Srebro koloidalne

Srebro koloidalne – Właściwości, działanie, zastosowanie, jak stosować i jakie wybrać

Właściwości srebra koloidalnego sprawiły, że jest ono wykorzystywane zarówno do produkcji leków, jak i suplementów diety oraz kosmetyków. Znalazło ono też zastosowanie w medycynie, a w tym w okulistyce czy w stomatologii. Właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i działanie srebra koloidalnego to dobre powody, aby sięgać po nie, chcąc wesprzeć swoje zdrowie i pomóc organizmowi uporać się z różnymi dolegliwościami.

Srebro koloidalne to niejednorodna mieszanina. Składają się na nią woda i preparaty białkowe. Natomiast jej najważniejszym składnikiem jest srebro w postaci niejonowej. Nie rozpuszcza się ono w wodzie, a jego cząsteczki – zwykle o wielkości 1-5 nm – są zawieszone w cieczy. Oznacza to, że nie są widoczne one gołym okiem, a ich obecność w danym preparacie, mieszaninie można stwierdzić, przyglądając się próbce umieszczonej pod mikroskopem elektronowym.

O prozdrowotnych właściwościach srebra wiedziano już wieki temu. Sięgali po nie egipscy medycy, a przez starożytnych Rzymian i Greków było ono wykorzystywane podczas produkcji naczyń. Pokrywano nim ich wewnętrzne powierzchnie, aby zapobiec pojawianiu się w misach, wazach groźnych drobnoustrojów. O tym, jak skuteczne jest srebro, przekonał się w XIX wieku szwajcarski botanik Karl Wilhelm von Nägeli. Odkrył on, że mieszanina, której 0,0000001 procent stanowią jony srebra, jest śmiertelna dla skrętnic – jednego z gatunków glonów.

W XX wieku doceniono je podczas I Wojny Światowej. Wykorzystywano je wtedy do odkażania ran i zwalczania infekcji.

Obecnie srebro koloidalne wraca do łask. Jest składnikiem farmaceutyków, wykorzystuje się je w medycynie estetycznej, dermatologii, okulistyce, kosmetyce. Występuje ono też pod nazwami nano srebro koloidalne oraz srebro nanokoloidalne.

Srebro koloidalne

Srebro koloidalne – nadaje się do picia?

Można znaleźć preparaty, których producenci zapewniają, że srebro koloidalne można pić – np. chcąc wesprzeć organizm w walce z przeziębieniem. Wskazują oni, że pomaga ono łagodzić typowe objawy infekcji wirusowych, a w tym katar i kaszel.

Jednak zgodnie z najnowszymi zaleceniami preparaty ze srebrem koloidalnym w składzie nadają się wyłącznie do używania zewnętrznego. Mimo tego te, które są przeznaczone do picia, nadal są dostępne na rynku.

Srebro koloidalne stosowane doustnie może działać neurotoksycznie, uszkadzać układ nerwowy, a niektórzy naukowcy wskazują, że jego spożywanie ma negatywny wpływ na płodność.

Jego picia nie zaleca też Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków. Nie istnieją również żadne badania, które potwierdzałyby, że spożywanie srebra koloidalnego ma pozytywny wpływ na organizm. Sprzedaż takich preparatów nie jest zakazana, jednak ich wybór ich należy poważnie przemyśleć.

Srebro koloidalne – właściwości

Srebro koloidalne to nie bez powodu surowiec farmaceutyczny, składnik kosmetyków i suplementów diety. Zadecydowały o tym jego cenne właściwości. Wspiera ono organizm w walce z:

  • bakteriami i grzybami – to dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym było już przed laty wykorzystywane do odkażania wody czy ran. Stosowanie leków i używanie preparatów ze srebrem koloidalnym w składzie może pomóc skrócić czas występowania objawów infekcji. Jest to możliwe, gdyż dodatnio naładowane jony srebra koloidalnego łączą się z bakteriami i grzybami o ładunku ujemnym. Tym samym zostaje zakłócone pozyskiwanie energii przez te mikroorganizmy, czego efektem jest utrata przez nie elektrolitów i ich wysychanie;

  • wirusami – uważa się, że srebro koloidalne pomaga zahamować rozwój wirionów – pojedynczych cząstek wirusowych;

  • ze stanami zapalnymi – preparaty ze srebrem koloidalnym w składzie pomagają łagodzić typowe dolegliwości pojawiające się przy stanach zapalnych – np. zaczerwienienie, pieczenie oczu czy swędzenie skóry.

