korzeń kudzu

Korzeń kudzu – Właściwości, działanie, zastosowanie i przeciwwskazania

Medycyna Dalekiego Wschodu wkroczyła także na nasz kontynent, zyskując popularność we wspomaganiu leczenia różnych schorzeń. Wyróżnia ją przede wszystkim stosowanie roślin o potwierdzonych własnościach prozdrowotnych, a jedną z nich jest korzeń kudzu, nazywany inaczej kuzu, albo z angielskiego kudzu root. Cechujące go właściwości są niezwykle szerokie, dlatego warto zapoznać się nieco szerzej z jego unikalnym działaniem.

Działanie korzenia kudzu można śmiało uznać za mające pozytywny wpływ na ludzki organizm, trzeba jednak wcześniej dowiedzieć się, czym właściwie jest. Korzeń kudzu (Pueraria lobata), znany także jako opornik lub ołownik łatkowaty, zaliczamy do gatunku strąkowców. W naturze rośnie przede wszystkim w Azji Południowo-Wschodniej, między innymi w Chinach, Kraju Kwitnącej Wiśni, czyli w Japonii oraz w Ameryce Północnej i Oceanii. Wieloletnie pnącze może osiągać długość ponad 12 metrów, ma zielone liście o charakterystycznym kształcie, purpurowe kwiaty i specyficzny zapach. Jako surowiec używa się właśnie wysuszonego korzenia kudzu.

korzeń kudzu

Kudzu – skład

O skuteczności działania każdej rośliny leczniczej decyduje jej skład, obecność substancji bioaktywnych niezbędnych dla prawidłowego działania organizmu. Nie inaczej jest w przypadku sproszkowanego korzenia kudzu, w którym znajdziemy mnóstwo związków korzystnych dla wielu aspektów naszego zdrowia:

 • izoflawonów, w wyjątkowo dużej ilości, takich jak biochanina A, daidzyna, daidzeina, genisteina, formonetyna, oninina, pueraryna;

 • składników mineralnych, przede wszystkim cynku, fosforu, magnezu, żelaza i wapnia;

 • saponin, o właściwościach antywirusowych, przeciwgrzybiczych i przeciwzapalnych;

 • kwasów fenolowych, także działających przeciwzapalnie, a oprócz tego antyalergicznie, antyoksydacyjnie i zapobiegających wahaniom cukru we krwi;

 • aminokwasów, w liczbie aż siedemnastu i to wręcz niezbędnych, dzięki którym nasz organizm może funkcjonować bez żadnych zakłóceń;

 • aglikonów;

 • glikozydów flawonoidowych, kwercetyny, rutyny, hyperozydu, luteoliny.

Korzeń kudzu – właściwości zdrowotne

Wiemy już, jakie związki wchodzą w skład kudzu, korzeń dzięki nim zyskuje swoje unikalne właściwości zdrowotne, korzystnie wyróżniające go spośród innych roślin stosowanych w ziołolecznictwie. Znany i ceniony jest od ponad 2000 lat, przede wszystkim za:

 • właściwości przeciwbólowe;

 • działanie przeciwgorączkowe;

 • oczyszczanie organizmu z toksyn i zbędnych pozostałości po procesach przemiany materii;

 • sprzyjające zdrowiu rozszerzenie naczyń wieńcowych;

 • hamowanie namnażania się komórek nowotworowych;

 • działanie pozwalające obniżyć podwyższone ciśnienie krwi;

 • własności odchudzające;

 • działanie wspomagające osłabione libido, zwłaszcza męskie, można więc go uznać za naturalny, roślinny afrodyzjak;

 • własności antyoksydacyjne, dzięki którym usuniemy z organizmu zagrażające zdrowiu wolne rodniki;

 • dostarczanie dużych dawek energii niezbędnej do każdej formy aktywności fizycznej i psychicznej;

 • łagodzenie objawów schorzeń górnych dróg oddechowych.

Korzeń kudzu – zastosowanie

Stosowanie korzenia kudzu staje się coraz bardziej popularne, co nie dziwi, jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę dolegliwości, których objawy pomaga złagodzić. Co ciekawe, kudzu używa się nie tylko do sporządzania preparatów leczniczych, ale i w kuchni, stanowi bowiem smaczny dodatek do wielu potraw, można nim np. szybko i zdrowo zagęścić sos.

Nas jednak interesuje zastosowanie w medycynie naturalnej, a badania naukowe wykazały, że doskonale sprawdza się jako skuteczne remedium na następujące przypadłości:

 • zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, ma właściwości obniżające ciśnienie krwi, jest też podawany przy chorobie wieńcowej i na inne choroby układu krążenia, wzmacnia układ krwionośny, usprawniając krążenie krwi;

 • łagodzi objawy menopauzy, bardzo często towarzyszące jej zaburzenia snu, wahania nastroju i gwałtowne uderzenia gorąca;

 • zmniejsza częstotliwość występowania symptomów andropauzy, ciągłego uczucia zmęczenia czy niekontrolowanego przybierania na wadze, dzięki temu, że redukuje negatywny wpływ androgenów na męski organizm;

 • dolegliwości żołądkowe lub jelitowe, wspomaga proces trawienia, umożliwiając w ten sposób wydajniejsze spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej;

 • znajduje zastosowanie w leczeniu raka prostaty;

 • jest używany w leczeniu cukrzycy, obniżając poziom glukozy we krwi i pomagając utrzymać go na bezpiecznym, niezagrażającym zdrowiu poziomie;

 • przeciwdziała osteoporozie, osłabiającej kości i powodującej ubytki masy kostnej;

 • jest zalecany przy migrenowych bólach głowy, a jego skuteczność można tu porównać do wielu farmaceutyków.

korzeń kudzu

Jak działa korzeń kudzu i na co może pomóc?

