aminek egipski

Aminek egipski – Właściwości zdrowotne, działanie, zastosowanie, stosowanie i przeciwwskazania

W tradycyjnym ziołolecznictwie wykorzystuje się różne surowce roślinne. Wśród nich można wyróżnić m.in. aminek egipski. Występuje on pod postacią suszu lub gotowych suplementów diety dostępnych w aptekach. Czym dokładnie jest ta roślina i do czego można ją wykorzystać?

Aminek egipski, z łaciny ammi visnaga, to roślina jednoroczna lub dwuletnia z rodziny selerowatych. Naturalnie występuje ona w Azji Zachodniej, Afryce Północnej, Europie Południowej oraz na Wyspach Kanaryjskich. Roślina ta składa się z rozgałęzionych pędów, sięgających nawet 50 cm długości. Całe krzewy mają aż 120 cm wysokości. Aminek najlepiej czuje się w miejscach ciepłych, dlatego nie uprawia się go w polskich warunkach klimatycznych.

Aminek egipski kwitnie w lipcu i sierpniu. Wydaje on piękne, małe, białe kwiatki składające się z pięciu płatków, w formie baldachów. Kwiatostany te osiągają średnicę nawet 22 cm. Aminek ma jednak dość nieprzyjemny zapach.

Ze względu na swoje piękne kwiaty, aminek egipski jest uprawiany jako roślina ozdobna. W ciepłych, słonecznych państwach rośnie on także na glebach o dość niskiej jakości. Nie wymaga regularnego podlewania i nawożenia, dlatego jest bardzo łatwy w pielęgnacji. Aminek najczęściej pojawia się w miejscach osłoniętych od wiatru. Na całym świecie istnieją przemysłowe uprawy tej rośliny. Pozyskiwane tam surowce są następnie wykorzystywane do produkcji suplementów diety oraz suszu, który można zaparzyć we własnym domu.

aminek egipski

Aminek egipski – właściwości

Aminek jest rośliną wykorzystywaną w tradycyjnym ziołolecznictwie. Korzystają z niego osoby, które borykają się z dusznościami, problemami z układem moczowym oraz bolesnymi miesiączkami. Roślina ta zawiera duże ilości flawonoidów, furanochromonów, fitosteroli i piranokumaryn. W jej skład wchodzą też kwasy tłuszczowe, olejki eteryczne, związki białkowe oraz kwasy polifenolowe.

Aminek egipski może wspierać organizm w walce ze skurczami mięśni gładkich, stanami zapalnymi, infekcjami bakteryjnymi, problemami z układem oddechowym i wieloma innymi dolegliwościami. Trzeba jednak wiedzieć, że istnieje wiele przeciwwskazań do stosowania tej rośliny. Suplementację aminku zawsze warto konsultować z lekarzem.

Aminek egipski może wspierać ludzki organizm w walce z niektórymi dolegliwościami, ale tylko wtedy, gdy pochodzi on ze sprawdzonych źródeł. Rośliny pojawiające się w okolicach pól uprawnych i dróg często zawierają szkodliwe substancje. Z tego powodu zaleca się kupowanie suplementów diety i suszu jedynie od firm, które mają wiarygodne certyfikaty.

Aminek egipski – zastosowanie

Aminek egipski przyjmują osoby, które borykają się z nawracającymi skurczami oraz stanami zapalnymi. Roślina ta może wspierać funkcjonowanie układu trawiennego, procesy oczyszczania organizmu, pracę pęcherza moczowego oraz oskrzeli. Jest polecana w przypadku kamicy nerkowej, choroby wieńcowej, astmy oskrzelowej, łysienia czy łuszczycy. Naturalne suplementy diety z dodatkiem aminku cieszą się dużym zainteresowaniem także wśród kobiet, które borykają się z comiesięcznymi bolesnymi okresami. Napary, nalewki i odwary można stosować zewnętrznie i wewnętrznie, w zależności od specyfiki problemu.

Aminek egipski jest stosowany w formie naparów przygotowywanych samodzielnie z suszu oraz gotowych suplementów diety. Najczęściej przyjmuje się go doraźnie, przez maksymalnie kilkanaście dni. Jest to jednak roślina, która może powodować poważne skutki uboczne. Zanim zdecydujesz się na jej suplementację, zapoznaj się z przeciwwskazaniami.

