zioła na woreczek żółciowy

Zioła na woreczek żółciowy – Jak wybrać najlepsze żółciopędne zioła

Pęcherzyk żółciowy, zwany także woreczkiem żółciowym, to niewielki, kształtem przypominający gruszkę narząd odpowiedzialny za prawidłową konsystencję i dystrybucję żółci. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu woreczka żółciowego to częsta przypadłość skutkująca między innymi silnymi bólami w górnej części brzucha i zakłóconym procesem trawienia pokarmów. Bardzo często dolegliwości ze strony pęcherzyka żółciowego mają związek z niezdrową dietą i nadmiarem używek. Cennym remedium na zaburzenia pracy pęcherzyka żółciowego mogą być zioła. Szczególnie dobre efekty dają w połączeniu z dietą lekkostrawną. Sprawdź, jakie zioła na woreczek żółciowy są szczególnie polecane i kiedy warto po nie sięgnąć.

Woreczek żółciowy, czyli pęcherzyk żółciowy, to mały, około 10-centymetrowy narząd zlokalizowany bezpośrednio pod wątrobą. Ma gruszkowatą formę i składa się z szyjki, trzonu i dna. Podstawowe funkcje pęcherzyka żółciowego to magazynowanie wyprodukowanej w wątrobie żółci, nadawanie jej odpowiednio gęstej konsystencji, a także uwalnianie żółci po posiłkach w celu usprawnienia procesów trawienia tłuszczów.

Choroby woreczka żółciowego diagnozowane są na podstawie badania USG jamy brzusznej. Najczęściej występujące schorzenia pęcherzyka żółciowego to: kamica żółciowa, ostre zapalenie woreczka żółciowego i przewlekłe zapalenie woreczka żółciowego. Inne choroby to: polip pęcherzyka żółciowego, ropniak pęcherzyka żółciowego, rak pęcherzyka żółciowego, wodniak pęcherzyka żółciowego.

Rozwojowi chorób woreczka żółciowego sprzyja niezdrowa, obfitująca w tłuszcze zwierzęce dieta, otyłość, zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi, zaawansowany wiek, predyspozycje rodzinne.

Najczęstsze objawy chorób woreczka żółciowego to:

 • ból w górnej części jamy brzusznej (często po spożyciu tłustego dania),

 • nudności,

 • wymioty,

 • wzdęcia brzucha, niestrawność, zgaga,

 • zaburzenia perystaltyki jelit,

 • brak apetytu,

 • kolka żółciowa (ostry ból w okolicy prawego podżebrza promieniujący do klatki piersiowej, prawej łopatki i górnej części pleców),

 • gorączka, dreszcze,

 • nadmierne zmęczenie, bóle głowy,

 • żółtaczka.

zioła na woreczek żółciowy

Czym są zioła na woreczek żółciowy?

Dzięki dużej ilości fitozwiązków takich jak flawonoidy, alkaloidy, garbniki, kwasy fenolowe czy olejki eteryczne zioła odgrywają istotną rolę w zwalczaniu dolegliwości związanych z dysfunkcjami układu pokarmowego i dróg żółciowych. Nie bez przyczyny na ekstraktach z ziół bazuje też większość leków na woreczek żółciowy i trawienie.

Ziołami na woreczek żółciowy określa się szerokie spektrum roślin leczniczych wykazujących działanie żółciopędne, żółciotwórcze, odtruwające, rozkurczowe i pobudzające perystaltykę. Poprzez swoje działanie poprawiają działanie pęcherzyka żółciowego i pomagają pozbyć się dokuczliwych dolegliwości w jamie brzusznej.

Gdy związany z zaburzoną pracą dróg żółciowych ból pojawia się rzadko i nie jest zbyt mocno nasilony, pomocna może okazać się tylko zmiana diety. Powinno się unikać tłustych i ciężkostrawnych dań, żywności przetworzonej, słodyczy, ostrych przypraw itp. Rekomendowane zaś są warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty zbożowe. Zaleca się też stosowanie preparatów ziołowych o działaniu rozkurczowym i żółciopędnym lub picie herbatek ziołowych wspomagających drogi żółciowe i trawienie bezpośrednio po posiłkach.

