zioła na dnę moczanową

Zioła na dnę moczanową – Jakie zioła stosować by wspomóc obiżanie kwasu moczowego we krwi, złagodzić ból i sztywność stawów

Podagra, artretyzm, czy też dna moczanowa to podstępna choroba, która powoduje ból podobny jak w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Dna moczanowa ujawnia się często w starszym wieku i jest wynikiem nagromadzenia kwasu moczowego we krwi. Kiedy stężenie kwasu moczowego jest tak duże, że przestaje się rozpuszczać we krwi, zaczyna się on krystalizować. Kryształki kwasu moczowego odkładają się w stawach i tkance okołostawowej, następnie rosną, ranią stawy i powodują stany zapalne. Podagra dotyka coraz większej liczby osób (2% ludzi w zachodnim świecie), zatem warto dowiedzieć się, jakie naturalne zioła można stosować w przypadku tej uciążliwej dolegliwości.

W przeszłości objawy dny moczanowej nazywano „chorobą królów” lub „chorobą ludzi bogatych”. Dzisiaj występuje u wielu ludzi o różnym statusie materialnym.

Problemy zdrowotne związane z dną moczanową (wzrost stężenia kwasu moczowego) zaczynają się już w godzinach porannych. Tuż po przebudzeniu czujemy narastający ból, który ogarnia stawy, powoduje obrzęki i zaczerwienienia. To napad dny moczanowej. Powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza i zastosować leczenie farmakologiczne (potrzebna jest też zmiana stylu życia). Nieleczona podagra powoduje w niektórych przypadkach odkładanie kwasu moczowego w tkankach miękkich pięt, u dużych palców stóp, a także na brzegach uszu.

Uważa się, że za przyczynę wzrostu występowania dny moczanowej odpowiada większa liczba czynników ryzyka w populacji, na przykład zespół metaboliczny, większa przewidywana długość życia i zmiany w sposobie odżywiania.

Warto wiedzieć, że artretyzm można zdiagnozować jedynie poprzez badanie stężenia kwasu moczowego we krwi. Częściej dotyka on mężczyzn niż kobiety. Możemy zapobiegać kolejnym atakom dny moczanowej, wprowadzając zmiany do codziennej diety. Więcej produktów roślinnych, mniej tłuszczów zwierzęcych. Należy też unikać alkoholu, niewskazane są owoce morza. Pamiętajmy, że np. wieprzowina bogata jest w puryny, które w momencie rozpadu tworzą właśnie kwas moczowy.

Lekiem pierwszego rzutu w tym schorzeniu jest allopurynol, który hamuje produkcję kwasu moczowego, ale stan zapalny i objawy dny moczanowej można też osłabiać ziołami.

zioła na dnę moczanową

Skąd powstaje dna moczanowa?

Jak już wspomnieliśmy, to głównie mężczyźni cierpią na podagrę. Odpowiedzialne jest za to nadużywanie alkoholu, ale oczywiście nie tylko. Pozostałymi przyczynami kumulowania się takiej formy kwasu moczowego w organizmie jest nadmiar cukru i mięsa, a także wszelkich produktów charakteryzujących się wysokimi ilościami puryny.

Przeważnie są to warzywa strączkowe, szpinak, fasolka szparagowa, kukurydza, brukselka, brokuły, grzyby, tłuste i wędzone ryby, korzenne przyprawy (pieprz), kawa, czekolada, kakao, czarna herbata.

Dna moczanowa występuje częściej, jeśli palimy papierosy, cierpimy na inne choroby współistniejące, stosujemy leki moczopędne, leki przeciwzapalne, mamy przewlekłe odwodnienie organizmu. Znaczenie mogą mieć też czynniki genetyczne.

Czym są zioła na dnę moczanową?

To przede wszystkim rośliny, które wspierają organizm, wykazując właściwości przeciwzapalne. Pomagają się pozbyć się nadmiaru kwasu moczowego we krwi i mogą ustrzec nas przed powikłaniami w dnie moczanowej.

Czy zioła mogą pomóc na dnę moczanową?

Ziołolecznictwo, czyli fitoterapia, to dobra metoda wsparcia zdrowia w dnie moczanowej. Dzięki nim nie musimy się tak obawiać skutków ubocznych, jak w przypadku leków na receptę. Zioła są powszechnie dostępne w każdej aptece lub sklepie zielarskim.

