wsparcie dla kobiet w wielu typowo kobiecych hormonalnych dolegliwościach.

Melisa lekarska na menopauzę

Melisa lekarska ma przede wszystkim działanie uspokajające. Liść melisy pomaga zwalczać stres i przywraca równowagę emocjonalną. Jej dodatkową zaletą jest wsparcie w zaburzeniach snu. Jeżeli więc na skutek menopauzy pojawiają się problemy z zasypianiem, warto po nią sięgnąć.

Len zwyczajny na menopauzę

Len zwyczajny jest bogatym źródłem lignanów lnianych. To fitoestrogeny, które pomagają w złagodzeniu zróżnicowanych objawów menopauzy poprzez łączenie się z receptorami estrogenowymi w organizmie człowieka.

Maca na menopauzę

Maca jest rośliną pochodzącą z Ameryki Środkowej, a za jej właściwości (w kontekście menopauzy) odpowiada beta sitosterol. Jest to jeden z rodzajów fitoestrogenów. Maca działa przede wszystkim na złagodzenie uderzeń gorąca, zwalcza suchość pochwy oraz zapobiega osteoporozie.

Lukrecja na menopauzę

Lukrecja gładka w swoim składzie zawiera izoflawony, kwas glicyretynowy oraz beta sitosterol, co przekłada się na jej stosunkowo duże znaczenie w łagodzeniu objawów menopauzy. Włączenie ziela lukrecji zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór piersi oraz wspomaga w leczeniu osteoporozy.

Serdecznik pospolity na menopauzę

Serdecznik ma szczególne znaczenie przy menopauzie. Jest antyoksydantem, więc spowalnia procesy starzenia i degeneracji komórek, co przekłada się na lepsze samopoczucie i kondycję, które pozwalają radzić sobie skuteczniej z menopauzą. Do tego wzmacnia pracę serca i stymuluje aktywność macicy. Dzięki temu można się uchronić przed fizjologicznymi objawami menopauzy, jak choroby serca czy problemy z narządami rodnymi.

Dzięgiel chiński

Dzięgiel chiński, który nazywany bywa również żeńskim żeń szeniem to niezwykle ważne ziele w kontekście łagodzenia objawów menopauzy. Przede wszystkim jest to roślina, którą kobiety mogą stosować zarówno w czasie trudności związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, jak i właśnie dokuczliwych objawów menopauzy. Wycisza, łagodzi i wprowadza harmonię. Trzeba jednak pamiętać, że dzięgiel rozrzedza krew. Nie poleca się więc go osobom, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe i na rozrzedzenie krwi.

Pieprzyca peruwiańska

Pieprzyca peruwiańska sprawdzi się w przypadku spadków libido, wynikających z trwającej menopauzy. Dodatkowo, wpływa pozytywnie na nastrój, poprawia samopoczucie i redukuje suchość pochwy. W ten sposób istotnie przyczynia się do łagodzenia nieprzyjemnych objawów. Jej zaleta jest również to, że nie powoduje skutków ubocznych. Jest więc bezpiecznym wsparciem.

zioła na menopauzę

Jak stosować zioła na menopauzę? – Dawkowanie

iezależnie od tego, czy przyjmowane są zioła w postaci herbatek czy tabletki ziołowe, zawsze należy kierować się sugestiami producenta preparatu. Jest to ważne dlatego, że często tak przygotowane produkty zawierają też dodatkowe substancje (np. uspokajające lub nasenne), których przedawkowanie może przynieść poważne kłopoty osobie je przyjmującej.

Dla pewności można również skonsultować się z lekarzem, który prowadzi pacjentkę, zna jej inne dolegliwości i ewentualnie przyjmowane na stałe leki. Na bazie tej wiedzy i własnego doświadczenia może zaproponować taki zestaw, który nie będzie kolidował z innym leczeniem i nie przyniesie negatywnych konsekwencji przez cały okres menopauzy.

