zioła na obniżenie potasu

Zioła na obniżenie potasu – Jak obniżyć poziom potasu ziołami? Jakie zioła wybrać?

Potas jest jest niezwykle istotnym pierwiastkiem dla człowieka. Jego obecność w organizmie ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, układu krążenia i wielu innych narządów. Utrzymanie prawidłowego stężenia potasu we krwi ma więc kluczowe znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Nie każdy jednak wie, że dostarczanie go w nadmiarze może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne. Hiperkalemia, czyli nadmiar potasu może doprowadzić do zaburzeń rytmu serca czy utraty świadomości.

Sposobem na wyregulowanie poziomu tego pierwiastka jest prawidłowa i zbilansowana dieta. Jeżeli jednak poziom potasu we krwi rośnie, można wspomóc się ziołami, które mają potwierdzone działanie w zakresie obniżania jego stężenia. Będą to przede wszystkim te, które działają moczopędnie i pomagają w jego wypłukaniu. Zobacz, po jakie zioła możesz sięgnąć, by pomóc sobie w odzyskaniu zdrowia i dobrej kondycji.

Potas odpowiada za utrzymanie w organizmie równowagi kwasowo – zasadowej oraz wodno – elektrolitowej. W efekcie potas sprawia, że organizm nie gromadzi i nie zatrzymuje wody, a Ty nie cierpisz z powodu obrzęków i opuchlizn.

Ponadto, potas odpowiada za prawidłową pracę mięśni oraz uczestniczy w procesie dotleniania komórek mózgu i komórek ciała. Lepsze dotlenienie komórek mózgowych przekłada się jednocześnie na sprawniejszą pracę układu nerwowego.

Potas ma też wpływ na pracę układu krwionośnego. Wzmacnia ściany naczyń i chroni je przed rozwojem miażdżycy. Uczestniczy w procesach regulowania ciśnienia krwi oraz rytmu serca.

Obecność tego pierwiastka w organizmie wpływa na wydzielanie insuliny, która jest odpowiedzialna za utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi.

Pobudza perystaltykę jelit, a to przekłada się na usprawnienie procesów trawienia.

zioła na obniżenie potasu

Jakie są normy potasu w organizmie?

W obliczu tak licznych korzyści płynących z obecności potasu we krwi, trudno sobie wyobrazić, że może być on w jakimś stopniu szkodliwy. Prawda jest jednak taka, że podwyższenie jego poziomu to sygnał do podjęcia działań w kierunku jego wyregulowania, ponieważ mogą wystąpić poważne zaburzenia zdrowotne.

Z uwagi na poważne zagrożenie, jakie wiąże się z podwyższeniem stężenia potasu we krwi, warto poznać jego prawidłowe wartości.

Zdaniem lekarzy, norma dla dzieci, kobiet i mężczyzn mieści się między 3,5 – 5,0 mol/l. Stężenie potasu wyrażane jest w molach na litr. Przekroczenie stężenia powyżej górnej granicy uważane jest już za hiperkaliemię.

Czym jest hiperkalmia?

Hipierkaliemia to każde przekroczenie stężenia potasu we krwi powyżej określonej i podanej wyżej normy. Lekarze wyróżniają trzy postacie tego schorzenia, a mianowicie:

  • łagodną, gdy stężenie potasu we krwi mieści się w granicach 5,5 – 6 mol/l

  • umiarkowaną, gdy stężenie potasu we krwi znajduje się w granicach 6,1 – 7 mol/l

  • ciężką, gdy stężenie potasu we krwi lokuje sie powyżej 7,1 mol/l.

Jak widać, nadmierna podaż potasu wcale nie jest korzystna dla zdrowia i nie przyniesie korzyści.

Hiperkaliemia może poskutkować zaburzeniami pracy serca, aż do jego całkowitego zatrzymania i śmierci. Zanim jednak wystąpią tak poważne objawy, najpierw pojawiają się te łagodniejsze. Są to objawy wskazujące na zaburzenia stężenia potasu we krwi.

