Ostropest

Ostropest plamisty – Właściwości, jak stosować, działanie i skutki uboczne

Ostropest plamisty zyskuje stopniowo status fenomenu w zakresie ziołolecznictwa. To naturalna metoda wspierania pracy wątroby, po którą sięgnąć mogą zarówno osoby w trakcie leczenia poważnych chorób, jak i ci, którzy chcieliby oczyścić wątrobę z toksyn i pestycydów. Kto jeszcze może skorzystać z nieocenionych właściwości ostropestu? Jakie dokładnie działanie oferuje ta roślina?

Ostropest plamisty (Silybum marianum) to roślina jednoroczna z rodziny astrowatych, która znana jest także pod nazwami: oset miękki, dziki karczoch lub kostropacz. Posiada charakterystyczne, fioletowe kwiaty oraz delikatnie kłujące liście. Początkowo ziele to można było spotkać wyłącznie w krajach śródziemnomorskich, jednak z biegiem lat ostropest rozprzestrzenił się znacząco, docierając także do Australii, Afryki oraz obydwu Ameryk. Ostropest plamisty nie potrzebuje wymagającej pielęgnacji, dlatego poza uprawami można go spotkać rosnącego dziko na łąkach.

Ostropest plamisty z wyglądu podobny jest do ostu. Łodyga ostropestu może osiągać nawet 1-2 metry wysokości. Kwiaty mają purpurową barwę i tworzą niewielkie koszyczki. Liście o eliptycznym kształcie są kolczaste i posiadają typowe dla tej rośliny białe plamki. Surowcem leczniczym ostropestu plamistego jest jego owoc oraz nasiona. Zbiór owoców odbywa się, kiedy koszyczki kwiatowe zaczynają już usychać, co dzieje się zazwyczaj pod koniec sierpnia.

Ostropest

Ostropest plamisty — właściwości

Jedną z najcenniejszych właściwości ostropestu plamistego jest jego zdolność do odtruwania organizmu. Roślina ta wykazuje szczególnie skuteczne działanie w ochronie wątroby oraz nerek przed szkodliwym oddziaływaniem wszelkiego rodzaju toksyn i trucizn. Niektóre badania potwierdziły także, że może w naturalny sposób zwalczyć zatrucie spowodowane spożyciem muchomora. Ostropest plamisty jest także efektywnym uzupełnieniem leczenia osób cierpiących na marskość wątroby.

Składnikami odpowiadającym za hepatoprotekcyjne właściwości ostropestu są flawonolignany (sylibina, izosylibina, sylikrystyna, sylidianina) określane jako sylimaryna. To dzięki tej grupie związków ostropest może pochwalić się swoim pozytywnym wpływem na wątrobę. Sylimaryna działa ochronnie i pomaga zwalczyć przewlekłe oraz wirusowe schorzenia występujące w obrębie wątroby. W dojrzałych owocach ostropestu znajduje się nie więcej niż 1,5% sylimaryny.

Ostropest plamisty wykazuje także właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne, rozkurczowe, stabilizujące i ma pozytywny wpływ na lipidogram.

Ostropest plamisty — zastosowanie

Ostropest plamisty może być stosowany w celach profilaktyki chorób wątroby, jak również w sytuacji, kiedy dojdzie już do uszkodzenia tego narządu. Komórki wątrobowe są podatne na degradację na skutek regularnego przyjmowania leków. Ostropest zapewnia naturalną ochronę komórek błony śluzowej w obrębie żołądka, a jednocześnie wspiera procesy trawienne po spożyciu ciężkostrawnych posiłków.

Przyjmowanie ostropestu plamistego zmniejsza syntezę cholesterolu oraz ogranicza utlenianie lipidów, co okazuje się być niezwykle pomocne w przeciwdziałaniu miażdżycy. Dodatkowo taksyfolina zawarta w ostropeście wspiera także leczenie osteoporozy.

