zioła na uspokojenie

Zioła na uspokojenie – Jakie zioła wybrać by skutecznie łagodzić napięte nerwy

Stres to nieodłączny element życia we współczesnym świecie. Nadmiar obowiązków, przepracowanie, brak dostatecznej ilości czasu na relaks i sen, a niekiedy również skomplikowane relacje w domu lub w pracy – wszystko to powoduje, że często pozostajemy w stanie napięcia wewnętrznego, jesteśmy mniej odporni na czynniki stresogenne i bardziej podatni wybuchy gniewu i przypływy innych negatywnych emocji. W stanie wyczerpania psychicznego, nadmiernej nerwowości i silnego stresu niezwykle pomocne mogą być zioła na uspokojenie. Wspomagają wyciszenie układu nerwowego, przywracają równowagę emocjonalną i zmniejszają poziom stresu, a jednocześnie ułatwiają zasypianie. Oto zioła na uspokojenie i zioła na stres, które warto mieć w swojej apteczce.

Zbyt szybkie tempo życia, przemęczenie, presja w pracy, dziesiątki zadań do wykonania każdego dnia i brak czasu dla siebie to czynniki, które nie wpływają korzystnie na kondycję mentalną współczesnego człowieka. Bezsprzecznie czasy, w których żyjemy, są bardzo wymagające. Łatwo w tym ogromie spraw do załatwienia i wszechobecnej presji stracić spokój ducha i kontrolę nad własnymi emocjami oraz na dobre wpaść w szpony stresu.

Chroniczny stres i wciąż utrzymujące się napięcie nerwowe w bardzo niekorzystny sposób odbijają się na naszym zdrowiu, jakości życia oraz kondycji i wydajności umysłowej. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele skutecznych i jednocześnie niezwykle prostych sposobów na radzenie sobie ze stresem, huśtawkami nastroju czy nadmierną nerwowością. Zioła na uspokojenie i stres (lub ziołowe suplementy diety) to jeden z takich sposobów. Jednak dla lepszych efektów warto stosowanie ziół połączyć z innymi znanymi technikami.

Jak walczyć ze stresem, jak się wewnętrznie uspokoić?

 • Zadbaj o dobrą jakość snu. Zdrowy, dobry sen ok. 7-8 godzin na dobę to fundament dobrego samopoczucia i dobrej kondycji organizmu (również sfery psychicznej).

 • Zadbaj o porcję relaksu każdego dnia. Każdy z nas potrzebuje odrobiny czasu tylko dla siebie. Postaraj się wygospodarować każdego dnia godzinę lub dwie na ulubione zajęcie, które odciągnie cię od codziennych problemów i sprawi, że odczuwasz zadowolenie i szczęście (np. czytanie, malowanie, słuchanie muzyki, oglądanie filmów, sport, piesze wycieczki, majsterkowanie, rękodzieło itp.).

 • Stosuj techniki relaksacyjne takie jak: ćwiczenia oddechowe, mindfulness, medytacja, joga, słuchanie muzyki relaksacyjnej i dźwięków natury, wizualizacje, strząsanie napięcia, rozciąganie ciała, trening Jacobsona.

 • W stanach przemęczenia, dużego napięcia nerwowego lub silnego niepokoju i lęku stosuj odprężające kąpiele z olejkami, masaże, aromaterapię, ćwiczenia rozluźniające i ćwiczenia ułatwiające kontrolę nad emocjami.

 • Postaraj się więcej przebywać na świeżym powietrzu (doskonale sprawdzają się spacery po lasach, parkach, łąkach, dolinach, górach, nad wodą).

zioła na uspokojenie

Co to są zioła na uspokojenie?

Stosowanie ziół to jedna z najstarszych i najbardziej cenionych metod na walkę z rozmaitymi przypadłościami, zarówno natury fizycznej, jak i mentalnej. Istnieje liczna grupa ziół, zbiorczo nazywanych ziołami na uspokojenie, które wspomagają układ nerwowy, a co za tym idzie poprawiają samopoczucie i redukują negatywne, burzące spokój wewnętrzny emocje. Zioła na uspokojenie minimalizują napięcie nerwowe i niepokój, działają odprężająco, redukują stres i ułatwiają zasypianie.

