bylica piołun

Bylica piołun – właściwości zdrowotne, zastosowanie i przeciwwskazania

Bylica piołun (Artemisia absinthium) to ziele, które należy do rodziny astrowatych. Znane i stosowane w medycynie ludowej od lat. Rośnie niemalże wszędzie i bardzo łatwo jest je odnaleźć. Kwitnie w połowie kwietnia i wtedy jest najlepszy czas na zbiory. Można z niego przygotować napar, który niesie ze sobą wiele pozytywnych efektów. Piołun może być stosowany w problemach trawiennych i schorzeniach przewodu pokarmowego czy na sprawy kobiece. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych okolicznościach piołun może być też trujący, dlatego trzeba na niego uważać i zadbać o bezpieczeństwo jego stosowania. Jakie właściwości lecznicze ma ta roślina?

Bylica piołun (Artemisia absinthium) to zioło, które już od lat jest niezwykle cenione. Dobrą opinię zaskarbiło sobie dzięki temu, że ma specyficzny aromat, przyjemny smak i właściwości lecznicze. Pochodzi z Europy, ale nie jest bardzo wymagające w kwestii uprawy, dlatego też można je z powodzeniem spotkać również na terenie Azji, Afryki, Ameryki Południowej oraz w Stanach Zjednoczonych.

Wygląd piołunu jest bardzo charakterystyczny, stąd łatwo jest go odróżnić od innych roślin. Łodygi piołunu są białe lub zielonkawo – srebrne. Liście rośliny są zielono – żółte. Kwiaty natomiast są bulwiaste, jasne lub jasnożółte.

Piołun znany jest już od setek lat, a w celach zdrowotnych stosowane były wszystkie jego części. Popularność zyskał w momencie, gdy zaczął być stosowany do produkowania absyntu. To specyficzny alkohol – likier, który był uważany za trunek wielu dziewiętnastowiecznych artystów. Spożywali go nie tylko ze względu na jego wyjątkowy smak, ale również z uwagi na różne uboczne skutki.

Piołun może być stosowany w postaci herbaty lub ekstraktu. Olej z bylicy piołun produkuje się z jego łodyg i liści, a ekstrakt można przygotować z całej rośliny. Często spotykana jest również nalewka, do której przygotowania też wykorzystuje się całą roślinę.

Piołun znany jest również pod wieloma innymi nazwami. Bywa nazywany: pańskim zielem, psią rutą, wermutem, absyntem, zielem panieńskim.

bylica piołun

Bylica piołun – właściwości

Bylica piołun (Artemisia absinthium) nie zawiera witamin, ale bogata jest w liczne związki roślinne, które mają dobroczynny wpływ na organizm człowieka. W bylicy piołun znajdziesz garbniki, sole mineralne, flawonoidy i olejki eteryczne i gorzkie glikozydy. Wśród jej najważniejszych właściwości można by wymienić działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, przeciwskurczowe i żółciopędne. Okazuje się też, że bylica piorun wspiera ludzki organizm w zwalczaniu pasożytów. To jednak nie wszystkie właściwości piołunu.

Ziele piołunu ma dobroczynny wpływ na działanie przewodu pokarmowego dzięki zawartym w nim olejkom eterycznym. Pomaga w przypadku niestrawności i nieżytu żołądka. Napar z ziela piołunu pomoże uporać się ze zgagą, wzdęciami oraz uczuciem ciężkości w żołądku. Zwalcza różnorodne problemy żołądkowe.

Bylica piołun (Artemisia absinthium)ma też bardzo dobry wpływ na komórki wątroby i woreczek żółciowy. Działa ochronnie, oczyszcza ją i pomaga w usuwaniu żółci do dwunastnicy. Dodatkowo ziele piołunu pobudza apetyt i wspomaga metabolizm. Badania wykazały, że pozytywnie wpływa też na przemianę materii, redukuje skurcze żołądka i jelit. Pobudza wydzielanie śliny i innych enzymów trawiennych.

Okazało się również, że ziele piołunu może mieć działanie przeciwbólowe i przeciwutleniające. Zawartość przeciwutleniaczy sprawia, że roślina pomaga w zwalczaniu stresu oksydacyjnego, który może brać udział w rozwoju chorób nowotworowych, chorób serca i choroby Alzheimera.

Stosowany przez kobiety wpływa na uregulowanie cyklu miesiączkowego (stąd też nazwa panieńskie ziele).

Bylica piołun może też wspierać kurację przeciwpasożytniczą. Pomaga usuwać owsiki, nicienie, lamblie oraz glisty ludzkie. Stosowane zewnętrznie pomaga pozbyć się pasożytów skóry: wszawicy i świerzba. A po nałożeniu na klatkę piersiową pomaga w walce z kaszlem i ułatwia oddychanie.

Bylica piołun – zastosowanie

Z uwagi na właściwości piołunu może być on stosowany na różnorodne dolegliwości ze strony układu pokarmowego i poprawia przemianę materii.

