zioła na żołądek

Zioła na żołądek – Jakie skutecznie zioła wybrać na ból, niestrawność, nadkwasotę, skurcze, nieżyt, zapalenie i ściśnięty żołądek

Ból żołądka to dość powszechna dolegliwość, która może mieć różne podłoże. Choć najczęściej wiąże się z przejedzeniem lub spożyciem nieświeżej żywności, może być też oznaką poważniejszych problemów ze strony układu pokarmowego. Ból brzucha, pieczenie w żołądku, zgaga, podobne objawy mogą być oznaką wrzodów żołądka, jak również stanów zapalnych narządu. Osoby, które zmagają się z częstym bólem żołądka, powinny poznać domowe sposoby, pomagające w stanach zapalnych przewodu pokarmowego. Popularne w terapii są surowce roślinne. Sprawdźmy, jakie zioła warto wykorzystać przy bólu żołądka.

zioła na żołądek

Na co mogą pomóc zioła na żołądek?

W zależności od rodzaju danego zioła może ono wspomagać tempo przemiany materii, przyspieszając usuwanie pożywienia z żołądka. Wiele ziół działa ochronnie na błonę śluzową żołądka, wzmacniając ją i chroniąc przed drobnoustrojami.

Jak działają zioła na żołądek?

Zioła na bolący żołądek mogą działać na kilka sposobów. Wiele rodzajów wykazuje właściwości rozkurczające i wspomaga procesy trawienne. Zioła, zawierające substancje śluzowe, np. siemię lniane mogą chronić żołądek przed podrażnieniami i zakażeniami.

Jakie są właściwości ziół na żołądek?

Zioła wykazują właściwości przeciwzapalne. Niektóre z nich łagodzą ból i działają uspokajająco, co bywa korzystne szczególnie przy nerwicy żołądka. Usprawniają trawienie i sprzyjają lepszemu funkcjonowaniu przewodu pokarmowego.

Jakie zioła wybrać na ból żołądka?

Mięta

Liść mięty zawiera olejki eteryczne, garbniki, flawonoidy, sole mineralne i wiele innych cennych składników. Napar z mięty działa rozkurczowo, a więc może rozluźniać mięśnie gładkie jelit. Mięta pobudza wydzielanie soków żołądkowych i żółci, działa więc korzystnie na procesy trawienne.

Rumianek

Kolejne zioło często stosowane na ból brzucha. W składzie rumianku znajdziemy kwasy fenolowe, olejki eteryczne i kumaryny. Zioło działa przeciwzapalnie, łagodzi ból i uspokaja. Rumianek można stosować pomocniczo przy wrzodach żołądka i zapaleniu błony śluzowej żołądka. Wykazuje korzystne działanie na organizm przy wzdęciach, zaparciach i biegunkach. Sprzyja lepszemu trawieniu.

Dziurawiec

Kolejne popularne zioło, często stosowane na choroby układu pokarmowego. W swoim składzie zawiera olejek lotny, flawonoidy i garbniki. Kwiaty dziurawca zawierają hiperycynę, wykazującą właściwości przeciwwirusowe. Napar z tej rośliny może łagodzić skurcze i bóle brzucha. Zalecany jest w przypadku przewlekłego nieżytu żołądka, niedokwasoty czy schorzeniu, jakim jest nerwica żołądka.

Nagietek

Może być stosowany w postaci maści lub herbaty. Picie naparu z nagietka zapobiega uszkodzeniom błony śluzowej i zwiększa ochronę przed skurczami w obrębie przewodu pokarmowego. Zioło stosowane jest między innymi w przypadku owrzodzenia jelit.

Krwawnik pospolity

Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne i przeciwbakteryjne. Może zmniejszać skurcze żołądka i jelit, wspiera procesy trawienne i pobudza apetyt. Wykazuje korzystne działanie na wzdęcia i nudności.

Siemię lniane

Na dolegliwości żołądkowe powinny pomóc też nasiona lnu, zawierające surowce śluzowe. Siemię lniane charakteryzuje się kleistą konsystencją, która po spożyciu tworzy warstwę ochronną w obszarze żołądka. Siemię lniane oczyszcza jelita, pomaga uregulować perystaltykę jelit i działa ochronnie na układ pokarmowy.

Jakie zioła wybrać na niestrawność żołądka?

Niestrawność żołądka, nazywana także dyspepsją, to schorzenie, które objawia się bólem brzucha, pieczeniem, wczesnym uczuciem pełności i ciężkości w żołądku. Schorzenie to może zaburzać dobre samopoczucie i codzienne funkcjonowanie. Przyczyną dolegliwości jest najczęściej nieodpowiednia dieta, choć niestrawność zdarza się także w przypadku wielu chorób przewodu pokarmowego. Zioła na ból żołądka są w dyspepsji stosowane powszechnie. Zobaczmy, które najlepiej wybierać.

Mięta pieprzowa

Napar z mięty zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, a tym samym może wspomagać trawienie. Picie mięty zaleca się także w przypadku zaparć i przy zatruciu pokarmowym. Mięta wykazuje działanie rozkurczowe, może więc zmniejszać uczucie ciężkości w żołądku przy niestrawności.

Koper włoski

Koper włoski jest surowcem zielarskim znanym z łagodzenia objawów nieżytu żołądka. Preparaty z koprem występują nie tylko w postaci herbat, ale też kropli żołądkowych czy syropów.

Kminek

Kminek przyspiesza procesy trawienne. Sprzyja redukcji gazów z przewodu pokarmowego i poprawia perystaltykę jelit. Jest to zioło powszechnie stosowane na problemy z układem trawiennym.

Szałwia lekarska

Szałwia to zioło o działaniu przeciwzapalnym, rozkurczowym i łagodzącym dolegliwości bólowe. Szałwia redukuje wzdęcia i zmniejsza wydzielanie gazów, a jednocześnie wykazuje działanie ochronne przeciw nadmiernej fermentacji w jelitach.

Imbir lekarski

Kłącze imbiru charakteryzuje się ciekawym składem. Zawiera między innymi zingiberen, zingiberol, cyneol, borneol i cytral. Są to substancje, pobudzające wydzielanie soku żołądkowego i śliny. Kminek wykazuje działanie przeciwwymiotne i może łagodzić kolkę.

Kozieradka

Kozieradka to zioło, stosowane między innymi w przypadku zgagi, bólu żołądka czy uczucia ciężkości. Zawiera śluz, który działa ochronnie na błonę śluzową żołądka. Działa żółciopędnie i rozkurczowo.

Jakie zioła wybrać przy nadkwasocie żołądka?

Nadkwasotą nazywamy nadmierne wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Schorzenie objawia się przede wszystkim zgagą. Mogą pojawić się także nudności, zaparcia i odbijanie się kwaśną treścią żołądka. W leczeniu wykorzystuje się między innymi zioła na ból żołądka, podane poniżej.

Nasiona lnu (siemię lniane)

Kleik z siemienia lnianego to popularny sposób na złagodzenie objawów, związanych z nadkwasotą żołądka. Zaleca się jego picie na ok. 15 minut przed pierwszym posiłkiem. Do przygotowania kleiku wystarczy łyżkę siemienia lnianego zalać szklanką wrzątku i pozostawić na godzinę.

Liście babki lancetowatej

Napar z babki lancetowatej może redukować uczucie zgagi, a tym samym zmniejszać dyskomfort po posiłku u osób, cierpiących na nadkwasotę.

Nasiona gorczycy białej

Nasiona gorczycy białej zaleca się spożywać przy nadkwasocie i wrzodach żołądka. Jest to zioło, które może zmniejszać także stany zapalne jelit. Gorczyca pobudza wydzielanie soku żołądkowego i dzięki temu usprawnia trawienie.

Korzeń prawoślazu

W naparze prawoślazu znajdują się substancje śluzowe, które wspierają ochronę błony śluzowej żołądka. Prawoślaz zapobiega szkodliwemu działaniu kwasu solnego, może więc chronić przed powstawaniem nadżerek w okolicy żołądka.

Liść melisy

Czasem nadkwasota może mieć podłoże psychiczne. W takim przypadku warto sięgnąć po melisę, która działa uspokajająco na układ nerwowy. Melisa może też łagodzić dolegliwości, związane z nadmierną produkcją kwasów żołądkowych.

zioła na żołądek

Jakie zioła wybrać na chorobę wrzodową żołądka?

Wrzody żołądka wymagają konsultacji lekarskiej, jednak leczenie farmakologiczne można wspierać także ziołami, które ochronią błonę śluzową żołądka i zmniejszą stan zapalny.

Skrzyp polny

Skrzyp działa wzmacniająco na ścianki żołądka. Zioło łagodzi dolegliwości, spowodowane przez nadżerki i wrzody.

Poza tym warto postawić na rośliny, które znane są z wytwarzanie substancji śluzowych, stanowiących jedną z najlepszych opcji ochrony układu pokarmowego przed szkodliwym działaniem kwasu solnego i innych substancji, mogących powodować wrzody. Są to między innymi:

  • siemię lniane;

  • babka lancetowata;

  • korzeń prawoślazu.

Jakie zioła wybrać na bolesne skurcze w żołądku?

Zioła na ból żołądka to popularna metoda, stosowana także w przypadku skurczów. Ich powodem może być nieodpowiednia dieta lub zaburzenia funkcjonowania przewodu pokarmowego. Warto wiedzieć, jakie zioła mogą okazać się pomocne w tym przypadku:

Melisa

Częstą przyczyną skurczu żołądka jest stres. Melisa działa uspokajająco, zmniejsza napięcie nerwowe i działa rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit.

Nagietek

Najsilniejsze działanie lecznicze wykazują kwiaty nagietka. Napar z tego zioła chroni przed powstawaniem bolesnych skurczów w obrębie żołądka i wzmacnia błonę śluzową tego narządu.

Arcydzięgiel litwor

Arcydzięgiel sprzyja łagodzeniu bólu i skurczów żołądka. Odpowiedzialny za to działanie jest olejek eteryczny zawarty w roślinie, jak również furanokumaryny, wykazujące właściwości rozkurczowe.

Ziele jaskółcze

Zioło wykazuje właściwości przeciwskurczowe. Zalecane w przypadku wystąpienia kolki.

Nostrzyk

Łagodzi skurcze jelit i żołądka. Działa rozluźniająco. Również polecany w przypadku kolki.

Majeranek

W przypadku skurczów żołądka warto pomyśleć także o majeranku, który wykazuje łagodne działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie.

Macierzanka

Herbata z macierzanki polecana jest na dolegliwości trawienne, w tym skurcze żołądka i jelit. Zioło może łagodzić wzdęcia i zmniejszać uczucie dyskomfortu w układzie pokarmowym

Jakie zioła wybrać na ostry nieżyt żołądka?

Ostry nieżyt żołądka, nazywany także katarem żołądka to schorzenie, które najczęściej ma podłoże bakteryjne. Powszechne objawy to ból brzucha, niestrawność, wymioty, biegunki. W ostrym nieżycie można stosować też niektóre zioła.

Kwiat rumianku – łyżeczkę ziół zalej szklanką wrzątku. Przykryj i odstaw na ok. 20 minut. Następnie napar należy przecedzić i pić po pół szklanki 3-5 razy dziennie,

Liście babki lancetowatej – łyżkę stołową liści zalać 350 ml wody. Całość gotować na małym ogniu kilka minut. Miksturę przecedzić przez sitko, ostudzić i pić 3-4 razy dziennie po ok. 125 ml,

Kwiat nagietka – 1 łyżkę stołową zalać szklanką wrzącej wody. Napar odstawić na 30 min do zaparzenia. Przecedzić i pić po pół szklanki 3-4 razy dziennie.

Jakie zioła wybrać na podrażniony żołądek?

Podrażnienie błony śluzowej żołądka może wystąpić na skutek spożywania niektórych leków lub substancji drażniących, takich jak alkohol czy zbyt ostre przyprawy. W takim przypadku najlepiej stosować zioła, które polecane się na wrzody żołądka, gdyż wykazują one działanie ochronne i wspierają odbudowę błony śluzowej układu pokarmowego.

Jakie zioła wybrać na zapalenie żołądka?

Zapaleniem żołądka nazywamy każdy stan zapalny, będący skutkiem uszkodzenia wewnętrznych struktur ściany narządu, czyli błony śluzowej. Przyczyną schorzenia może być spadek odporności, stosowanie niektórych leków, stres czy nadwrażliwość na czynniki zewnętrze. W celu złagodzenia objawów warto stosować zioła o właściwościach przeciwzapalnych oraz wspierające kondycję błony śluzowej żołądka, między innymi:

  • korzeń prawoślazu;

  • liść szałwii;

  • melisę lekarską;

  • miętę pieprzową;

  • ziele srebrnika;

  • korzeń arcydzięgla;

  • kłącze tataraku – podobnie jak melisa, wykazuje działanie uspokajające. Dodatkowo wspiera regenerację błony śluzowej żołądka.

