Czerwona koniczyna – właściwości, działanie, zastosowanie i przeciwwskazania

Koniczyna czerwona jest popularną i powszechnie znaną rośliną. Nie każdy jednak wie, że kryje ona w sobie wiele cennych właściwości leczniczych i kosmetycznych. Stosowana jako naturalną pomoc w łagodzeniu objawów menopauzy, może posłużyć także w celu poprawy kondycji skóry i włosów. Czemu koniczyna łąkowa zawdzięcza swoje właściwości? Kiedy warto sięgnąć jej wartościowe składniki?

Koniczyna czerwona (Trifolium pratense) lub też koniczyna łąkowa to popularna roślina, którą można spotkać najczęściej właśnie na łąkach, ale także w parkach, ogrodach oraz na pastwiskach. Koniczyna czerwona zalicza się do rodziny bobowatych i jest rośliną wieloletnią, osiągającą nawet 50 cm wysokości. Nie wymaga szczególnych warunków do kwitnięcia, dlatego często rośnie dziko, bez żadnej ingerencji zewnętrznej człowieka.

Koniczyna czerwona zbudowana jest z 3 drobnych, podłużnych listków oraz zwartych, niewielkich kwiatów o barwie różowej lub purpurowej. Kwitnienie tej rośliny odbywa się w miesiącach maj-wrzesień. Z uwagi na liczne właściwości prozdrowotne koniczyny czerwonej, już od dawna przestała być ona traktowana jako zbędny chwast i znalazła swoje szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie i medycynie naturalnej.

Czerwona koniczyna — właściwości

Zastosowanie lecznicze oraz kosmetyczne koniczyny czerwonej wynika z bogactwa cennych składników, które zlokalizowane są głównie w kwiatach tej rośliny. Jej właściwości są cenione przede wszystkim przez dojrzałe kobiety zmagające się z objawami menopauzy. Roślina wpływa wyciszająco, przeciwbólowo i przeciwskurczowo. Ma również właściwości przeciwzapalne oraz naturalną zdolność do zwalczania wielu schorzeń oraz infekcji. Ziele koniczyny czerwonej również posiada zastosowanie roślin leczniczych, jednak na mniejszą skalę i wymaga najczęściej uprzedniego przygotowania (np. wygotowania).

Izoflawony występujące w koniczynie czerwonej mają właściwości podobne do żeńskich hormonów płciowych, a jednocześnie nie wykazują inwazyjnego działania na organizm kobiety. Dlatego też terapię z zastosowaniem koniczyny łąkowej zaleca się w niektórych przypadkach jako naturalną alternatywę dla tradycyjnej terapii hormonalnej.

To jednak nie wszystkie właściwości tej rośliny. Czerwona koniczyna okazuje się być także skutecznym środkiem wykrztuśnym oraz rozkurczowym, co znajduje swoje zastosowanie w naturalnym leczeniu chorób związanych z drogami oddechowym. Czerwoną koniczynę można znaleźć również w składzie kosmetyków o działaniu tonizującym oraz łagodzącym w sytuacji podrażnienia skóry lub wystąpienia stanów zapalnych.

Czerwona koniczyna — substancje czynne

Kwiaty koniczyny czerwonej posiadają wiele cennych dla zdrowia składników odżywczych. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza:

– Witaminy: witamina A, witaminy z grupy B, witamina C, witamina E, witamina P

-Mikroelementy: fosfor, chrom, magnez, potas, selen, wapń, żelazo, miedź, cynk

– Kwasy fenolowe: salicylowy, kumarowy

– Antocyjany

– Garbniki

– Fitoestrogeny (estrogeny roślinne)

– Olejki eteryczne

– Karoten

– Izoflawony

– Flawonoidy

Wyjątkowo cennym składnikiem koniczyny czerwonej są izoflawonoidy (izoflawony). To fitohormony należące do grupy flawonoidów, które wykazują działanie antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe. Najczęściej jednak wspomina się o izoflawonach w kontekście pomocy w utrzymaniu równowagi hormonalnej u kobiet.

Czerwona koniczyna — działanie i zastosowanie

Liczne związki bioaktywne występujące w koniczynie czerwonej sprawiają, że jest to roślina o wszechstronnym zastosowaniu. Działanie koniczyny łąkowej jest wykorzystywane szczególnie w obszarach takich jak:

Łagodzenie objawów menopauzy. Kobiety dojrzałe doceniają koniczynę czerwoną szczególnie za redukcję nadmiernej potliwości, poprawę nastroju i mniejszą nerwowość, mniej intensywne uderzenia gorąca oraz uśmierzanie stanów bólowych.

