hemoroidy_0

Domowe sposoby na hemoroidy – Łagodzenie objawów, przyczyny występowania i po czym poznać, że mamy hemoroidy

Hemoroidy to dolegliwość, która dotyka szerokie grono osób, bez względu na wiek czy płeć, przynosząc dyskomfort i niekiedy poważne problemy zdrowotne. Chociaż temat ten jest często traktowany jako tabu, ważne jest, aby mówić o hemoroidach otwarcie i szukać skutecznych metod leczenia. W niniejszym artykule skupimy się na praktycznych, domowych sposobach na hemoroidy, które mogą przynieść ulgę i wspierać proces leczenia.

Omówimy metody takie jak odpowiednia higiena odbytu, nasiadówki, kąpiele, okłady z lodu, dieta bogata w błonnik oraz stosowanie maści, żelów i czopków. Podkreślimy także, kiedy niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Naszym celem jest dostarczenie czytelnikom wiedzy, która pomoże im efektywnie radzić sobie z hemoroidami i poprawić jakość życia.

Hemoroidy, nazywane także guzkami krwawniczymi, to poszerzone i zapalne żyły znajdujące się w dolnej części odbytu oraz kanale odbytniczym. Stan ten jest wynikiem zwiększonego ciśnienia w naczyniach żylnych w okolicy miednicy i dolnej części odbytnicy. Hemoroidy mogą być wewnętrzne, znajdujące się wewnątrz odbytnicy, lub zewnętrzne, występujące pod skórą wokół odbytu. Objawiają się one często swędzeniem, dyskomfortem, bólem, a także krwawieniem podczas wypróżniania. Mogą być wynikiem wielu czynników, w tym zaparć, ciąży, długotrwałego siedzenia, a także zwiększonego wysiłku fizycznego.

hemoroidy_2

Jakie są domowe sposoby na wspomaganie leczenia hemoroidów?.

1. Higiena odbytu

Podtrzymywanie właściwej higieny odbytu jest kluczowe w zapobieganiu podrażnieniom i wspieraniu procesu leczenia hemoroidów. Regularne mycie okolicy odbytu ciepłą wodą, bez dodatku mydła (które może dodatkowo wysuszać i drażnić skórę), pomaga utrzymać tę okolicę czystą i wolną od patogenów. Po myciu należy delikatnie osuszyć skórę, najlepiej przez delikatne przykładanie czystego ręcznika lub papieru toaletowego, aby uniknąć dodatkowego tarcia. Użycie delikatnych, najlepiej bezperfumowych i bezzapachowych, papierów toaletowych lub specjalnych nawilżonych chusteczek do higieny intymnej może dodatkowo zmniejszyć ryzyko podrażnień.

2. Nasiadówki

Nasiadówki to metoda polegająca na siedzeniu w misce lub wannie z ciepłą wodą, do której dodaje się lecznicze składniki takie jak odwar z kory dębu, rumianku lub nadmanganianu potasu. Te naturalne składniki mają właściwości odkażające, przeciwzapalne i ściągające, co pomaga zmniejszać stan zapalny, łagodzić ból oraz uszczelniać naczynia krwionośne. Zabiegi te powinny trwać około 15-20 minut i najlepiej wykonywać je 2-3 razy dziennie, zwłaszcza po wypróżnieniu.

3. Kąpiele

Regularne ciepłe kąpiele, szczególnie te z dodatkiem olejków eterycznych takich jak lawenda, rozmaryn lub jałowiec, mogą przynieść ulgę w bólu, zrelaksować oraz zmniejszyć stan zapalny wokół odbytu. Olejki te posiadają naturalne właściwości przeciwzapalne i relaksujące, co dodatkowo wspiera proces leczenia hemoroidów.

4. Okłady z lodu

Stosowanie zimnych okładów na okolicę odbytu może szybko łagodzić ból i zmniejszać obrzęk. Ważne, aby lód był zawsze owinięty w czystą tkaninę lub ręcznik, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z skórą i ryzyka odmrożeń. Okłady należy stosować kilka razy dziennie, po około 10-15 minut.

5. Dieta bogata w błonnik

Zwiększenie ilości błonnika w diecie pomaga zapobiegać zaparciom, które mogą nasilać hemoroidy poprzez zwiększone napinanie się podczas wypróżniania. Produkty bogate w błonnik, takie jak owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, wspierają regularność wypróżnień i miękkość stolca. Ważne jest także picie dużej ilości wody, co dodatkowo wspiera trawienie i wypróżnianie.

6. Maści, żele i czopki

Dostępne bez recepty preparaty w formie maści, żelów lub czopków mogą przynieść szybką ulgę w objawach hemoroidów. Zawierają one substancje znieczulające, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe oraz przeciwbakteryjne, które wspomagają leczenie przez zmniejszenie bólu, obrzęku i zapobieganie infekcjom. Należy jednak pamiętać, by przed ich zastosowaniem zapoznać się z ulotką lub skonsultować z farmaceutą, aby upewnić się, że są odpowiednie do naszego przypadku.

Pamiętaj, że w przypadku, gdy objawy hemoroidów są silne lub nie ustępują po zastosowaniu domowych metod leczenia, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który może zalecić odpowiednie leczenie farmakologiczne lub inne metody terapii.

 
hemoroidy_3

Jakie są przyczyny występowania hemoroidów?