Oprócz zastosowania medycznego, z ostropestu plamistego korzysta także przemysł kosmetyczny. Roślina dostarcza witaminy E, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz sylimaryny, która posiada cenne działanie antyoksydacyjne. Na rynku spotkać można maseczki z zawartością zmielonych nasion ostropestu wykazujące silne działanie regenerujące oraz łagodzące.

Rozdrobnione nasiona ostropestu stosuje się również w kuchni, jako zdrowy dodatek do owsianki, sałatki lub koktajlu.

Jak działa ostropest i na co pomaga?

Lecznicze działanie ostropestu sprowadza się w dużej mierze do obecności sylimaryny, która wykazuje działanie pobudzające w stosunku do hepatocytów, wspiera funkcjonowanie komórek odpornościowych i ogranicza rozwój komórek nowotworowych.

Po ostropest plamisty warto sięgnąć szczególnie w przypadku schorzeń takich jak:

– uszkodzenia wątroby powstałe na skutek oddziaływania toksyn

– zaburzenia funkcjonowania woreczka żółciowego

– zbyt wysokie stężenie cholesterolu oraz bilirubiny

– zaburzenia w obrębie procesów trawiennych

– nadmierne gromadzenie wolnych rodników w organizmie

– zbyt wysoki poziom stłuszczenia wątroby

– uszkodzenia miąższu nerek

– niekontrolowane krwawienia z nosa, żylaków odbytu lub jelita grubego

– brak łaknienia

– ostre bóle menstruacyjne

– migrena

– zbyt niskie ciśnienie krwi

Ostropest plamisty pomaga także w rekonwalescencji po przejściu żółtaczki zakaźnej i pomaga zapobiec powikłaniom, które mogłyby skutkować przewlekłym zapaleniem wątroby.

Ostropest plamisty — jak stosować?

Najczęstszą formą przyjmowania ostropestu plamistego są zmielone nasiona. Nie posiadają one żadnego wyraźnego smaku, dlatego zalecane kilka łyżeczek ostropestu dziennie można zastosować, popijając wyłącznie wodą lub sokiem. Ziarna ostropestu, podobnie jak siemię lnianą, po zmieleniu szybko tracą swoje najcenniejsze właściwości. Dlatego najlepiej zdecydować się na mielenie małych partii przed każdym zastosowaniem.

Nie zaleca się zalewania ostropestu wrzątkiem, ponieważ mogłoby to doprowadzić do degradacji występujących w nim związków czynnych. Osoby, które zdecydują się stosować ostropest plamisty powinny wykazać się cierpliwością — działanie roślin leczniczych jest kumulowane w organizmie, dlatego najlepsze rezultaty można zaobserwować po ok. 2 lub 3 miesiącach przyjmowania. Na pierwsze efekty należy poczekać kilka-kilkanaście dni.

Ostropest

Jak dawkować ostropest plamisty?

Dawkowanie ostropestu będzie się różnić w zależności od wybranej formy preparatu. W przypadku oleju z ostropestu plamistego zaleca się stosowanie ok. 3 małych łyżeczek dziennie. Decydując się na ostropest plamisty mielony, można spożyć ok. 2-3 łyżeczek na raz lub dodawać go w ciągu całego dnia do różnych posiłków.

Na rynku dostępny jest także ostropest plamisty tabletki, jednak ich dawkowanie może być inne, biorąc pod uwagę zawartość skoncentrowanego wyciągu. Włączając do swojej diety tabletki na bazie ostropestu, należy podążać za dawkowaniem wskazanym przez producenta.

Jak jeść ostropest plamisty?

Ostropest plamisty można przyjmować w dowolnej formie (tabletki, olej, nasiona) podążając za zaleceniami oferowanymi przez producenta wybranego preparatu. Najbardziej wartościowy jest ostropest świeżo mielony. Zaleca się przyjmowanie ok. 15-30 gramów sylmaryny każdego dnia. Taką ilość można pozyskać z ok. 2-4 łyżek ziaren ostropestu. Zmielony ostropest najlepiej spożywać w trakcie lub po posiłku.

Poza stałymi formami spożywania ostropestu możliwe jest także przyjmowanie go w formie płynnej, takiej jak np. napar z ostropestu, nalewka z ostropestu, koktajle i szejki z ostropestem.