Wybierając rośliny na dnę moczanową, skonsultujmy się z lekarzem. Najlepiej sięgać po mieszanki ziołowe o deklarowanym działaniu moczopędnym, przeciwbólowym, przeciwzapalnym. Ważne, by również pobudzały one przemianę materii, a także wpływały na detoksykację organizmu. Tak działają poniższe zioła:

 • POKRZYWA: wykazuje działanie przeciwobrzękowe, może odtruwać organizm,

 • LIŚĆ BRZOZY: wykazuje działanie przeciwzapalne, wspiera przemianę materii, odkwasza organizm, może zapobiegać kamicy nerkowej,

 • ARNIKA GÓRSKA: wykazuje działanie moczopędne, pobudza metabolizm,

 • SKRZYP POLNY: wykazuje działanie moczopędne, pobudza przemianę materii, wspiera detoksykację,

 • CZARCI PAZUR: wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne,

 • PĄCZKI KWIATOWE I LIŚCIOWE JESIONU: wykazują działanie moczopędne, odtruwają, poprawiają krążenie krwi.

W razie ataku dny moczanowej można stosować zewnętrznie arcydzięgiel lekarski (do nacierania).

Jak działają zioła na dnę moczanową?

Wysokiej jakości zioła na dnę moczanową mogą wykazywać działanie przeciwzapalne i niekiedy łagodzące ból. Mogą pomóc pozbywać się nadmiaru kwasu moczowego z organizmu (wpływają na zmniejszenie stężenia kwasu moczowego). Takie właściwości ma na przykład imbir, hibiskus, czy pokrzywa. Naturalne środki i domowe sposoby wspierają walkę z podagrą i mogą zniwelować zaostrzenia tej bolesnej choroby.

Jakie są właściwości ziół na dnę moczanową?

Jak już wspominaliśmy, zioła dobrze uzupełniają dietę w dnie moczanowej, a także leczenie farmakologiczne. Pełnią ważne funkcje uśmierzające, ponieważ wspierają zmniejszenie stanu zapalnego, pomagają pozbyć się nadmiaru kwasu moczowego z organizmu, ale także mogą ułatwiać wypijanie większej ilości płynów. Mogą też działać kojąco i ograniczać powikłania, takie jak uszkodzenia nerek i stawów.

Leczenie dny moczanowej ziołami to istotne wsparcie, ale nic nie zastąpi wizyty lekarskiej, odpowiednich leków i zmiany stylu życia. Dobrze jest zastosować się do zasad diety ubogopurynowej.

Jakie są najsilniejsze zioła na dnę moczanową?

Badania potwierdzają, że stosowanie naparów ziołowych może skutecznie redukować rozwój choroby i jej przebieg. Do najsilniejszych ziół, z których można korzystać przy dnie moczanowej, należą:

 • liść brzozy,

 • pokrzywa,

 • czarci pazur (hakorośl),

 • arnika górska,

 • arcydzięgiel lekarski,

 • jesion,

 • korzeń lubczyku,

 • korzeń mniszka lekarskiego,

 • nawłoć pospolita.

Wykazują one działanie moczopędne, detoksykujące, eliminujące obrzęki i magazynowanie w organizmie płynów. Ważne, by stosować je i jednocześnie nawadniać organizm dużą ilością płynów.

Można wykonać własne mieszanki w domu z użyciem wyżej wymienionych ziół. By odczuć różnicę, dobrze wypijać napary do 2 razów dziennie. Innym sposobem jest stosowanie przypraw, takich jak liście laurowe, ziele angielskie, estragon, jałowiec, lubczyk czy też kurkuma.

zioła na dnę moczanową

Czystek na dnę moczanową – działanie i skuteczność

Czystek w leczeniu dny moczanowej może złagodzić dolegliwości związane z atakami bólu i wpłynąć na zmniejszenie występowania nowych stanów zapalnych. Wykazuje właściwości odkwaszające, przeciwzapalne, oczyszczające i moczopędne. Może również wspomagać przemianę materii oraz wspierać układ krążenia. Jest to także zioło detoksykujące.

Pamiętajmy, że pierwsze efekty można zauważyć po upływie około miesiąca od rozpoczęcia regularnego stosowania. Dobrze jest też zmienić styl życia i odżywianie. Należy wyeliminować z menu produkty spożywcze, które mogą zaostrzać dolegliwości związane z podagrą.

Czystek nie wchodzi w interakcje z innymi lekami i zazwyczaj nie wywołuje skutków uczonych. Aby poprawić efekty jego działania, można połączyć go z innymi roślinami o podobnych właściwościach. Wspominaliśmy już o nich (np. pokrzywa, arnika górska, skrzyp polny, liść brzozy czy korzeń mniszka lekarskiego).

Jakie są popularne zioła na dnę moczanową?

Liść brzozy

Liść brzozy wykazuje działanie przeciwartretyczne, odtruwające organizm, odkwaszające, reguluje także przemianę materii. Odwar z niego sporządzamy z 1-2 łyżek liści brzozy na 500 ml wrzącej wody. Gotujemy przez 3-5 minut, a następnie przecedzamy. Pijemy 2-3 razy dziennie po pół szklanki przed posiłkami.

