Nagietek lekarski

Nagietek lekarski – Właściwości, działanie, zastosowanie i przeciwwskazania

Nagietek lekarski jest nieocenioną pomocą w zwalczaniu różnych dolegliwości. Znajduje zastosowanie zarówno w przemyśle kosmetycznym, jak i leczniczym, wspierając naturalnie zdrowie oraz urodę. Działanie nagietka okazuje się szczególnie pomocne w leczeniu stanów zapalnych, a także w regeneracji uszkodzeń naskórka. W jakiej postaci najlepiej przyjmować tę roślinę?

Nagietek lekarski (Calendula officinalis L.) to roślina jednoroczna z rodziny astrowatych. Przypuszcza się, że miejscem jej pochodzenia jest Iran lub obszary krajów śródziemnomorskich. Obecnie nagietek uprawia się w wielu rejonach na świecie i bardzo często można obserwować jego dziczenie.

Nagietek lekarski posiada mocno rozgałęzioną, sztywną łodygę z miękkimi włoskami, krótkoogonkowe liście oraz żółte lub pomarańczowe koszyczki kwiatowe. Łodyga nagietka lekarskiego może osiągać wysokość 20-50 cm. Kwitnienie nagietka można obserwować od czerwca do września. Surowcem zielarskim są kwiat nagietka i koszyczek nagietka. Jako roślinę leczniczą traktuje się nagietka o kwiatach pełnych, gdzie w koszyczku kwiatowym są kwiaty ciemnopomarańczowe.

Nasiona nagietka lekarskiego wysiewa się na wiosnę. Roślina ta nie jest zbyt wymagająca, dlatego nie ma potrzeby poszukiwania specjalnej gleby do siania. Jako zioło oferuje wszechstronne zastosowanie lecznicze oraz kosmetyczne. Może być stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Nagietek lekarski jest też rośliną miododajną, chętnie odwiedzaną przez pszczoły.

Nagietek lekarski

Nagietek lekarski – właściwości

Nagietek lekarski posiada liczne właściwości prozdrowotne oraz kosmetyczne. Z tego powodu znajduje szerokie zastosowanie zarówno wśród osób podejmujących naturalne działania prewencyjne, jak również u tych, którzy pragną wesprzeć dodatkowo konwencjonalne sposoby leczenia poszczególnych chorób.

Do najpopularniejszych właściwości nagietka lekarskiego zalicza się:

Właściwości przeciwzapalne. Nagietek stosowany zewnętrznie jest niezwykle pomocny w łagodzeniu stanów zapalnych skóry. Przyspiesza proces gojenia się ran — nawet tych, które bardzo trudno się goją.

Właściwości przeciwgrzybicze. Olejek eteryczny z nagietka lekarskiego wykazuje własności przeciwgrzybicze, które mogą znaleźć swoje zastosowanie w zakażeniach dermatologicznych. Nagietek lekarski łagodzi także podrażnienia i odżywia skórę.

Właściwości rozkurczowe. Stosowanie nagietka może okazać się niezwykle pomocne w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych, a także w przypadku bólów brzucha, wzdęć oraz bólów menstruacyjnych.

Właściwości żółciopędne. Nagietek może stymulować wytwarzanie żółci, co ułatwia znacznie trawienie tłuszczów i wydalane żółci z pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych.

Nagietek lekarski – zastosowanie

Nagietek lekarski można stosować dwojako — zewnętrznie oraz wewnętrznie. W zależności od wybranego sposobu istnieją różne postaci preparatów z nagietka.

Nagietek lekarski stosowany zewnętrznie występuje najczęściej w formie maści lub kremów. Jako surowiec wykorzystuje się wysuszone kwiaty nagietka lub susz przygotowany wyłącznie z kwiatów języczkowych. Związki występujące w nagietku przyspieszają gojenie się ran, dlatego po preparaty na bazie tej rośliny można sięgać szczególnie przy leczeniu oparzeń, owrzodzeń, stanów zapalnych w obrębie błon śluzowych, odmrożeń oraz różnego typu uszkodzeń skóry. Nagietek w formie okładów stosowany jest także bardzo często w celu ukojenia przemęczonych oczu oraz wspomagająco do zaleczania stanów zapalnych spojówek.

Nagietek lekarski stosowany wewnętrznie przybiera zwykle postać nalewki, oleju, naparu, wyciągu lub herbaty. Podawany jest osobom uskarżającym się na problemy żołądkowe, nieprawidłową pracę wątroby, infekcyjne zapalenie dróg żółciowych, czy bolesne miesiączkowanie. Nagietek lekarski zaleca się także jako uzupełnienie kuracji zwalczającej wrzody oraz na czas rekonwalescencji po zabiegach wykonywanych w obrębie pęcherzyka żółciowego, jelita lub żołądka.