Łagodna forma schorzenia może nie dawać objawów. Zaczynają one występować dopiero później, w miarę wzrastania stężenia pierwiastka. Na początku może pojawić się drętwienie i mrowienie kończyn, uczucie osłabienia i zmęczenia oraz odczuwalna nieregularność rytmu serca. Towarzyszyć im może ból w klatce piersiowej, nudności, a nawet wymioty. Częstym objawem jest również osłabienie mięśni.

Jeżeli obserwujesz u siebie wymienione powyżej objawy hiperkaliemii, udaj się do lekarza po skierowanie na badanie krwi w zakresie stężenia mikro i makroelementów. Jedynie badanie krwi jest w stanie potwierdzić lub wykluczyć faktyczne zaburzenia stężenia potasu we krwi.

Jakie są przyczyny nadmiaru potasu?

Lekarze wskazują na różnorodne przyczyny nadmiaru potasu we krwi. Jedną z nich jest z pewnością nieprawidłowa praca nerek. W momencie, gdy pojawia się niewydolność nerek, nie są w stanie one prawidłowo filtrować płynów ustrojowych w organizmie i nie usuwają niepotrzebnych substancji. Może dochodzić do zatrzymania wody w organizmie, a co za tym idzie – również nadmiarów potasu.

Nie tylko niewydolność podnosi stężenie potasu we krwi. To również inne zaburzenia pracy nerek. Wśród nich można wymieniać chociażby niedoczynność nadnerczy, czy zaawansowaną przewlekłą chorobę nerek.

Wśród przyczyn wzrastającego stężenia potasu we krwi lekarze wskazują również przyjmowanie niektórych leków, które utrudniają jego usuwanie z organizmu. Są wśród nich inhibitory konwertazy angiotensyny, blokery receptora angiotensynowego, diuretyki, leki moczopędne, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki immunosupresyjne czy też leki przeciwdrobnoustrojowe.

Zagrożenie mogą stanowić suplementy diety, które zawierają zbyt duże ilości potasu.

Wzrost potasu we krwi następuje rownież w wyniku rozpadu komórek nowotworowych, hemolizy, w przebiegu cukrzycy – szczególnie w kwasicy, spowodowanej niedoborem insuliny.

Jakie są objawy nadmiaru i przedawkowania potasu?

Potas można również przedawkować poprzez dietę, która jest zbyt bogata w produkty, które zawierają w sobie duże ilości tego pierwiastka. Zdarza się to jednak bardzo rzadko. Najczęściej powodem są suplementy bogate w potas oraz nieprawidłowa praca nerek, które nie są w stanie skutecznie filtrować i usuwać potasu z organizmu. Pierwszymi objawami, które powinny zaniepokoić są osłabienie mięśni, ogólne osłabienie organizmu, uczucie zmęczenia, nudności i wymioty. Uczucie mrowienia i drętwienia niektórych części ciała także powinno zaniepokoić.

Warto znać pierwsze objawy, by nie dopuścić do rozwoju sytuacji. Ciężka postać hiperkaliemii może objawiać się dusznościami, bólem w klatce piersiowej, pojawić się może kołatanie serca, a nawet utrata świadomości.

Jakie są skutki nadmiaru potasu – hiperkalmii

Niedobór potasu nie jest tak niebezpieczny jak nadmiar tego pierwiastka. Nadmiar potasu we krwi może w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do śmierci. Zanim jednak dojdzie do najgorszego, w organizmie występują również inne – niebezpieczne zmiany. Może dojść do utraty świadomość, zaburzenia czynności serca, dochodzi do spadku objętości wyrzutowej serca, co przekłada się na zaburzenia krążenia w całym układzie krwionośnym. Badania EKG natomiast wykazują zmiany w zapisie.