Przyczyny występowania hemoroidów obejmują różne czynniki, które zwiększają ciśnienie w naczyniach krwionośnych okolicy odbytu i odbytnicy, prowadząc do ich rozszerzenia i zapalenia. Oto główne przyczyny:

 1. Przewlekłe zaparcia lub biegunki: Regularne napinanie się podczas wypróżniania lub częste biegunki zwiększają ciśnienie w żyłach odbytu, co może prowadzić do powstania hemoroidów.

 2. Niewłaściwa dieta: Dieta uboga w błonnik może powodować zaparcia i trudności w wypróżnianiu, co z kolei zwiększa ryzyko hemoroidów. Błonnik pomaga zachować miękkość stolca i ułatwia jego przepływ.

 3. Siedzący tryb życia: Długotrwałe siedzenie, szczególnie na twardych powierzchniach, może zwiększać ciśnienie w żyłach okolicy odbytu i przyczyniać się do powstawania hemoroidów.

 4. Ciąża: W czasie ciąży zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej spowodowane rosnącą macicą oraz zmiany hormonalne mogą prowadzić do rozszerzenia żył odbytu i powstania hemoroidów. Ryzyko to wzrasta również podczas porodu z powodu intensywnego parcia.

 5. Otyłość: Nadmierna masa ciała zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej i obszarze miednicy, co może przyczyniać się do rozwoju hemoroidów.

 6. Starzenie się: Z wiekiem tkanki podtrzymujące naczynia krwionośne w okolicy odbytu mogą osłabnąć, co sprzyja powstawaniu hemoroidów.

 7. Podnoszenie ciężarów: Regularne podnoszenie ciężkich przedmiotów może zwiększać ciśnienie w jamie brzusznej i przyczyniać się do powstawania hemoroidów.

 8. Genetyka: Skłonność do hemoroidów może być również dziedziczona; osoby, których rodzina miała problemy z hemoroidami, mogą być bardziej narażone na ich wystąpienie.

Zrozumienie przyczyn może pomóc w zapobieganiu hemoroidom poprzez stosowanie odpowiednich zmian w stylu życia, takich jak dieta bogata w błonnik, regularna aktywność fizyczna i unikanie długotrwałego siedzenia.

hemoroidy_1

Jakie są objawy występowania hemoroidów?

Objawy hemoroidów mogą się różnić w zależności od lokalizacji (hemoroidy wewnętrzne lub zewnętrzne) i stopnia nasilenia. Oto najczęstsze objawy, po których można rozpoznać występowanie hemoroidów:

 1. Krwawienie z odbytu: Jeden z najbardziej charakterystycznych objawów. Może wystąpić podczas wypróżniania, zauważalne jako ślady jasnoczerwonej krwi na papierze toaletowym, w toalecie lub na powierzchni stolca.

 2. Swędzenie lub podrażnienie w okolicy odbytu: Zewnętrzne hemoroidy mogą powodować dyskomfort, swędzenie lub podrażnienie wokół odbytu.

 3. Ból lub dyskomfort: Hemoroidy mogą być bolesne, szczególnie podczas siedzenia, wypróżniania lub przy dotyku. Ból jest częściej związany z zewnętrznymi hemoroidami, zwłaszcza gdy tworzy się skrzeplina.

 4. Wyczuwalne guzki wokół odbytu: W przypadku hemoroidów zewnętrznych mogą być wyczuwalne jako miękkie, bolesne guzki lub obrzęki wokół odbytu.

 5. Wypadanie hemoroidów: W przypadku hemoroidów wewnętrznych mogą one wypaść przez otwór odbytu, zwłaszcza podczas wypróżniania, co może być odczuwalne jako wypadające guzki, które można czasami samodzielnie umieścić z powrotem.

 6. Uczucie niepełnego wypróżnienia: Hemoroidy wewnętrzne mogą powodować uczucie, że jelita nie są całkowicie opróżnione po wyjściu z toalety.

 7. Nawilżanie: Może pojawić się lekkie nawilżenie okolicy odbytu, co jest wynikiem wycieku małych ilości stolca.

Warto zaznaczyć, że niektóre z tych objawów mogą być również wywołane przez inne problemy zdrowotne, takie jak szczeliny odbytu, infekcje lub nawet choroby onkologiczne. Dlatego przy pojawieniu się jakichkolwiek objawów zaleca się konsultację z lekarzem w celu dokładnej diagnozy i odpowiedniego leczenia.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Krzem to pierwiastek życia. Wspomaga walkę z infekcjami, wspiera pracę układu kostnego, pomaga w utrzymaniu włosów i paznokci w dobrej kondycji. Dowiedz się więcej.
Magnez: komu grozi niedobó i jak go rozpoznać? Poznaj proste sposoby na włączenie magnezu do codziennej diety.
Naturalne probiotyki to doskonały sposób na wzmocnienie Twojego organizmu i wyposażenie go w naturalną tarczę ochronną i wzmacniającą; zobacz, gdzie je znaleźć
Sezam i olej sezamowy to nie tylko kuchenne zastosowanie, ale prozdrowotne działanie na krew, kości, skórę, włosy, odporność, czy tarczycę, a także moc cennych minerałów i witamin!
Elektrolity dbają o prawidłowy poziom nawodnienia organizmu oraz stoją na straży dobrej pracy mięśni i układu nerwowego, dlatego warto systematycznie je uzupełniać.