Zioła na uspokojenie i stres dostępne są w różnych formach. Najczęściej mają postać suszu ziołowego do zaparzania lub gotowych kapsułek zawierających wyselekcjonowane ekstrakty. Niektóre z ziół na uspokojenie można spotkać w sprzedaży w formie proszku, który dodaje się do koktajli lub miesza z wodą i wypija. Zioła na uspokojenie są niezwykle uniwersalne i pomocne bez względu na czynniki, które wpływają na pogorszenie samopoczucia psychicznego.

Na co mogą pomóc zioła na uspokojenie?

Zioła na uspokojenie mają szeroki wachlarz prozdrowotnych działań. Korzystnie wpływają na psychikę, ale też mają pozytywny wpływ na pracę całego organizmu. Wspólną cechą ziół na uspokojenie jest działanie uspokajające, rozluźniające, relaksujące, redukujące stres, napięcie, zdenerwowanie i niepokój oraz normujące nastrój. Większość z nich wyposażona jest też w szereg dodatkowych właściwości.

Niektóre z ziół na uspokojenie, takie jak melisa, rumianek czy dziurawiec, wspomagają jednocześnie układ pokarmowy i usprawniają procesy trawienia. Inne, takie jak ashwagandha czy chmiel, wspierają gospodarkę hormonalną. Jeszcze inne, takie jak kozłek lekarski i rumianek, są pomocne w bólach głowy (w tym w migrenach) i niwelują kłopoty z zasypianiem.

Jak działają zioła na uspokojenie?

Zioła na uspokojenie oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy. Hamują czynność kory mózgowej, co pozwala uzyskać efekt uspokojenia, wyciszenia, stłumienia napięcia. Większość ziół na uspokojenie wspomaga też przekazywanie impulsów pomiędzy neuronami i wspiera proces wydzielania neuroprzekaźników, przez co stabilizuje nastrój i przeciwdziała niestabilności emocjonalnej.

Jakie są właściwości ziół na uspokojenie?

Systematycznie stosowane surowce ziołowe zapewniają naszemu organizmowi zastrzyk bioaktywnych związków (takich jak olejki eteryczne, flawonoidy, terpeny, kwasy fenolowe, aminokwasy, sole mineralne), które odżywiają tkanki i wspierają czynność niemal wszystkich układów naszego ciała. Niektóre z tych ziół szczególnie wysoką aktywność wykazują wobec systemu nerwowego, dlatego stosowane są przede wszystkim w celu wielopoziomowego poprawiania kondycji psychicznej.

Najcenniejsze właściwości ziół stosowanych w celu poprawy kondycji nerwowej:

 • właściwości uspokajające,

 • właściwości rozluźniające, redukujące napięcie,

 • właściwości odprężające,

 • właściwości antystresowe,

 • właściwości regulujące nastrój,

 • właściwości redukujące niepokój i gonitwę myślową,

 • lekkie właściwości nasenne.

Jakie są najmocniejsze zioła na uspokojenie?

Do najmocniejszych ziół na uspokojenie należą: melisa lekarska, chmiel zwyczajny, dziurawiec i kozłek lekarski. Spośród rzadszych i mniej znanych surowców wymienić można: szafran, arcydzięgiel, bakopę drobnolistną i ashwagandhę. Wszystkie te zioła wykazują korzystny, wielostronny wpływ na układ nerwowy i są pomocne w przywracaniu harmonii wewnętrznej.

Melisa jest niezwykle zasobna w olejek eteryczny (jego podstawowe składniki to cytral, cytronelal i geraniol), dzięki któremu wykazuje intensywne działanie relaksujące i tonizujące na układ nerwowy. Jest niezastąpionym wsparciem przy nadmiernym pobudzeniu nerwowym, przy stanach lękowych i wahaniach nastroju. Zaś chmiel i kozłek lekarski stanowią antidotum na zaburzenia snu spowodowane napięciem nerwowym i stresem. Bakopa drobnolistna i ashwagandha to jedne z najsilniejszych adaptogenów uodparniających na stres, a szafran, arcydzięgiel i dziurawiec to naturalne remedia na zaburzenia depresyjne i nerwicowe.

zioła na uspokojenie

Jakie są popularne zioła na uspokojenie?