Kobiety mogą go wykorzystywać do uregulowania cyklu miesiączkowego i złagodzenia doznań związanych z menstruacją. Piołun ma działanie przeciwobrzękowe i antyoksydacyjne, a to wpływa na redukcję bólu.

Roślina stosowana zewnętrznie pomaga na rany i owrzodzenia, ułatwia oddychanie i pomaga uporać się z kaszlem.

Ziele piołunu stosowane jest nie tylko w medycynie naturalnej i ziołolecznictwie, ale również jako składnik naturalnych kosmetyków, szczególnie do twarzy. Piołun działa ściągająco i przeciwbakteryjnie, a przez to świetnie sprawdza się jako preparat do oczyszczania twarzy.

bylica piołun

Jak działa piołun i na co pomaga?

Piołun działa głównie poprzez zawarte w nim substancje pochodzenia roślinnego, takie jak garbniki, flawonoidy, sole mineralne czy olejki eteryczne. Dzięki ich obecności ma właściwości antyoksydacyjne, a przez to redukuje stany zapalne, zapobiega rozwojowi nowotworów i choroby Alzheimera.

Roślina wpływa na produkcję śliny i innych enzymów trawiennych. Przez to pobudza procesy trawienne i przyspiesza metabolizm. Ponadto chroni wątrobę i woreczek żółciowy. Pomaga je oczyszczać.

Ziele działa rozkurczowo na jelita i żołądek. Skład bylicy piołun pomaga pozbyć się zgagi, wzdęcia i nieżytu żołądka.

Ma działanie antybakteryjne, a to powoduje że świetnie sprawdza się do oczyszczania ran i owrzodzeń.

Roślina usuwa pasożyty bytujące wewnątrz i na zewnątrz człowieka.

Piołun a zapalenie stawów

Okazuje się, że piołun może być doskonałym wsparciem w leczeniu obrzęków spowodowanych zapaleniem stawów. Badania przeprowadzone na grupie 180 osób cierpiących z powodu reumatoidalnego zapalenia stawów, z których część przyjmowała piołun, a część placebo, wykazały, że osoby przyjmujące piołun zauważyły u siebie znaczną ulgę w obrębie bólu stawów. Jednocześnie przyjmowanie piołunu okazało się mniej szkodliwe niż przyjmowanie farmaceutyków przeznaczonych do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów.

Inne badanie, w którym udział wzięło 90 osób, polegało na smarowaniu bolących kolan maścią z piołunem. Systematyczne stosowanie maści zmniejszyło bolesność kolan i poprawiło ich ruchomość. Przyczyną bólu i niesprawności w tym wypadku była choroba zwyrodnieniowa stawów.

Piołun a choroba Leśniowskiego-Crohna

Okazuje się, że osoby, które cierpią na chorobę Leśniowskiego – Crohna, czyli stan zapalny układu pokarmowego, również mogą znaleźć w piołunie wsparcie dla siebie. Przeprowadzono na ten temat badania, ale próbka była zbyt mała, by móc wysnuć jednoznaczne wnioski. Wśród osób, które wzięły udział w badaniu zaobserwowano mniejszy dyskomfort i ogólną poprawę kondycji. Jednak na razie wyniki te można traktować jedynie jako sugestię i kierunek dalszych badań, a nie jako jednoznacznie potwierdzone działanie piołunu.

Piołun a nowotwory

Liście piołunu zawierają w sobie duże ilości artemizyny, która zwalcza komórki bogate w żelazo. Komórki rakowe, szczególnie raka piersi, wchłaniają z ludzkiego organizmu żelazo, ponieważ jest im ono potrzebne do podziałów. Dzięki temu są nim przesycone. Artemizyna lokalizuje te komórki i zabija.

Przeprowadzono badania na próbkach tkankowych. Pobrane zostały do niego komórki raka piersi i zdrowe komórki z piersi kobiety, które najpierw nasycono żelazem. Okazało się, że zdrowe komórki tylko w nieznacznym stopniu uległy zmianom, natomiast komórki rakowe były martwe. Taki wynik daje nadzieję na przygotowanie skutecznego i naturalnego lekarstwa, które opierałoby się na ekstrakcie z piołunu.

Piołun a grzyby i pasożyty

Piołun ma też działanie przeciwpasożytnicze i przeciwgrzybicze. Pomaga zwalczać grzybicę i oczyszczać organizm. Ponadto ziele to wspiera w walce z pasożytami, które bytują na zewnątrz i wewnątrz człowieka. Wspiera w walce ze świerzbem i wszawicą oraz usuwa z organizmu lamblie, nicienie, owsiki i glistę ludzką.

Piołun a układ trawienny

Piołun wspiera układ trawienny i pobudza łaknienie. Wspomaga procesy trawienia, działa rozkurczowo i przyspiesza metabolizm. Może być stosowany na zgagę, wzdęcia i problemy jelitowe. Stymuluje produkcję śliny i innych enzymów trawiennych, więc sprawdzi się również jako pomoc w procesie odchudzania. Dodatkowo oczyszcza wątrobę i woreczek żółciowy. Takie działanie powoduje, że pracują one sprawniej i dłużej pozostają w dobrej kondycji.