Srebro koloidalne – zastosowanie

Wsparcie organizmu w zwalczaniu szkodliwych drobnoustrojów, uporczywych stanów zapalnych sprawiło, że zastosowanie srebra koloidalnego jest dziś bardzo szerokie. Mimo że zaleca się wyłącznie jego zewnętrzne używanie, to wykorzystuje się je do leczenia wielu dolegliwości. Natomiast suplementy diety oraz kosmetyki ze srebrem koloidalnym odpowiednio wspierają funkcjonowanie organizmu i pomagają zatroszczyć się o urodę.

Srebro koloidalne na twarz

Produkty ze srebrem koloidalnym w składzie mogą być wykorzystywane do codziennej pielęgnacji skóry. Jest ono składnikiem żeli do mycia twarzy, peelingów, kremów ochronnych, płynów antybakteryjnych oraz do demakijażu, toników. Takie produkty pomagają nawilżyć cerę, zregenerować ją i załagodzić znajdujące się na niej podrażnienia.

Preparaty ze srebrem koloidalnym są wykorzystywane przed zabiegami kosmetycznymi. Stosuje się je przed mezoterapią igłową, przed wykonaniem makijażu permanentnego, po dermabrazji i depilacji.

Srebro koloidalne na rany

Na rany stosuje się opatrunki z jonami srebra. Takie plastry, bandaże przyspieszają proces gojenia skóry, pomagają ją odkazić, wspomagają jej regenerację oraz proces leczenia jej uszkodzeń. Srebro koloidalne niejonowe jest również wykorzystywane do produkcji płynów służących do przemywania ran i oparzeń.

Oprócz tego niektóre produkty, które mają w składzie nanosrebro, można stosować do prania i prasowania ubranek dziecięcych – służą one do dezynfekcji tkanin. Na bazie srebra koloidalnego produkuje się również płyny do płukania jamy ustnej, pasty do zębów, kosmetyki do pielęgnacji stóp.

Srebro koloidalne

Jak działa srebro koloidalne i na co pomaga?

Wsparciem dla organizmu w zwalczaniu drobnoustrojów jest przede wszystkim srebro koloidalne niejonowe. Ze względu na jego wszechstronne właściwości leki oraz preparaty na jego bazie:

  • wspierają proces leczenia bakteryjnego zapalenia spojówek – srebro koloidalne ma zarówno właściwości przeciwzapalne, jak i przeciwbakteryjne, dlatego jest składnikiem m.in. kropelek do oczu;

  • pomagają ograniczyć nieprzyjemny zapach potu – wspomaga ono niszczenie bakterii, które odpowiadają za jego rozkład i drażniącą woń;

  • są stosowane w przypadku stanów zapalnych przewodu słuchowego;

  • wspomagają proces leczenia ran, skaleczeń, pomagają odkazić skórę, co przyspiesza ustępowanie stanów zapalnych.

Srebro koloidalne działa antyseptycznie, dlatego maści z nim w składzie pomagają uporać się z podrażnieniami np. po wykonaniu tatuażu. Natomiast kremy na jego bazie wspomagają leczenie trądziku, łuszczycy, egzemy i są zalecane osobom cierpiącym na atopowe zapalenie skóry.

Niejonowe srebro koloidalne działa bakteriostatycznie i przeciwzapalnie, dlatego sprawdza się także podczas pielęgnacji cery problematycznej – np. ze skłonnością do podrażnień.

Jak stosować srebro koloidalne – dawkowanie

Srebro koloidalne jest nietoksyczne, nieinwazyjne, nie wywołuje podrażnień. Jednak aby korzystanie z jego dobrodziejstw nie skutkowało niepożądanymi reakcjami ze strony organizmu, kosmetyki i suplementy należy używać zewnętrznie oraz zgodnie z tym, co opisano w instrukcji.

Krople do nosa, oczu czy uszu ze srebrem w składzie należy dawkować tak, jak zalecił to lekarz lub ustalić dawkę na podstawie zaleceń producenta. To samo dotyczy wyrobów medycznych – maści na rany, odparzenia – oraz kremów do twarzy.

Jakie srebro koloidalne wybrać i w jakiej postaci?