Wśród zwolenników ziołolecznictwa najpopularniejszymi surowcami pomocnymi przy usuwaniu problemów na tle nerwowym są:

Korzeń kozłka lekarskiego – Korzeń waleriany

Kozłek lekarski (Valeriana officinalis), zwany także walerianą, to jedno z najsilniejszych ziół o właściwościach uspokajających. Efektywnie zwalcza napięcie, odpręża, wycisza wewnętrznie i ułatwia zasypianie. W przeciwieństwie do klasycznych leków na uspokojenie nie uzależnia, co jest jego dużą zaletą.

Liść melisy

Melisa lekarska (Melissa officinalis) zawiera olejek eteryczny odpowiedzialny za pozytywny wpływ tej rośliny na stan naszych nerwów. Zawiera też cenne kwasy fenolowe, w tym kwas rozmarynowy. Nie bez przyczyny olejek melisowy to jeden z najbardziej docenianych w aromaterapii surowców. Melisa wykazuje mnóstwo dobroczynnych działań: odpręża i uspokaja, zwalcza rozdrażnienie i stres, przeciwdziała kołataniu serca na tle nerwowym, jest pomocna przy bezsenności, zaburzeniach nerwicowych i w stanach depresyjnych, ułatwia powrót do równowagi emocjonalnej, poprawia nastrój.

Szyszki chmielu

Chmiel zwyczajny niweluje lęk i niepokój, ułatwia relaksację umysłu i ciała, uspokaja myśli, łagodzi nerwowość. Sprawia też, że łatwiej i szybciej zasypiamy i mamy mocniejszy sen.

Ziele passiflory – ziele męczennicy

Passiflora jest przykładem zioła o jednoczesnym działaniu uspokajającym, antystresowym i antydepresyjnym. Wspomagając gospodarkę neuroprzekaźnikową, niweluje lęk, napięcie, problemy ze snem, chandrę i zaburzenia emocjonalne.

Kwiat lawendy

Kwiaty lawendy wykazują działanie uspokajające i przywołują dobry sen. Wywołują uczucie spokoju i zrelaksowania, koją nerwy. Lawenda może działać obniżająco na ciśnienie krwi.

Ziele serdecznika

Mniej znane, ale bardzo ciekawe zioło o działaniu uspokajającym. Jest jednocześnie cenionym naturalnym środkiem nasercowym. Napary z tego zioła są rekomendowane w przypadku kołatania serca, przyspieszonego pulsu, a także w stanach nadmiernego pobudzenia nerwowego, w przypadku odczuwania niepokoju i lęku i w kłopotach ze snem.

Ziele dziurawca

Dziurawiec to patent na poprawę nastroju, eliminację napięcia, zdystansowanie się do problemów dnia codziennego i odzyskanie spokoju wewnętrznego.

Rumianek

Rumianek szlachetny to zioło od dawien dawna wykorzystywane w medycynie ludowej. Wykazuje właściwości rozluźniające i łagodzące napięcie nerwowe. W kompozycji z innymi ziołami o podobnych właściwościach wpływa na obniżenie poziomu stresu.

Werbena

Werbena dodatnio wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Jest pomocna dla osób wyczerpanych psychicznie, żyjących w ciągłym biegu i narażonych na silny stres. Zapewnia poprawę nastroju, relaksuje, pozytywnie wpływa na jakość snu.

Zioła uspokajające dla dzieci – jakie wybrać?

Zioła nie są obojętne dla ludzkiego organizmu. Są wysoce bioaktywne, dlatego powinny być z rozwagą podawane najmłodszym. Najlepiej przed podaniem danego zioła dziecku skonsultować się z pediatrą. Najczęściej polecane zioła uspokajające dla dzieci to: melisa, lipa, rumianek, lawenda, passiflora.