W nawracających problemach z woreczkiem o umiarkowanym stopniu i w niedostatecznym wydzielaniu żółci bardzo pomocne może być regularne picie odpowiednio skomponowanych mieszanek ziołowych. Zioła najlepiej spożywać 2-3 razy dziennie, przy czym napary powinny być świeżo parzone. Jednakże w przypadku poważniejszych schorzeń woreczka domowe sposoby nie wystarczą. Leczenie takich chorób jak kamica woreczka żółciowego powinno odbywać się pod nadzorem lekarza.

Na co mogą pomóc zioła na woreczek żółciowy?

Kuracje ziołowe, o ile są prowadzone z dużą regularnością i przez dłuższy czas, na ogół cechują się wysoką skutecznością przy dolegliwościach ze strony woreczka żółciowego, szczególnie tych, którym towarzyszy zastój żółci, dotkliwe skurcze mięśni gładkich przewodu pokarmowego i zaburzenia trawienia.

Systematycznie stosowane napary ziołowe (np. z takich ziół jak kwiatostan kocanki piaskowej, liść boldo, liść karczocha, mniszek lekarski) albo preparaty apteczne zawierające ekstrakty z ziół (granulaty, płyny, tabletki i kapsułki) to sposób na usprawnienie pracy woreczka i zapobieganie powstawaniu kamieni żółciowych oraz na redukcję szerokiej gamy dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym niestrawności, zgagi, wzdęć, odbijania, mdłości, zaparć.

Jak działają zioła na woreczek żółciowy?

Zioła na woreczek żółciowy występują pod postacią pojedynczych składników albo mieszanek, w skład których wchodzi kilka różnych roślin leczniczych. Zaś gotowe preparaty zawierają wyciągi ziołowe, wśród których bardzo często spotkać można ekstrakty standaryzowane na zawartość danej substancji czynnej (przykładem jest tutaj cynaryna z karczocha, boldyna z boldo lub kurkuminoidy z kurkumy).

W sprzedaży dostępne są także krople i płyny doustne mające w składzie alkoholowe wyciągi z cenionych ziół na woreczek żółciowy, a także tabletki, krople i kapsułki zawierające wyodrębnione związki aktywne, takie jak: kamfen, pinen, borneol, mentol, menton.

Zarówno zioła pod postacią suszu przystosowane do zaparzania i picia, jak również granulaty, płyny i tabletki ziołowe na woreczek żółciowy stymulują wydzielanie żółci w wątrobie, a równolegle pobudzają przepływ żółci przez przewody żółciowe do dwunastnicy. Dzięki temu ułatwiają opróżnianie pęcherzyka żółciowego. Co więcej, zwiększając wytwarzanie żółci, a jednocześnie stymulując kurczliwość pęcherzyka żółciowego, prowadzą do skuteczniejszego rozpuszczania się kamieni żółciowych i przeciwdziałają tworzeniu się nowych kamieni.

Jakie są właściwości ziół na woreczek żółciowy?

Rośliny lecznicze wspomagające woreczek żółciowy pobudzają wydzielanie soków trawiennych, szczególnie żółci, przez co ułatwiają trawienie i rozkład tłuszczów. Działają rozluźniająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Wykazują ponadto szeroką gamę innych działań przynoszących profity wątrobie, drogom moczowym, żółciowym, układowi pokarmowemu.

Właściwości ziół na woreczek żółciowy:

 • właściwości żółciopędne i żółciotwórcze,

 • właściwości hepatoprotekcyjne (ochrona miąższu wątroby),

 • właściwości moczopędne i odtruwające,

 • właściwości rozkurczowe,

 • właściwości stymulujące produkcję soków trawiennych,

 • właściwości antyoksydacyjne,

 • właściwości pobudzające ruchy perystaltyczne,

 • właściwości osłonowe,

 • właściwości regenerujące.

zioła na woreczek żółciowy

Jakie są najsilniejsze zioła na woreczek żółciowy?

