zioła na torbiele w piersiach

Jakie skuteczne zioła na torbiele w piersiach stosować? Działanie, właściwości, stosowanie i przeciwwskazania

Torbiele piersi nie są zmianami, które powinny niepokoić i wywoływać strach, choć ich samodzielne dostrzeżenie może wzbudzić pewną dozę lęku. Na szczęście nie jest to schorzenie o podłożu nowotworowym i można się z niego w miarę sprawnie wyleczyć. Należy przede wszystkim uzupełnić w organizmie niedobory witaminowe oraz zmienić dietę i wyeliminować tłuszcze zwierzęce. Można sobie też pomóc stosując niektóre zioła. Okazuje się bowiem, że mogą być one wartościowym wsparciem w leczeniu tego rodzaju dolegliwości. Jakie to zioła? Sprawdź poniżej.

Torbiele to wypełnione płynem bąbelki, które niekiedy wyczuwalne są pod palcami i kobieta sama może je dostrzec. Niekiedy jednak są na tyle małe, że można je rozpoznać wyłącznie za pomocą badania USG.

Torbiele piersi dotykają najczęściej kobiet w wieku 40 – 55 lat. Zwykle rozpoznawane są w trakcie samobadania piersi. Nie są to zmiany groźne o podłożu nowotworowym, a samo badanie USG czy mammografia potrafią dać tak dokładny obraz zmiany, że lekarz bez problemu potrafi je odróżnić.

Torbiele zbudowane są ze ścian, wewnątrz których znajdują się komory wypełnione płynem. Ten płyn ma pochodzenie naturalne i jest efektem normalnej pracy gruczołu. Jego zgromadzenie się nie jest jednak stanem normalnym i może niekiedy powodować ból. Szczególnie, gdy są to duże torbiele, które uciskają na unerwione organy.

Guzek, który jest torbielą, jest elastyczny i nie zawsze dokładnie ograniczony. Rośnie stosunkowo szybko. Torbiele mogą występować pojedynczo lub w skupiskach, a ich rozmiar zależny jest między innymi od dnia cyklu, w którym prowadzonej jest badanie.

zioła na torbiele w piersiach

Jakie są przyczyny występowania torbieli w piersiach?

Lekarze wyróżniają kilka przyczyn powstawania torbieli piersi. Wśród nich wskazuje się zbyt dużą aktywność estrogenów. Między innymi dlatego torbiele piersi pojawiają się najczęściej w wyniku zaburzeń hormonalnych lub stosowania hormonalnej terapii zastępczej.

Wpływ na powstawanie torbieli w organizmie ma również nieprawidłowa przemiana tłuszczów oraz nadmiar stresu w codziennym życiu. Zbyt długi lub zbyt silny stres może prowadzić do nadprodukcji prolaktyny, a ta (między innymi) bierze udział w tworzeniu zmian.

Jakie są objawy obecności torbieli w piersiach?

Torbiele piersi można rozpoznać w czasie samobadania piersi. Kobieta może wyczuć pod palcami charakterystyczne twarde guzki, które dają się łatwo przesuwać pod naciskiem palca. To tylko jeden z objawów.

Jakie są inne objawy torbieli piersi? Mogą to być:

  • niewielki rozmiar;

  • charakterystyczny kształt guzka – przypominający bąbel;

  • gładka powierzchnia;

  • może występować ból promieniujący do pachy – to w przypadku torbieli o dużych rozmiarach;

  • zmieniający się rozmiar: przed miesiączką powiększone, a po jej zakończeniu mniejsze.

Czym są zioła na torbiele w piersiach?

Jednym ze sposobów na uporanie się z torbielami piersi jest włączenie do swojej diety specjalnych ziół. Ich stosowanie może przynieść nie tylko ulgę w dolegliwościach bólowych, ale również pomoże w ich usunięciu. Jest to możliwe ze względu na skład niektórych roślin. Zawierają one w sobie specyficzne substancje – fitoestrogeny – o chemicznej budowie zbliżonej do budowy estrogenów ludzkich. Takie pokrewieństwo strukturalne powoduje, że organizm człowieka postrzega te substancje jako estrogeny, a te mogą blokować w organizmie receptory estrogenowe.

Mieszanka ziołowa na torbiele piersi może więc wspomóc w wyregulowaniu zaburzeń hormonalnych i złagodzić ich skutki.