Pomoc w leczeniu górnych dróg oddechowych. Szczególnie pomocne są tutaj właściwości takie jak minimalizowanie kaszlu oraz działanie wykrztuśne.

Przeciwdziałanie osteoporozie. Izoflawony występujące w czerwonej koniczynie mają zdolność do hamowania utraty tkanki kostnej. Wykazują również pozytywny wpływ na prawidłowy metabolizm witaminy D3, co pobudza gromadzenie w kościach fosforanów wapnia.

Regulowanie pracy układu trawiennego. Dotyczy to szczególnie likwidowania zaparć oraz poprawy łaknienia w sytuacji obniżonego apetytu.

Opóźnianie procesu starzenia skóry. Kosmetyki na bazie czerwonej koniczyny oczyszczają skórę i poprawiają jej jędrność.

Poprawa kondycji włosów. Koniczyna czerwona wzmacnia włosy i przeciwdziała ich wypadaniu. Często spotkać ją można w składzie szamponów oraz maseczek do pielęgnacji włosów.

Czerwona koniczyna na menopauzę

Preparaty na bazie koniczyny czerwonej są często zalecane kobietom w okresie przekwitania. To naturalny oraz wyjątkowo efektywna metoda radzenia sobie z dokuczliwymi objawami menopauzy. Czasami bywa też, że środki z koniczyną czerwoną zastępują całkowicie standardową terapię hormonalną.

Okres menopauzy wiąże się zwykle ze spadkiem stężenia estrogenów, czemu towarzyszą dolegliwości takie jak: uderzenia gorąca, nadmierne pocenie się, obniżenie popędu seksualnego, problemy z koncentracją, niespokojny sen. Koniczyna czerwona zawiera izoflawony, które wpływając na receptory estrogenowe oraz niektóre enzymy uczestniczące w metabolizowaniu steroidów, mają zbawienny wpływ na łagodzenie dokuczliwych objawów menopauzy.

Czerwona koniczyna na odchudzanie

Czerwona koniczyna działa moczopędnie, a dodatkowo pomaga także regulować procesy trawienne. W ten sposób wspomaga proces przemiany materii i przyspiesza usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Właściwości te mogą służyć pomocniczo w kuracjach odchudzających. Zadbanie o prawidłowo działający metabolizm oraz jak najszybsze wydalanie toksyn poza ustrój jest niezwykle istotne dla redukcji nadwagi.

Czerwona koniczyna na włosy

Osłabienie kondycji włosów może być spowodowane wieloma czynnikami. Wśród najczęściej wymienianych czynników znajdują się: stres, zaburzenia hormonalne oraz starzenie się organizmu. Koniczyna czerwona wspiera wzrost włosów i przeciwdziała ich wypadaniu. Może również stanowić ochronę przed nadmiernym gubieniem włosów, spowodowanym występowaniem zmian hormonalnych w organizmie. Preparaty do włosów z koniczyną łąkową są obecnie dostępne w formie kapsułek lub też jako zewnętrzne kosmetyki pielęgnacyjne: szampony, lub maseczki do wcierania.

Czerwona koniczyna a tarczyca

Czerwona koniczyna ma na ogół bezpieczne i łagodne działanie, są jednak sytuacje, w których odradza się przyjmowanie wyciągów z tej rośliny. Preparaty z czerwoną koniczyną łagodzą objawy menopauzy oraz osteoporozy, które mogą być powiązane z niedoczynnością tarczycy. W sytuacji przyjmowania hormonów tarczycy należy więc zrezygnować z suplementacji czerwonej koniczyny oraz stosowania jej w innych postaciach.

Koniczynę łąkową zaleca się czasami w ramach naturalnego wsparcia przy leczeniu choroby hashimoto, która jest przewlekłym stanem zapalnym w organizmie. W tym przypadku po czerwoną koniczynę sięga się ze względu na jej właściwości oczyszczające i przeciwwirusowe. Przed podjęciem takiej suplementacji warto jednak zawsze skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Czerwona koniczyna — dawkowanie i jak stosować

Zalecana, optymalna dawka izoflawonów w ciągu dnia to ok. 60 mg. Dieta europejczykow z reguły uboga jest w składniki bogate w fitoestrogeny, dlatego warto dostarczać je do organizmu wraz z odpowiednimi preparatami. Temat ten dotyczy szczególnie kobiet, u których produkcja estrogenu zmniejsza się jużpo 35 roku życia. Preparaty z czerwoną koniczyną doskonale sprawdzają sie w roli naturalnego uzupełnienia izoflawonów w organizmie. Efekty stosowania takiej kuracji można dostrzec już po ok. 8-12 tygodniach.

