zioła na stawy

Zioła na stawy – Jakie zioła wybrać przy bólu i zapaleniu stawów oraz na ich regenerację? Właściwości, jak działają, stosowanie i przeciwwskazania

Dolegliwości bólowe układu ruchu, bóle stawów, bóle kości, zapalenie stawów czy zwyrodnienie stawów, to uciążliwe problemy, które wpływają negatywnie na aktywność fizyczną i nasze samopoczucie. Prawidłowe funkcjonowanie stawów dotyczy ludzi praktycznie w każdym, nie tylko podeszłym wieku. Na stany zapalne, obrzęki, na odbudowę chrząstki stawowej, stosujemy różne syntetyczne środki przeciwbólowe. Jednakże działają one doraźnie i wywołują wiele skutków ubocznych. Na sprawne stawy pomagają naturalne substancje przyjmowane np. w formie ziołowego naparu lub okładów na obolałe miejsca. Badania naukowe potwierdzają ich skuteczność na bolące stawy i na wzmacnianie naturalnej odporności organizmu. Które zioła na stawy są najlepsze w działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i w oczyszczaniu organizmu?

Zioła na stawy to substancje roślinne, które mogą zniwelować stan zapalny stawów, mięśni, kości, ochronnie wpłynąć na kondycję stawów oraz poprawić sprawność fizyczną. Badania naukowców dowiodły, że takie rośliny jak ziele jeżówki, żywokost lekarski, owoc dzikiej róży, olejki eteryczne, jak olejek z arniki górskiej czy olejek lawendowy, wykazują silne właściwości przeciwzapalne, właściwości przeciwreumatyczne, regenerujące, czy przeciwbólowe.

Co ważne, zioła na stawy są istotnym składnikiem wielu aptecznych leków, maści oraz innych preparatów wykorzystywanych do leczenia stawów, także w przypadku problemów mięśni i kości. Rośliny te mogą też korzystnie wpływać na nerwobóle i dolegliwości pourazowe.

Np. taka roślina jak kadzidłowiec indyjski (boswellia serrata) jest zalecana na choroby kręgosłupa oraz schorzenia kości i stawów, ponieważ łagodzi dolegliwości bólowe, a jednocześnie zwiększa ruchliwości stawów. Może też zmniejszać obrzęki.

Wiele z roślin wykazuje właściwości przeciwzapalne i rozgrzewające, co doskonale wspomaga kondycję stawów, poprawiając ich ruchomość i wspierając regenerację.

Rośliny na stawy są równie skuteczne w przypadku wspomagania leczenia choroby reumatycznej, która ogranicza sprawność fizyczną osób starszych.

zioła na stawy

Na co mogą pomóc zioła na stawy?

Rośliny przydatne dla układu ruchu są dobrym rozwiązaniem prozdrowotnym, które wykazuje:

  • właściwości przeciwzapalne,

  • właściwości przeciwbólowe,

  • właściwości regenerujące,

  • właściwości protekcyjne.

W przypadku problemów ruchowych są one dobre zarówno do sporządzania okładów na bolące stawy oraz inne bolące miejsca, jaki i skuteczne jako napar do przygotowania z suszu.

Jak działają zioła na stawy i na dolegliwości bólowe?

Zioła na stawy są znane od zarania dziejów. Wiele roślin wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, czy zwiększające ruchomość stawów. Warto wspomnieć, że niektóre mają również działanie przeciwobrzękowe, co jest przydatne w przypadku kontuzji sportowej lub u osób z dolegliwościami tkanki łącznej.

Zioła dostarczają naszemu organizmowi wielu minerałów i witamin, które są przydatne nie tylko w stawach, ale również w pozostałych narządach. Na stan zapalny stosowane są okłady lub maści, ale niejedna roślina sprawdza się też jako dodatek do gorącej kąpieli (co działa przeciwbólowo).

Jeśli cierpimy na reumatyzm, możemy regularnie pić zioła, które wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwreumatyczne. Pamiętajmy, by nie przesadzać z ich ilością. W tym celu warto zasięgnąć porady lekarskiej, ponieważ każda silnie działająca roślina może wywołać skutki uboczne.

Jakie są właściwości ziół na stawy?

Wspomnieliśmy już o nich, ale warto podsumować działanie roślin na nasz układ ruchu. Zioła, takie jak arnika górska, czy owoce dzikiej róży, mogą wykazywać skuteczne działanie ochronne na stawy. Mogą działać przeciwbólowo, co zmniejsza odczuwane dolegliwości. Większość z tych roślin wykazuje silne działanie przeciwzapalne, a także przeciwobrzękowe i protekcyjne.

Jakie są najsilniejsze zioła na stawy?

Osoby cierpiące na bolące stawy najczęściej stosują produkty lub zioła o działaniu przeciwzapalnym, takie jak np. nalewka z arniki górskiej, napar z rozmarynu, olejek z lawendy, czy wyciąg z aloesu (zewnętrznie). Natomiast wewnętrznie stosowane są takie substancje jak napar z wiązówki błotnej, ziele jeżówki, owoce dzikiej róży, czarci pazur, żywokost lekarski.