W czym mogą pomóc zioła na torbiele w piersiach?

Zioła na torbiele piersi mogą się okazać naprawdę wartościowym wsparciem. Nie tylko przyniosą ulgę w dolegliwościach bólowych, ale również mogą pomóc wyregulować zaburzenia hormonalne.

Dodatkowym aspektem działania tych roślin (bo często mają one bardzo szerokie zastosowanie), może być efekt oczyszczający organizm, poprzez działanie moczopędne.

Prawdopodobnie omawiane zioła działają przeciwzapalnie, mogą mieć działanie przeciwbakteryjne i antyoksydacyjne.

Niektóre z nich mogą pobudzać do pracy dodatkowo układ moczowy, pokarmowy czy inne. W efekcie to naturalne leczenie torbieli może poprawić samopoczucie i kondycję organizmu w wielu innych aspektach.

Jak działają zioła na torbiele w piersiach?

Zioła na torbiele piersi działają głównie poprzez zawarte w nich substancje. Jedną z nich są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Mogą pomóc nie tylko z torbielami, ale również przyniosą ulgę w przypadku bólu piersi spowodowanego menstruacją.

Nie bez znaczenia jest obecność w roślinach alkaloidów, antyoksydantów oraz witamin. Szczególną uwagę należy zwrócić na witaminę e.

Warto jednak wiedzieć, że w przypadku zmian złośliwych zioła nie wykazują żadnej skuteczności. Ich stosowanie może jednakże opóźnić diagnostykę oraz wdrożenie leczenia, co może poskutkować mniejszą skutecznością podjętej terapii.

Zanim więc włączysz zioła do kuracji, upewnij się, że nie są to zmiany złośliwe.

Jakie są właściwości ziół na torbiele w piersiach?

Wśród najważniejszych właściwości ziół na torbiele najczęściej wymienia się działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe. Wykorzystane rośliny bardzo często mogą też wzmacniać naczynia krwionośne i dostarczać do organizmu sole mineralne i witaminy.

Nie bez znaczenia jest działanie antyoksydacyjne. Dzięki temu rośliny ograniczają działanie wolnych rodników oraz zmniejszają skutki stresu oksydacyjnego, który ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Do tego wśród właściwości ziół na torbiele piersi może znajdować się też działanie uspokajające. Zdolność do wyciszenia jest niezwykle istotna w walce ze stresem, a nieustanne napięcie nerwowe może stać się przyczyną powstawania torbieli. Działanie uspokajające może więc przynieść efekt profilaktyczny.

zioła na torbiele w piersiach

Jakie zioła wybrać do wspomagania leczenia torbieli w piersiach?

Natura podarowała nam wiele różnorodnych roślin o dobroczynnym wpływie na nasze zdrowie. Również takie, które pomogą nam poradzić sobie z torbielami piersi. I choć nie są one przeznaczone do tego, by leczyć torbiele (do najczęściej spotykanych sposobów radzenia sobie ze zmianami należy farmakoterapia), to mogą wesprzeć proces leczenia farmakologicznego, przynieść ulgę w bólu i wpłynąć na ogólną poprawę stanu zdrowia. Wśród nich na uwagę zasługuje wiesiołek, olej rycynowy czy skrzyp polny. Po jakie inne zioła warto sięgnąć? Poniżej znajduje się ich zestawienie wraz z krótkim opisem działania.

Wiesiołek i olej z wiesiołka na torbiele w piersiach

Na torbiele w piersiach najczęściej stosuje się wiesiołek, a dokładniej olej z wiesiołka. W składzie znaleźć można niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które mogą pomóc w przypadku pojawienia się bólu w piersiach wywołanego procesami menstruacyjnymi, jak i w torbielach. Może być z powodzeniem stosowany codziennie.

Badania prowadzone nad olejem z wiesiołka wykazały, że może on być skutecznym sposobem na omawianą dolegliwość, gdy jest przyjmowany doustnie. Jednak zbyt mała grupa badawcza podważa ich wiarygodność. Relacje pacjentek, które zdecydowały się na wdrożenie oleju z wiesiołka wskazują, że odczuwały one zmniejszenie dolegliwości i zaobserwowały mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych zmian.