Skoro korzeń kudzu ma aż tak szerokie właściwości prozdrowotne, nie dziwi jego równie szeroki, przedstawiony powyżej, zakres stosowania w medycynie alternatywnej. Chcielibyśmy się szczególnie skupić na kilku aspektach, w których wykazuje wyjątkową skuteczność, a tę coraz częściej potwierdzają badania doświadczalne przeprowadzane w wielu ośrodkach na całym świecie. Kudzu ma pozytywny wpływ na cały organizm, lecz warto przede wszystkim podkreślić:

Działanie antynowotworowe

Przeprowadzane badanie wykazało, że jednym z efektów regularnego przyjmowania kudzu jest zmniejszenie ryzyka rozwoju wielu zagrażających życiu nowotworów, przede wszystkim hamuje rozwój raka prostaty. Jest to możliwe dlatego, że jeden ze związków, jakie wchodzą w skład kudzu, genisteina, łączy się z receptorami androgenów. Dzięki temu zapobiega wydzielaniu zbyt dużych ilości męskich hormonów, testosteronu i dihydrotestosteronu, przeciwdziałając właśnie w ten sposób rozwojowi niektórych typów nowotworów.

Działanie hormonalne

Działanie hormonalne korzenia kudzu polega głównie na tym, że łagodzi wspomniane objawy menopauzy u kobiet i andropauzy u mężczyzn. W przypadku kobiet korzeń kudzu wykazuje działanie zbliżone do działania naturalnych hormonów płciowych występujących w ich organizmie, estrogenów. Po pewnym czasie nie odczuwają one aż tak bardzo większości objawów towarzyszących menopauzie, zwłaszcza uciążliwych napadów gorąca, nocnych potów i migrenowych bólów głowy.

Stosowanie kudzu wpływa również na wydajniejsze wydzielanie hormonów szczęścia, serotoniny oraz dopaminy, działających antystresowo i wydatnie poprawiających samopoczucie psychiczne, co jest istotne w okresie menopauzy i andropauzy. Utrzymanie właściwego poziomu hormonów pozwala jednocześnie lepiej poradzić sobie z różnymi chorobami hormonozależnymi, rakiem macicy, piersi, jajników, tarczycy, żołądka, jąder czy nerek.

Działanie odchudzające

Jedną z najgorszych chorób cywilizacyjnych naszych czasów jest niewątpliwie nadwaga, bardzo często przechodząca w chorobliwą otyłość, a oba te stany dotykają co roku miliony ludzi na całym świecie. Gwałtowny i niekontrolowany wzrost masy ciała niemal automatycznie staje się przyczyną rozwoju wielu chorób, niejednokrotnie zagrażających nie tylko zdrowiu, ale i życiu. Otyłości należy więc szybko przeciwdziałać, a pomóc w tym może działanie odchudzające korzenia kudzu. Jego składniki ułatwiają utrzymanie prawidłowej wagi, a obecność np. izoflawonów umożliwia dokładne oczyszczanie organizmu z toksyn, co jest podstawą każdej skutecznej kuracji odchudzającej.

Korzeń kudzu a alkohol – Czy kudzu może pomóc w leceniu nałogu i dlaczego?

Alkoholizm to kolejna choroba cywilizacyjna, powodująca straszliwe spustoszenie w organizmie. Osoby uzależnione mają po pewnym czasie całkowicie zrujnowane zdrowie, a niepodjęcie przez nie leczenia zazwyczaj prowadzi do śmierci. Badania naukowe wykazują, że kudzu warto zastosować także w kuracji antyalkoholowej, jego składniki zmniejszają ilość alkoholu wypijanego każdego dnia przez osobę uzależnioną. Ilość ta może się zmniejszyć nawet o 40%, a działanie przeciwalkoholowe kudzu polega między innymi na zahamowaniu przemiany alkoholu etanolowego już na etapie aldehydu octowego.

Jest to niezwykle toksyczny związek chemiczny odpowiedzialny za zatrucie alkoholowe i towarzyszące mu objawy kaca. Korzeń kudzu, oddziałując na układ nerwowy, sprawdza się doskonale w walce z nałogiem, sprawia, że uzależniony będzie miał mniejszą chęć sięgnięcia po przysłowiowy kieliszek. Zmniejszy się przyswajanie alkoholu przez organizm, na który nie będą miały wpływu także inne używki i łatwiej pozbędziemy się też kolejnego nałogu, palenia papierosów.