Piołun na potencję

Piołun może też być skutecznym środkiem na potencję. Zwiększa ukrwienie narządów płciowych, co ma ogromne znaczenie w zakresie sprawności seksualnej. Ponadto reguluje gospodarkę hormonalną, również odpowiedzialną za zdolność do podejmowania aktywności seksualnej, satysfakcję ze stosunku oraz jakość wzwodu.

bylica piołun

Jak stosować piołun – Napar z piołunu, absynt czy nalewka z piołunu?

Piołun może być stosowany pod różnymi postaciami. Najpowszechniejszą z nich jest napar z piołunu, który bardzo łatwo przygotować. Jedną łyżeczkę ziela zalewa się wrzątkiem i odstawia na pół godziny do zaparzenia. Po tym czasie należy go odcedzić. Pić po jednej łyżeczce naparu trzy razy dziennie. Można też wykorzystać gotowe herbaty z piołunu w saszetkach. Z uwagi na gorzki smak ziela można do naparu dodać miodu lub cukru. Odwar z piołunu przygotowuje się poprzez gotowanie. Łyżeczkę ziela zalewa się szklanką wody i doprowadza do wrzenia. Następnie gotuje jeszcze przez pięć minut. Po ugotowaniu i wystudzeniu, całość należy odcedzić. Odwar może być stosowany zewnętrznie. Znane są również alkoholowe wyciągi ziela.

Absynt przygotowuje się na bazie wyciągu z piołunu. To wysokoprocentowy alkohol, w którym upodobanie znaleźli niegdyś artyści, choć był podejrzewany o działanie toksyczne (mówiło się, że wywołuje halucynacje). Na bazie wyciągu z piołunu można też przygotować nalewkę.

Bylica piołun – przeciwwskazania

Głównym przeciwwskazaniem jest alergia na składniki ziela (np. olejek eteryczny). Osoby uczulone nie mogą go przyjmować. Nie powinno się go stosować również u małych dzieci oraz kobiet w ciąży. Karmienie piersią też jest przeciwwskazaniem. Nie zaleca się go osobom, ze skłonnościami do krwawień, wrzodami żołądka lub dwunastnicy i hemoroidami. Nie wolno również go podawać osobom, które chorują na serce.

Bylica piołun – efekty nadmiernego stosowania

Choć bylica piołun ma wiele pozytywnych właściwości nie można przesadzić z jej przyjmowaniem. Przede wszystkim suplementacja zielem nie powinna trwać dłużej niż 10 dni. Po tym czasie trzeba zrobić kilkutygodniową przerwę. W przeciwnym razie dojdzie do przesycenia organizmu składnikami piołunu i wystąpią działania niepożądane.

Przedawkowanie powoduje drgawki, zatrzymanie moczu lub może doprowadzić do niewydolności nerek.

Bylica piołun – skutki uboczne

Jak wspomniano, zbyt długie stosowanie piołunu może doprowadzić do wystąpienia skutków ubocznych. Wśród nich najczęściej wymienia się biegunkę, nudności, wymioty, bezsenność, napady niepokoju, koszmary senne i zawroty głowy.

Dlaczego warto stosować piołun?

Warto stosować piołun ponieważ jest to ziele naturalne i stosunkowo bezpieczne. Oczywiście trzeba trzymać się zaleceń producenta lub opisanych powyżej zasad stosowania i dawkowania. Nie wolno z nim przesadzić: ani z ilością, ani z długością trwania kuracji. Jest skutecznym wsparciem dla układu trawiennego, pomaga pozbyć się grzybów i pasożytów oraz wspiera ogólne funkcjonowanie organizmu. Dzięki tej roślinie można również oczyściś wątrobę. Psia ruta pobudza łaknienie, więc jest pomocny w przypadku braku apetytu i wspiera zdrowy tryb życia.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Koenzym Q 10 to nie tylko świetny składnik kosmetyków, ale również eliksir młodości i zdrowia, który wspiera cały Twój organizm w wielu aspektach.
Żelazo jest ważnym składnikiem w ludzkim organizmie. Wiele osób decyduje się na jego suplementację. Jakie skutki uboczne mogą powodować preparaty z żelazem? Sprawdź.
Probiotyki nie tylko przy antybiotkach! Zobacz co trzeba wiedzieć o probiotykach. Sprawdź w jakich sytuacjach stosowanie probiotyków jest pomocne!
Odkryj moc maści z witaminą F! Zyskaj gładką i zdrową skórę, poznaj jej wszechstronne zastosowanie, korzyści i ewentualne ryzyka. Dowiedz się więcej o witaminie F!
Kompendium wiedzy o biału serwatkowym. Dzięki niemu poznasz jego rózne rodzaje, właściwości, działąnie skutki uboczne i przeciwwskazania. Dowiedz sie więcej i używaj go świadomie.