Kwiat nagietka, a szczególnie płatki nagietka można wykorzystać także w kuchni do ozdoby potraw. Kwiat nagietka ma zwykle intensywny, pomarańczowy kolor, choć istnieją również odmiany o barwie żółtej i kremowej.

Nagietek lekarski

Jak działa nagietek lekarski i na co pomaga?

Nagietek lekarski wykazuje działanie lecznicze oraz pielęgnacyjne. Dostarcza do organizmu cenne związki, które w naturalny sposób wspierają zdrowie oraz dobre samopoczucie:

-Flawonoidy — działają moczopędnie i oczyszczająco, posiadają też właściwości przeciwzapalne. Wspierają oczyszczanie nerek i wątroby, pomagają zmniejszyć ciśnienie krwi i obniżają ryzyko powstawania zakrzepów.

-Saponiny — działają przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie. Wspierają wydzielanie śluzu w organizmie i ułatwiają wchłanianie się istotnych składników pokarmowych z jelit do krwi. Saponiny wzmagają także wytwarzanie soku żołądkowego oraz żółci.

-Związki śluzowe — mają działanie przeciwzapalne i antyseptyczne. Zewnętrznie mogą także wpływać korzystnie na miękkość i natłuszczenie skóry, dlatego często stosuje się je w preparatach do pielęgnacji dłoni.

-Olejek eteryczny — skraca proces gojenia się ran i jest doskonałym środkiem na problemy skórne takie jak odleżyny, odmrożenia czy stany zapalne. Olejek z kwiatów nagietka lekarskiego pomaga także zmniejszyć opuchliznę i krwawienia.

-Magnez — to jeden z pierwiastków występujących w nagietku lekarskim. Wspiera działanie szarych komórek oraz układu nerwowego, poprawia funkcje tarczycy i przeciwdziała schorzeniom w obrębie serca.

-Karetonoidy — jako naturalne antyoksydanty wspierają zwalczanie nadmiaru wolnych rodników w organizmie. Pomagają przeciwdziałać stresowi oksydacyjnemu i stanowią naturalne wsparcie w zwalczaniu chorób cywilizacyjnych.

Dlaczego warto stosować nagietek lekarski?

Nagietek lekarski jest ziołem, którego potencjał doceniano już setki lat temu. Oferuje właściwości lecznicze oraz kosmetyczne i zapewnia bogactwo istotnych dla zdrowia składników. Stosowanie maści lub olejków z nagietka przyspiesza gojenie się ran. Nasiadówki wykonywane przy pomocy naparu z nagietka likwidują podrażnienia skóry w okolicach intymnych i pozwalają przeciwdziałać świądowi i upławom. Herbata z nagietka łagodzi bóle menstruacyjne i pomaga uregulować zaburzenia miesiączkowania.

Stosowanie nagietka lekarskiego może okazać się również nieocenionym sposobem na łagodzenie stanów rozdrażnienia. Herbata ma właściwości relaksujące i odprężające, a olejki eteryczne wykorzystywane są często w ramach aromaterapii.

Po nagietek warto sięgnąć również w celu naturalnej prewencji chorób wrzodowych oraz przy stanach zapalnych skóry, krtani, spojówek oraz jamy ustnej (skuteczne zwalczanie gronkowców i paciorkowców). Zapewnia też doskonałe wsparcie dla układu immunologicznego, poprawia odporność organizmu i zapewnia ochronę przed mikroorganizmami, co przydaje się szczególnie w okresach wzmożonych zachorowań.

Jak stosować nagietek lekarski – dawkowanie

Częstotliwość stosowania nagietka jest uzależniona od formy, w jakiej zdecydujemy się z niego korzystać. Herbatę z nagietka można spożywać nawet 3 razy dziennie. Maść nagietkową można stosować zamiennie z balsamem, każdego dnia. Nasiadówki z nagietka wykonuje się zwykle przez około 15-20 minut, 1 raz dziennie. W przypadku gotowych preparatów zakupionych w aptece lub sklepi zielarskim, należy podążać za dawkowaniem zaproponowanym przez producenta konkretnego produktu.

