Ziemia okrzemkowa

Ziemia okrzemkowa – Właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania i jak stosować

Ziemia okrzemkowa to szczególny rodzaj miękkiej skały, w skład której wchodzi przede wszystkim amorficzna krzemionka o wzorze chemicznym SiO2 (ditlenek krzemu) z domieszkami krzemionki krystalicznej. Powstaje ze skamieniałych pancerzyków glonów jednokomórkowych – okrzemek. Jest bardzo rzadko spotykana, ale jej pokłady występują również w kilku miejscach w Polsce. Ziemia okrzemkowa występuje na terenie Birczy, Łodzi, Poznania, Jawornika Ruskiego oraz Augustowa. Ma właściwości prozdrowotne dzięki którym zyskuje coraz większą popularność.

Ziemia diatomitowa to, jak wspomniano we wstępie, rodzaj specyficznej, miękkiej skały, która powstaje z kilku elementów. Głównym jej składnikiem jest amorficzna krzemionka z domieszkami krzemionki krystalicznej. Powstaje przy udziale pancerzyków jednokomórkowych glonów.

Wydobyta ziemia okrzemkowa jest suplementem diety, który bogaty jest w liczne minerały, pomagające w oczyszczaniu organizmu. Z tego względu jest środkiem silnie detoksykacyjnym.

Jaki jest skład ziemi okrzemkowej?

Właściwości oczyszczające ziemi okrzemkowej wynikają przede wszystkim z jej składu. Zanim jednak zostanie on zaprezentowany, warto wiedzieć, że ziemia diatomitowa (inna nazwa ziemi okrzemkowej) występuje w dwóch odmianach. Jedna z nich jest przeznaczona do kontaktu z żywnością, a druga to odmiana przemysłowa.

Odmiana przemysłowa ma inny skład niż spożywcza. W tym miejscu zajmiemy się odmianą przeznaczoną do kontaktu z żywnością. Najważniejszym składnikiem diatomitu jest krzem, a co jeszcze można w niej znaleźć?

W składzie ziemi okrzemkowej nadającej się do spożywania znajduje się:

 • 30 – 33% krzemu;

 • 19% wapnia;

 • 5% sodu;

 • 3% magnezu;

 • 2% żelaza.

Do tego są w nim niewielkie ilości tytanu, boru, miedzi, cyrkonu i manganu.

Ziemia okrzemkowa

Ziemia okrzemkowa – właściwości

Przemysłowa ziemia okrzemkowa bardzo często znajduje się w kosmetykach ze względu na jej właściwości bakteriobójcze. Natomiast ziemia diatomitowa nadająca się do kontaktu z żywnością ma przede wszystkim właściwości detoksykacyjne. Służy oczyszczaniu organizmu z toksyn i metali ciężkich, uzupełnia pierwiastki i mikroelementy w organizmie, chroni przed infekcjami i wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu.

Z uwagi na te właściwości ziemi okrzemkowej i bogactwo krzemu można ją spotkać w wielu produktach spożywczych, lekach i kosmetykach. Na rynku są też dostępne suplementy diety z ziemią okrzemkową.

Diatomit rozpuszcza się w żołądku i zmienia się tam w łatwoprzyswajalny i biologicznie czynny kwas ortokrzemowy. To, co pozostanie, przedostaje się dalej do jelit, które oczyszczane są wówczas z toksyn, złogów, a nawet pasożytów i pleśni.

Jej spożywanie pomaga w pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu z ust, wpływa na oczyszczanie krwi i ma działanie przeciwutleniające, choć nie jest to stricte antyoksydant.

Ziemia okrzemkowa wpływa na mineralizację kości, przez co wzmacnia je i pomaga w ich budowie. Badania wykazały, że w indywidualnych przypadkach, spożywanie ziemi okrzemkowej wpłynęło również na poprawę włosów, skóry i paznokci. Dodaje energii, podnosi odporność organizmu i pozytywnie wpływa na pracę jelit, przez co usprawnia cały układ pokarmowy.

Pomaga w licznych urazach i uszkodzeniach skóry, takich jak: świąd, wysypka, ropnie, czyraki, trądzik, brodawki, egzemy, oparzenia, odmrożenia, owrzodzenia, odleżyny i ukąszenia owadów.

Duża zawartość krzemionki poprawia wchłanianie innych pierwiastków, w tym wapnia. Pozytywnie też wpływa na stan jamy ustnej. Pomaga zapobiegać próchnicy oraz ogranicza krwawienie z dziąseł. Działa też łagodząco na stany zapalne i różnego rodzaju owrzodzenia.