Na co może pomóc aminek egipski?

Aminek egipski może przyczynić się do przyspieszenia procesów oczyszczania organizmu z nagromadzonych toksyn. Wspiera on także w walce ze skurczami mięśni gładkich oraz naczyń krwionośnych nerek i naczyń wieńcowych. Jest chętnie przyjmowany przez osoby, które borykają się z problemami z układem moczowym. Wspiera też funkcjonowanie układu trawiennego oraz utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu. Aminek można przyjmować także w trakcie przeziębienia, zwłaszcza gdy objawia się ono kaszlem.

Preparaty z dodatkiem aminka egipskiego mogą być pomocne również w przypadku osób chorych na astmę i nieżyty oskrzeli. Roślina ta wspiera w walce z nawracającymi infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi. Jest ceniona też przez pacjentów borykających się z przerostem gruczołu krokowego.

aminek egipski

Jak stosować aminek egipski – porcjowanie

Aminek egipski występuje w postaci suszu, a także kapsułek, tabletek i kropli. Najczęściej przyjmuje się go w formie płynnej, jako skoncentrowane preparaty. Krople należy spożywać w porcjach po 5 ml, rozpuszczonych w niewielkiej ilości wody. Przyjmowanie takich suplementów wiąże się również z koniecznością zwiększenia podaży płynów przez cały okres terapii.

Porcjowanie różni się oczywiście w zależności od postaci suplementu diety. Do gotowych preparatów dołączane są ulotki, wskazujące maksymalne dopuszczalne ilości i czas trwania terapii. Trzeba bowiem pamiętać, że długotrwałe przyjmowanie aminku może doprowadzić do nieprzyjemnych działań niepożądanych. Nigdy nie powinno się przekraczać porcji wskazanej przez lekarza, farmaceutę lub producenta preparatu. Zbyt duże ilości mogą bowiem doprowadzić do poważnych działań niepożądanych.

Aminek egipski – przeciwwskazania

Z owoców aminku egipskiego nie powinny korzystać kobiety w ciąży. Roślina ta może bowiem przyczynić się do pobudzenia mięśniówki macicy. Przyjmowanie tego surowca nie jest wskazane także w przypadku kobiet w okresie karmienia piersią oraz dzieci poniżej 12 roku życia.

Kuracja aminkiem nie jest wskazana w sezonie letnim, zwłaszcza gdy w jej trakcie przewiduje się słoneczną pogodę. W trakcie terapii konieczne jest regularne stosowanie kremów z filtrem, by nie doprowadzić do poparzenia skóry. Na suplementację nie powinny decydować się osoby, które lubią chodzić na solarium i opalać się na plaży. Po przyjmowaniu aminku trzeba odczekać kilka tygodni, by można było wykonać zabieg depilacji laserowej.

Przeciwwskazaniem może być również przyjmowanie leków zapisanych przez specjalistę. Niektóre preparaty, także te wykazujące silne działanie rozkurczowe, mogą wchodzić w reakcję z aminkiem. Skutkiem tego jest obniżenie lub podwyższenie działania farmaceutyków, co wpływa negatywnie na przebieg terapii i może być bardzo niebezpieczne dla osób borykających się z chorobami przewlekłymi. Przed przyjmowaniem suplementów diety warto więc skonsultować się z lekarzem.

Owoce aminku egipskiego nie sprawdzą się też w przypadku osób z tendencją do alergii na naturalne surowce zielarskie. Z suplementacji powinni zrezygnować też pacjenci z niewydolnością nerek, jaskrą i anemią, zwłaszcza gdy przyjmują one leki zapisane przez specjalistę.

Aminek egipski – skutki uboczne i działania niepożądane

Owoc aminka egipskiego jest uznawany za surowiec fotouczulający. Oznacza to, że w trakcie kuracji trzeba ograniczyć oddziaływanie promieni UV na ciało. W przypadku ekspozycji na słońce może dojść do wystąpienia dotkliwych poparzeń i przebarwień.

Przyjmowanie aminku w zbyt dużych ilościach może natomiast przyczynić się do wzrostu stężenia enzymów wątrobowych i uszkodzenia tego organu. Długotrwała terapia także jest niebezpieczna. Po kilkunastu dniach mogą bowiem wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak brak łaknienia, zaparcia i nudności, a także problemy ze snem i zawroty głowy.