Jakie zioła wybrać na nerwicę żołądka?

Nerwica żołądka wiąże się z wieloma dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Jej przyczyną jest przede wszystkim niedostateczna odporność na sytuacje stresowe. W złagodzeniu symptomów mogą pomóc zioła, takie jak:

  • melisa;

  • rumianek;

  • mięta;

  • koper włoski.

Jakie zioła rozkurczowe na żołądek wybrać?

W przypadku niestrawności oraz wielu innych dolegliwości żołądkowych dużą skuteczność wykazują zioła rozkurczowe:

  • melisa;

  • dziurawiec;

  • ziele kozłka lekarskiego;

  • szałwia.

zioła na żołądek

Jak stosować zioła na żołądek? – Dawkowanie

Zioła na żołądek najczęściej stosuje się w formie naparów. Można zaparzyć pojedyncze zioła lub też wybrać mieszanki ziołowe, które dostępne są w aptekach i sklepach zielarskich. Można je też przygotować samodzielnie. Wyciągi z niektórych roślin na żołądek dostępne są też w postaci syropu lub kropli.

Kiedy warto stosować zioła na żołądek? – Zastosowanie

Zioła na żołądek zaleca się jako wsparcie terapii lub domowe sposoby w przypadku nieżytu żołądka, wzdęć, zaparć, wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz innych dolegliwości, związanych z przewodem pokarmowym.

Czy zioła na żołądek są bezpieczne? – Przeciwwskazania

Stosowanie ziół w zalecanych dawkach nie powinno powodować skutków ubocznych. Działania niepożądane mogą pojawić się w przypadku spożycia zbyt dużej ilości ekstraktów oraz przy nadwrażliwości na konkretne zioło.

Czy kobiety w ciąży i dzieci mogą stosować zioła na żołądek?

Nie zaleca się stosowania ziół na ból żołądka kobietom w ciąży i matkom karmiącym bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Skutki uboczne stosowania ziół na żołądek

Skutki uboczne stosowania ziół zdarzają się rzadko i zazwyczaj w przypadku alergii lub przedawkowania. Wśród działań niepożądanych wyróżniamy:

  • mdłości;

  • bóle brzucha;

  • nasilenie dolegliwości;

  • bóle głowy;

  • zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego;

  • wysypkę i zmiany skórne.

Dlaczego warto stosować właśnie zioła na żołądek?

Ziołolecznictwo stosowane jest w przypadku wielu schorzeń. Terapię ziołami wykorzystuje się często także w przypadku zaburzeń układu pokarmowego. Bolący żołądek to nieprzyjemny objaw, który może mieć różne przyczyny. W wielu przypadkach jest skutkiem przejedzenia, choć dość często zdarzają się także zakażenia wirusowe czy bakteryjne oraz uszkodzenia błony śluzowej żołądka. Zioła na ból brzucha wykazują dużą skuteczność. Warto wiedzieć, jakie są najlepsze na żołądek, kiedy i jak je stosować.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Maślan sodu to naturalne wsparcie dla Twoich jelit, zobacz, w jakich sytuacjach warto go przyjmować i jak robić to bezpiecznie!
Kolagen to jedno z najważniejszych białek w ludzkim organizmie, odpowiedzialne między innymi za utrzymanie elastyczności skóry. Sprawdź, czy warto stosować kolagen do picia
Kwasy omega-3 na lepszą odporność i sprawniejszą pracę mózgu. Włącz kwasy omega-3 do codziennej diety, a efekty Cię zaskoczą!
Zastanawiasz się nad suplementacją magnezu? Dowiedz się, jak uniknąć ryzyka przedawkowania i zadbać o swoje zdrowie. Przeczytaj teraz i bądź bezpieczny.
Lizyna należy do aminokwasów egzogennych, więc trzeba ją dostarczać z zewnątrz, ważne, by utrzymać ją na odpowiednim poziomie - daje pozytywne efekty, a niedobory mogą stanowić zagrożenie.