Jak stosować zioła na uspokojenie? – Dawkowanie

Ponieważ zioła uspokajające, takie jak chmiel, melisa, kozłek lekarski, mają także delikatne działanie nasenne, w niektórych przypadkach nie sprawdzają się w godzinach rannych czy okołopołudniowych. Wskazane są raczej w drugiej połowie dnia, szczególnie przed wieczorem i przed pójściem spać. Co innego adaptogeny, takie jak ashwagndha czy bakopa – choć zmniejszają napięcie i stres i uspokajają wewnętrznie, nie niosą ze sobą senności, więc można je stosować o każdej porze.

Na ogół stosuje się 1 łyżkę zioła na 1 szklankę wrzącej wody. Herbatkę naparzamy około 10 minut pod przykryciem.

zioła na uspokojenie

Kiedy warto stosować zioła na uspokojenie? – Zastosowanie

Zioła na uspokojenie sprawdzą się dla każdej osoby, która zmaga się z gorszą kondycją nerwową. Spełnią swe zadanie również w przypadku osób narażonych na duży wysiłek umysłowy, żyjących w stresie i borykających się z problemami ze snem.

Czy zioła na uspokojenie są bezpieczne? – Przeciwwskazania

Z całą pewnością lepiej sięgać po zioła na uspokojenie i stres niż po syntetyczne leki uspokajające niosące ryzyko uzależnienia. Dla osoby zdrowiej i nieprzyjmującej żadnych leków zioła są w pełni bezpieczne dla zdrowia. Przeciwwskazaniami do stosowania niektórych ziół uspokajających może być ciąża, laktacja, stosowanie leków przeciwdepresyjnych i nasercowych, uszkodzenia wątroby.

Czy kobiety w ciąży mogą stosować zioła na uspokojenie?

Niektóre zioła na uspokojenie uznawane są za bezpieczne dla kobiet w ciąży (np. melisa, rumianek), ale niektóre nie są polecane (np. arcydzięgiel, szyszki chmielu). Z całą pewnością przed sięgnięciem po zioła i preparaty ziołowe warto skonsultować się z ginekologiem.

Skutki uboczne stosowania ziół na uspokojenie

Przy zbyt intensywnym stosowaniu ziół na uspokojenie mogą pojawiać się takie skutki uboczne jak: nadmierna senność, znużenie, zawroty głowy, biegunki, nudności.

Dlaczego warto stosować zioła na uspokojenie?

Chcąc w naturalny, przyjazny dla organizmu sposób wrócić do równowagi psychicznej i okiełznać nerwowość, złe emocje i stres, warto skorzystać z bogatego arsenału ziół na uspokojenie. Są cennym kołem ratunkowym, kiedy dopada nas chandra i gdy chcemy wspomóc nasze skołatane nerwy. Zioła równocześnie wspomagają zdrowy, nieprzerwany, głęboki sen, przez co wpływają na dobre samopoczucie.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Grzyby Reishi cieszą się popularnością jako składnik suplementów diety. Wspomagają pracę organizmu m.in. poprzez wsparcie odporności, łagodzenie objawów astmy. Sprawdź.
Odkryj moc maści z witaminą F! Zyskaj gładką i zdrową skórę, poznaj jej wszechstronne zastosowanie, korzyści i ewentualne ryzyka. Dowiedz się więcej o witaminie F!
Magnez jest życiodajnym pierwiastkiem, od którego zależy prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Wspomaga odporność, pracę układu nerwowego czy sercowo-naczyniowego.
Triphala to preparat wykorzystywany w medycynie ajurwedyjskiej od wieków. Sprawdź, jakie ma właściwości i jak może wspomóc funkcjonowanie organizmu.
Dowiedz się wszystkiego o wodzie z brzozy, która w medycynie ludowej jest od lat z sukcesem używana na wzmocnienie odporności, reumatyzm, kamienie nerkowe, anemię czy wrzody.