Srebro koloidalne ma szerokie zastosowanie, dlatego na jego bazie powstaje całe mnóstwo produktów. Są to toniki, maści, kremy, płyny do higieny intymnej, po goleniu, do pielęgnacji twarzy, stóp i dłoni, a także krople do nosa, uszu oraz oczu.

Wybierając srebro koloidalne, warto zwrócić na jego odcień. Powinno mieć on lekko żółty lub bursztynowy kolor. Ponadto można samodzielnie przeprowadzić test weryfikujący, czy dany produkt rzeczywiście zawiera srebro koloidalne. Wystarczy przelać do naczynia niewielką ilość płynu, a następnie dodać do niego odrobinę soli kuchennej. Jeśli odcień cieczy zmieni się na mleczny, oznacza to, że jest ona jedynie roztworem srebra

Srebro koloidalne – przeciwwskazania

Ci, którzy chcą stosować srebro koloidalne, powinni to robić zgodnie z instrukcją załączoną do produktu – wtedy będzie ono bezpieczne dla zdrowia.

Przeciwwskazaniem do jego używania może być alergia. Uczulenie na srebro objawia się swędzeniem, pieczeniem skóry w miejscu, które miało kontakt z metalem.

Srebro koloidalne

Srebro koloidalne – negatywne skutki uboczne

Zbyt częste stosowanie srebra koloidalnego, używanie leków na jego bazie niezgodnie z zaleceniami lekarza, a zwłaszcza jego picie może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Mogą nimi być zaburzenia widzenia, choroby nerek, wątroby. Ponadto przedawkowanie srebra koloidalnego może spowodować podrażnienie skóry, uczulenia, wysypki.

Srebro koloidalne – efekty stosowania

Działanie srebra koloidalnego porównuje się niekiedy do tego, jaki wpływ na organizm mają antybiotyki – dotyczy to niszczenia komórek bakterii.

Dlatego efektem jego stosowania będzie m.in. starannie, dokładnie oczyszczona cera. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia trądziku, a skóra twarzy staje się wyraźnie gładsza. Używanie srebra koloidalnego pomaga szybciej załagodzić podrażnienia, ograniczyć produkcję sebum oraz wspomaga leczenie ran.

Dlaczego warto stosować srebro koloidalne?

Srebro koloidalne wspomaga walkę z różnymi przypadłościami, a w tym m.in. proces leczenia trądziku. Jest uważane za bezpieczne, łagodne i można go używać nawet w przypadku przypadku podrażnień skóry, jej oparzeń. Ze względu na działanie bakteriobójcze leki na jego bazie stosuje się u osób chorych na zapalenie spojówek, uszu.

Co to jest srebrzyca?

Przedawkowanie leków ze srebrem koloidalnym w składzie lub jego picie grozi srebrzycą. Choroba ta – nazywana też argyrią – jest spowodowana odkładaniem się jonów srebra w tkankach błony śluzowej i w skórze. Objawia się ona zmianą odcienia śluzówki i dziąseł – stają się one jasnoszare. Ponadto przebarwienia mogą dotyczyć również gałek ocznych, paznokci i części ciała eksponowanych na promieniowanie słoneczne, czyli szyi, twarzy, dłoni. Taki odcień skóry utrzymuje się do końca życia.

Używanie srebra koloidalnego jest bezpieczne – pod warunkiem że będzie ono aplikowane zewnętrznie, zgodnie z zaleceniami lekarskimi lub instrukcją załączoną do produktu. W przeciwnym razie można spodziewać się wystąpienia poważnych skutków ubocznych ze srebrzycą włącznie.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Rukiew wodna, czyli rzeżucha wodna to istna bomba witaminowa i minerałowa, która wspiera nasze zdrowie oraz urodę, dlatego warto ją zasadzić na balkonie i jeść jak najczęściej!
Różeniec górski to sekret witalności i dobrego samopoczucia. Jak go stosować?
Ostropest plamisty: naturalny i bezpieczny sposób dla zdrowej wątroby. Jakie są efekty jego stosowania?
Poznaj ważne ostrzeżenia i przeciwwskazania przy leczeniu oparzeń w domu. Zapewnij sobie bezpieczeństwo – przeczytaj nasz artykuł.
Berberyna jest substancją naturalną występującą w wielu roślinach, zwłaszcza w berberysie zwyczajnym. Jakie skutki uboczne może powodować jej stosowanie? Kliknij i sprawdź.