Olej rycynowy na torbiele w piersiach

W leczeniu torbieli można też wziąć pod uwagę olej rycynowy. Kuracja olejem rycynowym nie jest wskazana dla kobiet w ciąży, ale pozostałe mogą z powodzeniem skorzystać z jego właściwości. Rozgrzany olej rycynowy należy przykładać do piersi, w której zlokalizowane są zmiany. Trzeba jednak pamiętać, by wcześniej zabezpieczyć pierś folią, żeby uniknąć podrażnienia i oparzenia. Takie okłady mogą przynieść ulgę w bólu i przyczynić się do sprawniejszego wchłaniania się torbieli. Przy czym, okłady nie wpływają negatywnie na tkankę piersi, co również ma ogromne znaczenie.

Skrzyp i okłady ze skrzypu na torbiele w piersiach

Okłady ze skrzypu polnego wykonuje się bardzo podobnie, jak z oleju rycynowego. Pierś należy zabezpieczyć folią i przykładać do niej ciepły wyciąg ze skrzypu polnego. Okłady są bezpieczne i mogą przynieść ulgę oraz przyczynić się do szybszego wchłaniania się torbieli.

Aaloes na torbiele w piersiach

Aloes rownież może się okazać pomocny w leczeniu torbieli. Można go stosować wewnętrznie. Najczęściej w postaci koktajlu warzywnego w połączeniu z marchwią. Spożywanie takiej mieszanki może przyczynić się do szybszego uporania się z dolegliwościami i wyeliminowanie torbieli.

Zioła szwedzkie na torbiele w piersiach

Zioła szwedzkie to specjalna mieszanka ziołowa o zróżnicowanych właściwościach i szerokim spektrum działania. Składa się z jedenastu gatunków ziół, z których niektóre działają przeciwbakteryjnie, inne przeciwzapalnie, a jeszcze inne mają właściwości antyoksydacyjne i uspokajające, co przekłada się na szerokie zastosowanie i możliwość uzyskania pozytywnych efektów zdrowotnych w różnych obszarach.

Ziołowe środki moczopędne

Roślinne środki moczopędne sprawdzą się przede wszystkim w walce z obrzękiem piersi i związanymi z nim dolegliwościami. Obrzękom może towarzyszyć ból i dyskomfort, dlatego uporanie się z nim może przenieść wiele pozytywnych zmian.

Stosowanie ziół moczopędnych powoduje, że organizm oczyszcza się ze zbędnych substancji toksycznych i jest lepiej nawodniony. Jednocześnie nie dochodzi do gromadzenia się wody w poszczególnych częściach ciała. Oczyszczenie i wyregulowanie gospodarki wodno – elektrolitowej pomaga pozbyć się obrzęków i przywraca komfort funkcjonowania. Można tu zastosować liście i korzeń mniszka lekarskiego, krwawnik pospolity, czy uva ursi.

Korzeń Poke

Korzeń Poke stosuje się zewnętrznie jako olej i balsam do wcierania w skórę obolałej piersi. Prawdopodobnie usuwa on dolegliwości bólowe i zmniejsza guzowatość. Stosowanie korzenia warto uzupełnić innymi ziołami. Można tu wykorzystać korzeń mniszka lekarskiego, korzeń łopianu i oset.

Niepokalanek mnisi

W walce z torbielami piersi można też sięgnąć po niepokalanek mnisi. Jego stosowanie powoduje zmniejszenie stresu związanego z menstruacją. Co rownież ważne, może on wpłynąć na funkcjonalny wzrost stężenia prolaktyny we krwi. Warto też wspomnieć, że napary z niepokalanka mogą działać uspokajająco, mogą łagodzić huśtawkę nastrojów, a także ból głowy i piersi.

Jak stosować zioła na torbiele w piersiach? – Dawkowanie

Codzienne stosowanie ziół może przynieść ulgę, ale nie można zapomnieć o zachowaniu środków ostrożności. Jednym z nich jest ścisłe stosowanie się do zaleceń dotyczących dawkowania. Choć łagodne zmiany litotorbielowate można w pewnym stopniu zaleczyć ziołami, to nieprawidłowe stosowanie mieszanek może przynieść efekty negatywne i stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia.

Niektóre zioła należy przyjmować kilka razy dziennie, inne raz, a jeszcze inne raz na kilka dni. W przypadku mieszanek natomiast trzeba trzymać się wskazówek producenta mieszanki, ponieważ są one opracowane w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać moc zawartych w mieszance ziół.