Jakie są popularne zioła na stawy?

Żywokost lekarski

Badania naukowców dowiodły, że roślina ta zawiera substancję GOPO. To ona razem z witaminami i flawonoidami ma zbawienny wpływ na stawy oraz kości, zwiększając ich ruchomość. Korzeń żywokostu jest wykorzystywany do sporządzania ziołowych okładów.

Arnika górska

Arnika górska to roślina dobra do przygotowania okładów na obolałe miejsca. Może przynieść ukojenie w przewlekłych bólach stawów, mięśni i schorzeniach reumatoidalnych. Wykazuje działanie przeciwzapalne, może przyspieszać gojenie siniaków i krwiaków.

Sarsaparilla

Sarsaparilla to krzewiaste pnącze skuteczne przy wsparciu leczenia reumatyzmu. Jeśli już w młodym wieku czujesz, że masz mniejszą ruchliwość stawów, ten problem za kilkanaście lat może dotyczyć także ciebie. Profilaktycznie warto stosować właśnie rozgrzewającą sarsaparillę, która wzmacnia ukrwienie i zmniejsza ból w obrębie stawów. Najlepszy jest napar z rośliny, można też go dodać do ciepłych zup.

Owoc dzikiej róży

Owoce róży to dobre źródło witaminy A, B, C. Mogą wpływać korzystnie na zdrowie stawów i mięśni, łagodzić dolegliwości i bóle reumatyczne. Zawierają polifenole, które działają przeciwzapalnie.

Pandan liść

Picie naparu z tej rośliny pozwala uśmierzyć bóle stawów i głowy. Pandan liść może zmniejszać stres, dobrze też wpływa na skórę. Można go używać w kuchni jako przyprawę.

Kora wierzbowa

Napar z kory to kolejny sposób na łagodzenie dolegliwości bólowych stawów i mięśni. Zioło może mieć właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Salicyna w korze działa przeciwgorączkowo. Roślina jest zalecana przy kontuzji z rozległym krwiakiem.

Kozieradka

To łagodzące, przeciwzapalne zioło nadaje się do stosowania w formie okładów, które mogą zmniejszać obrzęk. Okłady mogą także zmniejszać bóle mięśniowe. Roślina ma działanie rozkurczowe, dostarcza też skórze witaminy z grupy B, potas, magnez, żelazo i wapń.

Ostryż długi, czyli kurkuma (Curcuma longa L.)

To znana przyprawa w kuchni, która też słynie ze zwalczania objawów zapalenia stawów. Odpowiada za to kurkumina, która może hamować produkcję prozapalnych prostaglandyn. Dodając mieloną kurkumę do posiłku, pamiętajmy, że jej duże dawki mogą podrażnić ściany żołądka i jelit. Zamiast proszku można pić nalewkę z kurkumy.

zioła na stawy

Jukka karolińska (Yucca filamentosa)

Ekstrakty z jukki pomniejszają obrzęk, mogą także zmniejszać ból i sztywność stawów. Roślinę można stosować zewnętrznie i wewnętrznie.

Pieprzowiec roczny (Capsicum annum)

W pieprzowcu, czyli papryce rocznej, występuje znana miłośnikom ostrości kapsaicyna. Ma ona silne właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, dlatego też wchodzi często w skład maści na bóle stawów.

Wiązówka błotna (Filipendula ulmaria)

Na stany zapalne stawów stosuje się różne przetwory z wiązówki błotnej, która wykazuje działanie łagodzące i przeciwbólowe.

Przymiotno kanadyjskie (Erigeron canadensis)

Ziele przymiotna można podawać w przypadku artretyzmu, a także w reumatyzmie. W roślinie wykryto garbniki, które mają działanie ściągające, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica)

Jest naprawdę wiele zalet pozornie zwykłej pokrzywy, ale przede wszystkim wykazuje ona właściwości przeciwzapalne i przeciwreumatyczne. Roślina zawiera duże ilości boru, a jest to pierwiastek zalecany w przypadku zapalenia stawów. Pokrzywa wspiera pracę układu kostno-stawowego.

Czarci pazur

Hakorośl rozesłana wspiera zdrowie stawów i znajduje zastosowanie przede wszystkim w artretyzmie. Może łagodzić procesy zapalne w większości typów schorzeń stawów.

Imbir lekarski (Zingiber officinale Rosc.)

Kłącze imbiru to znany w medycynie chińskiej środek przeciwbólowy w zapaleniu stawów. Działa dość szybko i odczuwalnie, ma właściwości przeciwutleniające. Skuteczny jest np. w postaci nalewki, którą można przygotować samemu.