Dobra wiadomość jest taka, że obniżenie potasu odwraca zmiany, które zaszły przy jego podwyższonym poziomie. Należy więc zmienić dietę, skonsultować się z lekarzem i wprowadzić leki, które zaleci oraz wdrożyć zioła na obniżenie potasu.

W ten sposób nie tylko uchronisz się przed poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia, ale odzyskasz dobre samopoczucie i energię do codziennego funkcjonowania.

zioła na obniżenie potasu

Jak działają zioła na obniżenie potasu?

Zioła na obniżenie potasu to najczęściej zioła moczopędne. Pobudzenie przez nie pracy nerek powoduje zwiększoną produkcję moczu, a to przekłada się na większe wydalanie potasu z organizmu. W ten sposób obniża się stężenie potasu we krwi.

Zioła na obniżenie potasu pomagają w jego wypłukaniu, obniżają zbyt duże stężenie potasu we krwi i przywracają dobre samopoczucie.

Co więcej mogę one okazać się również skuteczne w walce z chorobami nerek, jak ostra niewydolność nerek, czy niedoczynność nadnerczy. Natomiast sprawny układ moczowy to mniejsze szanse na porażenie mięśni, sposób na prawidłowe ciśnienie krwi, mniejsze szanse na wystąpienie choroby serca czy wystąpienie niedoboru insuliny.

Jeżeli więc obserwujesz u siebie zmniejszenie wydalania potasu, skonsultuj się z lekarzem i włącz do swojej codziennej diety zioła na obniżenie potasu, o których mowa poniżej.

Jakie zioła na obniżenie potasu stosować?

Natura obdarzyła nas szeregiem ziół, które mogą pomóc w wyregulowaniu prawidowego poziomu potasu. Możesz stosować nasiona roślin strączkowych, owoce suszone czy pestki słonecznika. Sprawdzą się również ziołowe napary. Zobacz, co jest Twoim sprzymierzeńcem w walce o zdrowie i jakie rośliny pomogą Ci w przywróceniu prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu.

https://www.welbi.pl/ziola-na-obnizenie-potasu-jakie/

Rdest ptasi

Rdest ptasi to ziele, które prawdopodobnie ma bardzo pozytywny wpływ na ludzki organizm. Może działać przeciwzapalnie, przeciwutleniająco i przeciwnowotworowa. Może mieć działanie odkażające, bakteriobójcze i wzmacniające układ odpornościowy. Przypuszcza się również, że może mieć właściwości moczopędne. W ten sposób właśnie może wspomagać usuwanie z organizmu soli potasu i sodu oraz mocznik i obniżyć potas w surowicy krwi.

Mniszek

Mniszek to ziele, o którym również mówi się, że ma właściwości moczopędne. Pobudzając organizm do zwiększonej produkcji moczu, może przyczyniać się rownież do lepszego filtrowania krwi i usuwania z niej nadmiaru potasu. Regularne picie mniszka oraz stosowanie diety ubogiej w potas może przynieść zauważalną poprawę.

Perz właściwy

Perz właściwy, choć często uważany za chwast może się okazać bardzo pomocny w walce z chorobami nerek, które skutkują nieprawidłowymi wynikami o wysokiej zawartości potasu. Prawdopodobnie ma właściwości moczopędne, a to usprawnia wydalanie potasu z organizmu wraz z nadmiarami nagromadzonej wody. To powoduje, że wysoki potas nie jest już zagrożeniem w płynach tkankowych, ponieważ jego ilość jest systematycznie zmniejszana.

Liście pokrzywy

Pokrzywa rownież jest rośliną powszechnie występującą w Polsce, która do tego uchodzi za chwast. Tymczasem jej stosowanie może się okazać bardzo pomocne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu człowieka. Liście pokrzywy mają prawdopodobnie właściwości moczopędne. To może powodować, że z organizmu usuwany jest namiar wody, a wraz z nią niepotrzebne lub szkodliwe substancje w tym nadmiar potasu.