Nagietek lekarski – przeciwwskazania

Choć nagietek lekarki posiada naturalne i cenione właściwości lecznicze, istnieje kilka przeciwwskazań co do jego stosowania. Dotyczą one w szczególności osób, których organizm nie toleruje roślin należących do rodziny astrowatych. Ze względu na możliwą reakcję alergiczną, najlepiej unikać stosowania preparatów na bazie nagietka.

Szczególną ostrożnością powinny wykazać się także osoby stosujące leki wyciszające i uspokajające — regularne przyjmowania wyciągów z nagietka w dużych ilościach mogłoby spowodować wzmocnienie działania tych środków.

Napary z nagietka wykazują właściwości moczopędne, dlatego osoby z ciężką niewydolnością nerek, zaburzeniami gospodarki elektrolitowej, cukrzycą oraz kobiety w ciąży powinny skonsultować z lekarzem systematyczne przyjmowanie wywarów z nagietka.

Nagietek lekarski

Nagietek lekarski – efekty stosowania

Nagietek lekarski posiada bardzo szerokie spektrum działania. Najbardziej znane rezultaty stosowania nagietka to:

– Szybsza regeneracja naskórka

– Nawilżona i miękka skóra

– Naturalna pomoc w leczeniu blizn i pęknięć skóry

– Eliminowanie stanów zapalnych skóry i jamy ustnej

– Rozkurczanie mięśni gładkich w przewodzie pokarmowym

– Łagodzenie bólów menstruacyjnych

– Wsparcie w leczeniu grzybicy pochwy oraz rzęsistkowicy

– Działanie moczopędne

– Stymulacja kolagenu w obszarze skaleczenia

– Naturalna ochrona okolic intymnych

Szczególnie cenioną właściwością nagietka jest jego działanie ochronne i regeneracyjne — przyspiesza gojenie się ran i uszkodzeń naskórka różnego typu. Dlatego maść lub olejek z nagietka lekarskiego znalazła swoje miejsce w wielu domowych apteczkach.

Nagietek lekarski – skutki uboczne

Nagietek lekarski to roślina, która łagodnie wspomaga funkcjonowanie poszczególnych obszarów w organizmie, dlatego uznaje się ją za niezwykle bezpieczną. Nie wykazuje działania toksycznego na organizm człowieka, nawet w przypadku stosowania większych dawek. Wykluczając osoby z niewydolnością nerek, alergią na rośliny astrowate oraz pacjentów stosujących leki wyciszające, nagietek nie powinien wywoływać niepożądanych efektów ubocznych zarówno przy stosowaniu zewnętrznym jak i wewnętrznym.

Jak zaparzyć herbatę z nagietka?

Jedną z najpopularniejszych form przyjmowania nagietka lekarskiego są napary z tej rośliny. Do zaparzenia herbaty z nagietka potrzebny jest susz z kwiatów nagietka lub gotowa mieszanka. Jedną łyżkę stołową tak przygotowanych ziół należy zalać 400 ml wrzątku i parzyć przez ok. 10 minut. Po tym czasie herbata nadaje się już do spożycia. Dziennie można spożywać 2-3 takie napary.

Maść nagietkowa – właściwości i zastosowanie

Cenne właściwości nagietka wykorzystywane są często w przemyśle kosmetycznym. Nagietek lekarski jest niezwykle pożądanym składnikiem w preparatach na rany i oparzenia. Maść nagietkowa okazuje się być ogromną ulgą także w przypadku stłuczeń, adrapań, odmrożeń, stanów zapalnych skóry, a także żylaków odbytu.

Jednocześnie nagietek stanowi też istotny komponent balsamów i maści opóźniających procesy starzenia się skóry. Przywraca jej sprężystość i pomaga zniwelować zasinienia oraz obrzęki wokół oczu.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Magnez jest życiodajnym pierwiastkiem, od którego zależy prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Wspomaga odporność, pracę układu nerwowego czy sercowo-naczyniowego.
Poznaj, jak skutecznie działa zawarty w zielonych warzywach chlorofil, który ma dobroczynny wpływ na nasz organizm, pobudza produkcję krwi oraz przeciwdziała starzeniu!
Witaminy dla mężczyzn do dopasowany do potrzeb zestaw, który poprawi samopoczucie, przywróci zdrowie lub wzmocni odporność, zobacz, jakie witaminy są najważniejsze!
Maślan sodu to naturalne wsparcie dla Twoich jelit, zobacz, w jakich sytuacjach warto go przyjmować i jak robić to bezpiecznie!
Glicyna, aminokwas endogenny, korzystnie wpływający na wiele aspektów zdrowotnych, niezbędny dla funkcjonowania całego organizmu, skutecznie wspomagający leczenie różnych chorób.