W przypadku bolesnych i wprowadzających dyskomfort trawienny dolegliwości ze strony woreczka żółciowego z reguły bardzo dobre efekty przynosi jednoczesna dieta niskotłuszczowa i stosowanie ziół.

Jeśli szukamy silnego środka ziołowego na woreczek, który szybko przynosiłby nam ulgę, niwelował dolegliwości trawienne i przywracał prawidłową pracę wątroby i dróg żółciowych, warto korzystać albo z gotowych preparatów zawierających bogate, wieloskładnikowe kompozycje z roślin leczniczych, albo też zrobić własną mieszankę ziołową i codziennie pić z niej napary.

Do najsilniejszych ziół na woreczek żółciowych należą: liść boldo, kłącze kurkumy, ziele glistnika, liść karczocha, ziele szanty, korzeń mniszka lekarskiego, korzeń rzodkwi czarnej, ziele krwawnika, kwiatostan kocanki, liść mięty pieprzowej, ziele dziurawca.

Jakie są popularne zioła na woreczek żółciowy?

Najchętniej stosowane i dające najlepsze efekty (szczególnie gdy są ze sobą łączone w wieloskładnikowe mieszanki) zioła na woreczek to:

Kłącze kurkumy na woreczek żółciowy (kurkuminoidy)

Kurkuminoidy to jeden z najważniejszych fitozwiązków zawartych w kłączu kurkumy. Stymulując wydzielanie i przepływ żółci kurkuminoidy wykazują pozytywny wpływ na zdrowie wątroby i dróg żółciowych. Zapobiegają zaleganiu żółci w woreczku żółciowym, przez co są pomocne w zwalczaniu kamicy. Mają też silne działanie antyoksydacyjne, przez co chronią komórki i tkanki przed uszkodzeniami i starzeniem.

Ziele dymnicy na woreczek żółciowy

Reguluje poziom wydzielanej żółci (powoduje wzrost wydzielania żółci, gdy jest jej za mało, a obniżenie, gdy jest jej za dużo). Usprawnia proces opróżniania pęcherzyka żółciowego. Korzystnie wpływa także na wątrobę.

Kwiat rumianku na woreczek żółciowy

Działa kojąco, łagodząco i ochronnie. Normuje rytm wypróżnień, redukuje skurcze w obrębie jamy brzusznej. Jest pomocny w chorobach wątroby, dróg żółciowych i jelit oraz przy problemach z trawieniem i powolnej przemianie materii.

Liść mięty pieprzowej na woreczek żółciowy

Mięta pieprzowa działa rozkurczająco, przynosi ulgę w bólach brzucha, stymuluje produkcję soków trawiennych, hamuje tworzenie się kamieni żółciowych.

Liść boldo na woreczek żółciowy

Intensyfikuje produkcję żółci i nasila jej przepływ przez drogi żółciowe. Działa rozkurczowo, poprawia trawienie, zwalcza niestrawność i zgagę. Wspomaga wątrobę.

Ziele glistnika na woreczek żółciowy

Prowadzi do zwiększenia produkcji żółci i zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się żółci w woreczku, przez co redukuje ryzyko powstawania złogów żółciowych i kamieni. Działa rozkurczowo, jest cennym wsparciem w kolce żółciowej i jelitowej, kamicy żółciowej i zapaleniu woreczka żółciowego.

Ziele szanty na woreczek żółciowy

Wykazując właściwości napotne i moczopędne, pobudza oczyszczanie organizmu z toksyn. Działa rozkurczowo, żółciopędnie i żółciotwórczo. Jest pomocna w zaburzeniach trawienia i dolegliwościach ze strony woreczka żółciowego, wątroby i jelit.

Liść karczocha na woreczek żółciowy

Wykazuje silne działanie rozkurczowe, stymuluje wydzielanie i przepływ żółci. Chroni komórki wątroby, usprawnia pracę woreczka żółciowego, minimalizuje dolegliwości żołądkowo-jelitowe (np. wzdęcia, nadmierne wydzielanie gazów, uczucie pełności w jamie brzusznej).

