perełkowiec japoński

Perełkowiec japoński – Właściwości, działanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

Medycyna alternatywna wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. Bazuje ona na tradycyjnych praktykach stosowanych w Europie, a także odległych państwach, jak np. Chiny. Ziołolecznictwo polega na stosowaniu roślinnych surowców, które wspierają organizm w walce z różnymi dolegliwościami. Wśród nich można wyróżnić perełkowiec japoński. Do czego najczęściej jest wykorzystywana ta roślina?

Perełkowiec japoński, czyli szupin japoński, szupin japoński czy sofora japońska, to roślina z rodziny bobowatych naturalnie występująca w Japonii, Chinach oraz Korei. Przyjmuje formę wysokiego drzewa, dorastającego do nawet 30 m wysokości. W Europie perełkowiec jest wykorzystywany jako drzewko ozdobne – można go znaleźć w ogrodach botanicznych i parkach. Ma szeroką, gęsto rozgałęzioną koronę i zwisające, zielone liście. Drzewo to można uprawiać także we własnym ogrodzie.

Perełkowiec japoński kwitnie późnym latem, wydając kremowe lub żółte, pięknie pachnące kwiaty. Następnie tworzą się z nich owoce, które przypominają sznury pereł. To jeden z najważniejszych surowców pozyskiwanych z tej rośliny. Oprócz owoców perełkowca japońskiego w medycynie alternatywnej stosuje się kwiaty, najczęściej jeszcze przed ich pełnym rozwinięciem.

Perełkowiec japoński to jedna z najważniejszych roślin wykorzystywanych w tradycyjnej medycynie chińskiej. Od wielu lat cieszy się popularnością także wśród zwolenników naturalnego ziołolecznictwa w Polsce. Z tego powodu suplementy diety z dodatkiem perełkowca lub suszone kwiaty i owoce tej rośliny można znaleźć w wielu sklepach zielarskich i aptekach.

perełkowiec japoński

Perełkowiec japoński – właściwości

Perełkowiec japoński jest źródłem flawonoidów, witaminy PP oraz takich związków jak glikozydy, sorabielazyd, soforykozd czy olejki eteryczne. Największą zawartość tych składników można znaleźć w pąkach, jeszcze przed ich rozwinięciem. Zgodnie z tradycyjną medycyną chińską perełkowiec jest wykorzystywany w celu wsparcia naczyń krwionośnych. Roślina ta może pomóc również w sytuacji, gdy u danej osoby występuje zbyt wysoki poziom cholesterolu. Jest chętnie wybierana także przez pacjentów, którzy mają obniżony przepływ krwi, a ich naczynia krwionośne wykazują tendencję do łamania się i nadmiernego przepuszczania płynów.

Zawartość cennych składników w perełkowcu japońskim zależy od wielu czynników. Surowiec roślinny powinien pochodzić ze sprawdzonych upraw, z dala od ulic oraz pól, na których stosuje się sztuczne nawozy. Nie bez znaczenia jest też termin zbierania owoców i kwiatów. Najczęściej w skład suplementów diety z perełkowcem wchodzą niedojrzałe „perełki” oraz kwiaty, które jeszcze nie zdążyły się rozwinąć. Wówczas zachowują one bowiem największą zawartość składników cenionych w chińskiej medycynie alternatywnej.

Perełkowiec japoński – zastosowanie

Perełkowiec japoński jest wykorzystywany jako wsparcie funkcjonowania układu krążenia, utrzymania właściwego ciśnienia, a także wyrównania poziomu cholesterolu. Poleca się go zwłaszcza osobom, które chcą zadbać o odpowiednie krążenie krwi, wzmocnić ścianki naczyń krwionośnych oraz pozbyć się krwotoków, hemoroidów, nawracających bólów głowy czy częstych infekcji wirusowych i bakteryjnych.

Perełkowiec japoński w medycynie chińskiej jest wykorzystywany jako napar lub nalewka. Można je przygotować samodzielnie, z wykorzystaniem suszu dostępnego w aptekach lub sklepach zielarskich. Roślina ta często wchodzi także w skład bardziej skomplikowanych mieszanek ziołowych, zwłaszcza tych skierowanych do osób, które borykają się z problemami z funkcjonowaniem układu krążenia.

Perełkowiec może być stosowany zarówno przez dłuższy czas, jak i doraźnie. Na jego przyjmowanie decydują się osoby, które często borykają się z przeziębieniami i infekcjami. Roślina ta może bowiem przyczynić się do poprawienia odporności oraz szybszego poradzenia sobie z objawami chorób.

perełkowiec japoński

Na co może pomóc perełkowiec japoński?

Perełkowiec japoński jest wykorzystywany jako wsparcie organizmu na wielu polach. Kojarzy się on zwłaszcza z układem krwionośnym. Może bowiem wspomóc krążenie krwi i uszczelnić naczynia.

Na stosowanie perełkowca japońskiego decydują się osoby, które chcą:

 • zapobiec drętwieniu kończyn,

 • uszczelnić naczynia krwionośne,

 • rozpuścić ewentualne zakrzepy żylne,

 • zminimalizować ilość wolnych rodników,

 • zmniejszyć stany zapalne,

 • obniżyć poziom złego cholesterolu,

 • zminimalizować takie dolegliwości, jak bóle czy mrowienie w nogach,

 • poradzić sobie z objawami choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz nawracającymi niestrawnościami,

 • złagodzić krwawienia,

 • wyrównać ciśnienie tętnicze,

 • wesprzeć funkcjonowanie układu pokarmowego,

 • przyspieszyć gojenie się ran,

 • pozbyć się pasożytów z organizmu.

Perełkowiec jest chętnie stosowany również przez osoby, które borykają się ze zmianami skórnymi. Napary z tej rośliny używane zewnętrznie mogą pomóc poradzić sobie ze stanami zapalnymi i bakteriami odpowiedzialnymi za pojawianie się trądziku. Perełkowiec wspiera w walce z owrzodzeniami, łuszczycą, egzemą, trudno gojącymi się ranami, popękanymi naczynkami czy skutkami oparzeń. Roślina ta może być też stosowana przez osoby, które borykają się z alergiami objawiającymi się wysypkami i zaczerwienieniem skóry. W takim przypadku dopuszcza się przyjmowanie doustne oraz wcieranie naparu w części ciała, na których pojawiają się zmiany.

Perełkowiec japoński jest jedynie wsparciem organizmu w wielu dolegliwościach. W poważniejszych chorobach często konieczne jest zastosowanie leczenia farmaceutycznego, które uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych czy skutecznie obniża ciśnienie tętnicze.

Jak stosować perełkowiec japoński – porcjowanie

Perełkowiec japoński jest najczęściej stosowany w formie naparu. Aby go przygotować, należy zalać około 15-30 g suszonych kwiatów wrzącą wodą i pozostawić na 15 minut. Taki napar można pić w ilości 250 ml każdego dnia. W przypadku silniejszych dolegliwości istnieje też opcja zwiększenia porcji do 3 szklanek dziennie.

Z perełkowca japońskiego można przygotować też nalewkę. W tym celu należy zalać suszone owoce alkoholem w stosunku 1:4. Taką mieszankę należy pozostawić na około 2 tygodnie. Warto także potrząsać nią co 2 dni. Po upłynięciu tego czasu konieczne jest przefiltrowanie płynu i rozlanie go do butelek. Nalewkę można przyjmować 1-2 razy dziennie po około 5-10 ml.

Perełkowiec warto stosować w połączeniu z witaminą C. Roślina ta może bowiem poprawić wchłanianie kwasu askorbinowego. Na rynku pojawiają się nie tylko suszone owoce i ziele perełkowca, lecz także gotowe krople i ekstrakty. Zawsze należy przyjmować je zgodnie ze wskazaniami producenta.

Perełkowiec japoński – przeciwwskazania

Perełkowiec japoński może wesprzeć organizm w różnych dolegliwościach, jednak nie wszyscy powinni go przyjmować. Nie zaleca się suplementowania tej rośliny zwłaszcza kobietom w ciąży i w okresie karmienia piersią. Przeciwwskazaniem jest także uczulenie na perełkowiec japoński oraz przyjmowanie farmaceutyków. Roślinne suplementy mogą bowiem wchodzić w reakcje z lekami, obniżając lub wzmacniając ich działanie.