Dlaczego warto stosować ostropest?

Ostropest plamisty jest naturalnym sposobem, dzięki któremu można zadbać o swoją wątrobę — ale nie tylko. Oprócz zdolności do szybkiego wydalania związków trujących z organizmu ostropest działa także korzystnie na stężenie bilirubiny w organizmie, której nadmiar mógłby spowodować zażółcenie skóry i gałek ocznych. Systematyczne stosowanie tej rośliny pobudza do wydzielania żółci, wspiera leczenie kamicy oraz kolki nerkowej, a także przyspiesza usuwanie toksyn poza ustrój, gwarantując w ten sposób jego naturalne i skuteczne oczyszczanie.

Warto stosować ostropest plamisty także zapobiegawczo w przypadku skłonności do zgagi oraz dla zapewnienia sobie ochrony przed miażdżycą. Regularne przyjmowanie ostropestu plamistego pozwala dostarczyć do organizmu bogactwo witamin (D, E, K oraz witaminy z grupy B), minerałów (miedź, selen, cynk) oraz innych istotnych składników (olejki eteryczne, sterole roślinne, garbniki). Przy tym wszystkim ostropest jest na ogół bezpiecznym preparatem, który większość osób może stosować każdego dnia dla osiągnięcia lepszego zdrowia i samopoczucia.

Ostropest — przeciwwskazania

Co prawda ostropest plamisty posiada wyłącznie kilka przeciwwskazań do stosowania, warto się z nimi zapoznać, przed podjęciem regularnego stosowania. Po ostropest nie powinny sięgać:

– osoby w przypadku niedrożnych kanalików żółciowych

– alergicy, w szczególności zaś osoby wykazujące reakcje alergiczne na rośliny astrowate

– kobiety w ciąży, matki karmiące i dzieci poniżej 12 roku życia (nie ma jak dotąd jednoznacznych badań potwierdzających lub wykluczających szkodliwość ostropestu dla kobiet ciężarnych, wykazano nawet, że ostropest może przeciwdziałać ostremu stłuszczeniu wątroby ciężarnych. Dlatego jego stosowanie najlepiej ustalić z lekarzem prowadzącym).

Sylimaryna zawarta w ostropeście oddziałuje pozytywnie na wątrobę, ale jednocześnie może wpływać na działanie niektórych leków. Dla zachowania najwyższego bezpieczeństwa warto przed wdrożeniem kuracji ostropestem skonsultować ten fakt ze swoim lekarzem.

Z czym nie łączyć ostropestu?

Nie ma konkretnych wskazań przestrzegających przed łączeniem ostropestu plamistego z innymi składnikami i ziołami. Profilaktycznie warto jednak zapytać swojego lekarza, czy kuracja ostropestem nie wpłynie negatywnie na stosowane dotychczas leki.

Do naparu z ostropestu warto jednak dodawać zioła takie jak koper włoski, mniszek lekarski, czy nagietek, aby poprawić smak napoju oraz zwiększyć jego możliwości lecznicze.

Ostropest — efekty stosowania

Stosując regularnie ostropest, można liczyć na bardzo zadowalające efekty:

– Szybsza regeneracja wątroby

– Wydalenie szkodliwych związków z organizmu

– Naturalne oczyszczenie ustroju

– Eliminacja zgagi i wzdęć

– Poprawa ogólnej kondycji organizmu

– Załagodzenie migrenowych bólów głowy

– Regulacja czasu krwawienia menstruacyjnego

– Spowolnienie procesu starzenia się skóry

– Lepsza ochrona immunologiczna

Ostropest

Ostropest — skutki uboczne

Ostropest plamisty uznawany jest za roślinę bezpieczną, której nie można przedawkować. Rozpoczynając swoją przygodę z ostropestem warto jednak rozpoczynać od niewielkich porcji dziennych oraz przyjmować go w trakcie posiłków – w ten sposób można uniknąć problemów trawiennych.