Ziele dziurawca na woreczek żółciowy

Redukuje dokuczliwe skurcze i bóle brzucha. Zwiększa ilość produkowanej żółci i poprawia jej transport z wątroby, przez drogi żółciowe, do dwunastnicy. Wspomaga oczyszczanie pęcherzyka żółciowego i przeciwdziała tworzeniu się wewnątrz złogów żółciowych.

Jak stosować zioła na woreczek żółciowy? – Dawkowanie

Regularność i długi czas stosowania to podstawa każdej kuracji ziołowej. Zioła na woreczek żółciowy spożywamy 2-3 razy dziennie, najlepiej po posiłkach. Stosujemy w proporcji: 1 łyżka ziół na 1 szklankę wody. Zalewamy wrzątkiem i parzymy 20-25 minut pod przykryciem.

zioła na woreczek żółciowy

Kiedy warto stosować zioła na woreczek żółciowy? – Zastosowanie

Warto wykorzystać moc ziół w łagodnych i umiarkowanych problemach z woreczkiem żółciowym (np. jeśli towarzyszą nam bóle i dolegliwości trawienne w konsekwencji zjedzenia obfitego, tłustego lub ciężkostrawnego posiłku). Jednak, o czym warto pamiętać, stosowanie ziół w przypadku niektórych chorób woreczka, w tym w kamicy żółciowej, powinno być skonsultowane z lekarzem.

Czy zioła na woreczek żółciowy są bezpieczne? – Przeciwwskazania

Zioła na woreczek żółciowy są bezpieczne, jeśli zaburzenia pracy woreczka pojawiają się sporadycznie. Jeśli towarzyszą nam ostre stany zapalne, bardzo intensywne bóle lub jeśli cierpimy na kamicę żółciową, nie powinniśmy stosować żadnych środków na własną rękę. Osoby stosujące na co dzień leki powinny zaczerpnąć informacji o ewentualnych interakcjach przed zastosowaniem ziół na woreczek.

Czy kobiety w ciąży mogą stosować zioła na woreczek żółciowy?

Zioła na woreczek żółciowy raczej nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży, a jeśli już, ich picie powinno być skonsultowane z lekarzem.

Skutki uboczne stosowania ziół na woreczek żółciowy

Stosowanie ziół na woreczek żółciowy w zbyt dużych dawkach może skutkować pewnymi działaniami niepożądanymi, takimi jak: zawroty głowy, oszołomienie, ospałość, nudności, bóle brzucha, biegunka, wysypka.

Dlaczego warto stosować zioła na na woreczek żółciowy?

Zioła wspomagają pracę woreczka żółciowego, zapobiegają tworzeniu się kamieni i usprawniają wydzielanie i transport żółci, przez co chronią nas przed nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak bóle i dyskomfort w jamie brzusznej. Jednocześnie są metodą na odtrucie organizmu, poprawę funkcjonowania wątroby i całego układu trawiennego oraz obniżenie poziomu cholesterolu we krwi (dzięki poprawie metabolizmu tłuszczów).

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Chrom jest pierwiastkiem, który wspiera prawidłową pracę organizmu. Uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi, pomaga utrzymać aktywność enzymów trawiennych. Sprawdź.
Jak działają naturalne spalacze tłuszczu? To mityczne substancje cudotwórcze, czy realne i skuteczne suplementy diety? Czy są bezpieczne? Które są najlepsze i czy mają skutki uboczne?
Poznaj inulinę - naturalny prebiotyk pełen korzyści! Dowiedz się, jak poprawia zdrowie jelit, wspomaga odchudzanie i obniża cholesterol. Odkryj, jak ją stosować i czy ma skutki uboczne.
Co to jest inozytol? Poznaj go w odpowiedziach na najczęściej zadawane przez użytkowników pytania. Dowiedz się czym jest, jak działa, jak go stosować i jakie ma skutki uboczne i przeciwwskazania.
Naturalne probiotyki to doskonały sposób na wzmocnienie Twojego organizmu i wyposażenie go w naturalną tarczę ochronną i wzmacniającą; zobacz, gdzie je znaleźć