Kiedy warto stosować zioła na menopauzę? – Zastosowanie

Zioła na menopauzę warto stosować już od wystąpienia pierwszych objawów. Nie tylko skrócą czas doświadczanego dyskomfortu, ale przede wszystkim uchronią przed negatywnymi skutkami przedłużających się problemów (trudności ze snem skutkują chronicznym zmęczeniem i dodatkowo podnoszą poziom rozdrażnienia, zmiany w organizmie mogą doprowadzić do chorób sercowo naczyniowych czy do osteoporozy – zatrzymanie ich to dłuższe zdrowie i lepsza kondycja).

Dodatkowo, pozostałe składniki obecne w preparatach ziołowych wzmocnią organizm, poprawią jego odporność, wzmocnią serce, kości i układ moczowy, co ułatwi uporanie się z problemami.

Czy zioła na menopauzę są bezpieczne? – Przeciwwskazania

Zasadniczo większość ziół to bezpieczna alternatywa dla hormonalnej terapii zastępczej. Warto jednak wiedzieć, że niektóre z nich mogą nie być wskazane dla konkretnych osób. Przede wszystkim należy pamiętać o własnych alergiach. Uczulenie na jakiekolwiek ziele lub jego składnik wyklucza możliwość jego stosowania.

Dodatkowo pluskwica nie jest wskazana przy stosowaniu leków na nadciśnienie, dziurawiec może wywołać nadwrażliwość na światło, a serdecznik reaguje z lekami na serce.

Z tego właśnie powodu warto sprawdzić przeciwwskazania opisane na opakowaniu herbatki lub leków i w razie konieczności zrezygnować z preparatu.

Skutki uboczne stosowania ziół na menopauzę

Niektóre zioła mogą wywoływać skutki uboczne. Dziurawiec na przykład skutkuje nadwrażliwością na światło, co powoduje, że należy z niego zrezygnować w okresie letnim. Inne efekty to nadmierna senność, ospałość i rozkojarzenie. Do tego niektóre z nich wpływają na rozrzedzenie krwi, wchodzą w interakcje z innymi lekami i mogą wpływać na ciśnienie krwi.

Dlaczego warto stosować zioła na na menopauzę?

Warto stosować zioła na menopauzę, ponieważ stanowią one formę naturalnego i w miarę bezpiecznego wsparcia w łagodzeniu objawów klimakterium. Fitoestrogeny łagodzą przebieg nieprzyjemnych doświadczeń, zmniejszają ich zakres i intensywność, a pozostałe substancje zawarte w roślinach uspokajają, wyciszają i pomagają uchronić się przed fizjologicznymi skutkami przekwitania (choroby serca, osteoporoza itp.). Niektóre polecane zioła działają rozkurczowo, a inne wykazują silne działanie wzmacniające. Te naturalne sposoby pozwalają też w niektórych sytuacjach uniknąć terapii hormonalnej.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Kwas alfa - liponowy to świetne wsparcie kuracji odchudzającej, ale również substancja działająca profilaktycznie przeciwko cukrzycy, miażdżycy stwardnieniu rozsianemu.
Lizyna należy do aminokwasów egzogennych, więc trzeba ją dostarczać z zewnątrz, ważne, by utrzymać ją na odpowiednim poziomie - daje pozytywne efekty, a niedobory mogą stanowić zagrożenie.
Laktoferyna to białko, które ze względu na dobroczynny wpływ na układ odpornościowy i silne właściwości antybakteryjne, jest coraz częściej stosowane w formie suplementów diety.
Inozytol to substancja produkowana przez organizm, która wspiera jego prawidłowe funkcjonowanie. Wspomaga pracę układu hormonalnego, rozrodczego oraz nerwowego. Sprawdź szczegóły.
N-acetylocysteina to substancja znana ze swoich właściwości przeciwutleniających, sprawdź, jak działa NAC i czy warto stosować suplement mający ją w składzie