Jak dotąd nie odnotowano żadnych niepokojących skutków ubocznych stosowania ostropestu. Zarówno owoce, jak i nasiona ostropestu są dobrze tolerowane przez organizm, nawet przy długotwałych kuracjach.

Ostropest plamisty mielony, w oleju czy tabletkach?

Zarówno olej z ostropestu, jak i tabletki z ostropestem dostarczą do organizmu cenny składnik – sylimarynę. Należy jednak pamiętać, że w tabletkach stężenie tej substancji będzie znacznie wyższe niż w przypadku oleju z ostropestu. Dodatkowo, ekstrakt zastosowany w tabletkach jest zwulke standaryzowany, co dostarcza nam pełnej wiedzy na temat zawartości składników aktywnych w każdej dawce preparatu. Z drugiej strony olej z ostropestu dostarcza dodatkowo witaminę E będącą naturalnym, cennym antyoksydantem, a także nienasycone kwasy tłuszczowe. Biorąc to pod uwagę, olej z ostropestu może wykazywać lepszy wpływ na lipidogram, a tylko w małym stopniu przeciwdziała uszkadzaniu komórek wątroby.

Wybór pomiędzy ostropestem plamistym w tabletkach oraz w oleju nie jest oczywisty, można jednak zdecydować się na kompromis i na co dzień sięgać po tabletki, a od czasu do czasu uzupełniać tę kurację olejem z ostropestu dodawanym do rozmaitych potraw.

Jak zrobić odwar z ostropestu?

Do wykonania odwaru z ostropestu plamistego wystarczy zastosować jedną małą łyżeczkę rozgniecionych lub poszatkowanych owoców ostropestu oraz zalać ją szklanką gorącej wody. Tak przygotowaną mieszankę należy zakryć oraz postawić na palniku i poczekać aż dojdzie do wrzenia. Po tym gotować na niewielkum ogniu jeszcze przez ok. 5 minut. Następnie odwar można odstawić na 15 minut i spożywać sam napój, po odcedzeniu.

Odwar z ostropestu można wypijać po pół szklanki, dwa razy w ciągu dnia lub popijać po kilka łyżek na przestrzeni całego dnia. Drugi sposób może okazać się skutczniejszy przy zwalczaniu krarwienia z nosa lub przy zaburzeniach menstruacyjnych.

Ostropest plamisty a wątroba

Ostropest plamisty posiada nieoceniony wpływ na wątrobę. Ma działanie detoksykujące, ochronne i regenerujące w stosunku do tego narządu. Spektrum działania ostropestu w stosunku do wątroby jest bardzo szerokie, a preparaty na bazie tej rośliny zaleca się zarówno w ramach naturalnej profilaktyki, jak i uzupełniania terapii osób podejmujących leczenie w kierunku marskości wątroby lub innych groźnych chorób obejmujących ten konkretny organ.

Ostropest plamisty a wysokie ciśnienie

Wykazano, że ostropest plamisty ma pozytywny wpływ na regulowanie ciśnienia krwi. Dlatego codzienne stosowanie preparatów z ostropestu zalecane jest szczególnie osobom z nadciśnieniem. Ostropest plamisty w naturalny sosób reguluje ciśnienie i pomaga przywrócić je do prawidłowego poziomu.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Dowiedz się, jak rozpoznać objawy niedoboru magnezu i dlaczego są ważne. Nasz artykuł pomoże Ci zadbać o zdrowie i zapobiegać poważnym problemom!
Kolagen to białko młodości - i choć wiadomo, że świetnie wpływa na stawy, to nawet nie wiesz, jak szerokie ma zastosowanie i jak dobroczynnie działa.
Dowiedz się więcej o znanej od setek lat w medycynie chińskiej i ajurwedzie substancji, która obniża poziom cukru we krwi, powoduje utratę wagi i poprawia zdrowie serca!
Poznaj 32 źródła naturalnego wystepowania witaminy B6. Dowiedz się jakie jest jej dzienne zapotrzebowanie oraz jakie są przyczyny i skutki jej niedoboru oraz nadmiaru