Pokrzywa

Pokrzywa zwyczajna to często stosowane zioło na dnę moczanową. Wszystko za sprawą jej właściwości przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Napar z pokrzywy wykazuje działanie moczopędne, pobudza do odprowadzania kwasu moczowego.

Pokrzywa może mieć właściwości ochraniające nerki, które mogą zostać uszkodzone w dnie moczanowej. By wypić napar z pokrzywy, wsypujemy łyżeczkę suszu do szklanki, zalewamy gorącą wodą, studzimy. Stosujemy do 3 filiżanek dziennie.

Czarci pazur (hakorośl rozesłana)

Roślina ta może zwiększać elastyczność stawów, w pewnym stopniu zmniejsza także ból stawów, które dotyka choroba. Hakorośl wspomaga trawienie białka i wykazuje działanie przeciwzapalne. Ekstrakt z korzenia stosujemy raz dziennie po 1 kapsułce, popijając dużą ilością wody.

Skrzyp polny

Skrzyp wykazuje działanie moczopędne, może pobudzać przemianę materii i odtruwać organizm. Parzymy go przez około 10 minut.

Arnika górska

Roślina ta może w odczuwalny sposób łagodzić bóle stawów. Dodatkowo działa moczopędnie i reguluje metabolizm. Napar sporządzamy z 1 łyżki kwiatów zalanych szklanką gorącej wody. Odstawiamy na kilkanaście minut, cedzimy, pijemy około 50 ml dziennie nie dłużej niż przez dwa tygodnie.

Arcydzięgiel lekarski

Surowcem leczniczym anielskiego ziela są owoce, korzeń i kwiaty. Roślina wykazuje działanie moczopędne i odkażające, a także kojące. Można ją stosować zewnętrznie, czyli wmasowywać i rozcierać nią bolące stawy.

Sok z cytryny

Badania nad efektywnością cytryny w dnie moczanowej są obiecujące. Sok z cytryny może obniżać stężenie kwasu moczowego we krwi dzięki alkalizacji moczu. Najlepiej przyrządzić sobie rano mieszankę z wody, soku z cytryny i kurkumy.

Korzeń lubczyku

Związki zawarte w tej roślinie pomagają wydalić kwas moczowy i inne szkodliwe substancje z organizmu. Mogą działać też rozkurczowo i zmniejszać obrzęki.

Ostropest plamisty

Ostropest plamisty słynie ze zbawiennego działania na wątrobę, ale także może wspierać organizm w dnie moczanowej. Niektóre badania wykazały, że ostropest plamisty pomaga zwalczać jej objawy, w szczególności u osób z chorobami nerek.

Nawłoć pospolita

Ziele nawłoci pospolitej stosuje się tradycyjnie w uśmierzeniu objawów podagry. Roślina wykazuje działanie m.in. przeciwzapalne i moczopędne.

Hibiskus

Hibiskus może korzystnie wpływać na walkę z objawami dny moczanowej. Najlepiej pić go w formie herbaty ziołowej, która może działać uśmierzająco i zapobiegać nawrotom choroby. Roślina ma działanie moczopędne i łagodzi stan zapalny w organizmie.

Pączki i liście jesionu

Jesion wykazuje działanie moczopędne, może odtruwać organizm, a także poprawiać krążenie. Dobrym sposobem jest stosowanie go w formie okładów. Garść liści gotujemy w półlitrowym garnku przez 5 minut, a po odlaniu wody nakładamy liście na bolące miejsca.

Korzeń mniszka lekarskiego

Mniszek znany jest z działania i wpływu na nerki i wątrobę. Herbatki z tego zioła pomagają obniżyć stężenie kwasu moczowego u osób będących w grupie ryzyka chorób nerek. To także dobry i smaczny sposób, by wypijać większą ilość płynów, co jest bardzo ważne w podagrze.

Imbir

Korzeń imbiru to nie tylko sposób na rozgrzanie organizmu w przeziębieniach, ale także dobra metoda wsparcia organizmu w dnie moczanowej. Imbir pomaga zmniejszyć ból związany z artretyzmem oraz obniżyć stężenie kwasu moczowego we krwi. Dodatkowo można stosować okłady z imbiru, które działają uśmierzająco w przypadku nagłych ataków bólu. Warto też pić herbatki imbirowe przed zaśnięciem.