Poprawia elastyczność ścian naczyń krwionośnych i zapobiega osadzaniu się blaszek miażdżycowych. W ten sposób chroni przed licznymi chorobami układu krwionośnego i serca.

Diatomit poprawia pracę nerek i całego układu wydalniczego.

Ziemia okrzemkowa – zastosowanie

Ziemia okrzemkowa wykorzystywana jest w przemyśle medycznym i kosmetycznym ze względu na swoje właściwości i skład. Jednak to nie wszystko. Można ją znaleźć także w środkach owadobójczych, w środkach filtrujących, bielących i odwadniających. Bywa wykorzystywana do produkcji farb, kamieni sztucznych, dynamitu i wodnego szkła.

Stosuje się ją jako składnik kremów i maseczek do twarzy, ponieważ działa ściągająco, oczyszczająco i bakteriobójczo. Znajduje się też w preparatach do włosów i paznokci. W sklepach z suplementami można znaleźć preparaty, w których istotnym składnikiem jest diatomit.

Ziemia okrzemkowa

Jak działa ziemia okrzemkowa i na co pomaga?

Ziemia okrzemkowa działa przede wszystkim poprzez swój skład. W jej zawartości jest bardzo dużo krzemu, a ten pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn i metali ciężkich oraz wspiera wchłanianie innych pierwiastków, jak np. wapń, który jest bardzo istotnym budulcem kości.

Diatomit składa się z twardych i ostrych składników, więc gdy dostaje się do jelit oczyszcza je również w sposób mechaniczny. Działa jak miotła, która wymiata wszelkie złogi, pasożyty i substancje toksyczne.

Ma właściwości bakteriobójcze i odkażające organizm, dlatego też pomaga w walce z problemami jamy ustnej (nieprzyjemny zapach, owrzodzenia, krwawienia, próchnica). Nadaje elastyczność ścianom naczyń krwionośnych i zapobiega osadzaniu się blaszek miażdżycowych. Dzięki temu działa profilaktycznie przeciwko chorobom układu sercowo – naczyniowego.

Liczne pierwiastki i minerały powodują, że wzmacnia włosy, skórę i paznokcie.

Dlaczego warto używać ziemię okrzemkową?

Ziemia okrzemkowa, czyli diatomit jest naturalnym źródłem krzemu, wapnia, magnezu i żelaza. Najwięcej jednak dostarcza krzemu, który stanowi ważny składnik budulcowy kości, chrząstek i ogólnie całego układu ruchu. Coraz częściej wykorzystywana jest jako uzupełnienie leczenia stanów zwyrodnieniowych, pourazowych czy też pooperacyjnych. Regeneruje i pomaga odbudować układ mięśniowo – kostny.

Ważne jest również to, jak diatomit działa na serce i układ krwionośny. Wzmacnia je, nadaje elastyczność ścianom naczyń i nie pozwala na odkładanie się blaszek miażdżycowych. Dzięki temu pomaga zapobiegać chorobie miażdżycowej serca oraz rozwojowi nadciśnienia.

Diatomit może też pomóc w usunięciu nieprzyjemnego zapachu z ust, ogranicza rozwój próchnicy i chorób jamy ustnej.

Jak stosować ziemię okrzemkową – dawkowanie

Ziemia okrzemkowa dostępna jest pod postacią tabletek i proszku do w szklance wody. Zasadniczo zaleca się, by przyjmować ją na czczo – przed pierwszym posiłkiem. Ewentualnie dwie godziny po nim. W czasie przyjmowania ziemi okrzemkowej powinno się wypijać duże ilości wody, nawet 2 litry wody dziennie. Tabletki też popija się przy pomocy dużej ilości wody. Jeżeli przyjmowana jest w postaci proszku, to kurację zaczyna się zwykle od pół łyżeczki proszki rozmieszanego w wodzie. Standardowo pojedyncza dawka ziemi okrzemkowej nie powinna przekraczać 1 – 2 łyżeczki.

Jeżeli chodzi o dawkowanie, to zawsze należy się kierować wskazaniami producenta, które znajdują się w opakowaniu. Dzięki temu nie dojdzie do przedawkowania preparatu. Ewentualne zwiększanie dawki powinno następować stopniowo, również zgodnie z instrukcją producenta.

Ziemia okrzemkowa – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania ziemi okrzemkowej jest ciąża i okres karmienia piersią. Proces oczyszczania organizmu jest bardzo obciążający, następuje spadek formy i ogólne złe samopoczucie, a na takie doświadczenia nie można się narażać w czasie ciąży i karmienia piersią. Ponadto nie zaleca się jej dzieciom do 12 roku życia. Osoby cierpiące na choroby płuc lub astmę powinny rozważyć zastąpienie ziemi okrzemkowej w proszku, ziemią w tabletkach. Wdychanie proszku (zawsze się trochę go unosi) może spowodować podrażnienie układu oddechowego i nasilenie dolegliwości.