W przypadku osób z tendencją do uczuleń najczęściej pojawiają się wysypki, bąble, zaczerwienienia oraz problemy z oddychaniem. Wystąpienie takich działań niepożądanych zależy m.in. od typu i stopnia uczulenia na dany surowiec zielarski.

aminek egipski

Domowe przepisy z aminkiem egipskim – wywar, napar i nalewka

Aminek najczęściej jest przyjmowany w formie gotowych preparatów. Na rynku znaleźć można jednak susz, pozwalający na samodzielne przygotowanie naparów, odwarów i nalewek. Jak to zrobić? Jak zachować odpowiednie proporcje wszystkich składników?

Napar z aminku egipskiego

Ze sproszkowanych owoców można przygotować napar. Wystarczy zalać około 1-2 łyżeczki 250 ml wody. Taką mieszankę należy pozostawić na kilka minut, by mogła się zaparzyć. Gotowy napar można pić na ciepło i zimno. Sprawdzi się on także w przypadku stosowania zewnętrznego, zwłaszcza na zmiany skórne – łuszczycę, fragmenty skóry objęte łysieniem czy trądzik.

Odwar z aminku egipskiego

Jeśli dysponujesz suchymi owocami, wystarczy zalać około 10 g suszu szklanką wody. Następnie należy zagotować całość i pozostawić na ogniu pod przykryciem na 10 minut. Przestudzony wywar można pić lub stosować zewnętrznie. Nadmiar należy przechowywać w lodówce.

Nalewka z aminku egipskiego

Z aminku egipskiego można przygotować także nalewkę. Wystarczy zalać owoce alkoholem w proporcji 1:5. Taką mieszankę należy pozostawić w zamkniętym pojemniku na 2 tygodnie. W tym czasie warto regularnie potrząsać nalewką. Na koniec wystarczy ją przefiltrować i przelać do mniejszych, szczelnych butelek. Nalewka z aminku egipskiego nadaje się do użytku przez nawet kilka miesięcy.

Dlaczego warto stosować aminek egipski?

Aminek egipski jest rośliną popularną wśród osób, które borykają się ze schorzeniami układu moczowego, skurczami mięśni gładkich i nawracającymi infekcjami bakteryjnymi oraz grzybiczymi. Związki zawarte w tej roślinie wspierają w przypadku bolesnych miesiączek, a także w stanach spastycznych moczowodów. To surowiec zielarski wykorzystywany od setek lat. Cieszył się on zainteresowaniem już w starożytnym Egipcie, gdzie rośnie on w naturalnych warunkach.

Tradycyjne preparaty roślinne są łatwo dostępne, co wpływa na ich popularność. Choć aminek nie występuje w Polsce, można znaleźć go w wielu sklepach zielarskich oraz aptekach w formie suszu, kapsułek, herbatek, ekstraktów czy tabletek. Zazwyczaj stosuje się go maksymalnie przez 2 tygodnie. Jeśli taka kuracja nie przynosi żadnych efektów, konieczne jest wdrożenie leczenia farmaceutycznego zaleconego przez specjalistę.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Triphala to preparat wykorzystywany w medycynie ajurwedyjskiej od wieków. Sprawdź, jakie ma właściwości i jak może wspomóc funkcjonowanie organizmu.
Co to jest inozytol? Poznaj go w odpowiedziach na najczęściej zadawane przez użytkowników pytania. Dowiedz się czym jest, jak działa, jak go stosować i jakie ma skutki uboczne i przeciwwskazania.
Kwas kaprylowy, najlepszy na choroby jelit i układu pokarmowego, działający przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie. Dostarczając go organizmowi, szybko poprawisz swój stan zdrowia.
Poznaj jedną z najważniejszych witamin i jej super skutki - witamina C na twarz to odkrycie, które pomaga wyrównać koloryt skóry, zniwelować przebarwienia, pozbyć się trądziku!
Sezam i olej sezamowy to nie tylko kuchenne zastosowanie, ale prozdrowotne działanie na krew, kości, skórę, włosy, odporność, czy tarczycę, a także moc cennych minerałów i witamin!