Wiśnie

Również wiśnie stanowią nieocenioną pomoc, ponieważ mogą obniżać ryzyko wystąpienia ataków dny moczanowej. Co ciekawe, dzieje się tak niezależnie od ich gatunku, dlatego mogą to być wiśnie słodkie, cierpkie, czerwone, czarne. Jedzmy wiśnie w każdej postaci, mrożone, suszone, jako sok i ekstrakt.

zioła na dnę moczanową

Jak stosować zioła na dnę moczanową? – Dawkowanie

Różnego rodzaju zioła na artretyzm to dobre wsparcie, które jednakże należy skonsultować z lekarzem. Środki naturalne mogą wchodzić w interakcje z lekami, stąd potrzebne są dalsze badania nad ich wpływem na nasz organizm. Zioła na dnę moczanową można przyjmować wewnętrzne i zewnętrznie, stosując się do zaleceń lekarzy i producentów suplementów diety.

Kiedy warto stosować zioła na dnę moczanową? – Zastosowanie

Naturalne sposoby walki z dną moczanową sprawdzają się zarówno w przypadku silnego bólu, jak i profilaktycznie. Gdy mamy do czynienia z atakiem dny moczanowej, celem jest jak najszybsze zahamowanie ostrych bólów i poprawienie samopoczucia. Możemy i powinniśmy wspierać działanie farmakologiczne środkami ziołowymi oraz odpowiednią dietą. Wspomagajmy organizm, ograniczając produkty, z których powstaje kwas moczowy. Zaniechajmy lub zmniejszmy spożycie mięsa, szczególnie podrobów.

Czy zioła na dnę moczanową są bezpieczne? – Przeciwwskazania

Chociaż zazwyczaj produkty ziołowe są bezpieczne, to na niektóre rośliny należy uważać. Stosowanie arniki górskiej nie jest zalecane u osób z zapaleniem żołądka i jelit, krwawieniem z przewodu pokarmowego, po przebytym zawale, w trakcie ciąży, podczas leczenia glikozydami naparstnicy, strofantyną.

Z kolei przeciwskazaniem do podawania czarciego pazura są wrzody żołądka i dwunastnicy, niedociśnienie, ciąża, okres laktacyjny, a także stosowanie preparatów insulinowych. Czarci pazur wchodzi w interakcje z lekami na obniżenie ciśnienia.

W przypadku pokrzyw przeciwskazaniem są choroby narządów rodnych, a także choroby nerek.

Czy kobiety w ciąży mogą stosować zioła na dnę moczanową?

Przed podaniem ziół lub ziołowych suplementów diety na dnę moczanową kobietom w ciąży należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Rośliny i ich składniki mogą zmienić gospodarkę hormonalną, zatem ich wpływ na ciążę może okazać się niepożądany. Jak wspomnieliśmy, z pewnością nie należy podawać kobietom w ciąży arniki górskiej i czarciego pazura.

Skutki uboczne stosowania ziół na dnę moczanową

Podobnie jak w przypadku ziół przeznaczonych na inne dolegliwości, także i zioła na podagrę mogą powodować skutki uboczne. Wiele zależy od naszego stanu zdrowia, naszego wieku i leków, które na co dzień bierzemy. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem, który dostosuje nam dawkowanie.

Dlaczego warto stosować zioła na dnę moczanową?

Ból w tej chorobie jest tak trudny do zniesienia, że każdy sposób jego złagodzenia zasługuje na uwagę. Jeśli nie ma przeciwwskazań od lekarza, warto podawać zioła na zmniejszenie objawów chorobowych. Niemniej jednak równie ważna, jeśli nie ważniejsza jest zmiana diety.

Starajmy się pić przynajmniej 2 litry płynów dziennie, by wypłukać kwas moczowy. Jedzmy więcej warzyw i owoców. Ograniczmy mięso, a gotując zupy, korzystajmy z wywarów warzywnych. Ograniczmy spożywanie alkoholu i dbajmy o ruch na świeżym powietrzu. Elastyczne stawy to istotny element wpływający korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Witamina C spełnia wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. W suplementach diety często spotkać można witaminę C w bardzo wysokich dawkach. Czy jej przedawkowanie jest groźne?
Kolagen rybi charakteryzuje się budową podobną do kolagenu ludzkiego. Dlatego cieszy się coraz większą popularnością. Poznaj jego właściwości i zastosowanie.
Poznaj 32 źródła naturalnego wystepowania witaminy B6. Dowiedz się jakie jest jej dzienne zapotrzebowanie oraz jakie są przyczyny i skutki jej niedoboru oraz nadmiaru
Srebro koloidalne wykazuje właściwości prozdrowotne. Wykorzystywane do użytku zewnętrznego, wspiera w walce z bakteriami, wirusami, grzybami. Sprawdź.
Regularne stosowanie kolagenu to patent na atrakcyjność i witalność. Dowiedz się, dlaczego kolagen nazywany jest eliksirem młodości i jak wybrać najlepszy kolagen do picia.