Łopian

Łopian to kolejna niezwykle popularna roślina. Cieszy się zainteresowaniem szczególnie wśród dzieci. Wielkie liście doskonale nadają się do zabawy, a najeżone kolcami kwiaty służą do robienia sobie niezbyt miłych żartów. Warto jednak wiedzieć, że liście łopianu mogą mieć również działanie moczopędne. W ten sposób pomagają w usuwaniu nadmiaru wody, a wraz z nią zbędnych substancji przemiany materii czy nadmiarów soli mineralnych, w tym również soli potasu.

Owocnia fasoli

Owocnia fasoli, zwana potocznie łupiną, jest źródłem wielu ważnych dla człowieka składników aktywnych biologicznie. To aminokwasy, flawonoidy czy mikroelementy. Przypuszcza się, że może też mieć działanie lekko moczopędne. To powoduje, że może wypłukiwać z organizmu nadmiar potasu oraz innych substancji zbędnych. W ten sposób może przyczyniać się do wyregulowania poziomu potasu i redukować objawy osłabienia koncentracji.

Ziele skrzypu

Ziele skrzypu polnego znane jest przede wszystkim z jego wpływu na kondycję włosów, skóry i paznokci. Warto jednak wiedzieć, że może się okazać pomocne rownież w przypadku problemów z nadmiarem potasu wewnątrz komórek. Przypuszcza się, że jest to roślina o działaniu moczopędnym, a przez to właśnie może przyczyniać się do wypłukiwania nadmiaru potasu z organizmu.

Nawłoć

W przypadku nadmiaru potasu jednym ze sposobów na jego obniżenie jest odstawienie leków zwiększających jego poziom. Niestety, nie zawsze jest to możliwe i żadnych leków nie wolno tez odstawiać samodzielnie. Można więc spróbować wspomagać się ziołami, wśród których nawłoć z pewnością zasługuje na uwagę. Przypuszcza się, że ziele ma działanie moczopędne, a to przekłada się na wypłukiwanie nadmiarów omawianego pierwiastka i regulację kondycji całego organizmu.

Połonicznik

Połonicznik to szczególna roślina. Prawdopodobnie ma słabe działanie moczopędne, może obniżać poziom mocznika i chlorku w organizmie, a przypuszczalnie rownież przyczynia się do redukowania poziomu potasu. W ten sposób może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zaburzeń spowodowanych podwyższonym poziomem tego pierwiastka.

Marzanna

Marzanna może być bardzo ważnym wsparcie w leczeniu hiperkaliemii. Przypuszcza się, że bierze ona udział w obniżaniu stężenia potasu we krwi i może działać moczopędnie, przez co przyczynia się do jego wypłukiwania.

Liść brzozy

Liść brzozy może brać udział w usuwaniu nadmiaru wody z organizmu. Warto przy tym wiedzieć, że potas – z uwagi na swoją chemiczną specyfikę jest w niej rozpuszczony. Usuwanie więc nadmiarów wody, które powodują opuchlizny i obrzęki, to jednocześnie usuwanie nadmiarów tego pierwiastka. Jego podwyższenie może spowodować choroba nerek, a łagodne działanie moczopędne może i na tę dolegliwość pomóc.

Lubczyk

O lubczyku mówi się, że ma słabe działanie moczopędne, przyczyniać się jednak może do usuwania z organizmu jonów chlorku, sodu i potasu. To sprawia, że jego nadmiar (potasu) przestaje być problem i nie zagraża zdrowiu, bo jest normalizowany. Działanie moczopędne, nawet słabe, wpływa na wydalanie potasu.

zioła na obniżenie potasu

Zioła na obniżenie potasu – przeciwwskazania i o czym pamiętać

Ważne jest, by poziom potasu był w organizmie na prawidłowym poziomie. Nie wolno dopuszczać zarówno do niedoborów potasu, jak i jego nadmiarów, ale to podwyższone stężenie jest większym zagrożeniem.