Kadzidłowiec indyjski (Boswellia serrata)

Na koniec roślina dobrze znana z ajurwedy. W indyjskiej medycynie jest ona często i z wielkim powodzeniem używana na zapalenie stawów (w formie żywicy kadzidłowca).

Jak stosować zioła na stawy? – Dawkowanie

Różnego rodzaju zioła na stawy to dobre wsparcie, które jednakże należy skonsultować z lekarzem. Środki naturalne mogą wchodzić w interakcje z lekami, stąd potrzebne są dalsze badania nad ich wpływem na nasz organizm. Zioła na stawy można przyjmować wewnętrzne i zewnętrznie, stosując się do zaleceń lekarzy i producentów suplementów diety.

Kiedy warto stosować zioła na stawy? – Zastosowanie

Preparaty ziołowe wspomagające sprawne działanie stawów są polecane osobom, u których mogą wystąpić niedobory. W grupie ryzyka są takie osoby, u których pojawił się stan chorobowy, które przeciążają swój organizm nadmiernym wysiłkiem lub które mają nieprawidłową absorpcję składników odżywczych.

Dotyczy to zatem zawodowych i amatorskich sportowców, ludzi pracujących ciężko fizycznie, starszych, niedołężnych, cierpiących na choroby zwyrodnieniowe, a także osób z wyraźną nadwagą.

Czy zioła na stawy są bezpieczne? – Przeciwwskazania

Ich zastosowanie przynosi wielu osobom zrozumiałą ulgę, ale nie każdy może stosować zioła na bóle stawów. Warto na przykład podkreślić, że kurkuma nie powinna być stosowana w przypadku wrzodów oraz przy kamieniach żółciowych, a także w niedrożności przewodów żółciowych.

W przypadku niektórych ziół istnieją również przeciwwskazania do ich picia przez osoby, które mają problem z ciśnieniem lub układem krążenia. Pamiętajmy, że wybrane zioła na stawy i kręgosłup mogą podnosić tętno, co nie zawsze jest korzystne dla zdrowia.

zioła na stawy

Czy kobiety w ciąży mogą stosować zioła na stawy?

Przed podaniem kobietom w ciąży ziół lub ziołowych suplementów diety na problemy ze stawami należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Rośliny i ich składniki mogą zmienić gospodarkę hormonalną, zatem ich wpływ na ciążę może okazać się niepożądany. Z pewnością nie należy podawać kobietom w ciąży arniki górskiej i czarciego pazura.

Skutki uboczne stosowania ziół na stawy

Podobnie jak w przypadku ziół przeznaczonych na inne dolegliwości, także i zioła na stawy mogą powodować rozmaite skutki uboczne. Wiele zależy od naszego aktualnego stanu zdrowia, naszego wieku oraz leków, które na co dzień stosujemy. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem, który dostosuje nam dawkowanie.

Dlaczego warto stosować zioła na stawy?

Wielu schorzeń związanych ze stawami można uniknąć, dbając o odpowiednią dawkę ruchu, zdrową dietę i tryb życia. Niemniej jednak nie cofniemy upływu czasu. Gdy już pojawią się problemy stawowe, warto wspierać organizm tym, co daje nam natura. Roślinami, które zostały przebadane pod kątem ich zalet dla naszych stawów i mięśni. Traktujmy je jako uzupełnienie farmakoterapii. Mogą one wspierać np. odbudowę chrząstki stawowej czy też łagodzić problemy reumatyczne i stany zapalne.

Co jeszcze pomaga na odbudowę i regenerację stawów

Oprócz samego ziołolecznictwa należy dbać o wspomniany powyżej zdrowy tryb życia. Regenerację stawów może wspierać zbilansowana dieta i oczywiście zrzucenie nadmiarowych kilogramów. Starajmy się także regularnie ćwiczyć, nie przetrenowując się jednocześnie. Możemy też wspólnie z lekarzem rozważyć suplementację, gdyż jak wynika z badań, zioła są dobrym wsparciem zdrowia stawów i całego układu ruchu.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Dowiedz się więcej o znanej od setek lat w medycynie chińskiej i ajurwedzie substancji, która obniża poziom cukru we krwi, powoduje utratę wagi i poprawia zdrowie serca!
Poznaj możliwe skutki uboczne picia kolagenu. Dowiedz się czy można go przedawkować. Zobacz jak stosować go bezpiecznie by uniknąć interakcji i efektów ubocznych.
Żelazo jest ważnym składnikiem w ludzkim organizmie. Wiele osób decyduje się na jego suplementację. Jakie skutki uboczne mogą powodować preparaty z żelazem? Sprawdź.
Żelazo jest mikroelementem, którego niedobór może doprowadzić m.in. do anemii. Pierwiastek wspomaga odporność i utrzymanie sprawności umysłowej. Dowiedz się więcej.
Tauryna ma bogaty repertuar cennych właściwości. Dodaje energii, zwiększa wydajność mięśni, poprawia pracę mózgu, chroni komórki przed uszkodzeniami, wspiera serce i wątrobę...