Kiedy warto sięgnąć po zioła na torbiele w piersiach?

Zioła pomagające w leczeniu torbieli można stosować po rozpoznaniu problemu i konsultacji z lekarzem (do których dochodzi zwykle po rozpoznaniu objawów). Niektóre rośliny lub ich składniki mogą wchodzić w interakcję z lekami włączonymi przez lekarza. Z tego właśnie powodu rozmowa z lekarzem i analiza podjętego procesu leczenia jest tak ważna. A torbiele wymagają leczenia też farmaceutykami – naturalne sposoby stosowane samodzielnie nie rozwiążą problemu.

Zioła mogą też stanowić element profilaktyki, ale tu też trzeba zachować ostrożność. W ramach działania profilaktycznego rośliny mogą zapobiegać powstawaniu torbieli, chronić przed nawrotami czy też pomóc w wyregulowaniu cyklu menstruacyjnego. Efektem ich działania mogą też być wyciszone zaburzenia hormonalne, co ma ogromne znaczenie dla zapobiegania rozwijaniu się torbieli.

Czy zioła na torbiele w piersiach są bezpieczne? – Przeciwwskazania

Zioła w większości przypadków są rozwiązaniem bezpiecznym, ale w indywidualnych sytuacjach mogą stanowić zagrożenie. Na pierwszy plan wysuwa się więc uczulenie lub nietolerancja poszczególnych roślin lub zawartych w nich składników.

Kobiety z tą przypadłością, które są w ciąży nie mogą też stosować oleju rycynowego. Zazwyczaj torbiel nie pojawia się w okresie karmienia piersią, ale w ciąży może wystąpić i tu konieczne jest porozumienie się z lekarzem, który pomoże wdrożyć leczenie skuteczne i bezpieczne dla dziecka.

Dużą rolę odgrywają też leki. Zarówno te, których codzienne stosowanie jest koniecznością (na choroby przewlekłe), jak i te, które przyjmowane są jedynie okresowo.

zioła na torbiele w piersiach

Skutki uboczne stosowania ziół na torbiele w piersiach

Nie wszystkie zioła mogą powodować skutki uboczne. Przed wdrożeniem wybranej mieszanki należy więc zapoznać się z możliwymi, opisanymi przez producenta działaniami niepożądanymi.

Wiedza na ich temat pomoże szybko zareagować i odstawić ten preparat, który nie służy. Wśród skutków ubocznych może się pojawić zaburzenie miesiączki, nadmierne lub skąpe krwawienie, częstomocz czy wypłukanie elektrolitów.

Warto obserwować swoje ciało, by wiedzieć, z jaką reakcją fizjologiczną masz do czynienia. Jeżeli zioła Ci szkodą, należy je odstawić.

Dlaczego warto stosować zioła na na torbiele w piersiach?

Warto stosować rośliny na torbiel, ponieważ to naturalny sposób na złagodzenie dolegliwości i szybsze uporanie się z problemem. Mieszanka ziołowa może przynieść ulgę w bólu, zmniejszyć obrzęk, a dodatkowo może wspomóc w poprawie funkcjonowania również innych obszarów organizmu.

Prawdopodobnie rośliny te mogą pomóc wyregulować hormony płciowe, co również przyniesie zwiększenie komfortu codziennego funkcjonowania. I choć w wielu przypadkach torbiele znikają samoistnie, to usunięcie przyczyny ich wystąpienia, przyspieszy proces leczenia i szybciej przyniesie ulgę. Ważne jednak, by znana była dokładna przyczyna wystąpienia zmian.

Jakie są inne naturalne domowe sposoby wspomagania leczenia torbieli w piersiach?

Pojawienie się torbieli może wynikać z nieprawidłowego stylu życia i błędnej diety. Do najczęściej spotykanych sposobów radzenia sobie z tą dolegliwością może więc należeć zmiana nawyków i wdrożenie do swojej codziennej rutyny zdrowych aktywności. W takiej sytuacji mieszanka ziołowa może stać się jedynie uzupełnieniem kuracji.

Do powstawania zmian w piersiach najczęściej prowadzą zaburzenia hormonalne, ale może to być też stres organizmu związany ze zbyt szybkim tempem życia, nerwową pracą czy innymi tego typu sytuacjami. Mówi się, że odpowiedzialne może też być spożywanie wysoko przetworzonej żywności. W walce z tą przypadłością można też zastosować inne domowe sposoby. Jakie?

Mogą to być na przykład okłady z sody na torbiele w piersiach. Soda ma właściwości oczyszczające i wpływa na zmniejszenie obrzęków, które powstają pod wpływem rozwijających się zmian. Okłady można stosować przez dwa tygodnie, po tym czasie nie wolno przedłużać kuracji bez względu na efekt. Sodę miesza się z zimną wodą. Nasącza szmatkę i przykłada w miejscu, gdzie torbiel jest wyczuwalna.

Warto również zmienić na czas leczenia (przynajmniej) nawyki żywieniowe. Trzeba unikać żywności, która jest bogata w hormony i antybiotyki. Ich źródłem najczęściej są ryby, mięso, nabiał, a także kawa i czekolada.

Pomocne może się okazać zrezygnowanie z niektórych kosmetyków dla kobiet. Warto unikać tych substancji, które naśladują hormony (znajdują się właśnie w kosmetykach, żywności, detergentach itp.).

Z korzyścią dla zdrowia będzie też redukcja stresu i lęków. Można tu wykorzystać techniki relaksacyjne i kontrola stresu. Przestrzeganie odpowiedniej dawki snu również przyniesie pozytywne rezultaty.

Z pomocą mogą przyjść okłady z kapusty stosowane od lat przez nasze babki. Grube liście kapusty należy stłuc młotkiem i przyłożyć bezpośrednio do piersi. Pierś można wcześniej przygotować poprzez dokładne jej umycie i przetarcie ręcznikiem, by rozszerzyć naczynia włosowate. Sok z kapusty ma działanie przeciwzapalne, więc może przynieść ulgę na rosnące guzki.

Papka z liści babki lancetowatej również może się okazać skuteczna. Taki zabieg może przynieść ulgę już nawet po pięciu dniach. Od lat stosują go całe pokolenia kobiet.

Wysuszone liście skrzypu polnego można rozmiękczyć gorącą parą wodną. Tak przygotowane zawija się w lnianą szmatkę i przykłada w miejscu guzka.

Jaką dietę stosować przy torbielach w piersiach?

W leczeniu pomocne jest obniżenie poziomu estrogenów w organizmie kobiety. Służą temu produkty bogate w błonnik (warzywa, zboża) i kwasy tłuszczowe omegą 3 (ryby, owoce morza, nasiona chia).

Sprawdzi się też dostarczanie do organizmu antyoksydantów i witaminy C i E.

Powinno się natomiast odstawić nadmiar kofeiny (nie ma badań, które by to potwierdzały, natomiast wiele kobiet relacjonuje, że rezygnacja z kofeiny przyspieszyła proces leczenia) i soli. Sól zatrzymuje wodę w organizmie, więc prawdopodobnie może brać udział w powstawaniu tych zmian, w których dominującym płynem jest woda.

W przypadku częstego nawracania schorzenia, warto włączyć do diety produkty o działaniu przeciwnowotworowym. Może to być na przykład zielona herbata.

Niektóre z opisanych sposobów pomogą w leczeniu zmian nie tylko piersi, ale również tych, które pojawiają się na jajnikach.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Węgiel aktywny to doskonały i skuteczny środek na biegunki i zaparcia, sprawdzi się również w przypadku zatruć i może być wsparciem w leczeniu przeziębień.
Co to jest inozytol? Poznaj go w odpowiedziach na najczęściej zadawane przez użytkowników pytania. Dowiedz się czym jest, jak działa, jak go stosować i jakie ma skutki uboczne i przeciwwskazania.
Sprawdź, co wiesz o zaletach witaminy C, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, przydaje się też w tak różnych dolegliwościach jak rak czy też przeziębienie.
Lecytyna jest substancją chemiczną naturalnie występującą w komórkach ludzkiego organizmu, sprawdź, jak wpływa na Twoje zdrowie i dlaczego warto dbać o utrzymanie jej prawidłowego poziomu.
Jod to ważny mikroelement, który powinien mieć stałe miejsce w diecie. Jest nieodzowny dla zdrowia tarczycy, reguluje proces wzrostu i dojrzewania komórek, wpływa na odporność.