Dlatego też zioła mogą się okazać niezwykle pomocne. Trzeba jednak pamiętać o przeciwwskazaniach. Nie każdy może stosować je bez ryzyka. Niektóre zioła nie są wskazane dla osób z niewydolnością nerek, ponieważ mogą pogłębić problemy. Innych nie powinny stosować kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz uczulone na poszczególne rośliny lub ich składniki aktywne.

Warto też pamiętać, by nie stosować ziół w nadmiernych ilościach. Przedawkowanie nie przyspieszy efektów ani też nie zwiększy skuteczności. Ich zastosowanie powinno być zgodne z zaleceniami producenta lub lekarza.

Skutki uboczne stosowania ziół na obniżenie potasu

Niektóre zioła na obniżenie potasu mogą powodować skutki uboczne. Przede wszystkim, nierozsądne stosowanie ziół może doprowadzić do nadmiernego wypłukania potasu z organizmu, a to również nie jest pożądana sytuacja. Potas ma kluczowe znacznie dla funkcjonowania wielu narządów i układów (np. układu odpornościowego), dlatego warto dbać o utrzymanie jego prawidłowych wartości.

Wśród skutków ubocznych mogą też pojawić się zaburzenia pracy nerek i całego układu moczowego, zaburzenia gospodarki elektrolitowej czy też nieprawidłowo przebiegające procesy trawienne.

Jak stosować zioła na obniżenie potasu? – Dawkowanie

W przypadku mieszanek ziołowych należy ściśle trzymać się zaleceń producenta produktu. Zazwyczaj dopuszczalna jest jedna saszetka naparu dziennie. W niektórych sytuacjach można wypić ich więcej. Wiele zależy od tego, jakie zioła wchodzą w skład mieszanki.

Przy ziołach o silnym i intensywnym działaniu potas może zostać tak bardzo wypłukany, że to jego niedobór stanie się problemem. Dlatego właśnie należy przestrzegać zaleceń producenta lub lekarza.

Kiedy warto stosować zioła na obniżenie potasu?

Zioła na obniżenie potasu warto stosować od razu przy zaobserwowaniu pierwszych objawów lub odebraniu wyników badań, w których stwierdzono podwyższenie jego poziomu. Im szybsza będzie reakcja, tym mniejsza szansa na rozwój problemów i mniejsze ryzyko wystąpienia poważniejszych zaburzeń.

Szybkie wyregulowanie poziomu tego pierwiastka, to szybsze odzyskanie dobrego samopoczucia, kondycji i formy. Nie ma na co czekać, ponieważ pogłębianie problemu niesie poważne zagrożenie dla zdrowia. Warto jednak pamiętać o konsultacji z lekarzem. Niektóre zioła mogą nie być odpowiednie ze względu na inne schorzenia, przyjmowane leki lub inne dolegliwości.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Biotyna czyli witamina h, to składnik znany z dobroczynnego działania na włosy i układ nerwowy, ale czy jest to witamina bezpieczna w stosowaniu? Sprawdź skutki uboczne jakie może powodować
Jod to ważny mikroelement, który powinien mieć stałe miejsce w diecie. Jest nieodzowny dla zdrowia tarczycy, reguluje proces wzrostu i dojrzewania komórek, wpływa na odporność.
Triphala to preparat wykorzystywany w medycynie ajurwedyjskiej od wieków. Sprawdź, jakie ma właściwości i jak może wspomóc funkcjonowanie organizmu.
Kwas hialuronowy to prawdziwy eliksir młodości; nie tylko wygładza zmarszczki i poprawia jędrność skóry, ale również istotnie wpływa na ruchomość stawów i ogólną kondycję organizmu.
Probiotyki nie tylko przy antybiotkach! Zobacz co trzeba wiedzieć o probiotykach. Sprawdź w jakich sytuacjach stosowanie probiotyków jest pomocne!