Przed rozpoczęciem suplementacji wspierającej cały układ krwionośny warto zapoznać się z ulotką. Zawiera ona informacje o ewentualnych przeciwwskazaniach, a także dopuszczalnych porcjach. W niektórych ulotkach wskazuje się też substancje zawarte w farmaceutykach, które mogą zmieniać swoje właściwości w połączeniu z perełkowcem.

perełkowiec japoński

Perełkowiec japoński – skutki uboczne i działania niepożądane

Jeśli perełkowiec japoński jest przyjmowany w niewłaściwy sposób lub z pominięciem przeciwwskazań, może doprowadzić do pewnych dolegliwości. W przypadku osób uczulonych na tę roślinę jest to zwykle wysypka, także z bolesnymi bąblami, lub utrudnione oddychanie.

Kobiety w ciąży nie powinny przyjmować perełkowca japońskiego ze względu na jego potencjalnie negatywny wpływ na rozwój płodu. Tak samo jest także w przypadku mam karmiących piersią w pierwszych miesiącach życia dziecka. W czasie ciąży i laktacji zawsze należy konsultować chęć suplementacji roślinnych preparatów z lekarzem. Niekiedy ten szczególny okres nie jest przeciwwskazaniem do przyjmowania ziół, jednak zależy to od stanu zdrowia danej kobiety.

Perełkowiec japoński – efekty stosowania

Perełkowiec japoński jest wsparciem organizmu w różnych dolegliwościach, jak np. zakrzepowe zapalenie żył, zapalenie zatok, zbyt wysokie ciśnienie krwi czy wrzody żołądka. Może on pomóc poprawić funkcjonowanie układu krążenia, zapobiegając wystąpieniu poważnych schorzeń. Styphnolobium japonicum nie zastępuje leków przepisanych przez lekarza, ale może wspierać walce z chorobami. W tradycyjnej medycynie Dalekiego Wschodu jest to bardzo ceniony surowiec roślinny, przyjmowany zarówno przez osoby chore, jak i chcące uchronić się przed pewnymi dolegliwościami.

Dlaczego warto stosować perełkowiec japoński?

Napary z kwiatów i owoców perełkowca japońskiego mogą wesprzeć układ krwionośny bez konieczności stosowania syntetycznych farmaceutyków. To naturalny, łatwo dostępny surowiec, który niekiedy wchodzi w skład bardziej rozbudowanych mieszanek ziołowych. Może pomóc uszczelnić ścianki naczyń, a co za tym idzie – normalizować ich przepuszczalność. Jest chętnie stosowany także przez osoby, które borykają się z nawracającymi stanami zapalnymi i infekcjami wirusowymi oraz bakteryjnymi.

Perełkowiec japoński, czyli styphnolobium japonicum, to sposób na wsparcie organizmu. W wielu przypadkach nie zastąpi on jednak farmaceutyków. Stosowanie suplementów diety przez osoby pozostające pod opieką lekarza zawsze powinno być konsultowane ze specjalistą. Zdarza się bowiem, że lek, który redukuje stany zapalne, rozpuszcza zakrzepy żylne czy działa wzmacniająco, zmieni swoje właściwości w kontakcie z perełkowcem japońskim. Aby roślina ta mogła wspierać organizm w sposób bezpieczny, należy przyjmować ją świadomie i zgodnie z zaleceniami producenta, lekarza lub farmaceuty.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

7 przeciwwskazań do stosowania glutationu. Zanim rozważysz suplementację, poznaj kluczowe fakty, które mogą chronić Twoje zdrowie.
Cynk to pierwiastek odgrywający ważną rolę w organizmie. Wspomaga układ odpornościowy i nerwowy, wpływa na kondycję włosów, skóry i paznokci. Dowiedz się więcej.
Kompendium wiedzy o biału serwatkowym. Dzięki niemu poznasz jego rózne rodzaje, właściwości, działąnie skutki uboczne i przeciwwskazania. Dowiedz sie więcej i używaj go świadomie.
Lizyna należy do aminokwasów egzogennych, więc trzeba ją dostarczać z zewnątrz, ważne, by utrzymać ją na odpowiednim poziomie - daje pozytywne efekty, a niedobory mogą stanowić zagrożenie.
Smocza krew wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, ochronne, przeciwbakteryjne i odnawiające, przez co staje się coraz bardziej pożądanym składnikiem w świecie kosmetyki.