Dawkowanie koniczyny czerwonej będzie różne w zależności od postaci, w jakiej jest ona podawana. W przypadku kapsułek oraz suplementów należy zastosować się bezwzględnie do wskazań zasugerowanych przez producenta.

Wyciąg z czerwonej koniczyny

Choć koniczyna łąkowa jest dostępna powszechnie w postaci kapsułek, można ją stosować także jako wyciąg, napar lub płukanka. Wyciąg z czerwonej koniczyny stosowany jako zewnętrzny okład lub preparat do przecierania skóry działają zbawiennie na kondycję skóry. Czerwona koniczyna przeciwdziała świądowi i łagodzi stany zapalne. Z odpowiednio przygotowanych kwiatów można też przygotować okład do zastosowania po ukąszeniu owadów.

Czerwona koniczyna — przeciwwskazania

Czerwona koniczyna znana jest ze swego bezpiecznego działania. W niektórych okolicznościach należy jednak zrezygnować ze stosowania preparatów na bazie tej rośliny. Przeciwwskazania, o których mowa to: ciąża, karmienie piersią, stosowanie kuracji lekowej na choroby zależne od hormonów. Nie zaleca się także podawania środków z czerwoną koniczyną dzieciom poniżej 12 roku życia oraz dziewczętom w okresie dojrzewania.

Efekty stosowania czerwonej koniczyny

Regularne stosowanie czerwonej koniczyny przynosi wiele korzyści prozdrowotnych. Wśród najczęściej spotykanych efektów wymienia się:

– Zmniejszenie uderzeń gorąca

– Pomoc na uciążliwe bóle głowy

– Łagodzie napadów kaszlu

– Ulga w zaparciach

– Uregulowanie mikcji

– Utrzymanie libido na odpowiednim poziomie

– Ograniczenie bólów stawowych

– Lepsza koncentracja

– Poprawa i stabilizacja nastroju

– Lepsza jakość snu

– Poprawa kondycji skóry i włosów

Czerwona koniczyna przynosi również doskonałe efekty w przypadku stosowania zewnętrznego. Medycyna naturalna stosuje tę roślinę już od dziesięcioleci m.in. w leczeniu: oparzeń, wrzodów, grzybicy skóry, stanów zapalnych skóry.

Skutki uboczne stosowania czerwonej koniczyny

Jak do tej pory nie odnotowano szczególnie uciążliwych rezultatów stosowania koniczyny czerwonej. Roślina ta jest uznawana za bezpieczny preparat roślinny. Następstwa przyjmowania koniczyny łąkowej mogą dotyczyć ewentualnie chwilowych problemów ze strony układu pokarmowego, bólów głowy

W razie stosowania jednocześnie innych leków lub w razie jakichkolwiek wątpliwości co do podjęcia kuracji preparatem z czerwonej koniczyny, należy zawsze skonsultować się ze swoim lekarzem.

Czerwona koniczyna — opinie

Działanie czerwonej koniczyny może budzić obawy ze względu na obecność fitoestrogenów, które bywają określane jako hormony roślinne. Opinie osób stosujących preparaty z czerwoną koniczyną zgodnie z zalecanym dawkowaniem są jednak na ogół pozytywne. Kwiaty koniczyny czerwonej i ich naturalne właściwości są cenione szczególnie przez użytkowników zmagających się z dokuczliwymi objawami menopauzy, bólami stawowymi oraz chorobami związanymi z górnymi drogami oddechowymi.

Czerwona koniczyna — dlaczego warto ją stosować?

Czerwoną koniczynę warto stosować ze względu na wysoką zawartość izoflawonów oraz innych cennych substancji, które wpływają korzystnie na układ trawienny oraz układ oddechowy. To naturalny sposób przeciwdziałania dolegliwościom związanym z przewkitaniem u kobiet oraz wspaniała metoda na poprawę kondycji skóry i włosów.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Odkryj, jak uzupełnić żelazo! Poznaj produkty bogate w ten minerał, objawy niedoboru i wskazówki, jak zadbać o jego optymalny poziom w ciele.
Magnez: komu grozi niedobó i jak go rozpoznać? Poznaj proste sposoby na włączenie magnezu do codziennej diety.
Odkryj, jak hipokalcemia wpływa na Twoje zdrowie. Przeczytaj nasz artykuł, by zrozumieć znaczenie wapnia i jak zapobiegać jego niedoborom.
Ziemia okrzemkowa to naturalny sposób na dokładne i efektywne oczyszczenie organizmu ze złogów, toksyn i pasożytów, zobacz, co jeszcze możesz zyskać dzięki diatomitowi.
Kreatyna wpływa na większą wydolność organizmu i wzrost masy mięśniowej, ale nie dla każdego jest bezpieczna, dlatego sprawdź przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne!