glistnik jaskółcze ziele

Glistnik jaskółcze ziele – Właściwości, działanie, zastosowanie, na co pomaga i jak stosować

Glistnik jaskółcze ziele to roślina, która ma właściwości lecznicze. Mimo tego sięgając po nią, należy zachować ostrożność. Spożywając ją w nieprawidłowy sposób lub jej zbyt dużą ilość, można narazić się na zatrucie. Na co pomaga ta roślina lecznicza, która była wykorzystywana już w medycynie ludowej? W jaki sposób ją stosować, aby nie narazić na szwank swojego zdrowia? Dowiedz się więcej o tym, jakie właściwości ma glistnik jaskółcze ziele.

Glistnik jaskółcze ziele (łac. Chelidonium majus L.) jest nazywany również glistewnikiem, krwawym zielem, celodonią. To bylina z rodziny makowatych, która pierwotnie porastała Eurazję, a następnie została rozpowszechniona na innych kontynentach.

Roślina ta ma zwykle ok. 50 cm wysokości, ale można spotkać także okazy, które są dwa razy wyższe. Na widlasto rozgałęzionej łodydze wyrastają duże, jasnozielone, najczęściej karbowane na brzegach liście. W przypadku, gdy zostanie ona uszkodzona, zaczyna wyciekać z niej sok mleczny o charakterystycznym, pomarańczowym zabarwieniu.

Pod ziemią znajdują się ciemnobrunatne, mocno rozgałęzione kłącza rośliny. Natomiast kwiaty glistnika są żółte i zebrane w baldachogrona. Pojawiają się one w okresie kwitnienia rośliny, który jest wyjątkowo długi i przypada na okres od maja do października.

Na nasionach glistnika znajdują się elajosomy – są to miękkie wyrostki. Stanowią one pożywienie dla mrówek. Kiedy owady zjedzą wyrostki, porzucają nasiona. W ten sposób roślina ta jest rozsiewana.

glistnik jaskółcze ziele

Jaskółcze ziele glistnik – właściwości zdrowotne

Ziele glistnika zawiera wiele substancji, które mają dobroczynny wpływ na organizm. Są to m.in. alkaloidy izochinolinowe, enzymy proteolityczne, fenolokwasy, flawonoidy.

Składniki znajdujące się w tej popularnej roślinie leczniczej wykazują:

  • właściwości bakteriobójcze – dlatego stosowanie glistnika jest zalecane w przypadku zatruć bakterią E.coli;

  • działanie przeciwnowotworowe – jest to zasługa znajdujących się w glistniku alkaloidów – chelerytryny, sangwinaryny i koptyzyny;

  • działanie rozkurczowe – pomagają one rozkurczyć spięte mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg rodnych oraz moczowodu;

  • właściwości przeciwwirusowe i grzybobójcze;

  • działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe;

  • działanie moczo i żółciopędne;

  • działanie kardioprotekcyjne.

O większości właściwości glistnika wiedziano już wieki temu. Był wykorzystywany przez starożytnych Greków i Rzymian. Używano go wtedy, aby pozbyć się pasożytów z przewodu pokarmowego. Natomiast w dobie renesansu wykorzystywano go, lecząc choroby wątroby, a w tym żółtaczkę.

Jaskółcze ziele – zastosowanie glistnika i na co pomaga

Ziele glistnika stosuje się zarówno zewnętrznie, jak i przygotowuje się na jego bazie napary przeznaczone do picia. Jest łatwo dostępne w zielarniach. Można je kupić w formie ciętego suszu, ekologicznych herbatek, a także olejowych ekstraktów.

Do stosowania glistnika mogą skłonić problemy skórne i defekty urody. Wspomaga on pozbywanie się nieestetycznych zmian, ale także może być wsparciem podczas leczenia chorób oczu. Oprócz tego substancje znajdujące się w tej roślinie pomagają tym, którym dokuczają poważniejsze dolegliwości – dotyczące np. układu moczowego, pokarmowego, nerwowego.

Ponadto niegdyś rozdrobnione i wysuszone liście oraz łodygi jaskółczego ziela wykorzystywano na polach i w sadach jako środek owadobójczy. Natomiast ziarna pszenicy zanurzone w soku z glistnika stanowiły przynętę dla ryb i ptactwa.

Jaskółcze ziele na kurzajki i brodawki

Kurzajki oraz brodawki są wywoływane przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Ziele glistnika ma działanie wirusobójcze, dlatego jego wykorzystanie przynosi tak dobre efekty w walce z tymi zmianami skórnymi. Wystarczy sięgnąć po charakterystyczny żółty sok prosto ze złamanego korzenia rośliny i posmarować nim krosty. W ten sposób należy go stosować przez kilka dni.

Jaskółcze ziele na trądzik i wypryski

Z tej rośliny leczniczej produkuje się olejki oraz maści. Mają one działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne. Dlatego ich używanie świetnie sprawdza się w przypadku cery trądzikowej. Wspomagają one nie tylko zmniejszenie widoczności wyprysków, ale także pomagają pozbyć się ich przyczyny, czyli bakterii.

Jaskółcze ziele na skórę – egzema i łuszczyca

W glistniku znajdują się flawonoidy, a także olejki eteryczne i związki mineralne działające antyalergicznie – dlatego roślina ta wspomaga proces leczenia egzemy. Natomiast alkaloidy zawarte w jaskółczym zielu wspierają szybszą regenerację skóry osób cierpiących na łuszczycę.

Jaskółcze ziele na grzybicę

Grzybobójcze właściwości glistnika wykorzystywane są podczas leczenia skóry zakażonej Candida albicans i innymi grzybami. W tym celu stosuje się specjalne maści i olejki.

Jaskółcze ziele na oczy

Liście tej rośliny leczniczej bywają wykorzystywane przez osoby chorujące na zaćmę, którym dolegają krwawienia do siatkówki oraz jej zmętnienie oka. Używa się ich zewnętrznie, na skórę powieki. W tym celu należy rozetrzeć oś liścia wilgotnym kciukiem, a następnie przyłożyć go w pobliżu chorego oka.

glistnik jaskółcze ziele

Jak działa glistnik jaskółcze ziele?

Ziele to reguluje czynności przewodu pokarmowego, wspomaga funkcjonowanie serca i układu nerwowego. Ponadto stosowanie preparatów na jego bazie może być elementem profilaktyki nowotworów.

Działanie na wątrobę

Glistnik wspomaga funkcjonowanie dróg żółciowych, a także pomaga usunąć zastoje żółci. Oprócz tego działa on ochronnie na wątrobę. Natomiast napar z młodych liści ma właściwości żółciopędne. Dzięki temu jego picie wspiera trawienie.

Działanie na nowotwory

Chelidonina, sangwinaryna, chelerytryna, koptyzyna to alkaloidy, które wykazują działanie przeciwnowotworowe. Dlatego po glistnika warto sięgać, chcąc uchronić się przed zachorowaniem na raka.

Działanie na nerwy

Wypicie naparu z jaskółczego ziela może pomóc zasnąć i ukoić nerwy. Taki jego wpływ na układ nerwowy jest związany z jego działaniem rozkurczowym i żółciopędnym.

Działanie na serce

Glistnik zawiera substancje, które wspomagają funkcjonowanie całego układu krwionośnego. To przede wszystkim berberyna, która obniża ciśnienie krwi oraz pomaga ograniczyć ryzyko wystąpienia epizodów niedokrwiennych.

Jak stosować glistnik jaskółcze ziele – dawkowanie

Glistnik może być pity w formie naparu. Do jego przygotowania jest potrzebna jedna czubata łyżka wysuszonego ziela, którą należy zalać dwoma szklankami wrzątku. Po ok. 30 minutach napar trzeba przecedzić – jest wtedy gotowy do picia. Można go spożywać do 4 razy w ciągu dnia, jednak jednorazowa porcja nie może być większa niż 100 ml.

Ponadto napary i wywary przygotowane na bazie glistnika należy pić z umiarem – najlepiej tylko do momentu uporania się z uciążliwościami dolegliwościami. Ich nadużywanie może mieć poważne konsekwencje dla wątroby – ta roślina lecznicza spożywana w większych ilościach ma na nią toksyczny wpływ.

Mimo że glistnik ma dobroczynny wpływ na zdrowie, to jednocześnie jego spożywanie może być niebezpieczne. Dlatego przed sięgnięciem po napar, warto zasięgnąć opinii lekarskiej.

Jaskółcze ziele – przeciwwskazania

Ziela glistnika powinny unikać kobiety w ciąży, gdyż jego spożycie może wywołać przedwczesną akcję porodową. Nie mogą go także używać – pod jakąkolwiek postacią – panie karmiące piersią. Jednak warto, aby także zdrowe osoby, zastanowiły się, zanim sięgną po filiżankę z naparem na jego bazie.

Zgodnie z ogłoszeniem Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych nie zaleca się używania środków z tą rośliną w składzie. Dzieje się tak, gdyż za jej prozdrowotnymi właściwościami idzie toksyczny wpływ na organizm.

Glistnika pod żadnym pozorem nie powinny spożywać osoby, którym dokucza:

  • niedrożność dróg żółciowych;

  • choroba wrzodowa;

  • jaskrę.

glistnik jaskółcze ziele

Jaskółcze ziele – efekty stosowania

Maści, olejki z glistnika mogą pomóc przywrócić estetyczny, zdrowy wygląd skórze ciała i cerze. Ich stosowanie to sposób na pozbycie się trądziku, brodawek, kurzajek oraz na ograniczenie uciążliwych dolegliwości związanych z egzemą i łuszczycą.

Ta roślina lecznicza pomaga również uregulować ciśnienie krwi, wyciszyć się oraz wspiera trawienie.

Jaskółcze ziele – skutki uboczne

Niestety lista skutków ubocznych związanych ze spożywaniem tej rośliny jest dość długa. Glistnik jaskółcze ziele może wywołać biegunki, bóle brzucha, skurcze przewodu, pokarmowego, wymioty, nudności, problemy z trzymaniem moczu, ospałość, nadmierne wydzielanie śliny, pieczenie w jamie ustnej.

Efektem jego przedawkowania mogą być zawroty i bóle głowy, zaburzenia świadomości, tachykardia, a nawet śpiączka.

Dlaczego warto stosować glistnik jaskółcze ziele?

Glistnik i napary na jego bazie, maści, olejki są bezpieczne, ale tylko wtedy, gdy są wykorzystywane z głową. Niewielka ilości specyfików czy soku z tej rośliny okazują się przydatne w leczeniu kurzajek, mogą pomóc tym, którzy skarżą się na choroby skórne. Ponadto substancje znajdujące się w glistniku wykazują łagodne działanie uspokajające, mają właściwości przeciwnowotworowe oraz wspomagają działanie układu sercowo-naczyniowego.

Gdzie rośnie glistnik jaskółcze ziele?

Glistnik jest często uważany za chwast. Rośnie dziko na skrajach lasów, przy drogach, w ogrodach, parkach, w zaroślach, na skwerach, łąkach. Ma niewielkie wymagania glebowe – szczególnie jednak dobre czuje się w zacienionych i wilgotnych miejscach. Dlatego można go spotkać także w pobliżu zbiorników wodnych – rośnie przy oczkach wodnych, stawach, wzdłuż rzek.

Glistnik to z reguły roślina dziko rosnąca, jednak ze względu na jej właściwości niektórzy decydują się na jej uprawę. Jego nasiona wysiewa się jesienią, a glebę, w której rośnie, należy nawozić preparatami z azotem. Jednak jego uprawa jest wymagającą – glistnik potrzebuje nieustannej kontroli, gdyż w przeciwnym razie rozrośnie się, a jego pozbycie się będzie trudne.

Sięganie po zioła i wykorzystywanie ich do łagodzenie dolegliwości wymaga wiedzy i zdrowego rozsądku. Najlepszym tego przykładem jest glistnik, który może jednocześnie pomóc i zaszkodzić organizmowi.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Poznaj inulinę - naturalny prebiotyk pełen korzyści! Dowiedz się, jak poprawia zdrowie jelit, wspomaga odchudzanie i obniża cholesterol. Odkryj, jak ją stosować i czy ma skutki uboczne.
Poznaj 32 źródła naturalnego wystepowania witaminy B6. Dowiedz się jakie jest jej dzienne zapotrzebowanie oraz jakie są przyczyny i skutki jej niedoboru oraz nadmiaru
Grzyby shiitake to azjatycki patent na długowieczność, witalność i wysoką odporność. Oprócz właściwości zdrowotnych mają walory kulinarne. Są też sojusznikiem szczupłej sylwetki.
Poznaj 14 możliwych skutków ubocznych stosowania inozytolu. Zobacz kto musi uważać na inozytol i jakich przeciwwskazań należy przestrzegać by pozostać bezpiecznym.
Żelazo jest ważnym składnikiem w ludzkim organizmie. Wiele osób decyduje się na jego suplementację. Jakie skutki uboczne mogą powodować preparaty z żelazem? Sprawdź.