zioła na nerki

Zioła na nerki – Jak wybrać i stosować by skutecznie usprawniały pracę nerek

Nerki są niezwykle istotnym narządem w ciele człowieka. To właśnie one odpowiadają za gospodarkę elektrolitową w organizmie, oczyszczają go z toksyn i pozwalają utrzymać prawidłowy poziom nawodnienia. Ponadto to właśnie nerki pomagają utrzymać równowagę kwasowo – zasadową i odfiltrowują toksyny. Troska o ich prawidłowe funkcjonowanie to jednocześnie troska o zdrowie całego organizmu. Jak można o nie zadbać? Co zrobić by uniknąć schorzeń? Jakie naturalne zioła na nerki pomogą przywrócić ich działanie w razie ewentualnych zaburzeń?

Zioła na nerki to rośliny, których skład wpływa pozytywnie na pracę nerek i całego układu moczowego. To właśnie dzięki nim możliwe jest utrzymanie ich pełnej sprawności i wydajności pracy. Zioła na nerki nie tylko pomagają zapobiegać ewentualnym schorzeniom, ale również mogą mieć działanie lecznicze.

Poprzez działanie moczopędne pomagają w ich oczyszczaniu, regeneracji i usprawniają ich pracę.

Zioła na nerki to alternatywa dla syntetycznych suplementów diety czy leków dostępnych w aptece. Przyniosą ulgę, poprawią funkcjonowanie i uchronią przed poważniejszymi schorzeniami.

zioła na nerki

Jak działają zioła na nerki?

Zioła na nerki działają przede wszystkim poprzez zawarte w nich substancje czynne o istotnym dla tego organu działaniu. Przede wszystkim chodzi więc o właściwości przeciwzapalne, moczopędne i wspierające organizm człowieka w oczyszczaniu z mocznika i szkodliwego dla zdrowia amoniaku.

Działanie moczopędne powoduje intensywniejszą pracę nerek, pobudza je do aktywności oraz pomaga przefiltrować i wypłukać ewentualne toksyny i inne szkodliwe substancje. Usunięcie ich z organizmu wraz z moczem to forma nie tylko ochrony, ale też zabezpieczenia przed dalszymi zagrożeniami.

Jakie są właściwości ziół na nerki?

Do najważniejszych właściwości ziół na nerki należą właściwości przeciwzapalne, moczopędne i właściwości oczyszczające. Chodzi tu przede wszystkim o oczyszczenie nerek z toksyn poprzez zintensyfikowanie ich pracy. A jednocześnie utrzymanie w równowadze gospodarki elektrolitowej.

Ważne też jest, by usunąć z organizmu nadmiar chloru, kwasu moczowego i mocznika. One odpowiedzialne są nie tylko za choroby nerek, ale również zaburzają pracę innych organów.

Nie bez znaczenia jest również to, by zioła pomagały w usuwaniu kamieni nerkowych oraz zapobiegały ich powstawaniu.

Właściwości przeciwzapalne chronią nerki przed rozwojem niebezpiecznych stanów zapalnych, które mogą powodować nie tylko ogromny ból, ale również zaburzenie prawidłowej pracy tego organu, co niesie zagrożenie dla całego organizmu.

Jakie są najsilniejsze zioła na nerki?

Wśród najsilniejszych ziół wspierających pracę nerek znajduje się przede wszystkim żurawina. Jest nie tylko bardzo skuteczna, ale również bardzo popularna. Stanowi składnik herbatek i mieszanek ziołowych na nerki, ale też znajduje się, jako substancja wspierająca w wielu farmaceutykach, które dostępne są w aptekach.

Do ważnych roślin wspierających pracę nerek należą również skrzyp polny i pokrzywa. One również mogą wchodzić w skład naturalnych mieszanek, herbatek na nerki, jak i występować jako tabletki ziołowe.

Mimo tego, że mają bardzo silne działanie i odgrywają duże znaczenie w naturalnej ochronie, to nie są jedynym rozwiązaniem. Natura obdarowała nas wieloma innymi ziołami, z których można z powodzeniem korzystać.

zioła na nerki

Jakie są popularne zioła na nerki?

Poza wspomnianą pokrzywą, skrzypem i żurawiną, do dyspozycji mamy też wiele innych naturalnych ziół oczyszczających i wspomagających pracę nerek. Zanim jednak zostaną one krótko omówione, warto zapoznać się ze specyfiką działania tych głównych roślin.

Pokrzywa na nerki

Pokrzywa ma przede wszystkim działanie moczopędne. Dodatkowo wspomaga wydalanie mocznika, chloru i kwasu moczowego. Takie działanie zapobiega niewydolności nerek, wpływa pozytywnie na cały układ moczowy i stanowi bardzo ważny element w profilaktyce chorób nerek.

Skrzyp polny na nerki

Ziele skrzypu polnego zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwzapalne, co sprawia, że chroni przed powstawaniem stanów zapalnych dróg moczowych.

Mniszek lekarski na nerki

Mniszek lekarski ma działanie moczopędne i napotne. pomaga więc usunąć z organizmu nadmiar mocznika i kwasu moczowego. To jego działanie odtruwające przyczynia się do zabezpieczenia nie tylko nerek, ale również całego organizmu.

Czarny bez na nerki

Czarny bez zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych i ma działanie moczopędne. Zioła moczopędne to również zielona herbata, która daje te same efekty co czarny bez. Kamienie nerkowe powodują kamicę nerkową – chorobę, której przebieg jest bardzo bolesny i nieprzyjemny.

Krwawnik pospolity

Można również skorzystać z pomocy ziela jakim jest krwawnik pospolity. Jego stosowanie przyczynia się do usuwania z organizmu zbędnych produktów przemiany materii. Jest to również roślina o działaniu rozkurczowym, co ma ogromne znaczenie. Skurcze mięśni mogą powodować bóle pęcherza moczowego, który wchodzi w skład układu moczowego.

Mącznica lekarska na nerki

Ta roślina hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych, które powodują między innymi śródmiąższowe zapalenie nerek oraz inne infekcje dróg moczowych. może też być stosowana w stanach zapalnych dróg moczowych.

Żurawina na nerki

Żurawina jest bardzo popularną rośliną i często bywa wykorzystywana na chore nerki. Chroni przed rozwojem bakterii i łagodzi ból nerek. Dostępne w aptekach preparaty ziołowe bardzo często zawierają w swoim składzie właśnie żurawinę. Można ją przyjmować w postaci tabletek lub herbatek ziołowych. Równie dobrze sprawdzi się też owoc żurawiny.

Perz właściwy na pracę układu moczowego

By usprawnić pracę nerek i pomóc sobie w oddawaniu moczu można wykorzystać kłącze perzu, które przygotowuje się w formie naparu.

Nawłoć na nerki

Na przywrócenie sprawności w drogach moczowych można również stosować zioła takie jak nawłoć. Roślina wykazuje działanie moczopędne i rozkurczowe. Pomaga organizmowi w odzyskaniu sprawności układu moczowego, bierze wpływa na oczyszczanie nerek i przynosi ulgę w bolesnych skurczach.

Jak stosować zioła na nerki – dawkowanie

Zioła na nerki są stosunkowo bezpieczną alternatywą dla leków i innych środków farmaceutycznych. Mimo to trzeba przestrzegać kilku istotnych zasad w ich użytkowaniu. Jedną z nich jest odpowiednie dawkowanie ziół.

Najlepiej kierować się zaleceniami producenta, bez względu na to, czy zamierzamy pić herbatki ziołowe, przyjmować tabletki czy korzystać z naparów.

Niektóre z omówionych powyżej roślin wymagają zrobienia tygodniowej przerwy po okresie miesięcznej kuracji i trzeba się do takich właśnie zaleceń zastosować.

Najczęściej zaleca się picie herbatek ziołowych 3 razy dziennie po jednej herbatce.

zioła na nerki

Kiedy warto stosować zioła na nerki – zastosowanie

Zioła należy wdrożyć już od wystąpienia pierwszych objawów. Gdy dojdzie do rozwoju choroby mogą się okazać już mało skuteczne i ich stosowanie przyczyni się jedynie do wsparcia farmakoterapii. Jeżeli jednak chcesz uniknąć leczenia preparatami syntetycznymi, rozpocznij kurację ziołową od razu, gdy poczujesz dyskomfort.

Jednym z pierwszych objawów, który powinien zaniepokoić i skłonić do sięgnięcia po zioła jest uczucie silnego parcia na pęcherz przy jednoczesnym oddawaniu niewielkich ilości moczu. Do tego może występować ból w podbrzuszu oraz okolicy lędźwiowej i zmieniony kolor moczu.

O infekcji dróg moczowych informuje również zatrzymanie wody w organizmie i pojawienie się obrzęków.

Nie zaleca się czekania aż objawy się zaostrzą. Zignorowanie pierwszych sygnałów może doprowadzić do kamicy nerkowej, a w najgorszym wypadku może się pojawić nawet niewydolność nerek.

Czy zioła na nerki są bezpieczne – przeciwwskazania

Zasadniczo zioła są bezpiecznym wsparciem dla nerek. Trzeba jednak pamiętać, że istnieje kilka przeciwwskazań do ich stosowania.

Przede wszystkim nie powinny z nich korzystać osoby, które są uczulone na konkretną roślinę lub znajdujące się w niej substancje czynne.

Niektórych ziół nie zaleca się kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Wśród przeciwwskazań znajduje się też przyjmowanie niektórych leków. Mieszanki ziołowe mogą mieć bowiem działanie szersze niż wyłącznie na prawidłową pracę nerek i układu moczowego. Mogą również brać udział w regulacji ciśnienia krwi, wchodzić w interakcje z innymi lekami, suplementami diety lub oddziaływać na szereg innych organów wewnętrznych. Z tego względu należy zachować ostrożność, sprawdzić skutki uboczne i skonsultować przyjmowanie ziół z lekarzem.

Czy kobiety w ciąży i dzieci mogą stosować zioła moczopędne i na nerki?

Niektóre zioła są bezpieczne i dla dzieci i dla kobiet w ciąży, ale część z nich nie może być przez te grupy stosowana. Dla przykładu żurawina jest całkowicie bezpieczna i zalecana w ciąży i dzieciom. Jednak nie wszystkie są aż tak bezpieczne.

Skutki uboczne stosowania ziół na nerki

Niektóre zioła mogą powodować skutki uboczne, a ich negatywne działanie może zostać wzmocnione poprzez przyjmowanie innych leków. Na przykład zioła moczopędne mogą doprowadzić do nadmiernego obniżenia poziomu potasu we krwi, co w konsekwencji może doprowadzić do arytmii.

Zioła mogą też prowadzić do nadmiernego rozrzedzenia lub zagęszczenia krwi, co również może nieść poważne skutki.

Dlaczego warto stosować zioła na nerki?

Zioła to naturalny sposób na usprawnienie pracy nerek. To właśnie dzięki nim można złagodzić pierwsze objawy stanów chorobowych, zatrzymać rozwój infekcji i nie dopuścić do zaostrzenia choroby. Dzięki nim można powstrzymać niewydolność nerek, rozwój kamicy nerkowej i wzmocnić układ moczowy. Wiele z nich pobudza pracę nerek i usuwa zbędne produkty przemiany materii. W ten sposób następuje oczyszczanie nerek, sprawniejsze wydzielanie moczu, a co za tym idzie usprawnienie ich pracy.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Witamina B2 wspomaga prawidłową pracę organizmu. Pomaga ograniczyć migreny, wspomaga układ odpornościowy. Jej niedobór skutkuje wieloma dolegliwościami. Dowiedz się więcej.
Laktoferyna to białko, które ze względu na dobroczynny wpływ na układ odpornościowy i silne właściwości antybakteryjne, jest coraz częściej stosowane w formie suplementów diety.
Melatonina to naturalny hormon snu, ale w razie zaburzeń jej wydzielania można skorzystać z syntetycznych odpowiedników, które przywrócą równowagę
Probiotyki nie tylko przy antybiotkach! Zobacz co trzeba wiedzieć o probiotykach. Sprawdź w jakich sytuacjach stosowanie probiotyków jest pomocne!
Poznaj jedną z najważniejszych witamin i jej super skutki - witamina C na twarz to odkrycie, które pomaga wyrównać koloryt skóry, zniwelować przebarwienia, pozbyć się trądziku!