Czy ziemia okrzemkowa jest niebezpieczna?

Zasadniczo ziemia diatomitowa nie jest niebezpieczna. To naturalna substancja, której rozsądne przyjmowanie może przynieść tylko pozytywne efekty. Warto jednak pamiętać, że oczyszczanie organizmu, do którego ona prowadzi, wiąże się z dyskomfortem, dolegliwościami oraz ogólnym spadkiem formy. Do tego, jej nadmierne spożywanie może doprowadzić do wywołania skutków ubocznych. Jeżeli proszek dostanie się do oka, to wywołuje podrażnienie i wysuszenie. Diatomit może też podrażniać skórę.

Ziemia okrzemkowa

Ziemia okrzemkowa – efekty stosowania

Stosowanie ziemi okrzemkowej przynosi pozytywne efekty. Organizm zostaje oczyszczony z toksyn, złogów, wirusów, pleśni, metali ciężkich, a nawet pasożytów. Włosy i paznokcie stają się mocniejsze i ładniejsze. Szybciej rosną i są zdrowsze. Układ sercowo – naczyniowy jest usprawniony. Oczyszczone są jelita i usprawniona praca w układzie pokarmowym. Sprawniej pracuje też układ wydalniczy. Wzmocniony zostaje cały układ ruchu, przede wszystkim kości, ścięgna i chrząstki. Lepiej pracuje układ pokarmowy.

Ziemia okrzemkowa – skutki uboczne

Diatomit jest stosunkowo bezpieczną substancją, która łatwo się wchłania. To powoduje, że nie stanowi dużego zagrożenia. Jednakże trzeba pamiętać, by stosować wyłącznie tę, która jest przeznaczona do spożycia.

Diatomit ma działanie silnie oczyszczające, a to może spowodować dyskomfort, dolegliwości i nieprzyjemne objawy. Przyjmowanie ziemi okrzemkowej może wywołać takie objawy jak:

 • silne bóle głowy;

 • tymczasowy dyskomfort;

 • ogólne osłabienie organizmu;

 • spadek kondycji;

 • nudności i problemy żołądkowe;

 • pogorszenie stanu psychicznego;

 • objawy grypopodobne.

Jeżeli osoba, która przyjmuje właśnie ziemię okrzemkową dostrzeże u siebie podobne objawy, warto zmniejszyć dawkę na kilka dni. Być może jej zwiększenie nastąpiło zbyt szybko i organizm nie zdążył się jeszcze przygotować. Zmniejszenie dawki powinno złagodzić objawy niepożądane. Po kilku dniach stosowania mniejszej dawki można ponownie powrócić do większych porcji, ale również stopniowo.

Gdzie kupić ziemię okrzemkową?

Ziemię okrzemkową można kupić w aptekach, sklepach ze zdrową żywnością oraz w sklepach zielarskich. Jest dostępna zarówno stacjonarnie, jak i w sieci.

Przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić producenta oraz skład produktu. Wśród dostępnych preparatów znajdują się takie o różnej zawartości krzemu, a to istotnie wpływa na dawkowanie i efekty oczyszczania.

Opinie o ziemi okrzemkowej

Opinie o ziemi okrzemkowej są z reguły pozytywne, ale warto samodzielnie je zweryfikować. Diatomit cieszy się dobrą opinią ze względu na swoje właściwości detoksykacyjne, usprawnianie układu ruchu oraz poprawę wyglądu włosów, paznokci i skóry.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Jeśli chcesz wyregulować rytm dobowy i wysypiać się jak dziecko - sprawdź, jakie właściwości ma tryptofan, który wpływa korzystnie na problemy jelitowe oraz poprawę samopoczucia.
Chcesz dowiedzieć się, jak odróżnić bluszczyk kurdybanek od podobnych roślin? Poznaj kluczowe cechy i co zrobić w razie pomyłki. Zyskaj wiedzę, która zabezpieczy Twoje zdrowie!
Zioła na zgagę, oprócz neutralizowania kwasów żołądkowych i zwalczania objawów zgagi, działają osłonowo, przeciwzapalnie, rozkurczowo i uwalniają od dolegliwości trawiennych.
Czeremcha to roślina, która słynie z kwiatów i owoców o walorach prozdrowotnych. Wspiera pielęgnację cery trądzikowej czy wspomaga leczenie wrzodów na skórze.
Odkryj zdrowotne sekrety babki lancetowatej! Zapoznaj się z naszym artykułem, by poznać jej niezwykłe właściwości, sposoby użycia oraz ważne przeciwwskazania.