Jak stosować korzeń kudzu – dawkowanie

Jeśli korzeń kudzu ma zadziałać zgodnie z naszymi oczekiwaniami, to musimy bezwzględnie przestrzegać jego zalecanego dawkowania. Dotyczy to zarówno sproszkowanego korzenia kudzu, jak i suplementów diety mających go w składzie, dostępnych przeważnie w formie tabletek. Maksymalna ich dawka, określona przez producenta, to 2-4 tabletki brane w czasie posiłku i popijane dużą ilością wody, jeśli zaś chodzi o proszek, to nie powinno się przekraczać 20 g kudzu dziennie.

Jak długo stosować korzeń kudzu?

Stosowanie kudzu jest z kolei zależne od tego, jakie korzyści zdrowotne chcemy dzięki niemu osiągnąć np. pozbyć się objawów menopauzy, wolnych rodników, wyregulować za wysokie ciśnienie tętnicze czy używać suplement diety z kudzu jako skuteczny środek przeciwzapalny. Wtedy stosujemy go maksymalnie od 7 do 14 dni, a w przypadku kuracji antyalkoholowej ten czas może ulec wydłużeniu od kilku miesięcy aż do kilku lat, do momentu całkowitego wyleczenia.

korzeń kudzu

Korzeń kudzu – przeciwwskazania

Zanim zdecydujemy się podreperować nadwątlone zdrowie przy pomocy suplementów diety z dodatkiem korzenia kudzu, powinniśmy poznać przeciwwskazania uniemożliwiające jego użycie. Nie powinny tego robić:

 • kobiety ciężarne i karmiące piersią;

 • kobiety z chorobą Hashimoto lub endometriozą;

 • osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, silne farmaceutyki obniżające ciśnienie krwi i oczekujące na zaplanowane zabiegi chirurgiczne.

Korzeń kudzu – efekty stosowania i opinie

Warto również zapoznać się z opiniami i efektami stosowania kudzu, korzeń może przynieść nam wiele korzyści, których nie da się zlekceważyć. Opinie, zarówno osób używających suplementów z kudzu root, jak i specjalistów, są w przeważającej większości przypadków jednoznacznie pozytywne. Nasz stan zdrowia ulegnie odczuwalnej poprawie, zgubimy kilka lub więcej zbędnych kilogramów, a osoby z problemem alkoholowym uwolnią się wreszcie od swojego zgubnego nałogu.

Korzeń kudzu – skutki uboczne

Używanie kudzu niezgodnie z zalecaniami i przekraczanie jego dozwolonych dawek może powodować skutki uboczne, mimo, że ma odczyn zasadowy i nie zawiera laktozy, a najczęstsze to:

 • zaburzenia pracy układu pokarmowego;

 • nudności i zawroty głowy;

 • objawy skórne, takie jak świąd;

 • uszkodzenie wątroby.

Dlaczego warto stosować korzeń kudzu?

Zalety stosowania korzenia kudzu przedstawiliśmy w poprzednich akapitach, można więc jedynie podsumować, że poczujemy się po nim lepiej, znikną symptomy większości opisanych wyżej dolegliwości. Co najważniejsze, uda się usunąć większość negatywnych skutków choroby alkoholowej, pomoże też złagodzić dolegliwości żołądkowo jelitowe, objawy alergii, bóle o różnym podłożu oraz skutki andropauzy i menopauzy.

Gdzie kupić korzeń kudzu i ile kosztuje?

Podobnie, jak w przypadku innych ziół i roślin mających cenne właściwości lecznicze, także korzeń kudzu należy bezwzględnie kupować w zaufanych miejscach, dających gwarancję co do jego wysokiej jakości, najlepiej w sklepach zielarskich czy ze zdrową żywnością. Warto od razu nabyć większe opakowanie suplementu w postaci tabletek albo ciętego lub sproszkowanego kudzu root w atrakcyjnej cenie. Zaczyna się ona już od kilkunastu złotych, lecz kupując większą ilość, musimy pamiętać, że korzeń, niezależnie od wielkości opakowania, przechowuje się zawsze w oryginalnym opakowaniu, w temperaturze pokojowej i z dala od dzieci.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Poznaj inulinę - naturalny prebiotyk pełen korzyści! Dowiedz się, jak poprawia zdrowie jelit, wspomaga odchudzanie i obniża cholesterol. Odkryj, jak ją stosować i czy ma skutki uboczne.
Melatonina to naturalny hormon snu, ale w razie zaburzeń jej wydzielania można skorzystać z syntetycznych odpowiedników, które przywrócą równowagę
Dowiedz się, jak rozpoznać objawy niedoboru magnezu i dlaczego są ważne. Nasz artykuł pomoże Ci zadbać o zdrowie i zapobiegać poważnym problemom!
Jeśli chcesz wyregulować rytm dobowy i wysypiać się jak dziecko - sprawdź, jakie właściwości ma tryptofan, który wpływa korzystnie na problemy jelitowe oraz poprawę samopoczucia.
Maślan sodu to naturalne wsparcie dla Twoich jelit, zobacz, w jakich sytuacjach warto go przyjmować i jak robić to bezpiecznie!